Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

I zapewne wchodzi do kabiny pilota do pulpitu sterowania zasobnikiem.Innego wytłumczenia nie widzę .Bo przecież to pilot sterował pracą [ wł.zakresy pracy zasobnika ].To tak ogólnie .Bo po eR-ach to jest chyba Jarekk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały płatowiec taki sam Tylko, że w malowaniu fabrycznym.

 

 

Od dawna wiadomo że rozpoznanie to podstawa

 

Aha, ktoś kiedyś radośnie je wyciął...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przenieść tu dyskusję teoretyczną z wątku Roberta w konkursie.

Coś chyba pomieszałem.

Przechwycenia z kontenerem były natomiast zdejmowano je na "walkę powietrzną". Nie spotkałem się w pułku z pokreśleniem "rakiety do samoobrony" (R-3s, RS-2US). Z rakietami P-P latało się na przechwycenie. Może Grzegorz lub Czart wypowiedzą sie bardziej autorytatywnie.

Lazur był zadrutowany a wskaźniki leżały u mnie w szafie. W ich miejscu były montowane wskaźniki Syreny. Na przechwycenia z automatycznym naprowadzaniem nie latano bo nie mieliśmy swojego punktu naprowadzania.

Za moich czasów dyżurów bojowych nie było. A loty rozpoznawcze nad Bałtyk to inna bajka.

Rakiety do "samoobrony" trzeba traktować raczej w cudzysłowie, szczególnie znając możliwości powyższych.

Chodziło mi o hipotetyczną misję w czasie W. Czyli loty z rakietami, kontenerem i zbiornikami na przechwycenie były. To jak z tym dyżurem bojowym, pułki rozpoznawcze go nie trzymały?

I jak z tą bajką? Podczas lotu zwiadowczego nad Bałtykiem latano z UB-16?

Jeśli chodzi o wariant uzbrojenia to Jarek ma rację. Na zewnętrznych zbiorniki, na wewnętrznych UB-ki, pod kadłubem zasobnik rozpoznawczy (kontener- jak go zwał tak go zwał).

Z czego to wynikało, tzn. w jakim celu podczas misji rozpoznawczej akurat zasobnik npr?

 

Taka ciekawostka, śp. Mikołajczuk w swojej książce o 32 plrt, to zdjęcie opisał jako "typowy" wariant uzbrojenia ;)

postyf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak latanie na walke powietrzna w wariancie - zasobnik D lub R plus na lewym wewnetrznym wezle szkolny R-3S. Czyli ćwiczono,, samoobrone ,,podczas lotu z zasobnikiem jak najbardziej.

 

Bo w ksiązkach Mariana było sporo zdjęć Mirka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj zaraz z kochanych naszych "R" - ów zrobicie super maszyny, które robiły wszystko co nie jest prawdą.

 

1- loty specjalne na rozpoznanie po północnych rubieżach naszego Państwa odbywały się bez podwieszonego uzbrojenia rakietowego. Było tak z wielu przyczyn, między innymi dlatego były one ubezpieczane przez pary dyżurne naszych pułków myśliwskich na Pomorzu a także ZSRR i DDR. Jedynie co z sobą zabierały to kasety ASO z nabojami zakłócającymi pokładowe stacje r-lok samolotów PRP 15. Jest mi znany jeden przypadek użycia tych naboi w takim locie ale było z tym więcej kłopotów niż pożytku.

 

2 - mylicie koledzy działania czasu "P" od działań czasu "W" - na czas wojenny obowiązkowo zakłada się uzbrojenie choć piloci samolotów rozpoznawczych nie będą się wdawali w walkę powietrzną - od tego jest osłona myśliwska.

 

3- pułki rozpoznawcze nie były w systemie OPK więc par dyżurnych nie wystawiano.Zresztą MiG 21 R z zasobnikiem, pełnymi zbiornikami i uzbrojeniem mógł bardzo szybko przechwycić AN 2 a nie np Tornado - za ciężki na walki powietrzne. Pomimo tego ćwiczono taki element choć bez zasobnika - do tego celu sprowadzono do Sochaczewa PFMy choć na krótko.

 

4- zasada uzbrajana samolotów MiG 21 R generalnie była taka :

samoloty z zasobnikiem R w pociski RS 2 US

samoloty z zasobnikiem D w pociski R 3 S

 

załogi wykonujące rozpoznanie wzrokowo fotograficzne w zasobniki UB 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 - mylicie koledzy działania czasu "P" od działań czasu "W" - na czas wojenny obowiązkowo zakłada się uzbrojenie choć piloci samolotów rozpoznawczych nie będą się wdawali w walkę powietrzną - od tego jest osłona myśliwska.

Dokładnie o to mi chodziło

4- zasada uzbrajana samolotów MiG 21 R generalnie była taka :

samoloty z zasobnikiem R w pociski RS 2 US

samoloty z zasobnikiem D w pociski R 3 S

 

załogi wykonujące rozpoznanie wzrokowo fotograficzne w zasobniki UB 16.

Czym różnił się lot z zasobnikiem D od "rozpoznanie wzrokowo fotograficzne"? W przypadku drugiego typu lotu, pilot wykonując takie rozpoznanie miał obowiązek zaatakować obiekty rozpoznane za pomocą npr?

W Goleniowie ;)

0044u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loty z zasobnikiem D to jak mi się wydaje to typowe loty - sfotografuj dany obiekt i wracaj a w przypadku rozpoznania wzrokowo - fotograficznego rozpoznaj - sfotografuj i ewentualnie zniszcz. To drugie zadanie to typowe w przypadku rozpoznania pola walki. Obowiązek ?? raczej możliwości bo S5 zniszczysz kolumnę zmotoryzowaną a nie pancerną To takie szczegóły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym naszym zadaniem było szukanie i zwalczanie wyrzutni rakiet z głowicami jądrowymi, a nie kolumn pancernych. To było kolejne zadanie.

 

Wyrzutnia z rakietami to jest obiekt nieopancerzony, albo słabo opancerzony. Na taki cel salwa 32 rakiet S-5 była wystarczająca, szczególnie ze ładowano zestaw rakiet S-5K i S-5M, czyli kumulacyjne i burzące.

 

Do "bólu" ćwiczyliśmy szukanie makiet wyrzutni na rozległych terenach Mazowsza. Płk pil. Bender doprowadzał nas do rozpaczy, kiedy ukrywał się po lasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.