Skocz do zawartości

Lim-5 "Ostatni Lot", Airfix 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, myszaty napisał:

Fotel petarda!  Wyszedł super.

Teraz z kabiny zrobiła się studnia  :szczerbol: - trza by czymś wypełnić co nie??

To teraz, żeby się nie okazało, że to jest studnia bez dna xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i ostateczna wersja :D pogrubiłem ścianki, troszkę uwydatniłem nity i łby od śrub, poszerzyłem zagłówek. Myślę, że jak pomaluję to jeszcze niektóre detale wyjdą. Te schodki na płaskich powierzchniach mógłbym zniwelować jakbym włączył antyaliasing w ustawieniach druku, ale straciłbym na ostrości detali wtedy. Tak to wygląda.

 

 

IMG_20230312_234900.thumb.jpg.1b8b0dc129b9cf1eddfcf7d9df175154.jpg

 

IMG_20230312_234821.thumb.jpg.15b8c4cbdc6c3eb042ea6ae3eee33d6e.jpg

 

IMG_20230312_234647.thumb.jpg.8b5ffad0c464d91d78b58bb7f6176510.jpg

 

IMG_20230312_234709.thumb.jpg.61ead3c8dc8762b6ae867e8dec9c28ee.jpg

 

IMG_20230312_234756.thumb.jpg.6a896ce9c3bf4335e6b32fa6a8ddf04d.jpg

 

IMG_20230312_234739.thumb.jpg.374db853989b8ba36a822bca88737b81.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodki można też wyeliminować eksperymentując z orientacją wydruku :) przykładowo ja bym spróbował drukować fotel poziomo lub pod mocnym skosem, wtedy warstwy będą łatwiejsze do usunięcia jedynie z bocznych krawędzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jachud3 napisał:

Schodki można też wyeliminować eksperymentując z orientacją wydruku :) przykładowo ja bym spróbował drukować fotel poziomo lub pod mocnym skosem, wtedy warstwy będą łatwiejsze do usunięcia jedynie z bocznych krawędzi :)

Tak i na to jest nawet wzór dokładny i przy tej warstwie grubości 0,01mm to wychodzi jakieś 45st. Ale jak mam więcej niż jedną powierzchnię to tak naprawdę tylko w niej się to zniweluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Vieh_san said:

Ale jak mam więcej niż jedną powierzchnię to tak naprawdę tylko w niej się to zniweluje.

No tak, ale z boku będzie mniej widać i łatwiej wygładzić. A siedzisko z tymi schodkami to tak średnio wyglada, przecież masz sprzęt to tym bardziej ja bym zawalczył. Oczywiście to jest wszystko małe ale losz Ci tam osiądzie i nie będziesz chyba zachwycony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zostały jakieś 3h do wydrukowania już myślę, że ostatecznie ostatecznego modelu xD Według wzoru "arctan(0.01/0.035) in degrees" wpisanego w googlu, kąt pod którym powinna się znaleźć ścianka żeby zniwelować schodki to 15,94st. Pochyliłem zatem fotel o ten kąt w osi X i Y, dodałem jeszcze antyaliasing na poziomie 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i jestem zadowolony. Na tyle na ile mogłem wyeliminowałem schodki, a i jakiś detal został. Jeszcze będą pasy dorobione oczywiście. Przepraszam za niezbyt dobre zdjęcia, głównie jeśli chodzi o ostrość. Na ekranie telefonu ciężko dobrze złapać.

 

IMG_20230313_235653.thumb.jpg.7350c71ea9a1186c57737f82cdabb44e.jpg

 

IMG_20230313_235718.thumb.jpg.c06ede46ee17de9b7540c4653c9fceb2.jpg

 

IMG_20230313_235739.thumb.jpg.ed53cbbf9028e2ea38b8a418b9b00137.jpg

 

Nie mam zapałki, więc zapalniczka do porównania.

 

IMG_20230313_235757.thumb.jpg.8fc77e9a5fefd320cb09cf4984effe61.jpg

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Luljan napisał:

A jeszcze dopytam, ale ty generalnie znałeś blendera wcześniej i tylko wtyczka CAD jest nowa? A fotel jest spoko, tym bardziej, że to jest malutkie.

