Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Lipstein napisał:

Kurcze, ja nie widzę różnicy... Mówicie o różnych modelach?

Bartek te pojazdy są skonstruowane na różnych podwoziach SU152 jest na podwoziu czołgu KW , porównaj sobie z zdjęciem powyżej które zamieścił Robert Modelarz  widzisz  różnice:D:

su-152-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest tylko w podwoziu. Żeby było łatwiej różnice zobaczyć obejrzyj dwa zdjęcia. Pierwsze zdjęcie to ISU-152 z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej drugie to SU-152 z Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Zwróć uwagę na koła i wahacze. Różnice są też w wannach ale na zdjęciach trudno to zobaczyć.

image.thumb.jpeg.2635d5cb4a1fc3a202b2957ac446bd17.jpeg

 

image.thumb.jpeg.2b463a0f66c655ed2eb492434deead6d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Endrju napisał:

Różnica jest tylko w podwoziu.

 

 

 

Niestety nie.

Nadbudówka też jest inna. 

Nadbudówka w ISU jest wyższa od tej z SU-152, dodatkowo inne kąty nachylenia płyt, dodatkowo troszkę inny kształt boków płyt.

SU-152 - inny typ włazów na dachu nadbudówki-okrągłe. 

ISU-152 - włazy dwu dzielne.

Tych różnic jest sporo, wystarczy wziąć plany i porównać.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę w dalekozachodnim sprzęcie, nie wiedziałem nawet, że było coś takiego jak SU 152.

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lipstein napisał:

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Nie były. Wstawiłem przez pomyłkę zdjęcie nie ISU-152 a ISU-122. Jak będę przy laptopie to wstawię poprawne zdjęcie. 

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2024 o 18:39, Endrju napisał:

A jako ciekawostkę dodam bo może nie wszyscy wiedzą, że na świecie ocalały 3 sztuki tego wozu. Jeden znajduje się w muzeum w Kubince w Rosji a dwa pozostałe w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

Prawda, a ja jako uzupełnienie tej ciekawostki dodam że te dwa działa SU152 do roku 1997 "strzegły" cmentarza żołnierzy radzieckich w Cybince kiedy to zostały zastąpione przez haubicoarmaty ML20 . Z przekazów wiadomo że te 2 działa wjechały na cokoły o własnych siłach po odpowiednio skonstruowanych rampach a potem Ruscy wymontowali z nich silniki i różny inny osprzęt także aktualnie są to "wydmuszki". 

5 godzin temu, Lipstein napisał:

Ja siedzę w dalekozachodnim sprzęcie, nie wiedziałem nawet, że było coś takiego jak SU 152.

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Piszesz Przyjacielu że siedzisz w zachodnim sprzęcie to  teraz taka mała zagadka co to za pojazd na zdjęciu poniżej , ci co wiedzą nie podpowiadać:mrgreen:, ( aby nie było za łatwo wrzucam egzemplarz z Pokłonnej Góry w Moskwie:D):

SU-57 '211' - Victory Park, Moscow | American WW2 era self-p… | Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem poprawne zdjęcie ISU-152 z Poznania.

 

6 godzin temu, bigmodel napisał:

Niestety nie.

Nadbudówka też jest inna. 

Tych różnic jest sporo, wystarczy wziąć plany i porównać.

 

Cieszy mnie, że włączyłeś się w dyskusję i podzieliłeś się z nami swoją wiedzą. Przyznam szczerze, że swoją wiedzę oparłem o informacje uzyskane od pracownika muzeum w Drzonowie. Sam nigdy nie porównywałem z planami ani zdjęciami SU-152 bo tych jest jak na lekarstwo a zdjęcie pojazdu z góry to pewnie są w sieci funkcjonują ale do tej pory nie natrafiłem na takie.

Odnośnie planów SU-152, czy są one gdzieś w sieci czy pochodzą z drukowanej publikacji?

Chętnie bym się pobawił w szukanie różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adams M1A1 napisał:

co to za pojazd na zdjęciu

 

Strzelam bez googlania, jakieś Su 57?

 

Swoją drogą, tego modelu jeszcze nie zbudowałem i choćby z tego powodu mogę nic o nim nie wiedzieć.

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Lipstein napisał:

 

Strzelam bez googlania, jakieś Su 57?

 

Swoją drogą, tego modelu jeszcze nie zbudowałem i choćby z tego powodu mogę nic o nim nie wiedzieć.

Bingo:super:! Dokładnie tak , to jest SU57 w specyfikacji fabrycznej T48 ( nigdy nie dostał oficjalnego M:D) zbudowany w ilości 692 szt. na zamówienie Armii Brytyjskiej ale po krótkim okresie użytkowania przez nią  przekazany w ilości 650szt . w ramach Leand-Leasu Armii Czerwonej z którą dotarł do Berlina i czeskiej Pragi :mrgreen:, użytkowany jeszcze w LWP w ilości 12 szt.  Zachowało się 6 egz. tego ciekawego pojazdu w tym trzy w Polsce. T nie dziwne że nie zbudowałeś tego modelu gdyż żaden producent nie ma go w swojej ofercie podobnie jak żadna firma żywiczna czy inna 3D nie produkuje do niego konwersji:D, także jak go zbudujesz to wieczna modelarska sława mołojecka przed Tobą😉.

