Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, em napisał:

A obacz  kiedy powstała BLMW

Zbytnie uproszczenie, bo:
po pierwsze - data powstania jednostki nie jest z automatu datą malowania godeł na sprzęcie;
po drugie - samolot nosił też późny wzór godła 34.PLM, który istniał zanim powstała BLMW


Myślę, że ustalenie dokładnej daty będzie trudne, chyba że trafisz fachmana, który albo pracował w Babich Dołach, albo skrupulatnego kronikarza.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie bisy? Jeśli człowiek pyta o 0880 to trzeba szukać datowanych zdjęć 0880. Podlinkowałem zdjęcie z 1988 r. gdy miał już godło 34 plm (malowane na samolotach pułku od 1987 r.). Zloty, jeśli chcesz skleić 0880 bez godeł, musiałbyś zdobyć cyfry innego kroju do numeru bocznego, oraz pomalować płatowiec na szaro.

W galerii Aviateam są dwa zdjęcia 0880 z 1997 r. gdy miał jeszcze godło 34 plm, a nie 1 PDLot BLMW, więc twoja teza się nie broni.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za fotkę. Trochę jaśniejszy od tego, który zastosowałem, a niby kupiłem dedykowany dla MiGów. Generalnie im dalej w las, tym więcej włosów sobie powyrywam. Dochodzę do wniosku, ze migi to jednak modele dla prawdziwych mężczyzn, a nie jakieś wystandaryzowane eFy z kapitalistycznego zachodu he, he...

 

Teraz kolejne pytanie odnośnie UMa: jaką rurkę pitota zastosować w UMie z lat 90-tych. Wyjaśnię totalnie nieprofesjonalnie: dedykowane do modeli UMów są ‚rurki’ bez dodatkowych wypustek/zębów czyli jak w wersji R, ale na zdjęciach polskich UMów zauważyłem czasami rurki pitota z 4 wypustkami/zębami.

 

Drugie pytanie: czy silnik w UMach różnił się w zewnętrznej części (tej widocznej w kołującym samolocie) od silników z MFa? Mam blaszki do silnika MFa i nie wiem, czy mogę je zastosować do UMa.


Trzecie pytanie: w pierwszej kabinie UMa na górze tablicy przyrządów znajduje się celownik ASP-21. Po prawej stronie pomiędzy szklaną płytą, a owiewką jest ‚puszka’ wchodząca w skład tego ustrojstwa. Jaki kolor dla niej stosowano? Widziałem  już aluminium, czarny i gun metal. Skłaniam się ku kolorowi aluminium. Przy okazji jak tą część fachowo nazwać?

Edytowane przez Bemowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2020 o 10:42, manas napisał:

W Na niebie i na ziemi uchwycony został PFM o nb 6701. Numer na ciekawy krój cyfr, kojarzący mi się z 26 PLM, czy dobrze? Czy ktoś z szanownych kolegów ma jakieś foto tego samolotu z okresu przedremontowego?

6701-2.PNG

 

 

Według A. Gołąbka samolot należał wtedy do 62 plm. W książce M. Hermaszewskiego jest fotografia pilotów przed MiG-21PFM 6608 z takimi cyframi.

Edytowane przez kaesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kaesz napisał:

 

Według A. Gołąbka samolot należał wtedy do 62 plm. W książce M. Hermaszewskiego jest fotografia pilotów przed MiG-21PFM 6608 z takimi cyframi.

Krój cyfr jest ,,limowski,, stosowany np. na lim-2.Konkretnie 6701 rozpoczynał słuzbe w CSL Modlin. To jedyny samolot serii 94A67 w naszym kraju. Istotnie .przyleciał  w dniu  25/03/68. reszta Pfm z tej dostawy była przeznaczona dla 26 Plm , być moze przyleciał do Zegrza i został przeznaczony dla CSL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam jeszcze raz z oświetleniem MiGa-21 UM. Na poniższym filmiku (15:12 min) widać, ze poza światłem pozycyjnym białym na końcu statecznika pionowego, z boku statecznika widać migające światło. Prawdopodobnie było również i po drugiej stronie. Teraz moje pytania:

1. Czy te światła były tylko montowane na wersji bojowej np. PFM, MF?
2. Czy jest to modernizacja? Jeśli tak to kiedy montowana.

3. Czy te światła są zielone prawe/czerwone lewe?

4. Rozumiem, ze nie było ich na UMach?

 

dziekuje

 

 

Edytowane przez Bemowo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczony gdyz nigdy na to nie zwracałem uwagi, przejrzałem zasoby i...

 

1.  na Pf,Pfm,Mf,Um

2.Tak. Datował bym na lata 80 te. Nic na temat tej modernizacji/biuletynu nie mam...

3.Tak

4.Są   i na 0856              

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stokrotnie dziękuję. 
Założyłem już światełko na końcu statecznika. Teraz trudniejsza sprawa, czyli światełka na obu stronach statecznika. Mam nadzieje, ze podeśle wkrótce zdjęcia.

Swoją droga pięknie, ze takie wspaniałe filmy wypływają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bemowo napisał:

3. Czy te światła są zielone prawe/czerwone lewe?

4. Rozumiem, ze nie było ich na UMach?

Niestety, kolega em wprowadził Cię w błąd.

 

Światła pulsujące na statecznikach naszych MiGów-21  z obu stron były czerwone.

Były one oczywiście również na wersjach dwumiejscowych, m.in. na egzemplarzach: 9292, 3046, 5710, 5016, 9348, 7507,

Tu prawa strona na wersji MF (łaciate malowanie z Łasku):

DSCN0450.JPG.cc2500665a240218cfb8ecf8401466b9.JPG

Tu obie strony wersji UM:

DSCN0451.JPG.604fd228f1a45a8e005ce7fc732238f6.JPG

DSCN0452.JPG.a2cdf315ebbd135ee8d2f400cffc259f.JPG

I jeszcze tygrys:

DSCN0454.JPG.933aac03110d64136b022fb3cb989496.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemowo, Grześ przepraszam. przegładałem rano zdjęcia i chyba bardzo chciałem widzieć zielony. Sprawdzałem obie strony statecznika i tail fin...i widziałem co chciałem zobaczyć

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie em, Grzes jeszcze raz bardzo dziękuję. Roboty nieco więcej, ale świecidełek będzie więcej, więc i efekt będzie ciekawszy. Do tego pulsacyjnie.

Swoją drogą rękę dałbym sobie uciąć, ze będzie zielone i czerwone, bo tak zawsze i wszędzie, a tu byłby klops.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.