Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Chodzi mi po głowie Polski Albatros D.III. Czy ma ktoś może jakieś fotki naszych maszyn tego typu?

 

image.png.5f8a34c96592efae68ecd327251a68d6.png

Drogi Kolego . Mówisz-masz.

obraz_2023-07-03_171604279.thumb.png.11d328ba14decf56bfbea9193f81748b.png

 no 1835/17 OAW.  3 V 1919 Ławica

Zdjęcie o tyle ciekawe że widac "polowe " wzmocnienia konstrukcji . Vide extra odciągi plus dodatkowy mikrozastrzał .

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, boberm1 napisał:

Drogi Kolego . Mówisz-masz.

obraz_2023-07-03_171604279.thumb.png.11d328ba14decf56bfbea9193f81748b.png

 no 1835/17 OAW.  3 V 1919 Ławica

Zdjęcie o tyle ciekawe że widac "polowe " wzmocnienia konstrukcji . Vide extra odciągi plus dodatkowy mikrozastrzał .

 

Dzięki wielkie. Czyli jak widzę, to samolot był po prostu polakierowany bez malowania? Bo widać deski, chyba, że był zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce "Samoloty OAW w lotnictwie polskim" Kabatka o samolocie Albatros D.III 1835/17 napisano i pokazano,  że kadłub i górne powierzchnie statecznika poziomego pomalowano na kolor ciemnozielony. Przednia część okaptowania silnika czerwona, kołpak śmigła biały. Dolne powierzchnie statecznika jasnoniebieskie. Skrzydła pokryte pięciokolorową lozengą,, ciemną na górnych powierzchniach i jasną na dolnych. Elementy metalowe jasnoszare. Samolot przejęty w hali sterowcowej na Winiarach, wyremontowany i 8 sierpnia 1919 przekazany do poznańskiej Szkoły Pilotów.

 

Edytowane przez KP.Taurus
  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Chodzi mi po głowie Polski Albatros D.III. Czy ma ktoś może jakieś fotki naszych maszyn tego typu?

 

image.png.5f8a34c96592efae68ecd327251a68d6.png

Tu ma standardowego wielkopolskiego

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/291/126/Albatros-D-III

A tu warszawskiego z biało-czerwoną kokardą

https://www.modelpaint.pl/2017/05/20/bialo-czerwona-szachownica-czesc-1-poczatki-1918-1920/

Więcej też ma, tylko musiałby poszukać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

Dzięki wielkie. Czyli jak widzę, to samolot był po prostu polakierowany bez malowania? Bo widać deski, chyba, że był zielony.

 Moim skromnym zdaniem - biorąc pod uwagę "mnogość" dokumentacji zdjęciowej , czy jakiejkolwiek  dla tej maszyny z tego okresu to raczej "licentia poetica" wyssana z palucha a nie rzeczywisty fakt. Być może pan Kabatek widzi tam lozenge  i zielony kadłub  . Jego sprawa, oczy i wyobrażnia:-))

Najblizsze prawdy byłoby standartowe dla tego batchu OAW -złozonego w kwietniu 1917 roku- malowanie. Dla przypomnienia -pierwsze maszyny Albatros dostały tzw "fliegerstoff " w batchu nastepnym ,złożonym miesiąc pózniej. Nie mylić z wykonanym 🙂

W/g mnie masz tutaj kompletną dowolność ( i tak nikt  kwitów na to nie ma 🙂 )

1. skrzydła w/g standartu OAW  czyli Lilac/Ciemna zieleń

2. skrzydła z "lozenge" - bo było na stanie ławicy i wypadałoby pokryć płaty od nowa:-)

3. skrzydła w kolorze naturalnej tkaniny bo .... patrz wyzej:-)

4. skrzydła od maszyny wyprodukowanej w Johaningstahl ( kamuflaż trójkolorowy na górnej powierzchni )

5 . etc........

Ze zdjęcia - w/g mnie wynika  :

kadłub > sklejka

skrzydła > a diabli wiedzą co 🙂

białoczerwony szewron na kadłubie 

białoczerwona osłona silnik-kołpak

statecznik pionowy - biały ( jak we wszystkich maszynach postkaizerowskich)

 

 

 

 

Edytowane przez boberm1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ten Wielkopolski ma lozenge na skrzydłach, to spróbuję zrobić Warszawskiego z kokardami na skrzydłach. Tylko teraz ta imitacja drewna... Ale może zrobię ją po prostu malując na brąz, a potem ołówkiem warstwy sklejki i na to rozcieńczona warstwa farby.

 

Dzięki za zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kolekcjoner WP napisał:

Skoro ten Wielkopolski ma lozenge na skrzydłach, to spróbuję zrobić Warszawskiego z kokardami na skrzydłach. Tylko teraz ta imitacja drewna... Ale może zrobię ją po prostu malując na brąz, a potem ołówkiem warstwy sklejki i na to rozcieńczona warstwa farby.

