Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Wymysl napisał:

Zwróciliście uwagę, że obsługa naziemna chodzi w kaskach? Nigdy czegoś takiego poza lotniskowcem nie widziałem.

To nie tyle kaski  , co 'ochronniki słuchu ' . NRD'owcy mieli w kształcie piłki do rugby , /wiekszą średnicą w poziomie ,na wysokości uszu/. U nas technicy w 'szlemach' , lub samoróbki - zagłuszki  z zamontowanymi wkładkami słuchawek + 'wtyczki' do laryngofonów, a mechanicy zwykle 'zagłuszki'- w lecie bardziej praktyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 13.12.2021 o 23:50, lemmy69 napisał:

Dokładnie , tak jak napisałeś , aczkolwiek natknąłem się kiedyś w sieci na teorię ad. tego sposobu nazewnictwa radzieckich maszyn ... i tak to m.w. brzmiało :

MiG - 21 - oznacza "dwudziesty pierwszy projekt z biura konstrukcyjnego (im.) Mikojana"

Su-35 - ozn. "trzydziesty piąty projekt z biura konstr. (im.) Suchoja"

Ka-50 - " ... z biura Kamowa"

itd...

Nie powiem , dało mi to wówczas do myślenia a propo's samych liczb chociażby ... "postawili sobie za cel , aby wdrażać do prod. seryjnej jedynie co drugi, nieparzysty projekt ??"

Wśród "wiertoliotów" nie ma takiego ograniczenia : Mi-2 ale również Mi-17

Być może zawiadywał tym jakiś fetyszysta ... ale , już chyba w czasach 2wś występowały Po-2 , Ił-2 , różne Pe(tlakowy) , Szcze(rbakowy) ... ale to przecież bombowce, szturmowce

podczas gdy sam. myśliwskie miały numery nieparzyste: Jak-1 , 3 , 9 , Ławoczkiny i pewnie jeszcze inne, których już pamięcią nie ogarniam 

W powyższej anegdocie bardziej chodziło mi o przedstawienie , zobrazowanie Wam samej sylwetki, osobowości owego politruka ... to był prawdziwy fan komunizmu , Układu Warszawskiego i czego tam jeszcze można ... po latach obejrzałem film "Wróg u bram" o Stalingradzie , występuje tam postać takiego właśnie politruka , dla niektórych może się wydawać wyobrażona "zbyt amerykańsko" ... dla mnie , jak najbardziej prawdziwa za sprawą (przyjmijmy że majora) Kapicy.

Stąd też moje przekonanie iż powielał on ślepo to co usłyszał od Rosjan: nie "MiG dwadcat odin"

a "MiG dwadcat pierwyj". 

A może ktoś zgłębiał już te arkana i rozszyfrował radziecką numerologię ... tylko ja nie jestem na czasie

No cóż , znowu czas kończyć , zanim Was nie zanudzę

W kolejnych odsłonach postaram się odtworzyć schemat organizacyjny 2 PLM "Kraków" w ostatnich latach jego istnienia , dalej będę obnażał sylwetkę majora (?) Kapicy (ale nie ma w tym nic złośliwego , taki po prostu był) , no i parę ciekawostek których niekiedy byłem współuczestnikiem.

 

A na koniec mini quiz: czym była "Krowa" ??

 

 

Co do nazywnictwa czy powinno być MiG 21 czy MiG dwudziesty pierwszy się nie wypowiem bo  tego nie wiem. Ale co do cyfr przy projektach już mogę😉 to jest jeszcze  zaszłość z okresu przedwojennego jak w połowie lat 30-ych następowała reorganizacja nazywnictwa zlikwidowano nazwy pochodzące od zastosowania jak  I-15 gdzie to I to истребитель 15 (myśliwiec) czy TB-3  toтяжелый бомбардировщик 3 ( ciężki bombowiec) przechodząc na nazwy pochodzące od biur konstrukcyjnych czyli Tu -Tupolew   Jak-Jakowlew itp.  gdzieś ktoś ustalił ze myśliwce mają mieć numery nie parzyste stąd mamy Jaka 1,3,7,9 czy Ła 5,7 a, w bombowcach mamy Ił-a 2 czy  Pe-2 ale jeżeli dany samolot występował w odmianie myśliwskiej wtedy był to np. Pe-3 ( nocny myśliwiec)  i tak to już zostało. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG 21 to były jedne z najładniejszych samolotów i mieliśmy ich prawie 600 szt.

