Skocz do zawartości

Tiran 4 Sharir (105 mm) - Tacom (2051) - IDF)`70


Sebastian76

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Pragnę przedłożyć krytyce moją wizję izraelskiej modyfikacji T-54.  (Tiran 4 Sharir (105 mm) - Tacom (2051) - 1:35 + dodatki z zestawu AK35006).

Model malowałem farbami serii AK Real Colors (aerograf) oraz gen3 (pędzel).

Weathering w oparciu o farby olejne (Abteilung 502) oraz wszelkiego rodzaju emalie z gotowymi efektami. 

Bedze wdzięczny za wszystkie uwagi i wskazówki, których wysłucham z ciekawością i pokorą bowiem zależy mi na doskonaleniu warsztatu.

 

Chciałbym kolejny model wykonać niejako z Wami - w dziale warsztat.  

 

Dla zainteresowanych całym procesem udostępniam także mój fotograficzny dziennik prac, który znajduje się tutaj:

https://photos.app.goo.gl/Wd2sfth7ohSJn5Gi9

 

Pozdrowienia z Wrocławia! 

 

_DSC5611.jpg

_DSC5616.jpg

_DSC5624.jpg

_DSC5640.jpg

_DSC5646.jpg

_DSC5654.jpg

_DSC5661.jpg

_DSC5666.jpg

_DSC5677.jpg

_DSC5678.jpg

_DSC5679.jpg

_DSC5683.jpg

_DSC5685.jpg

_DSC5690.jpg

_DSC5697.jpg

_DSC5701.jpg

_DSC5712.jpg

_DSC5715.jpg

_DSC5720.jpg

_DSC5736.jpg

_DSC5740.jpg

_DSC5746.jpg

_DSC5747.jpg

_DSC5749.jpg

_DSC5752.jpg

_DSC5754.jpg

_DSC5755.jpg

  • Like 19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model wygląda bardzo atrakcyjnie :super: Wszelkie zabiegi malarskie wydobywają świetnie bryłę czołgu bez nachalnej modulacji. Jest tak jakby jej nie było, a wszystko jest bardzo przestrzenne i podkreślone wyraźnym i nieprzesadzonym washem i do tego dodatkowe wyposażenie urozmaica kolorystycznie model. Jak dla mnie świetny umiar we wszystkim. Widzę w tym modelu tylko jeden słabszy punkt  - gąsienice. O ile ich zwis sam w sobie jest bardzo ładnie wykonany, to w tej rodzince czołgów T-55 w rzeczywistości powinien być trochę inny. Taki ikoniczny to opadanie gąsienicy na drugie koło jezdne od strony koła napędowego i napinającego. Oczywiście można to było regulować napinaczem ale nigdy nie spotkałem się aż z tak luźnym napięciem na pojazdach pozostających w służbie. No i jeszcze prawa gąsienica jest wyraźnie odchylona od osi czołgu na zdjęciu od przodu. Ale to i tak nie zmienia faktu, że jest moc w tym modelu 💪 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, TAW napisał:

Model wygląda bardzo atrakcyjnie :super: Wszelkie zabiegi malarskie wydobywają świetnie bryłę czołgu bez nachalnej modulacji. Jest tak jakby jej nie było, a wszystko jest bardzo przestrzenne i podkreślone wyraźnym i nieprzesadzonym washem i do tego dodatkowe wyposażenie urozmaica kolorystycznie model. Jak dla mnie świetny umiar we wszystkim. Widzę w tym modelu tylko jeden słabszy punkt  - gąsienice. O ile ich zwis sam w sobie jest bardzo ładnie wykonany, to w tej rodzince czołgów T-55 w rzeczywistości powinien być trochę inny. Taki ikoniczny to opadanie gąsienicy na drugie koło jezdne od strony koła napędowego i napinającego. Oczywiście można to było regulować napinaczem ale nigdy nie spotkałem się aż z tak luźnym napięciem na pojazdach pozostających w służbie. No i jeszcze prawa gąsienica jest wyraźnie odchylona od osi czołgu na zdjęciu od przodu. Ale to i tak nie zmienia faktu, że jest moc w tym modelu 💪 

 

Bardzo dziękuje za opinię. Bardzo doceniam i przyjmuje uwagi.  Sprawę gąsienic faktycznie trochę zawaliłem sugerując się kilkoma zdjęciami (które wrzucam jako załączniki)  - faktycznie w wozach w służbie raczej delikatnie zwisają napięte - zanim się w tym połapałem - było już za późno. Natomiast jeśli chodzi o odchylenie gąsienicy od osi to jest to nieco wrażenie spowodowane kiepskimi parametrami zniekształceń obiektywu, którym wykonywałem zdjęcia wzmacniany dodatkowo niesymetrycznie układającymi się przednimi błotnikami - dla porównania wrzucam także zdjęcie z budowy wykonane telefonem.