 

Dzięki za zdjęcia

Ten też miał lozenge

https://modelwork.pl/topic/23053-quotdunczykquot-czyli-warszawski-albatros-diii-roden-172/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

Skoro ten Wielkopolski ma lozenge na skrzydłach, to spróbuję zrobić Warszawskiego z kokardami na skrzydłach. Tylko teraz ta imitacja drewna... Ale może zrobię ją po prostu malując na brąz, a potem ołówkiem warstwy sklejki i na to rozcieńczona warstwa farby.

 

Dzięki za zdjęcia

Podejrzyj u @zaruk - jego sklejka to mistrzostwo świata.

 A  w kwestii lozenge  tzn fliegerstoffu  i Albatrosów OAW :

obraz_2023-07-03_183259691.thumb.png.30d3d9b2518cfaff3ce2fe20ac651a6d.png

OAW.jpg.7ea46e21f4611823878cf9c84a6da3a2.jpg

Ergo : Bajkę o lozenge Kabatka odłóż na pólkę .... i rób jedynego słusznego . Wielkopolska Rulez!!!!!

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zdjęciu tego 1835/17 też lozengi de facto nie widzę, a zdjęcie jest trochę lepszej jakości. Zacytowałem tylko opis z malowanki. Co ciekawe dalej jest egzemplarz 1840/17 malowany w schemacie ciemnozielony/jasnoniebieski. Co ciekawe ma inny typ kolektora wydechowego i mały kołpak śmigła (mniejszy niż otwór w okaptowaniu czołowym silnika).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja o lozenge na 1835/17 bierze się ze zdjęcia ze strony 140 opisanego jako kraksa z Rumplerem C.I 2573/17. Na zamieszczonym zdjęciu widać kawałek skrzydła z lozengą. Jeśli to nasz gagatek skraksował, to byłoby to potwierdzenie istnienia tej lozengi. (zdj. kraksy z zbiorów MLP w Krakowie)

 image.thumb.jpeg.0edcfc6951256c3a33a1031373a351f7.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @KP.Taurus .... "jeśli" ... jak napisałeś :-))

Dodam , oraz  jeśli maszyna  z numerem 26 to 1835/17. :-)) Bo i w tym przypadku gdzieś obiły mi sie o uszy kontrowersje.

Problem z tymi zdjęciami jest generalnie taki .... zę czasami niewiele z nich wynika oprócz ogólnikowych informacji. 

Ja tam zawodowym historykiem nie jestem , blizej mi do podglądacza korzystającego z dziurki od klucza- dodatkowo z wadą wzroku 🙂. Ale śmiem twierdzic, że stara zasada Ockhama "nie mnożyć bytów nadaremno" nadal działa  . 

Ale jest wiele szansy że  jestem w błędzie

Edytowane przez boberm1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji tak lakonicznych informacji możemy tyko dać wiarę autorom ... lub nie.
Jest zdjęcie, to być może istnieje jakiś dokument, relacja z epoki pozwalający na tę interpretację. Ja jej nie widziałem i stąd to "jeśli".
Można spróbować skontaktować się z MLP lub u p. Kabatka o podanie źródła podanych informacji jeśli to dla kogoś istotne pytanie.
Można też po prostu zrobić model i podać podstawę tej interpretacji i zachować spokój jeśli wyjdą nowe fakty na jaw :) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrze sobie na to zdjęcie po kraksie i próbuję policzyć płaty. Ja tam widzę chyba kompletny płat górny i lewy dolny. Na dolnym nie jestem w stanie dostrzec lozenge, na górnym też nie, tylko szachownica. Na moje to ten płat z lozenge, to piąte koło u wozu, czyli pozostałość po drugim uczestniku zdarzenia. Oczywiście to tylko opinia moich czworga oczu, ale kto mi zabroni interpretować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Skoro ten Wielkopolski ma lozenge na skrzydłach, to spróbuję zrobić Warszawskiego z kokardami na skrzydłach. Tylko teraz ta imitacja drewna... Ale może zrobię ją po prostu malując na brąz, a potem ołówkiem warstwy sklejki i na to rozcieńczona warstwa farby.

 

Dzięki za zdjęcia

Jak byś miał ochotę to mogę odstąpić kalkomanie z godłem kota i pasy od Kagero na maszynę Habera-Włyńskiego.

02.jpg.a4e40c3ecb04af3fb62804779caaf053.jpg

big_ALBATRONS.thumb.JPG.bd2b238c9d7d7aee6d0e4f6d28ec5dbb.JPG

Ten samolot Kagero pokazuje z zielonym kadłubem, inne publikacje (nowsze?) z drewnianym.

Poniżej wątek na wzór:

I pomysł na sklejkę:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pytanie - po żółtej taśmie maskującej tamki został ślad. Jest widoczny pod pewnym kątem, nieznacznie ale jednak. Spotkaliście się z czymś takim? Czy coś można z tym zrobić czy raczej lakier i reszta zabawy to zakryją i dać sobie spokój. Wcześniej nigdy niczego takiego nie miałem, stad pytanie. 

07D5A9A1-FED9-44D9-929C-B587DCEAC585.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.