Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne Grono

Mam na imię Jurek (52 l.) i w okresie 04/89 - 10/90 (pierwszy pobór skrócony do 1,5 r.) służyłem w JW 1452 czyli rzeczonym 2 PLM "Kraków" ... co prawda , na 2 komp. radio-technicznej , ale jednak 😉

Wiedzą o samych MiG-ach może nie błysnę , ale kilkoma ciekawostkami z życia pułku mogę się podzielić.

Na początek nazewnictwo:

Dla wtajemniczonych pewnie nie będzie to novum ale zapisu MiG 21 nie czytamy wprost ( "mig dwadzieścia jeden") , ale zgodnie z  rosyjskim "... dwadcat pjerwyj" czyli "... dwudziesty pierwszy )

Co najśmieszniejsze , oficer polityczny pułku ppłk Kapica na tyle przesiąkł moskiewską szkołą że wszystko co latało podporządkowywał tej nomenklaturze ... zapytany kiedyś na luźnej pogadance o porównanie MiG-a 21 z F 16 odparł z dumą:

"... aaa tam , te ich (dosłownie) eFy szesnaste ... różnią się tylko jednym szczegółem od naszych MiG-ów:

ich samoloty są efektowne , a nasze za to efektywne ... żołnierze" 

To nie koniec anegdoty ; któryś z kumpli zapytał o to właśnie (jego , ppłk) nazewnictwo , mianowicie dlaczego tak "... z męska a nie bezosobowo" 

Mentor zripostował : "a jak cię żołnierzu komar, dajmy na to upier..li ... i kolejny i jeszcze jeden.

I jak je później ganiasz po sali z ręcznikiem i w końcu je zatłuczesz ... to jak będziesz krzyczał ?

Ano właśnie : "pierwszy ... drugi ... trzeci !!!" 

:D :D :D  ot cały Kapica.

 

Odnośnie zaś nazw potocznych ... w slangu pilotów mojego pułku był on określany niezbyt chlubnym mianem "latającej trumny" ... to , zdaje się , pokłosie owych katapult od których ów wątek się zaczął (lat temu 12 :)) )

 

No to tyle tytułem wstępu , był to mój pierwszy post na forum , w ogóle pierwszy od roku chyba.

Niebawem założę konto bo planuję powrót do młodzieńczego hobby i będę potrzebował Waszych porad .

Aha, na przyszłość będę operował nick-iem Lemmy69 ... i najprędzej w dziale stoczniowym/350 ale mam też pomysł na projekt w moto 1/1.

 

Do zobaczenia ... hmm (... usłyszenia ? ... odczytania ???) niebawem 🤟

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lemmy69 napisał:

No to tyle tytułem wstępu

Świetne wejście :piwo:

Wszelkie anegdoty mile widziane  :super: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka mam w zanadrzu

Tylko teraz czytając posta po raz wtóry nie jestem już pewien czy ów Kapica był ppłk

Kojarzy mi się jako kapitan na wiosnę'89 ... na pewno był majorem po pewnym czasie ... ale czy za mojej kadencji awansował powtórnie ...?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemmy69 napisał:

 MiG 21 nie czytamy wprost ( "mig dwadzieścia jeden") , ale zgodnie z  rosyjskim "... dwadcat pjerwyj" czyli "... dwudziesty pierwszy )

 

Forma zgodna z językiem rosyjskim to po prostu rusycyzm, taki błąd językowy. Oczywiście, w niektórych środowiskach przyjęło  się takie określenie. Slang środowiskowy ma swoje przywileje językowe, wiadomo. Niemniej 'mig dwudziesty pierwszy' i 'ef szesnasty' to wciąż taki sam rusycyzm. Zatem, owszem, czytamy wprost: 'mig dwadzieścia jeden', o ile nie chcemy stylizować się na przedstawicieli środowiska sprzed kilkudziesięciu lat i wolimy czytać poprawnie. No chyba, że mowa jest np.  o dwudziestym pierwszym MiGu dwadzieścia jeden, który pojawił się w naszym kraju :).

