Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym targnąć się na SU-152 w wersji opuszczony/wrak. Jakiego producenta polecacie i co warto poprawić lub z waloryzacji dokupić? Nie pogardzę materiałami foto/linkami na temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz faktycznie robić Su-152, pytam bo wielu modelarzy myli go z ISU-152, to masz niewielki wybór bo dostępny w sprzedaży jest chyba tylko Bronco. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BB84 napisał:

Chciałbym targnąć się na SU-152 w wersji opuszczony/wrak. Jakiego producenta polecacie i co warto poprawić lub z waloryzacji dokupić? Nie pogardzę materiałami foto/linkami na temat. 

Tańszy jest Trumpeter 01571 Soviet SU-152 Self-propelled Heavy Howitzer. Wraków to się raczej nie waloryzuje, najwyżej zerwana gąsienica. Metalowa lufą Rbmodel jak gdzieś spotkasz to w zupełności wystarczy.

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym trumpeterze dodali metalową lufę czy to tylko do zdjęcia? Jakiego modelu szukać? Przydałyby się jeszcze siatki na wlotach silnika, bo wyglada to tragicznie. 

https://www.mojehobby.pl/products/Soviet-SU-152-Self-propelled-Heavy-Howitzer.html?start_d=1&cpt_key=K1708371850_9470&cpt_key2=05b499614e648fdb9f05b3be0b1a730c1c1bffcf

Edit: W instrukcji jest metalowa jako opcja. 

Edytowane przez BB84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BB84 napisał:

Czy w tym trumpeterze dodali metalową lufę czy to tylko do zdjęcia? Jakiego modelu szukać? Przydałyby się jeszcze siatki na wlotach silnika, bo wyglada to tragicznie. 

https://www.mojehobby.pl/products/Soviet-SU-152-Self-propelled-Heavy-Howitzer.html?start_d=1&cpt_key=K1708371850_9470&cpt_key2=05b499614e648fdb9f05b3be0b1a730c1c1bffcf

Edit: W instrukcji jest metalowa jako opcja. 

Ma metalową lufę, a siatki pasują od KV (te plastiki modelowe nie są złe):

https://www.mojehobby.pl/products/KV-1-siatki-TRU.html

 

681_rd.gif

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do budowy ISU-152 warto brać tamiya czy też trumpeter? SU-152 przypomina tyłem KV-2, którego składam, przydałoby się jednak trochę odmiany. 

Edit: Może Trumpeter 05591 ISU-152K, około 190 zł na modeledo. pl, metalowa lufa i siatki w zestawie, chyba wszystko co potrzebne.

Edit: Wersja K to wersja powojenna. 

Edit: Zvezda 3532? 

Edytowane przez BB84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, BB84 napisał:

A do budowy ISU-152 warto brać tamiya czy też trumpeter? SU-152 przypomina tyłem KV-2, którego składam, przydałoby się jednak trochę odmiany. 

Edit: Może Trumpeter 05591 ISU-152K, około 190 zł na modeledo. pl, metalowa lufa i siatki w zestawie, chyba wszystko co potrzebne.

Edit: Wersja K to wersja powojenna. 

Edit: Zvezda 3532? 

Polecam model ISU-152 Tamiya trochę droga sprawa, ale zestaw samoskładalny i niekłopotliwy. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, BB84 napisał:

 SU-152 przypomina tyłem KV-2, którego składam, przydałoby się jednak trochę odmiany.

Przypomina, ponieważ SU-152 oparty jest na podwoziu KW, a prototyp i pierwsza seria produkcyjna pierwotnie nosiła oznaczenie KW-14 lub SU-14.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jako ciekawostkę dodam bo może nie wszyscy wiedzą, że na świecie ocalały 3 sztuki tego wozu. Jeden znajduje się w muzeum w Kubince w Rosji a dwa pozostałe w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko dodam, że jeden, lub dwa SU-152, służyły po wojnie w WP.

Jeden pojazd posiadał  nr - 311 lub 511 i orła na boku nadbudówki.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdecydujesz się na ISU-152 to polecam oczywiście malowanie LWP- kolor jedynie słuszny 4 BO

 

isu-152-lwp.jpg

Polish ISU-152 at ambush during training, Summer 1945 | Ww2 tanks, Soviet  tank, Soviet red army

 

isu_152-old.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lipstein napisał:

Kurcze, ja nie widzę różnicy... Mówicie o różnych modelach?

Bartek te pojazdy są skonstruowane na różnych podwoziach SU152 jest na podwoziu czołgu KW , porównaj sobie z zdjęciem powyżej które zamieścił Robert Modelarz  widzisz  różnice:D:

su-152-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest tylko w podwoziu. Żeby było łatwiej różnice zobaczyć obejrzyj dwa zdjęcia. Pierwsze zdjęcie to ISU-152 z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej drugie to SU-152 z Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Zwróć uwagę na koła i wahacze. Różnice są też w wannach ale na zdjęciach trudno to zobaczyć.

image.thumb.jpeg.2635d5cb4a1fc3a202b2957ac446bd17.jpeg

 

image.thumb.jpeg.2b463a0f66c655ed2eb492434deead6d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Endrju napisał:

Różnica jest tylko w podwoziu.

 

 

 

Niestety nie.

Nadbudówka też jest inna. 

Nadbudówka w ISU jest wyższa od tej z SU-152, dodatkowo inne kąty nachylenia płyt, dodatkowo troszkę inny kształt boków płyt.