 

 

11113.png

11115.jpg

1111.jpg

1112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mandrivecs napisał:

Ogólnie bajka - bardzo mi się podoba. Jedyny mankament to gąsienice falują trochę wbrew grawitacji... 

Pięknie dziękuję. Faktycznie nie dostrzegłem ze lewej strony na ostatnim kole klej puścił 😞 

Edytowane przez Sebastian76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model świetny. Bardzo mi się podoba. Podoba mi się wszystko. No prawie wszystko. Antenki są jakby niezbyt proste. Czy prostujesz je przed przyklejeniem? Ja prostuję antenki rolując je klockiem po macie. Są wtedy prawie idealnie proste. Szkoda że w galeri nie dałeś więcej zdjęć zbliżeń takich jak to poniżej. Takie zdjęcia pokazały by prawdziwe oblicze Twojego modelu.  Oczywiście to dobre oblicze. A może dorzucisz jeszcze klika zdjęć?

11115.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bulik58 napisał:

Bardzo fajnie pomalowany model Tirana  4, dodatki robią wrażenie. Co do zwisających  traków - porównaj poniższe fotki z Twoim modelem , koła napędowe jak i  napinające są zbytnio podniesione do góry co w połączeniu ze zbyt długą gąsienica spowodowało taki efekt . Ale poza tym drobnym błędem  jest ok, podoba mi się.

 

Dziękuję bardzo za miłe słowa i wskazówki.

Zastanawiam się gdzie powstał błąd - Instrukcja sugeruje montaż koła na takiej mimośrodowej części w pozycji w "górę" co faktycznie niejako powoduje, że koło napinające jest wyżej. 

Może coś nie ogarnąłem do końca 😞  - Mimo to jak zwrócili uwagę poprzednicy faktycznie te gąsienice leżą za luźno - mój błąd. 

 

Pozdrawiam! 

Tiran koła.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne wykonanie!

Tak jak wspomniano - b realistycznie, nie przesadzone efekty malarskie, dla mnie rewelacja 👍

 

Ta modyfikacja T-54 zawsze będzie mi się kojarzyła z filmem 'The beast of war' 

(Titan z armatą 105 gra tam T-55, choć ja przez długie lata myślał że to T-62 z uwagą na ten przedmuch w połowie długości lufy, aż przyszedł dzień gdy zwróciłem uwagę na układ kół... 🙂)

 

Pozdrawiam ww

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Endrju napisał:

Model świetny. Bardzo mi się podoba. Podoba mi się wszystko. No prawie wszystko. Antenki są jakby niezbyt proste. Czy prostujesz je przed przyklejeniem? Ja prostuję antenki rolując je klockiem po macie. Są wtedy prawie idealnie proste. Szkoda że w galeri nie dałeś więcej zdjęć zbliżeń takich jak to poniżej. Takie zdjęcia pokazały by prawdziwe oblicze Twojego modelu.  Oczywiście to dobre oblicze. A może dorzucisz jeszcze klika zdjęć?

 

Bardzo dziękuję ! Faktycznie nieco krzywe - Wykonałem je z rozgrzanej ramki i faktycznie trudno mi było je idealnie wyprostować - Chciałem wrzucić jakieś akcesoryjne, ale niestety nie znalazłem.  Być może zrobiłem je delikatnie za cienkie i tym samym ciężej było nad nimi zapanować - zapisuje na listę do poprawy.

Co do zdjęć to mam świadomość, że fotografując moim starym nikkonem z kitowym obiektywem gubię znaczną część detali nad którymi to z kolei spędza się mnóstwo czasu - szukam rozwiązania tego problemu, bowiem zdjęcia moim telefonem mnie nie do końca mnie satysfakcjonuja. Mimo to oczywiście dorzucam kilka zbliżeń. :)

 

 

IMG_3806.jpg

IMG_3816.jpg

IMG_3818.jpg

IMG_3826.jpg

IMG_3827.jpg

IMG_3828.jpg

IMG_3831.jpg

IMG_3844.jpg

IMG_3846.jpg

IMG_3849.jpg

IMG_3850.jpg

IMG_3851.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wuwumaster napisał:

Kapitalne wykonanie!