 

To uwaga na marginesie, bo bardzo sympatyczna anegdotka.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie , tak jak napisałeś , aczkolwiek natknąłem się kiedyś w sieci na teorię ad. tego sposobu nazewnictwa radzieckich maszyn ... i tak to m.w. brzmiało :

MiG - 21 - oznacza "dwudziesty pierwszy projekt z biura konstrukcyjnego (im.) Mikojana"

Su-35 - ozn. "trzydziesty piąty projekt z biura konstr. (im.) Suchoja"

Ka-50 - " ... z biura Kamowa"

itd...

Nie powiem , dało mi to wówczas do myślenia a propo's samych liczb chociażby ... "postawili sobie za cel , aby wdrażać do prod. seryjnej jedynie co drugi, nieparzysty projekt ??"

Wśród "wiertoliotów" nie ma takiego ograniczenia : Mi-2 ale również Mi-17

Być może zawiadywał tym jakiś fetyszysta ... ale , już chyba w czasach 2wś występowały Po-2 , Ił-2 , różne Pe(tlakowy) , Szcze(rbakowy) ... ale to przecież bombowce, szturmowce

podczas gdy sam. myśliwskie miały numery nieparzyste: Jak-1 , 3 , 9 , Ławoczkiny i pewnie jeszcze inne, których już pamięcią nie ogarniam 

W powyższej anegdocie bardziej chodziło mi o przedstawienie , zobrazowanie Wam samej sylwetki, osobowości owego politruka ... to był prawdziwy fan komunizmu , Układu Warszawskiego i czego tam jeszcze można ... po latach obejrzałem film "Wróg u bram" o Stalingradzie , występuje tam postać takiego właśnie politruka , dla niektórych może się wydawać wyobrażona "zbyt amerykańsko" ... dla mnie , jak najbardziej prawdziwa za sprawą (przyjmijmy że majora) Kapicy.

Stąd też moje przekonanie iż powielał on ślepo to co usłyszał od Rosjan: nie "MiG dwadcat odin"

a "MiG dwadcat pierwyj". 

A może ktoś zgłębiał już te arkana i rozszyfrował radziecką numerologię ... tylko ja nie jestem na czasie

No cóż , znowu czas kończyć , zanim Was nie zanudzę

W kolejnych odsłonach postaram się odtworzyć schemat organizacyjny 2 PLM "Kraków" w ostatnich latach jego istnienia , dalej będę obnażał sylwetkę majora (?) Kapicy (ale nie ma w tym nic złośliwego , taki po prostu był) , no i parę ciekawostek których niekiedy byłem współuczestnikiem.

 

A na koniec mini quiz: czym była "Krowa" ??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
5 minut temu, myszaty napisał:

 

To Rumuni jescze na nich bojowo latali?!?

😜 

To przebili chyba nawet nasze Su22?!?...

 

Tak, wykonywali loty patrolowe wzdłuż granicy z ukrainą i mołdawią. Podczas jednego z takich lotów pilot rozbił jednego Miga, zdaje się, że zginął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

Podczas jednego z takich lotów pilot rozbił jednego Miga

Na ratunek wystartował śmigłowiec... i też się rozbił...

https://zbiam.pl/tragedia-rumunskiego-lotnictwa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam szanowni Koledzy

Jako nowy uzytkownik Forum ( mimo iż sledzę informacje w nim zawarte od pewnego czasu ) witam wszystkich serdecznie .

 

W kwestii Miga 21 .  I wiek ( emerytura) ,  i czas wolny ,  pozwoliły mi  powrócic do lepienia plastikowych modeli :-)) Pech chciał , że na moje biurko trafił całkiem zacny model  MiGa21 MF firmy  Eduard . Poziom mojej wiedzy na temat "rur" jest raczej homeopatyczny - do tej pory bliższe mi były raczej "szmatoloty" z początków awiacji w Polsce . Ale - cóz - kiedyś jest zawsze ten pierwszy raz. A model zacny,  i skala taka akurat dla emeryta - czyli 1/48  więc nie będę marnowac okazji:-)). I w tym kontekscie mam kilka pytań do szanownych ....