Powiem tak: blendera to znałem od lekko ponad 10 lat, ale to na poziomie stworzenia tych podstawowych brył, jak kula, czy prostopadłościan, bo chciałem sobie sam dodać swój dom do Microsoft Flight Simulator X. Raczej każde podejście było krótkie, przez te ponad 10 lat miałem do niego mniej podejść niż palcy na jednej dłoni i za każdym razem wersja się tak zmieniała, że i tak nic nie rozumiałem. Na moich pierwszych studiach (też 10 lat temu) miałem zajęcia z robienia rysunków przy użyciu AutoCAD, ale to tylko tam i bez większych szaleństw. Tylko tyle się dowiedziałem co to jest i do czego może służyć. Tam też miałem do czynienia z grafiką komputerową rastrową i wektorową w corelu, a to już mi bardziej pasowało jako, że lubiłem rysować. Dzięki temu się trochę otrzaskałem z pewnymi rzeczami, jak chociażby sobie zorganizować pracę w takim programie i jak się po nim poruszać, bo często w miarę są podobne niektóre elementy tych programów. Jak sobie kupiłem w listopadzie drukarkę 3d to trochę się zainteresowałem rzeźbieniem w blenderze (nic jeszcze do końca nie wyrzeźbiłem xD), ale to tak naprawdę tylko nauczyło mnie swobodnego poruszania w programie, tzn. Obracania kamery, przesuwania jej, tak samo jak manipulacja pozycją, rozmiarem, czy skalą obiektów. Rzeźbienie za bardzo się nie przydaje przy elementach do modeli, chyba że kształt byłby na tyle skomplikowany, a wymiary na tyle nie istotne, że łatwiej by to było wyrzeźbić. Może jakieś zawinięte szmaty na czołg, albo coś podobnego. Wcześniej miałem podejście do FreeCAD, ale jest dość skomplikowany jak dla mnie i wszystko jest robione parametrowo. W Blenderze parametrowo tylko narysowałem tylną płytę, siedzisko pod tyłkiem i boczne ścianki. Reszta to podstawowe bryły porościągane co najwyżej i z wygładzonymi krawędziami poustawiane tak, żeby się stykały. Wiedząc, że to będzie malutkie nie starałem się robić wszystkiego 1:1 bo i tak to się po drodze by zgubiło.

Podsumowując: znałem Blendera, ale szczytowym osiągnięciem był 11 piętrowy blok- klocek z teksturą xD wiedziałem na czym polega CAD. Reszta to eksperymenty, oglądanie i czytanie tutoriali. Najlepszym sposobem jest zrobienie czegoś. Najpierw pobawić się z tym podstawowym prostopadłościanem i zobaczyć co z nim można zrobić, potem z innymi bryłami, potem poeksperymentować z modyfikatorami. Tak się człowiek dowie co może z tego zrobić.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. No ja też już podejść miałem i do free cada, blendera, rhino i bóg wie czego jeszcze.  Drukarkę bym kupił, ale powiedziałem sobie, że dopiero jak się nauczę modelować :) . Widzę, że muszę się bardziej zmobilizować. 

Edytowane przez Luljan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Vieh_san said:

Na tyle na ile mogłem wyeliminowałem schodki, a i jakiś detal został. Jeszcze będą pasy dorobione oczywiście.

Absolutnie niesamowity wynik! :brawo:Co więcej, zagłówek i pasy będą najbardziej widoczne. Czytam z przyjemnością, choć dla mnie to wciąż wynik nieosiągalny.
 

On 3/10/2023 at 3:16 PM, Vieh_san said:

zarobię na fotelu i kupię dom w Miami

Nie śledziłem ostatnio rynku nieruchomości w Miami, ale myślę, że zakup domu będzie wymagał sprzedaży kilku fotelej.:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2023 o 16:28, JollyMonk napisał:

Nie śledziłem ostatnio rynku nieruchomości w Miami, ale myślę, że zakup domu będzie wymagał sprzedaży kilku fotelej.:hmmm:

XD hahahah no trochę niedoszacowałem 

 

Trochę pokleiłem dzisiaj. Teraz już wygląda jak samolot ;D

 

IMG20230315170114.thumb.jpg.a392a1470fa350c16c766dc5d9d4fca3.jpg

 

IMG20230315184738.thumb.jpg.c880a116e49dc81bfe01465031c58455.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, barszczo napisał:

No proszę. I już w całości :D .

Nie było za bardzo czego po drodze pokazywać, a sklejanie połówek skrzydeł nie jest super interesujące. Warte wspomnienia jest to, że ładnie wszystko pasowało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem Twojego fotela (z rogami, czy bez - nieistotne). Coraz bardziej przekonuję się, że drukarka bardzo ułatwia tu wiele rzeczy. Poza kosztami, barierą jest jednak dla mnie obsługa programów do projektowania. Czy możesz wskazać  kilka tutoriali bądź artykułów, na których się uczyłeś? Może okażą się pomocne. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rogi w zestawowymi fotelu to moim zdaniem jakąś błędną interpretacja otwartych osłon przy zagłówku. To co jest na wys ramion w fotelu Iskry to takie plecy ze sklejki poszerzone w tym miejscu, taka modyfikacja względem fotela KK-1 z MiGa-15 na którym bazowano , warto zauważyć że fotel KK-2 w MiGu-17 też ma taką modernizację na wysokości ramion pilota.

(Rogi w fotelu Army to mogą też być prowadnice fotela, które faktycznie wystają ponad ramiona )

 

Pozdr ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.