Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet jakbyś chciał zrobic wariant z belką wielozamkową [ a wygląda taki zestawik pod skrzydłem całkiem elegancko i grożnie ] to praktycznie tego też nie wykorzystywano.Nie pamiętam dokładnie , może raz , dwa razy ? W celu chyba zapoznania pilotów .I to też nie w komplecie podwieszone bomby. Żeby było ładnie i wyglądało grożnie , zostaje "kombajn"-czyli UB-ki , bomby[ działko ] , PTB-490.Urok i specyfika pułku WOPK. [ trasy , przechwycenia , walka ] Poligonów mało , a jak były ,to zestawy uzbrojenia jedne i te same na okrągło "50" , działko , parę sztuk npr z UB-ka . Ale za to "bombole " jacy zmęczeni i zapracowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kurcze, nie chciałbym robić czegoś teoretycznie tylko dopuszczalnego ale nie praktykowanego.

Natomiast inne warianty uderzeniowe sa (jak na mój gust rzecz jasna) wyjątkowo mało atrakcyjne modelarsko.

No trudno, cos trezba będzie wymysleć.

Ło, to masz marny wybór. To co pisze Babcia, pokrywa się z prawdą. I to nie tylko w jednostkach WOPK. W Goleniowie MBD podwieszali tylko raz? S-24 też mało kto pamięta. P-50 i UB na poligon wystarczały, czasem zabierano coś większego. Koledzy pewnie się ze mną zgodzą.

Sam pod pfm podwiesiłem s-24, a m robię z mbd i r-60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Ale za to "bombole " jacy zmęczeni i zapracowani.

 

Szkoda, że pracowałeś w OPK - gdybyś pracował w WL to za dobrych czasów co miesiąc miałeś Święto Ognia i Dymu. Bombole snigdy się nie zmęczyli a zapracowani owszem czasami byli szczególnie jak się wieszało na całą eskadrę 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak kilka razy pojawiły się MiG-21 bis na poligonie z 8 bombami, niestety P-50, podwieszonymi na belkach wielozamkowych.

Jak widać bomby są uzbrojone - mają zapalniki, czyli to nie jakieś pokazy tylko prawdziwe loty na poligon.

 

mig21bis9204011belkawie.jpg

 

Najpraktyczniejszy wariant MiG-21 MF do wsparcia to:

2 x UB-16 (2 x UB-32 na MiG-21 bis):

2 x OFAB-100-120;

1 x ZP-800.

 

mig21mf002.jpg

Na zdjęciu para MiG-21 MF z 3.plm w drodze na poligon NADARZYCE na tzw 3 punkty. Będą zrzucać bomby i strzelać z npr i działka.

Uzbrojenie szkolne:

2 x UB-16:

2 x P-50;

1 x ZP-490;

i oczywiście 50 szt do GSz-23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w polskich realiach wariant 4xS-24 na bisach był w ogóle praktykowany?

Teoria wygląda, że był on dopuszczalny.

Zgodnie z ITP MiG-21 bis wariant uzbrojenia 4 x S-24 + PTB-800 mógł być stosowany tylko w przypadku napełniania zbiorników paliwem o gęstości nie większej niż 0,8 g/cm2.

Całkowita masa tak uzbrojonego samolotu, przed uruchomieniem silnika, wynosiła 10 470 kg.

Co pozwalało osiągnąć podczas startu maksymalną dopuszczalną masę 10 400kg.

 

W praktyce może kiedyś na jakiś pokazach był ten wariant odpalany, ale to jeszcze czeka na odkrycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak kilka razy pojawiły się MiG-21 bis na poligonie z 8 bombami, niestety P-50, podwieszonymi na belkach wielozamkowych.

Jak widać bomby są uzbrojone - mają zapalniki, czyli to nie jakieś pokazy tylko prawdziwe loty na poligon.

 

mig21bis9204011belkawie.jpg

 

Najpraktyczniejszy wariant MiG-21 MF do wsparcia to:

2 x UB-16 (2 x UB-32 na MiG-21 bis):

2 x OFAB-100-120;

1 x ZP-800.

 

mig21mf002.jpg

Na zdjęciu para MiG-21 MF z 3.plm w drodze na poligon NADARZYCE na tzw 3 punkty. Będą zrzucać bomby i strzelać z npr i działka.

