Skocz do zawartości

Samoloty wielopłatowe - pytania i odpowiedzi...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, dolarmoneymaker napisał:

Mam pewien pomysł jak wykonać u siebie natomiast problem polega na tym ze nie wiem jak te zaczepy maja wyglądać. Czy ma ktoś tutaj szczegół na to ? Jak ten zaczep tej linki wyglada ? Byłbym wdzięczny za fotkę lub cokolwiek, bo generalnie utknąłem :) 

 

Rzuć okiem na te stronę :

https://www.gaspatchmodels.com/metal-turnbuckles-1-48/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 23:41, dolarmoneymaker napisał:

Siemanko modelowe świry 😊 jestem zupełnym amatorem i bardzo proszę o wyrozumiałość. Dopiero mój warsztat powstaje a model który zakupiłem to Albatros D.III

i mam tutaj pytanie do fachowców. Obejrzałem już kilka wątków na temat napinaczy i linek. Mam pewien pomysł jak wykonać u siebie natomiast problem polega na tym ze nie wiem jak te zaczepy maja wyglądać. Czy ma ktoś tutaj szczegół na to ? Jak ten zaczep tej linki wyglada ? Byłbym wdzięczny za fotkę lub cokolwiek, bo generalnie utknąłem 

 

A wiesz już jakich linek chcesz używać/jakie masz?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zaruk napisał:

 

A wiesz już jakich linek chcesz używać/jakie masz?

Siemka. Zanim znalazłem to forum 😊 kupilem żyłkę wędkarska, poczytałem jednak tutaj ze to nienajlepszy pomysł choc niektórzy podobno robią na tym. To mój pierwszy model w życiu i nie wiem co będzie najlepsze. Pończocha jakoś mi nie pasuje. Myśle ze najzwyczajniej zamówię linke ze stronki np. Mojehobby.Pl  

Tylko jaka grubość do takiego modelu jak tam jest chyba kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o linki to są różne preferencje. Niektórzy Koledzy nie wyobrażają sobie prac bez żyłki. Inni, ja do nich należę, wykorzystuję gumki elastyczne. Jeśli o nie chodzi to kilka rzeczy przemawia za ich stosowaniem. Możesz wykonać pełne olinowanie już po złożeniu obu płatów. W moim przekonaniu ułatwia to pracę, nie muszę żonglować modelem że sterczącymi na wszystkie strony linkami. Druga sprawa to łatwość naciągnięcia/napięcia linek. To co ostatnio zaczyna być kolejnym atutem to rosnący ich wybór. Linki gumowe produkowane są przez Uschi van der Rosten. Niektóre firmy je kupują i konfekcjonują jako swoje, przy czym za niemoralne ceny sprzedają po kilka metrów. Zwróć na to uwagę. Ich grubość to 0,01 (przecinek postawiłem prawidłowo), 0,02 i 0,03 mm. Są więc bardzo cienkie i od biedy mogą być zastosowane w 1/72. Do 1/48 wydają się zdecydowanie za cienkie a przecież przy naciąganiu jeszcze się zwężą. Grubsze produkuje Infini Model, niestety nie znalazłem ich w Polsce. Natomiast zakres oferowanych tam średnic będzie w sam raz do 1/48. Gumki najwygodniej zakłada się jeśli masz oczka, przez które je przewlekasz i napinasz. Mogą to być śruby rzymskie oferowane przez różnych producentów (zwrócił bym uwagę na produkcję Przemka Przybulewskiego ogłaszającego się tu na forum) lub własnej roboty. Niezależnie jakie wybierzesz, trzeba dość wcześnie pomyśleć o wykonaniu miejsc na ich zamocowanie. Potem pozostaje już tylko założyć naciągi.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patrykd napisał:

Mam pytanie

A zanim je napisałeś zadałeś sobie trud i przeczytałeś tytuł wątku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patryk Masz teraz 3 proste zadania.

1. Załóż wątek  pytania i odpowiedzi w dziale śmigłowcowym i postaw tam swoje pytanie.

2. Poproś Admina o zakotwiczenie wątku.

3. Poproś Admina żeby tutaj posprzątał.

Staniesz się jednym z ojców założycieli. :piwo:

Edytowane przez Endrju
  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, patrykd napisał:

W dziale o helikopterach brak wątku pytania i odpowiedzi. 

