Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie mi potrzebne info dokąd sięgał obszar nie malowany farbą przy dyszy silnika? Z góry pokrywy osłony spadochronu hamującego i jego nasada nad dyszą silnika, to łatwo wywnioskować ze zdjęć. Jak natomiast od spodu? Ta nasada płetwy podkadłubowej pod dyszą była malowana

 

Btw. Znalazłem bombę wagomiaru 100kg zab, podobną do ofab-100-120. To ZAB-100-114 To tylko jako ciekawostka, bo już temat odpuściłem. Informację taką wyczytałem w książce M. Mikołajczuka o uzbrojeniu lotniczym. Ma już swoje lata, ale dopiero zdecydowałem się na zakup. Dwie części, 1 pociski rakietowe, 2 bomby i uzbrojenie strzeleckie to łącznie prawie 500 stron opisów, za niecałe 100zł. Moim zdaniem naprawdę warto, gdy w kraju mamy do wyboru tylko stare małe PKL. Tu dla zainteresowanych:

Uzbrojenie ZSRR i Rosji, tom 1. Lotnicze systemy rakietowe

Uzbrojenie ZSRR i Rosji, tom 2. Lotnicze środki strzeleckie i bombardierskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem sobie że nie będę z rana zaglądał na Forum. Ale jak się jest ślepy wieczorem ? Wrzucę pare zbliżeń końcówki płatowca. Wnioski wyciągnij sam .Generalnie to nie powinno byc malowane, bo to robota głupiego .Po paru lotach albo farba złaziła , albo wszystko było usyfione totalnie, olej nafta , kurz , lekko zapieczone , sadze z dyszy, fajny efekt na "brudzing "

92672179.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

72222572.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

84602709.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

31888480.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

18006524.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

48405295.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

42169789.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

23877994.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

87349592.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

110lbb.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

111fe.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

112uy.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Do wyboru , do koloru .Jeśli nawet znajdą sie uparci i bedą twierdzili że malowali , to ja będę twierdził że przez takich domorosłych" Matejków" , tudzież innych upiększaczy płatowca , zasuwałem godzinami na kolanach ze szmatą w ręku , z pastą bhp w postaci proszku i szorowałem ten cały zasyfiony grzebień żeby doprowadzić do jakiegoś wyglądu .To wcale nie znaczy że praca technika polegała tylko na ganianiu ze szmatą , ale były okresy , szczególnie przed przeglądami że trzeba było łaskawie zniżyć się do "parteru "

Wydawnictwa pewnie fajne , niestety przy moim "Min. finansów" ten z Grecji to Dobrodziej .Przynajmniej na razie Dlatego na tą chwilę muszę sie zadowolić tym co oferują w ramach "akcji charytatywnych "rosyjskie "księgarnie "

Tu masz samolot w najczystszej postaci, po remoncie , przed oblotem , nawet bez nb. Ładnie widać samą "naturę "

21bissaumetalik3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dyskutowaliśmy o wersjach rozpoznawczych 21. Wczoraj wpadło mi w ręce zdjęcie 21RF -wersji dla Egiptu [ nawet niektórzy twierdzili że nigdzie nie funkcjonuje takie oznaczenie ] co ciekawe w tej fotce to zbliżenie własnie najciekawszego elementu tego samolotu, a mianowicie podkadłubowej gondoli mieszczącej aparaty foto:

21rfegiptfotogondola.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I prośba do Fanów 21 . Macie Koledzy może fotkę egipskiego 21RF w wariancie z podwieszonym zasobnikiem rozpoznawczym w miejscu PTB.Przez ostatnie 3 dni przejrzałem 180 str. tematu iranskiego forum odnośnie egipskich SP .Nie trafiłem na żadne zdjęcie 21RF z zasobnikiem , za to był tylko poniższy rysunek

21rfrpomieszane.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I trochę "wyciągnięty " podpis spod rysunku z którego wynika iż 21RF przenosił zasobnik D i za przednią wnęką miał zamontowane aparaty foto.Ale też na rys. ma zasobnik i aż 4 rakiety , bez podskrzydłowych PTB. Dziwny wariant.Raczej nie do lotów na rozpoznanie.

21rfnabazie21mfzskiemr1.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Ale to jest tylko rysunek .I zastanawiam się czy przenosiły one zasobnik .Są dostępne w sieci rysunki 21R z zasobnikiem , w barwach egipskich co prawda , ale to 21R nie RF i były to samoloty wydzielonej grupy Sił Powietrznych ZSRR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem lepszego tematu, a że tutaj znajdziemy dużo migomaniaków informuję - pod choinkę dostajemy od braci Czechów pięknego Biska w 1/48 na dodatek z ciekawym morskim akcentem

file.php?id=659406&mode=view

Oj lubią nas tam ostatnio, najpierw MF, później 29-te a teraz ten Bisek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem nigdzie zdjęcia RF z zasobnikiem. Co do 4 rakiet na podwieszeniach, to już kiedyś była na ten temat dyskusja. Praktycznie zewnętrzne belki były tylko paliwowe a więc czy można było na nich podwieszać i odpalać rakiety?