Edytowane przez Adams M1A1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Wstawiłem poprawne zdjęcie ISU-152 z Poznania.

 

 

Cieszy mnie, że włączyłeś się w dyskusję i podzieliłeś się z nami swoją wiedzą. Przyznam szczerze, że swoją wiedzę oparłem o informacje uzyskane od pracownika muzeum w Drzonowie. Sam nigdy nie porównywałem z planami ani zdjęciami SU-152 bo tych jest jak na lekarstwo a zdjęcie pojazdu z góry to pewnie są w sieci funkcjonują ale do tej pory nie natrafiłem na takie.

Odnośnie planów SU-152, czy są one gdzieś w sieci czy pochodzą z drukowanej publikacji?

Chętnie bym się pobawił w szukanie różnic.

 

Nie wiem czy przypadkiem Wydawnictwo Militaria, nie wypuściło któregoś z numerów  o SU-152/ISU-152.

 

Poniżej plany SU-152 i ISU-152 z książki - HJ Military Photo Album vol.12

Soviet Heavy Self-propelled Guns.

Można zaczynać zabawę - znajdź jak najwięcej różnic. 😉 

0001.jpg

0002.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lipstein napisał:

Jest Dodge z Italeri z tym działem, jakiś dawca zawsze się znajdzie 😁

A nie, nie, nie:nienie:.  Nie jest tak łatwo, Dodge M6 był wyposażony w działo kalibru 37mm na innej podstawie i z inną trójkątną maską a White T48 (SU57) w kopię brytyjskiego działa 6-ciofuntowego QF6 w USA znanego jako Gun  57mm M1 na kompletnie innej podstawie i z całkowicie inną od nowa opracowaną  maską o kształcie nazwałbym trapezowym:mrgreen:, także kombinuj dalej:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, za szybko by to było.

A skoro masz Kolego taką szeroką wiedzę, to gdzie na kołowym pojeździe ze stajni US Army umieścić malowany od szablonu napis DO NOT DRAIN ANTIFREEZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, orkan napisał:

Jestem pod wrażeniem za to  archeologiczne wykopalisko:benc:. Ten zestaw jest zapewne z czasów kiedy w Wałbrzychu zaczynano wydobycie węgla:mrgreen: . Udało mi się na E-bay-u znaleźć jak wyglądały części i muszę to napisać  że merytorycznie trochę słabo to wygląda, ale jeszcze raz  wielki szacun nie znałem wcale tego zestawu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 17:02, Lipstein napisał:

gdzie na kołowym pojeździe ze stajni US Army umieścić malowany od szablonu napis DO NOT DRAIN ANTIFREEZE?

 

Czy to jest zagadka dla Adama czy chcesz poszerzyć swoja wiedzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żołnierze AK, NSZ, czy Batalionów Chłopskich używali mundurów armii czerwonej lub ich elementów?

 

Zalegają mi figurki krasnej armii i myślę nad dioramką lub winietką AK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w sieci sporo zdjęć różnych oddziałów partyzanckich. Można poszukać. Nigdy nie drążyłem tematu dogłębnie ale biorąc pod uwagę aspekt polityczny raczej wątpię, żeby AK lub NSZ używało sowieckiego umundurowania. AK i NSZ raczej mogło używać zdobycznego niemieckiego umundurowania. Co do BCH, GL i AL to osobiście nie widziałem nigdy na zdjęciach partyzantów tych formacji w sowieckich mundurach ale to oczywiście o niczym nie świadczy. Mogą tylko podejrzewać, że dla sowietów kluczową sprawą było dostarczanie broni a nie mundurów. Co do elementów umundurowania takich jak buty, pasy, mapniki, torby, koalicyjki to niewykluczone, że były dostarczane przez sowietów a potem w zasadzie mogły trafiać do każdej formacji. Może ktoś z kolegów temat bardziej zgłębił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 09:56, Endrju napisał:

Czy to jest zagadka dla Adama czy chcesz poszerzyć swoja wiedzę?

 

Chciałbym wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Lipstein napisał:

Chciałbym wiedzieć

Napis DO NOT DRAIN ANTIFREEZE umieszczany jest w okolicach wlewu chłodziwa do chłodnicy. A skąd się pojawiło pytanie? Masz kalkomanie i nie wiadomo gdzie ją przykleić czy też jakiś inny związek przyczynowy nastąpił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Napis DO NOT DRAIN ANTIFREEZE umieszczany jest w okolicach wlewu chłodziwa do chłodnicy. A skąd się pojawiło pytanie? Masz kalkomanie i nie wiadomo gdzie ją przykleić czy też jakiś inny związek przyczynowy nastąpił?

Andrzejku ja już odpowiedziałem Bartkowi w tym temacie w jego wątku warsztatowym dotyczącym Dżemsa :mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.