Skocz do zawartości

Czyszczenie modeli z kurzu.


dawid xd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pewnie już gdzieś był ten temat ale szukałem i nie mogę znaleść.

Mam taki problem, ponieważ jak będę miał różne modele itp to jak je czyścic z kurzu.U mnie w domu jest masę kurzu (Sam nie wiem skąd i muszę co tydzień, czasem co 2 muszę wszytko czyścić.) a jak będę miał modele i na nich zabrudzenia np z pasteli to jak będę mył wodą albo czymś to wszytko zejdzie.Co na to myślicie.Proszę o odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje średnio raz w tygodniu "oblatuję" odkurzaczem Oczywiście z taką naprawdę miękką okrągłą szczotką i ssanie na minimum. Zazwyczaj robię to przy okazji odkurzania pokoju, mebli i półek z książkami. Wodą raczej nie polecam mycia modeli, choć teoretycznie jak na koniec położy się na model lakier bezbarwny, to pastele i wash powinny wytrzymać, ale sam bym tego nie próbował Generalnie - im częściej odkurzasz, tym łatwiej się to robi. U mnie w domu nie ma prawie wcale kurzu, ale to już zasługa głównie mojej żony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, ponieważ jak będę miał różne modele itp to jak je czyścic z kurzu.
Ja tez mam problem, bo jak bede mial Ferrari i Bugatti, to nie wiem, czym je bede myl... Przpraszam za zlosliwosc, ale nie moglem sie powtrzymac. Najpierw moze miej te modele, a wtedy bedziesz sie martwil, jak je czyscic, co?

Ze swojej strony polecam grube, miekkie pedzle do makijazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam trzymanie modeli w gablotkach - naprawdę zmniejsza się zakurzenie modeli do ok. 3%!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam trzymanie modeli w gablotkach - naprawdę zmniejsza się zakurzenie modeli do ok. 3%!

 

Pozdrawiam

Ja też dorosłem do gablotek, Kermit jak obliczyłeś ten współczynnik zmniejszenia zakurzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermit jak obliczyłeś ten współczynnik zmniejszenia zakurzenia?
Patyk, to przeciez proste. Wystarczy postawic model na jeden miesiac na polce, po miesiacu zebrac z niego caly kurz i policzyc ilosc jego drobinek. Nastepnie stawiamy model w tym samym miejscu w gablotece i rowniez po miesiacu zbieramy kurz i ponownie liczymy ilosc drobinek. Stosunek ilosci drobinek kurzu z modelu stojacego luzem i w gablotce wyrazamy procentowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermit jak obliczyłeś ten współczynnik zmniejszenia zakurzenia?
Tak na oko: zwykle musiałem odkurzać modele raz na dwa - trzy tygodnie, teraz czyszczę je raz na półtora do dwóch lat. Uśredniając czas pomiędzy czyszczeniami, obliczając proporcję i zaokrąglając wychodzi właśnie te 3% ;)

 

[edit]W sumie, Majek, na jedno wychodzi. ;)[/edit]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh ale ja nie mam żadnej w pokoju gablotki;/
To trzeba zrobić, np. z plexi czy ze szkła, jak np. u mnie:

747pB1pXB70small.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie powietrze w sprayu. Tylko najpierw proponował bym coś skleić bo nakupujesz przyrządów i narzędzi a w końcu schowasz w szafie bo modeli nie będzie. Może zacznij po kolei, kup model, sklej go a potem martw się o resztę. Jak cię to wciągnie to powoli będziesz się zaopatrywał a tak kupisz masę rzeczy i okaże się żę jednak modelarstwo cię nie kręci i kupa kasy wyrzucona w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za temat!już było o tym na forum.

 

Primo - sklej model, pomaluj, pokryj waszem, pastelami czym tam chcesz, na koniec polakieruj,

Secundo- kup sobie pędzelek do makijażu, albo pożycz od dziewczyny (czysty) i czyść tym model, nic tym nie uszkodzisz , jest miękki.

 

ps. ja sprzątam kurze raz w tygodniu, a modele są w witrynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Można kupić sprężone powietrze ze specjalną rurką (jak nie ma aero) i ostrożnie przedmuchać model. Osobiście zainwestowałem w specjalny pędzelek do czyszczenia modeli (nie mam jeszcze gablot) i jestem zadowolony, niestety jest stosunkowo drogi. Nie podaję nazwy sklepu, bo nie chcę robić reklamy. Jednakowoż dziwne, że ten problem Cię w tym momencie martwi, a nie problemy związane z budową modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Można kupić sprężone powietrze ze specjalną rurką (jak nie ma aero) i ostrożnie przedmuchać model.

 

Ale chyba nie powietrze w sprayu do czyszczenia komputerowych bebechów?

Ja kiedy ostatnio czyściłem w środku komputer tym sprayem to został mi taki jakiś, nie wiem jak to nazwać, pył, kurz. Podejrzewam że to pozostałość po sprayu. Także modelu bałbym się czyścić takim sprayem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years later...

Fajny temat ... :D i bardzo dowcipni ludzie :D Pozdrawiam Wszystkich. Moje 5 groszy w temacie. Z kurzu czyszczę miękkimi pędzelkami (zestaw za kilka zł. w sieciówce ze Szwecji). Od czasu do czasu (bardzo rzadko) wacikiem nasączonym roztworem wody destylowanej i gliceryny farmaceutycznej (100 : 1) przecieram powierzchnie. Z efektów jestem zadowolony ...

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoty Internet Explorer za odkopanie wątku wink3

 

Ja używam miękkiego pędzelka i powietrza w spraju. Odkąd kupiłem gablotkę (jest w portfolio), to bardzo rzadko muszę odkurzać modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Odkąd kupiłem gablotkę

i to jest najlepsze rozwiązanie oszczędzające czas, nerwy i możliwości przypadkowych mechanicznych uszkodzeń modeli  :super:

A jak ktoś skleja okręty i podchodzi do tego poważnie to opcja gablot z plexi na poszczególne modele w zasadzie nie podlega dyskusji - nie wyobrażam sobie czyścić pędzlem albo nawet powietrzem w spreju takielunku żaglowca czy innego misternego olinowania np. na pancerniku w 700

 

EDIT -------------------------

 

4 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Ja stosuję metodę kranową: 

- spłukać kurz

- jak nie pomaga -ciepła woda z detergentem

- ponowne płukanie

-pozostawić do wyschnięcia

wg mnie takie "czyszczenie" to tylko proszenie się o kłopoty

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robertmodelarz napisał:

- spłukać kurz

- jak nie pomaga -ciepła woda z detergentem

- ponowne płukanie

A jak i to nie pomoże, można dodatkowo wypłukać w Krecie...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.