SU-152 - inny typ włazów na dachu nadbudówki-okrągłe. 

ISU-152 - włazy dwu dzielne.

Tych różnic jest sporo, wystarczy wziąć plany i porównać.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę w dalekozachodnim sprzęcie, nie wiedziałem nawet, że było coś takiego jak SU 152.

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lipstein napisał:

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Nie były. Wstawiłem przez pomyłkę zdjęcie nie ISU-152 a ISU-122. Jak będę przy laptopie to wstawię poprawne zdjęcie. 

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2024 o 18:39, Endrju napisał:

A jako ciekawostkę dodam bo może nie wszyscy wiedzą, że na świecie ocalały 3 sztuki tego wozu. Jeden znajduje się w muzeum w Kubince w Rosji a dwa pozostałe w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

Prawda, a ja jako uzupełnienie tej ciekawostki dodam że te dwa działa SU152 do roku 1997 "strzegły" cmentarza żołnierzy radzieckich w Cybince kiedy to zostały zastąpione przez haubicoarmaty ML20 . Z przekazów wiadomo że te 2 działa wjechały na cokoły o własnych siłach po odpowiednio skonstruowanych rampach a potem Ruscy wymontowali z nich silniki i różny inny osprzęt także aktualnie są to "wydmuszki". 

5 godzin temu, Lipstein napisał:

Ja siedzę w dalekozachodnim sprzęcie, nie wiedziałem nawet, że było coś takiego jak SU 152.

Lufy też były różne, z hamulcem o innym kształcie?

Piszesz Przyjacielu że siedzisz w zachodnim sprzęcie to  teraz taka mała zagadka co to za pojazd na zdjęciu poniżej , ci co wiedzą nie podpowiadać:mrgreen:, ( aby nie było za łatwo wrzucam egzemplarz z Pokłonnej Góry w Moskwie:D):

SU-57 '211' - Victory Park, Moscow | American WW2 era self-p… | Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem poprawne zdjęcie ISU-152 z Poznania.

 

6 godzin temu, bigmodel napisał:

Niestety nie.

Nadbudówka też jest inna. 

Tych różnic jest sporo, wystarczy wziąć plany i porównać.

 

Cieszy mnie, że włączyłeś się w dyskusję i podzieliłeś się z nami swoją wiedzą. Przyznam szczerze, że swoją wiedzę oparłem o informacje uzyskane od pracownika muzeum w Drzonowie. Sam nigdy nie porównywałem z planami ani zdjęciami SU-152 bo tych jest jak na lekarstwo a zdjęcie pojazdu z góry to pewnie są w sieci funkcjonują ale do tej pory nie natrafiłem na takie.

Odnośnie planów SU-152, czy są one gdzieś w sieci czy pochodzą z drukowanej publikacji?

Chętnie bym się pobawił w szukanie różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adams M1A1 napisał:

co to za pojazd na zdjęciu

 

Strzelam bez googlania, jakieś Su 57?

 

Swoją drogą, tego modelu jeszcze nie zbudowałem i choćby z tego powodu mogę nic o nim nie wiedzieć.

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Lipstein napisał:

 

Strzelam bez googlania, jakieś Su 57?

 

Swoją drogą, tego modelu jeszcze nie zbudowałem i choćby z tego powodu mogę nic o nim nie wiedzieć.

Bingo:super:! Dokładnie tak , to jest SU57 w specyfikacji fabrycznej T48 ( nigdy nie dostał oficjalnego M:D) zbudowany w ilości 692 szt. na zamówienie Armii Brytyjskiej ale po krótkim okresie użytkowania przez nią  przekazany w ilości 650szt . w ramach Leand-Leasu Armii Czerwonej z którą dotarł do Berlina i czeskiej Pragi :mrgreen:, użytkowany jeszcze w LWP w ilości 12 szt.  Zachowało się 6 egz. tego ciekawego pojazdu w tym trzy w Polsce. T nie dziwne że nie zbudowałeś tego modelu gdyż żaden producent nie ma go w swojej ofercie podobnie jak żadna firma żywiczna czy inna 3D nie produkuje do niego konwersji:D, także jak go zbudujesz to wieczna modelarska sława mołojecka przed Tobą😉.

Edytowane przez Adams M1A1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Endrju napisał:

Wstawiłem poprawne zdjęcie ISU-152 z Poznania.

 

 

Cieszy mnie, że włączyłeś się w dyskusję i podzieliłeś się z nami swoją wiedzą. Przyznam szczerze, że swoją wiedzę oparłem o informacje uzyskane od pracownika muzeum w Drzonowie. Sam nigdy nie porównywałem z planami ani zdjęciami SU-152 bo tych jest jak na lekarstwo a zdjęcie pojazdu z góry to pewnie są w sieci funkcjonują ale do tej pory nie natrafiłem na takie.

Odnośnie planów SU-152, czy są one gdzieś w sieci czy pochodzą z drukowanej publikacji?

Chętnie bym się pobawił w szukanie różnic.

 

Nie wiem czy przypadkiem Wydawnictwo Militaria, nie wypuściło któregoś z numerów  o SU-152/ISU-152.

 

Poniżej plany SU-152 i ISU-152 z książki - HJ Military Photo Album vol.12

Soviet Heavy Self-propelled Guns.

Można zaczynać zabawę - znajdź jak najwięcej różnic. 😉 

0001.jpg

0002.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.