Tak jak wspomniano - b realistycznie, nie przesadzone efekty malarskie, dla mnie rewelacja 👍

 

Ta modyfikacja T-54 zawsze będzie mi się kojarzyła z filmem 'The beast of war' 

(Titan z armatą 105 gra tam T-55, choć ja przez długie lata myślał że to T-62 z uwagą na ten przedmuch w połowie długości lufy, aż przyszedł dzień gdy zwróciłem uwagę na układ kół... 🙂)

 

Pozdrawiam ww

 

Dziękuję bardzo za miłe słowa! 

Beast of war - dokładnie tak :) Zdecydowanie jeździ tam Tiran 4 lub 5. T-62 dość łatwo rozpoznać bowiem ma wieżę mocno przesuniętą ku frontowi kadłuba w porównaniu do T-54/55.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powyżej napisali już chyba wszystko, choć w moim odczuciu, to w oczy najbardziej rzuca się tylko to ułożenie gąsienic, a raczej brak ich napięcia.

Pozostaje mi tylko napisać, że wykonanie modelu bardzo ładne i tylko podstawki mu brakuje, co by się na niej lepiej zaprezentował z tym zużyciem i brudzeniem.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Rafał B napisał:

Koledzy powyżej napisali już chyba wszystko, choć w moim odczuciu, to w oczy najbardziej rzuca się tylko to ułożenie gąsienic, a raczej brak ich napięcia.

Pozostaje mi tylko napisać, że wykonanie modelu bardzo ładne i tylko podstawki mu brakuje, co by się na niej lepiej zaprezentował z tym zużyciem i brudzeniem.

 

 

Wielkie dzięki! Gąski - nauczka na przyszłość :) Podstawka - fakt, ale uczę się dopiero "fachu", wiec za podstawki jeszcze się nie chwytałem  - doba za krótka, aby wszytkie potrzebne do wykonania techniki ogarnąć.

Jeszcze raz dziękuję za dobre słowo.

Pozdrowienia! 

Edytowane przez Sebastian76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe zdjęcia są świetne. Jak dla mnie to teraz wszystko pięknie widać. Super. :super: 

Na podstawkę zawsze jest czas. Ja osobiście też ich nie robię ale ja też jestem początkujący jak Ty piszesz o sobie choć do Ciebie to mi jeszcze daleko.

A jeszcze co do antenek to można je zrobić z cienkich drucików wyciągniętych z przewodów elektrycznych. Różnorodność tych przewodów sprawia że zawsze dobierzesz właściwą średnicę i drucik ma stałą na całej długości. Po docięciu drucika na wymiar należy położyć na matę i rolować kilkanaście razy płaskim klockiem drewnianym aż drut będzie idealnie prosty. Wadą rozwiązania jest stosunkowo łatwe gięcie się drucika gdy już jest przyklejony do modelu i potem jest męczące prostowanie. Ale to rozwiązanie ma swoje zalety a wybór jak zwykle należy od Ciebie. :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, copycat napisał:

Bardzo dobry model, mógłbyś uczyć innych. Nadmierna skromność. Zwróć uwagę na linę, ciężko jest ją tak zgiąć. Kolega mi mówił, że są grubości nadgarstka.

Bardzo dziękuję za dobre słowo. 

Mam świadomość jak wiele jeszcze do nauki i ile jeszcze czasu zanim na modelu będzie to co w głowie. :) 

Dziękuję za uwagę o linie - cenna wskazówka na przyszłość.

 

Serdecznie pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrodziło ostatnio pięknymi czołgami w barwach Chel ha Szirion (czyli Broni Pancernej Cahalu). Zbliżenia jeszcze lepiej pokazują, jak doskonale sobie poradziłeś z materią i jak atrakcyjnie uzupełniłeś dodatkami. Miód prawdziwy, przez pszczółki pracowicie na Golanie zbierany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GreGG24 napisał:

Obrodziło ostatnio pięknymi czołgami w barwach Chel ha Szirion (czyli Broni Pancernej Cahalu). Zbliżenia jeszcze lepiej pokazują, jak doskonale sobie poradziłeś z materią i jak atrakcyjnie uzupełniłeś dodatkami. Miód prawdziwy, przez pszczółki pracowicie na Golanie zbierany!

 

Bardzo dziękuje:)  Ze zbliżeniami niestety mam kłopot, gdyż sprzętowo (telefon) niedomagam - Mój Iphone sobie z tym kompletnie nie radzi. Natomiast obiektyw którym robiłem główną galerię do zbliżeń się kompletnie nie nadaje (Nikon). Rozkminiam temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skromniś z Ciebie. Te zbliżenia są bardzo dobre. Pokazują wszystko co mają pokazać. Podobno zawsze wszystko można zrobić lepiej ale my tu generalnie nie wypowiadamy się na temat Twoich zdjęć tylko na temat Twojego modelu. Tak trzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.