Grzegorz (uzbrojenie) coś by więcej mógł na ten temat powiedzieć. Dla mnie rysunek to SF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie spotkałem , po prostu pytam z ciekawości , tym bardziej że już sam nie wiem co to za wersja .Czy na zamówienie Egiptu przeróbka "normalnego R " , czy też wg innego opisu dostosowanie MF do wersji rozpoznania foto z tą charakterystyczną gondolą . Żeby tak jeszcze zapuścić oko do kabiny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, począwszy od wersji M, tylko na wewnętrznych węzłach. Jak ustaliliśmy pierwsze partie MBD przyszły w wersji 6 zamkowej. Takie też próbowałem odtworzyć na podstawie marnej dokumentacji

p1340162.jpg

 

Btw. Ale mu zasobnik podwiesili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr_P str.60 tego wątku

young-ale za to jak bardzo bojowo wygląda .W końcu też SPS tyle że od Suki.A te belki nie wyglądają żle, szczerze powiedziawszy , musze przejrzeć instr. uzbrojenia od 21 , ale tam też chyba nie ma na 6 podwieszeń tylko na 4 .Zobaczymy.

Zdięcia ex-NRD 21PF których partię NRD miało sprzedac do Iranu pod koniec 1989r.Rozmowy musiały być bardzo zaangażowane , skoro jeden samolot pomalowano w barwy IRIAF. Wszystko wzięło w łeb , jak to mówią , bo Niemcy sie połączyli i transakcje wstrzymano. Nie mam pojęcia , ale na logikę to ten samolot chyba stoi w Niemczech.Ale malowanie typowo pamiątkowe .

exnrd21pfprzeznaczonydl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

exnrd21pfprzeznaczonydl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Znalazłem 3 zdjęcie tego samego PF

mig21pfiriaf.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Zdjęcia z irańskiego Forum , w sumie kilakset stron o lotnictwie Krajów Bliskiego Wschodu [ o Egipcie ok 200 , Iran prawie 500 ] mozna wychaczyć ciekawe fotki . Polecam, tylko żeby nie było że reklamuje dżihad, bo niektóre ujęcia przypominają że nie wszystko piękne na tym świecie .

http://www.irandefence.net/

I jak już jesteśmy w ciepłych krajach , zdjęcie egipskiego 21 z belką pośrednią nad wyrzutnią.Chyba przystosowana do zachodnich rakiet .

21mfwyrzutniabelkapored.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

21mfwyrzutniabelkapored.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

babcia131

na razie jestem na stronie 45 troche tego jest jednak więc nie chcę przyśpieszac a na te belki trafiłem przypadkiem szukajac zdjęć do Mi-2 warsztatowego

 

young te belki to z jakiegos zestawu czy modernizacja belek z Aero Bonus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armory za 14,40USD proponuje taki zestawik 1:72 (2x MBDZ-4UT + 8x OFAB-100-120)

ar_aca7268c-03.jpg

Nie wiem czy to się do "21", ale jeśli tak, może ktoś skorzysta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zapomnieć , wrzucam od razu na Forum .Myślę że się przyda , szczególnie dla wykonawców wersji 21F-13, PF , FL [ ew. chińskich kopii] z klapami zaskrzydłowymi bez SPS-a.Różnica ewidentna .

http://www.megaupload.com/?d=9XIFZ2NT

Co do "chińczyków " nie jestem na 100 % pewien jak to wygląda na górnej powierzchni skrzydeł , bo w Ich wersjach , co prawda nie widać wciągnika klapy pod spodem s-dła [ i prawidłowo ] ale w niektórych odmianach 21F-13 - [ tych nowszych ] mają dżwigniki - el. siłowe mechanizmu klap - na górnej powierzchni płata .

Spróbowałem to samo wrzucić i napisać w miarę poprawnie na airforce .ru , ale przy pomocy tłumacza z Googla mozna nabawić się tylko bólu glowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę. Wychodzi na to że Niemcy oddali w sumie "historyczny " eksponat.Szczerze powiedziawszy to ten teren wygląda na taki trochę "egzotyczny" .Myślałem że to gdzieś w górach w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem je w 3 tomach za jakieś mega ciężkie pieniądze wyszło grubo ponad 140Eurasów za 3 tomy o 21kach i jeden tom o 23ich.

 

Trochę kolego przepłaciłeś. W KARAYA kupiłem wszystkie trzy części 1/48 za 170 zł plus jedna w skali 1/72 za 87 zł. Czasami warto poszperać na rodzimym rynku. Plany są rzeczywiście rewelacjne i godne polecenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.