1. do wyboru mam 4 schematy kamuflażu  z których interesuje mnie tylko polskie  , a mianowicie maszyna nr 9107  (nr fab 969107).  Wolałbym tę maszyne zrobic w kamuflazu mniej okazjonalnym , ergo - moze koledzy podpowiedza w jakich "barwach:" ta maszyna funkcjonował w LP ( nmf , jasnoszary etc....) i czy nr taktyczny w trakcie transferów ulegał zmianom , czy tez był na stałe przypisany maszynie na podstawie jej nr-u fabrycznego..

2. w zestawie uzbrojenia mam do wyboru  R-3S, R-3R, R-13, S-24 i RS-2US plus bomby FAB 100 i 250 , tudzież zbiorniki paliwa . Jaki był najczesciej spotykany   komplet uzbrojenia MiGa21MF...

 

 Pozdrawiam 

MB

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boberm1 napisał:

czy nr taktyczny w trakcie transferów ulegał zmianom

Numer się nie zmieniał

2 godziny temu, boberm1 napisał:

Jaki był najczesciej spotykany   komplet uzbrojenia MiGa21MF

Były różne warianty.

Odrzuciłbym bomby, S-24 i rakiety RS-2US.

Zbiornik raczej tylko podkadłubowy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9107 zanim został "Złotym MiGiem" miał barwy srebrne.

Jednostka: 10.PLM - 1.eskadra

Edytowane przez Grzes
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wymysl jak najbardziej masz rację i powiem więcej - mi się ten wariant podwieszeń bardzo podoba.

 

Podałem zbiornik podkadłubowy, bo kolega zapytał o podwieszenia najczęściej stosowane na MF-ach.

Z tego samego powodu zaproponowałem odrzucenie pocisków RS-2US i bomb, choć nasze też z nimi latały.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podwieszeniach będa  R3R i  R3S , a pod kadłubem zbiornik 490 l. Myslę,  że będzie wygladało wystarczająco bojowo:-)))

Rura powoli sie robi .....

20220711_184716.jpg

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boberm1 napisał:

Na podwieszeniach będa  R3R i  R3S , a pod kadłubem zbiornik 490 l. Myslę,  że będzie wygladało wystarczająco bojowo:-)))

Rura powoli sie robi .....

20220711_184716.jpg

Stop! Bez szachownic na górze skrzydeł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Wymysl napisał:

Stop! Bez szachownic na górze skrzydeł.

dokładnie tak. MiG-21 nigdy nie posiadał szachownic na górnej pow skrzydeł. Standard to dół skrzydeł i usterzenie. Bywały na kadłubie.

Edytowane przez imt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Imt , Wymysl - dzieki za info

---No cóz - "zeskrobiemy" te piękne szachownice . 

Tak to jest , jak robi sie po raz pierwszy nowoczesny samolot:-)) zamiast porządnego dolnopłata lub dwupłata z silnikiem z cylindrami  , a nie jakies połączenie odkurzacza z rachitycznymi skrzydełkami  i rurą z aluminium 😉 ....

BTW- W/g instrukcji Edka "złoty 9107" ma zaznaczone szachownice  takze na górze - ergo - pojechałem w/g instrukcji . Mój błąd .

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzychuP napisał:

Łaciate Mig-i z Łasku po przemalowaniu na zlot posiadały napisy eksploatacyjne czy nie? 

Tak, ale było ich dużo mniej niż przed malowaniem.

Różniły się też kolorem, bo nie były czerwone i niebieskie, a ciemnoszare.

Godzinę temu, KrzychuP napisał:

Jeśli były to już nasze polskie? 

Malowanie było u nas to jakie miały być? :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.