Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Bemowo napisał:

Swoją drogą rękę dałbym sobie uciąć, ze będzie zielone i czerwone

Coś mnie dziś na filmowe cytaty wzięło

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 17.11.2020 o 13:31, Grzes napisał:

Światła pulsujące na statecznikach naszych MiGów-21  z obu stron były czerwone.

Tak generalizować nie można, bo np. na bisach widziałem również czerowne-zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Na stateczniku mojego UMa zainstalowałem już światełka. Nawet mrugają. Kolorowych osłon jeszcze nie założyłem, ale ze zdjęć widać, ze jednak po obu stronach na UMach było czerwono.

Teraz moje pytania:

1. Czy reflektory pod skrzydłami mogły tez się świecić niewypuszczone, czy warunkiem zaświecenia było ich wysunięcie ze skrzydeł?
2. Goleń przednia - na zdjęciach widać małą żaróweczkę. Do czego służyła? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 30.11.2020 o 21:58, Jacko napisał:
W dniu 17.11.2020 o 13:31, Grzes napisał:

Światła pulsujące na statecznikach naszych MiGów-21  z obu stron były czerwone.

Tak generalizować nie można, bo np. na bisach widziałem również czerowne-zielone.

Dobra, wszystko już wiem.

Informacja z pierwszej ręki od technika MiGa-21bis:

Cytat

Klosz na muzealnym 8905 w oryginalne też był czerwony.

Po prostu podczas transportu uległ zniszczeniu i został wymieniony na klosz z Mi-2.

Z racji tego że to też sowiecka konstrukcja lampki ANO mają te same rozmiary.

 

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. W sumie znając nasze "muzea" i "muzealników" nie ma się nawet za bardzo czemu dziwić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. zwłaszcza, że samolot wylądował w dęblińskim muzeum, a tam zielona czy czerwona, co za różnica!

Kto tam był i widział "odnowione" eksponaty ten wie o czym mowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzes napisał:

Kto tam był i widział "odnowione" eksponaty ten wie o czym mowa .

Najlepsze jest "pustynne" Su-20 z szachownicami.Aż sobie zdjęcia zrobiłem na pamiątkę.Trzeba przyznać że mają "panowie" fantazję.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Xmen napisał:

Najlepsze jest "pustynne" Su-20

Tak. to jedna z perełek.

Niestety, jakość zrobionego malowania sprawiła, że jak go widziałem wyglądał jakby tam stał kilkadziesiąt lat.

Mech,  brud, przebarwienia...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Krakowie nic nie lepiej.Te co stoją na powietrzu to tragedia.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2020 o 14:53, Jacko napisał:

No tak. W sumie znając nasze "muzea" i "muzealników" nie ma się nawet za bardzo czemu dziwić...

 

W dniu 31.12.2020 o 15:11, Grzes napisał:

Masz rację. zwłaszcza, że samolot wylądował w dęblińskim muzeum, a tam zielona czy czerwona, co za różnica!

Kto tam był i widział "odnowione" eksponaty ten wie o czym mowa .

Muzeum w Dęblinie chciało przeprowadzić remont 8905 z ponownym malowaniem orła przez autora, ale nie pozwala na to zapis w umowie wypożyczenia z MMW i co wy na to❓

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kaesz napisał:

 

Muzeum w Dęblinie chciało przeprowadzić remont 8905 z ponownym malowaniem orła przez autora, ale nie pozwala na to zapis w umowie wypożyczenia z MMW i co wy na to❓

Pytanie czy chcieli to zrobić rzeczywiście i próbowali się z MMW dogadać czy to tylko taka wymówka? Bo obok stoi ze sto "eksponatów" dosłownie błagających o jakieś nawet minimalne renowacje i nic się w tym względzie nie dzieje...

 

Natomiast co do samego MMW, to oczywiście też nie jest nic lepiej (mowa o ekspozycji plenerowej).  Tu się bierze kubeł olejnej pod kolor i idzie "odnawiać" zabytki smarując nią wszystko jak leci... Ci którzy widzieli kiedyś z bliska "odnowionego" Jaka 9 zapewne wiedzą o co chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jacko napisał:

nic się w tym względzie nie dzieje

Rozumiem, że remontu m.in. (z samolotów, bo odnawiają też pojazdy lotniskowe):

TS-9 Junak

Jak-18

TS-8 Bies

Mi-2 4711

TS-11 1224

TS-11 1226

nie zauważyłeś? Całkiem nieźle to wyszło.

Natomiast minimalną renowacją można określić prace wykonane przy Lim-6bis 316, Ił-14 itd.

 

Powiem wam tak. W 2013 r. przekazałem do MSP materiały o malowaniach wszystkich tamtejszych MiG-21. Ponieważ jestem miłośnikiem 2 plm szczególna uwagę poświęciłem samolotom PFM 09 i 10. 10 była ówcześnie po odmalowaniu i została poprawiona według moich wytycznych. 09 odnowiono w 2015 r. i dzięki temu oba samoloty wyglądały dokładnie jak podczas ostatniego okresu służby w 2 plm. W tym roku w planach znów jest odmalowanie 10 (chyba dlatego, że ciągle przesyłam im materiały o tych samolotach😂), a 09 przejdzie drobny lifting (przez wolontariuszy).

Na początku działalności MSP odmalowano ciągiem dużo samolotów z błędami. Wykonała to poprzednia ekipa. Powiedzmy, że uchroniło to eksponaty od ostatecznej destrukcji w różnych częściach kraju. Oceniajmy obecną ekipę MSP po przeprowadzonych przez nich remontach.

Każdy może pomóc MSP, są otwarci na współpracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kaesz napisał:

[...]

Ok. Masz rację, bo niepotrzebnie generalizuję. W muzeum bywam sporadycznie tylko przy okazji wizyt w bazie (w zeszłym roku 2 razy) i nie śledzę na bieżąco tych prac. Niemniej ogólne wrażenie jest bardzo złe i te odnowione egzemplarze giną w natłoku tych zapuszczonych. Mam nieodparte wrażenie, że wszystko gnije dużo szybciej, niż jest zabezpieczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Mam pytanie do znawców tematu:

 

FB_IMG_1633958192737.jpg.ab1fd8a84f7e4e196f3f80def42176a4.jpg

 

Jaki konfig uzbrojenia mógłbym zrobić do MiGa z zainstalowanymi wspomagaczami? W sumie na fotkach z ich użyciem przeważnie startują z pustymi węzłami podwieszeń...  Czy wolno było stosować np zbiorniki dodatkowe pod skrzydłami czy ryzyko było zbyt wielkie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.