Uzbrojenie szkolne:

2 x UB-16:

2 x P-50;

1 x ZP-490;

i oczywiście 50 szt do GSz-23.

To jest TEN 9204

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to nasz Zegrzyński bis "9204". Znany chyba każdemu Zegrzakowi i nie tylko. Zdjęcie zrobione przed wylotem samolotu nad poligon w Wicku Morskim. Gdzie odbywały się dość często ćwiczenia bombardowania celi. W szczególności przez naszą Zegrzyńską jednostkę. Pilotem akurat 9204 na tym zdjęciu jest słynny pilot Stanisław Mociun.

 

 

A o to zdjęcie ukazujące pomysłowość człowieka w wykorzystaniu zbiorników PTB-490 od Miga-21. Chyba zawsze marzył mu się dwudziesty pierwszy . Więc postanowił zbudować swojego. :)

 

ptb490.th.jpg

 

tutaj3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Sz. Koledzy wiedzą (może pamiętają?) jaki kolor wnęk podwozia miał bis 0880? Na fotkach dostępnych w necie widać, że wnętrza pokryw komór podwozia głównego były szare - czy same komory także?

I jeszcze taka jedna sprawa - na tym ujęciu http://www.skrzydla.org/showphoto.php?photo_id=30890 widać, że spód kadłuba w okolicy silnika jest nieźle usyfiony - czy to tylko złudzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten jest jeszcze w miarę czysty.Cecha charakterystyczna dla "aluminiowych -lakierowanych "płatowców .Ten złoto-brązowy nalot to "przypieczony "olej silnikowy, który róznymi technologicznymi otworami i "uszczelnieniami " wylatuje z silnika.

9106brudaspomnik.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

spd15.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

2 przykłady , tak na szybko "brudasków" i parę fotek otworów w tylnej części k-ba gdzie rózne "elementy "[ oeej, paliwo , powietrze , spaliny ] wylatujące z silnika w połączeniu z otoczeniem , kurzem itp .tworzą takie ładne mozaiki na spodniej części k-ba.

akmig21bis106.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

lukipatowca2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

photo32wf.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

30878287.png

 

Uploaded with ImageShack.us

wzmocnienialukwihamulca.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Jesli dałes tu http://www.mycity-military.com/Avijacij ... ml#1164829 to trzeba było najpierw umieścic tego SPS-141 u nas ...

em-Z Szacunkiem Znalazłeś , tzn ze tam zglądasz jak i pewnie wielu innych Miłośników 21.J eśli się nie mylę o zasobniku było trochę na Forum, tzn że mam powtarzać to i owo .A nawet jakby co, to trzeba było skopiować i wrzucić tutaj , a nie czynić mi wyrzuty , przecież ja tam tego nie zastrzegłem .Bądż powazny. Wielu Forumowiczów zagląda na rosyjskojęzyczne Fora , na Nasze Krajowe , jak ktoś coś znajdzie i ma ochotę to wrzuca tutaj .Widzisz jakiś problem ? Tym bardziej ze staramy sie odpowiadać w większości na konkretne pytania , problemy .

Mimo wszystko Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.I wytrwałości w poszukiwaniach.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie uzbrojenia należę do osób ,które się załamały.....właśnie zakupiłem sobie pozostałości uzbrojenia na portalu aukcyjnym do podwieszenia pod Bisa i tu lipa....bomb na belkach wielozamkowych nie będzie .....trzeba będzie R-3R podwiesić oraz R-60 ....chyba ,że też nie praktykowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie uzbrojenia należę do osób ,które się załamały.....właśnie zakupiłem sobie pozostałości uzbrojenia na portalu aukcyjnym do podwieszenia pod Bisa i tu lipa....bomb na belkach wielozamkowych nie będzie .....trzeba będzie R-3R podwiesić oraz R-60 ....chyba ,że też nie praktykowany?

I to jest powód do załamania ?

W końcu bomby na wielozamkowych , raz czy dwa były , to i możesz podwiesić .Niestety , nie pamiętam autentycznie w jakiej konfiguracji , na poczatku lat 80 stały BIS-y w dyżurze bojowym.Na pewno jeszcze wtedy każdy samolot miał po 2 pary rakiet. Pózniej już wisiały tylko 2 .Tu masz zdjęcia z ostatniego DB XII. 2003 r. Poznań.

koniecdyzuru004.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

koniecdyzuru008.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

koniecdyzuru016.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

koniecdyzuru033.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

A ten wariant z podwójną APU-60-II to chyba tylko na pokazach. Bo cos mi sie wydaje że na codzien tego nie stosowano , może ? Na samym początku na DB [ ale raczej nie ]

 

 

ogólnie zdjęcia z R-60 i R-3R są mi znane ale czy w jednostkach stosowano taki wariant czy niestety tylko do zdjęć?