To było coś.

Z teraz... 😞 

A propo : w Bytomiu na jednostce mają 21 chyba MF gdzieś z nad morza.

Będe miał numer - i może da się obfocić w święto jednostki.

Bo bym sobie skleił - mam edka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, myszaty napisał:

w Bytomiu na jednostce mają 21 chyba MF

Proszę:

MiG-21bis

0fcb3e687ef6c487be3b03f239323a92.thumb.jpg.441cdd602720859ccaf3d36b0db1b629.jpg

oryginalny n/b 9784 z 9.elt z Zegrza Pomorskiego

9784.thumb.jpg.bd84e185cf3efca32e5e86b09c095c59.jpg

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Grzes napisał:

Kiedyś widziałem takie wino "Szybki Grześ" 

To jak psy na Bobrku w Bytomiu...

Występują tylko 2 rasy: szybkie i smaczne...

Super fotki - tylko znowu upstrzyli migusia jakimiś godłami 😞 i skąd to to wziąć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, myszaty napisał:

i skąd to to wziąć???

O ludzie... ja wiecznie żył nie będę :mrgreen:

 

Zapowiedziane:

44917_rd.thumb.png.81af6c2fecba8f3c71e23b60dca99a54.png

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Leszek.Sz. napisał:

Do naszych UM w 1/48 nie ma nic z kalek

O następny wyskoczył... :mrgreen:

 

Zestaw może nie od ręki, ale gdzieś tam upolować można

HSBA001dec01.jpg.bf212a3aa7e1b5edb467e940570cf9ba.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Witam

Czy możliwe jest określenie kiedy, po jakim okresie na Mig-21MF zmieniano napisy eksploatacyjne z języka rosyjskiego na polski? Wiem, że przy okazji remontu ale po jakim czasie eksploatacji samolotu on następował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Szanowni, czy osłony wlotów powietrza różniły się jakoś wymiarami albo detalami zależnie od wersji samolotu? Pytam bo producenci żywic nie wskazują żadnej konkretnej wersji, a zastanawiam się czy dopasuję zestaw Edka w 72 do Bisa z KP...

 

Screenshot_20240120-105554.png.089796e4c97bf7fa6af7667be0b77336.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, filipsg napisał:

zastanawiam się czy dopasuję zestaw Edka w 72 do Bisa z KP

Wiesz., może być kwestia tego, czy producent modelu i producent osłon wzięli te same wymiary.

Osłony raczej powinny być jednego wymiaru.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2023 o 20:15, DARDEN napisał:

Witam

Czy możliwe jest określenie kiedy, po jakim okresie na Mig-21MF zmieniano napisy eksploatacyjne z języka rosyjskiego na polski? Wiem, że przy okazji remontu ale po jakim czasie eksploatacji samolotu on następował?

Po 8 latach kalendarzowych lub 700 godzinach nalotu, w zależności co pierwsze nastąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2023 o 13:45, manas napisał:

Tak trudno o jakiekolwiek materiały o MT/SMT a tu filmik mamy i to z żywymi samolotami a nie żadnymi muzealnymi mumiami!

Jaki waszym zdaniem numer boczny ma maszynka z 1:08?

16? 15?

 

Patrzcie dopiero dzisiaj natknąłem się na ten filmik. 

Ta mutacja 22go ze względu na garb nie powinna łapać się na miano "ołówka" za gruba jest w widoku z boku, chyba że ołówek ale stolarski😁

Screenshot_2024-01-20-18-57-59~2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Patrzcie dopiero dzisiaj natknąłem się na ten filmik. 

Ja również.

Oprócz zdjęć, urzekła mnie piękna muzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzes napisał:

Oprócz zdjęć, urzekła mnie piękna muzyka.

To ja dorzucę coś od siebie:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, filipsg napisał:

Szanowni, czy osłony wlotów powietrza różniły się jakoś wymiarami 

tak. Osłony z MiG-21MF (stożek) nie dało się założyć ma MiG-21bis. Prób w drugą stronę nie pamiętam, ale pewnie by było podobnie. Powodem była inna średnica wlotu (kadłuba).  Wydaje mi się, że w skali 1/72 nie będzie to widoczne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.