Nie to żebym się czepiał, bo Koledzy już Cię w różny sposób trochę pokierowali :mrgreen:

Faktycznie jako takiego wątku: "Pytania i odpowiedzi" w dziale "Śmigłowcowo-helikopterowo-wiatrakowym" nie ma, ale za to jest ogólno-lotniczy dział:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patrykd Tak jak Koledzy proponują załóż oddzielny wątek a wielu będzie Tobie bardzo wdzięcznymi i Admin także będzie miał mniej pracy z ew. przeniesieniem pytań śmigłowcowych. Lub jak wspomniano otwórz: Samoloty, następnie Warsztat, temat Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc... 123429  jest na pierwszej stronie ale spiesz się dopóki pozycji w tym temacie do przejrzenia jest tylko 29.                 @myszaty  spójrz ... Apache jak nic https://static.thisdayinaviation.com/wp-content/uploads/tdia/2017/05/Screen-Shot-2017-05-07-at-16.45.51.png      https://static.thisdayinaviation.com/wp-content/uploads/tdia/2017/05/993px-Wright_Apache_-_GPN-2000-001382.jpg

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam takie pytanie, czy elementy metalowe na Caudronach G.3 w wersji cywilnej, używane przez fabrykę jako demonstrator, były malowane na niebiesko (rozpórki, podpórki, okucia, wzmocnienia na słupkach, naciągi i co tam jeszcze było, na zewnątrz jak i wewnątrz)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Odpowiedzi na poprzednie pytanie brzmi: tak:mrgreen:.

To mam kolejne pytanie, tym razem o kalki do niemieckiego latadełka. Kupiłem sobie takie coś:

https://www.mojehobby.pl/products/HALBERSTADT-CL.IV-Luftverkehr-Strahle-1-48.html

Do zestawu nie dodano kalkomanii z lozenge. Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić, która wersja byłaby w miarę poprawna?  Widzę, że są czterokolorowe, pięciokolorowe, jasne, ciemne i tak dalej.

Edytowane przez lord_karton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lord_karton napisał:

Odpowiedzi na poprzednie pytanie brzmi: tak:mrgreen:.

To mam kolejne pytanie, tym razem o kalki do niemieckiego latadełka. Kupiłem sobie takie coś:

https://www.mojehobby.pl/products/HALBERSTADT-CL.IV-Luftverkehr-Strahle-1-48.html

Do zestawu nie dodano kalkomanii z lozenge. Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić, która wersja byłaby w miarę poprawna?  Widzę, że są czterokolorowe, pięciokolorowe, jasne, ciemne i tak dalej.

Opierając sie na "monografii" Halberstadta CL IV  Grosza - lozenge , a własciwie fliegerstoff  - 5 kolorowy. Np techmod (nr kat 48030 )robi takowe w skali 1/48 ( aczkolwiek nie wiem na ile zgodne z  rzeczywista kolorystyką).

obraz_2023-07-11_233109322.thumb.png.89c3f7a00ee13eaa18d2d5783b49ee81.png

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lord_karton napisał:

Dzięki za ten diagram podsunąłeś mi rozwiązanie, które przeoczyłem: sam sobie to wydrukuję. Techmod będzie planem B gdyby mnie to przerosło:mrgreen:

 Może Ciebie zainteresuje:

https://forum.ww1aircraftmodels.com/index.php?topic=4036.0

 

BTW; jak juz drukniesz co trzeba :

- szerokość nadrukowanej lnianej tkaniny oscylowała w okolicach 120 -130 cm , Tkaninę   z nadrukiem kładziono  na Halberstadtach pod kątem 45% do krawędzi płata.

 

 

 

Edytowane przez boberm1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Koledzy Szanowni. 

Mają może Szanowni jakieś informacje o kolorach uzywanych na samolotach francuskich , a dokladniej Breguet XIV. 

Schemat kamuflazu - aby być precyzyjnym opis kolorów onegoż - zaprezentowany przez FLY jezt w tym temacie ciut enigmatyczny😄.

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fly stawia na badania własne modelarza i podaje tylko ogólne odcienie. Coś takiego znalazłem w swoich szpargałach: 

268944989_frenchcolours.thumb.jpg.2e0077220469ad767b1939c9356f1b2e.jpg1890311735_FrenchWW1Aircraft1917-19185-ColorCamouflageColors-MixingFormulas.thumb.jpg.6577f8048a0468c05986907dc6f059a8.jpg

 

Schematy malowania zależały od producenta, ale ogólny rozkład był podobny i tu Fly chyba daje jakieś propozycje.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Wachmistrz napisał:

Fly stawia na badania własne modelarza i podaje tylko ogólne odcienie. Coś takiego znalazłem w swoich szpargałach: 

 

 

Dzieki serdeczne . 

 

Wraz z tym do czego dokopałem sie na theaerodrome.com ,  mam jakis punkt oparcia-nader mglisty , ale lubię takie niedookreślenia - będę mógł uruchomić swą wyobrażnię😁😋( oczywiście w granicach zdrowego rozsądku). 

 

 

 

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.