PS.W jednostkach s-loty też przecież na codzień nie latały z pociskami p-p .Tylko para dyzurna i 1-2 razy w roku pare sztuk na poligon na Ustkę i to kilkanascie pocisków [ tych "wyeksploatowanych "]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sprawy powinno sie rozwiązywac na PW .Ale zacząłes sorry -dokończę.

Po pierwsze :

-nawet mi przez mysl nie przeszło że opublikowanie I strony z kilkudzięsięciu stron instrukcji może wywołac taką reakcje [ dlatego jako ciekawostke wrzuciłem tylko tą jedną - bo reszta to chyba nie Twoja ]

-zapomniałem przede wszystkim kto mi to przysłał

-materiał nie jest zastrzeżony [ dostaje np zdjęcia z prośbą o niepublikowaniwe z takich czy innych wzgledów ]

Jeśli poczułeś sie urażony - Przepraszam , autentycznie za to opublikowanie tej karteczki z tej instrukcji - ale nie wyjeżdzaj mi tu z bezczelnością - nie masz monopolu na wiedze , tajemnice wojskowe , posiadanie w ukryciu dokumentacji itp. Nie zachowuj się jak przysłowiowy "pies ogrodnika ".Mam, ale nie dam , nie pokaże .Możesz tu wrzucać wszystko nawet z zastrzeżeniem że to nie dla mnie , jeśli sprawi Ci to satysfakcje .Ale sam doskonale wiesz że możliwości sciągnięcia materiałów sa duże. I nawet jak coś wrzuciłem , za co Przepraszam , to jest to jednak tylko kopia-ksero -skan , to nie to samo co autentyk.Dostałem to rok temu ? Może wiecej , nawet nie pamietam .Moja wina ze nie zapisałem od kogo i nie zapytałem o ew. zezwolenia na wrzucenie .Może miałem wydrukować i oprawić w "ramki " ?

I zeby wszyscy wiedzieli o co ta wojna , którą wywołujesz niepotrzebnie , tj skan strony która zamiesciłem na "Jugosławiańskim Forum"

Rysunek przekroju zasobnik SPS -141Je

162244661770555wyposabf.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I już więcej przepraszać nie zamierzam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się mimo wszystko zdecydowalem na MBD z setkami, bez wątpienie nie jest to ortodoksja ale też i nie herezja jakaś tam wyjątkowa;)

 

Czy w przypadku podwieszenia 2 x mbd x 4 fab-100 mozna jeszcze (teoretycznie) podwiesić baniaczek 800l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sczerze "mówiąc" miałem zamiar zrobić Miga 21 bis z podwieszonymi R-3 i z podwójną wyrzutnią z R-60 bo ciekawie to wygląda ale skoro to tylko ewentualną możliwość podwieszenia to może wrócę do wariantu z MBD.

Czy w takiej konfiguracji podwieszano jeszcze jakieś rakiety p-p czy tylko bomby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę modeli i okaże się że na BIS-a mozna podwiesić wszystko .Warianty obydwu Kolegów sa też niemal "teoretyczne "ewentualne, bo niemalże w praktyce nie stosowane [ u Nas ]

Wrzucam warianty uzbrojenia wg instr. i" Yugo " i Rosyjskich i Naszych .

Wg mnie ten baniak 800 to chyba trochę za dużo .Niemal wszędzie jakby co to w wypadku podwieszania bomb pod kadłubem "wisi" 490.W tabelkach są podane warianty z 800. Ale na zdj. poniżej do wszystkich wariantów pokazana jest 800.Ale to pokaz .Najlepsza byłaby instrukcja użytkowania .

wariantyuzbrojenia.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

podwieszenia21bis2instr.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

podwieszenia21bis3instrd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

podwieszenia21bis4instr.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

wariantyinstr.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

wariantypodw.gif

 

Uploaded with ImageShack.us

wariantypodw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.