Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanko jak zrobić taką naturalną rdzę np. na wydechu. Czy są to jakieś specjalne farby czy też jakoś się to tworzy. Prosiłbym jak by to były farby to jaka marka i numer . Pytam bo nie jestem w temacie jeszcze taki dobry. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko jak zrobić taką naturalną rdzę np. na wydechu. Czy są to jakieś specjalne farby czy też jakoś się to tworzy. Prosiłbym jak by to były farby to jaka marka i numer . Pytam bo nie jestem w temacie jeszcze taki dobry. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Jeśli chodzi Ci o jakąś grubszą korozje to pastele kładziesz na jeszcze mokrą brązową farbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś robił i ma doświadczenie... Mianowicie - myślę o zrobieniu wywrotki, coś w deseń TEGO bazując na modelu Pete 378 z Italeri... Teraz pytanie, czy wymaga to wielu przeróbek? Z czego można by zrobić skrzynie ładunkową? Nie jestem zaawansowanym modelarzem, więc nie chciałbym się pchać od razu na głęboką wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie były lakierowane to woda z mydłem albo jakimś innym ludwikiem - jeśli chcesz je uratować to tak samo tylko musisz to robić bardzo delikatnie

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

adi_td1 pyta:

Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak przygotować plik graficzny do kalkomanii, tzn jaki program jest odpowiedni do tego itd. itp... pozdrawiam

Temat rzeka.

Najważniejsze co ma być na tej kalkomanii, jakie masz materiały źródłowe, czy program chcesz kupić, czy wolisz gorszy a darmowy?

W skrócie: Jeśli na kalce ma być zdjęcie to króluje tu Photoshop. Grafikę należy przygotować w CMYK-u, standardowo 300 dpi, choć gdy zdjęcie zawiera czarne kreski nie zaszkodzi lepsza rozdzielczość nawet 2400 dpi ale plik robi się bardzo duży. Nie zapisywać w .jpgu tylko w TIF-e.

Jeśli chcesz zrobić rysunek np. szachownice na samolocie, albo jakieś napisy, używasz programu do grafiki wektorowej. Króluje tu nieśmiertelny Corel lub Ilustrator. Rysujesz używając palety CMYK-a, zapisujesz w formacie programu.

Corela i Ilustratora ma każde studio graficzne. Jeśli natomiast używasz jakiegoś mniej popularnego programu, to najlepiej zapisać w formacie uniwersalnym: .eps lub .pdf. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź czy program ma taką moźliwość, bo czasem możesz się narobić, a nie będzie jak wydrukować.

Jeśli któryś z terminów jest Ci nieznany, mogę wyjaśnić szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mark666 pisze:

Czym przyklejacie szyby w kabinach ??

Ja kleiłem wszystko co przeźroczyste, humbrolowskim "ClearFix". Zalety: niewidoczna spoina, można nim nawet zrobić małą szybkę. Kiedyś zgubiłem w śmigłowcu szybkę 7x 7 mm to zaciągnąłem klejem. Podstawowa wada: słaba spoina. Doszło do tego, że w prawie gotowym modelu, gdzie szyby były klejone od środka wepchnąłem palcem szybkę i musiałem ciąć na nowo. Więc historycznie robiłem potem tak:

1. Wkleiłem szyby klejem CA (Super Glue) - szyba cała zmatowiała.

2. Przeczytałem artykuł p. Ziobera w AeroPlanie, że jak ktoś nie umie kleić i wali kleju to szyby matowieją.

3. W kolejnym modelu dałem 1/10 kleju co poprzednio - zmatowiał róg szyby.

4. W kolejnym modelu dałem 1 małą kroplę kleju (wykałaczką). Szyby fajnie trzymają i są przeźroczyste.

Od tego czasu kleję tylko CA i jak ktoś pisze, że szyby matowieją - to patrz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to tak ruszy.

A i ja mam pytanie co o kreta. Muszę wrzucić do niego poszpachlowane części. Czy szpachla się od nich oddzieli czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marak masz rację, ale trzeba bardzo uważać. Ja po prostu wolę bezpieczniejszą metodę. Szybki mogą zmatowieć nie tylko od samego kleju, ale też od jego oparów, gdy te nie mają się gdzie ulatniać.A wymieniony przez Ciebie clear fix, mam go i rzeczywiście nie trzyma. Co bym nim nie przykleił to odpadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. A szyby wkleiłem na to:

 

9b7c51824bc07936med.jpg

 

Miałem to już wcześniej ale jakoś mi nie szła praca z tym specyfikiem. Dziś się zawziąłem i...... zaostrzyłem wykałaczkę , naniosłem na cały obwód szybki cieniutką " nitkę" kleju i wpasowałem szybę na miejsce w kabinie. Co z tego wyszło dziś w warsztacie dam fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.