Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, DamianosPL napisał:
Czy taki odkurz jest normalny? Nigdy nie miałem takiego czegoś. Testuje farby ktorych nigdy nie miałem po lewej hataka red po prawej vallejo air. Nie rozcienczałem ich bo są dosyć wodnite.
 
oWBUagT.jpg

Za wysokie ciśnienie i chyba dysza 0,5. sika jak w lakierni samochodowej.  Może za mocno przyciskasz spust aerografu, dużo powietrza mało farby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, robertmodelarz napisał:

Za wysokie ciśnienie i chyba dysza 0,5. sika jak w lakierni samochodowej.  Może za mocno przyciskasz spust aerografu, dużo powietrza mało farby. 

cisnienie 1.3 dysza 0.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 20:15, robertmodelarz napisał:

Spróbuj zmniejszyć do 1.0, dysza jest OK.

Dzieki Podziałało i juz jest zdecydowanie lepiej i ładniej.

Wiesz moze w jakiej proporcji mieszac ten podkład i cisnienie?

AK Interactive 3RD GENERATION ACRYLICS - GREY PRIMER - 100ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, myszaty napisał:

A jak to się trzyma???

Używałeś już?

Uzywałem ale nie na modelu tylko na papierze sprawdzaiłem jaka odpowiednia proporcja dawałem 1:1 i 1:2 najlepiej wychodziło chyba 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, myszaty napisał:

Acha, kupiłem jakiś czas alclada, trzyma się ok ale trochę zapach przeszkadza.

Ten alclad to jakby szpachlę z tamki rozbełtać w  cienkim kleju...

U mnie ten Ak 3rd jest bezzapachowy 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DamianosPL napisał:

Uzywałem ale nie na modelu tylko na papierze sprawdzaiłem jaka odpowiednia proporcja dawałem 1:1 i 1:2 najlepiej wychodziło chyba 1:1.


Zamiast na papierze sprawdzaj na arkuszu polistyrenu albo chociaż rękawiczce (ja tak robię, zawsze jest pod ręką :)). Papier jest chłonny, zachowuje się zupełnie inaczej niż plastik. Potem okaże się, że idealna mieszanka stosowana na kawałek papieru tworzy zacieki na polistyrenie i nie da się tym malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Roland_Sebastian napisał:


Zamiast na papierze sprawdzaj na arkuszu polistyrenu albo chociaż rękawiczce (ja tak robię, zawsze jest pod ręką :)). Papier jest chłonny, zachowuje się zupełnie inaczej niż plastik. Potem okaże się, że idealna mieszanka stosowana na kawałek papieru tworzy zacieki na polistyrenie i nie da się tym malować.

Myslałem nad plastijkowymi łyzkami ale byłem w kazdym markecie i nie mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Klapouch napisał:

Zdaje się, że jest w EU zakaz sprzedaży plastykowych sztućców, talerzy itd.

 

A jak dojdą do modeli . I nakażą robić tylko z bambusa . 🤔🤫🤫😕😕

 

5 minut temu, DamianosPL napisał:

Myslałem nad plastijkowymi łyzkami ale byłem w kazdym markecie i nie mieli.

 

W jogurtach może są . Najlepszy jest jakiś duży model , niepotrzebny model . Potem można lakier psiknac i wszystko inne na próbę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj testowałem trzeci raz ten podkład Ak powiem tyle porazka nie wiem jak ludzie tym malują. Probowalem wszytskiego 1:1 1:2 2:1 cisnienie 1.3  1.4  1.0 i za kazdym razem słaby efekt moze za mala dysza? mam 0.3. Ale mr hobby sie najlepiej maluje.

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, DamianosPL napisał:

Dzisiaj testowałem trzeci raz ten podkład Ak powiem tyle porazka nie wiem jak ludzie tym malują. Probowalem wszytskiego 1:1 1:2 2:1 cisnienie 1.3  1.4  1.0 i za kazdym razem słaby efekt moze za mala dysza? mam 0.3. Ale mr hobby sie najlepiej maluje.

A czym ty te farby rozcieńczasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, _OldMan_ napisał:

A czym ty te farby rozcieńczasz ?

Wszystkie farby akrylowe rozcienczalnikiem Italeri i nie ma problemu z malowaniem. A ze to podkład akrylowy to powinien byc dobry. Zawsze moge sprobować wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DamianosPL napisał:

Wszystkie farby akrylowe rozcienczalnikiem Italeri i nie ma problemu z malowaniem. A ze to podkład akrylowy to powinien byc dobry. Zawsze moge sprobować wodą.

Możesz rozcieńczać nawet rosołem. :haha:

Ale spróbuj tego:

 

AK7122N.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
On 9/7/2021 at 8:29 PM, HKK said:

Jeśli nie traktujesz aerografu jako pistoletu natryskowego, ale jako narzędzia do precyzyjnego nakładania farby w wybranym miejscu i w wybranej ilości, to szybko napotkasz na problem zbierania się zaschniętej farby na końcówce igły. Że wszystkimi konsekwencjami, jak plucie, stopowanie strumienia itp. W zależności od rodzaju farby retarder może być wtedy pomocny albo wręcz niezbędny.

Stary wątek, ale zabiorę głos :) Wydaje mi się, że w przypadku produktów Vallejo (bo o retarderze vallejo była tu mowa) to może mieć on inne zastosowanie i konsystencję. Wg strony producenta:

 

Retarder Medium to delay drying time of Model Color, mix a few drops with the color, or dip brush into retarder on the palette. Colors will not change their consistency. Useful for “wet on wet” techniques and reducing skin formation on the palette.
Czyli dedykowany do pędzla.


Airbrush Flow Improver is a medium to improve the flow and delay the drying of paint on the needle while airbrushing. It is recommended to add 1-2 drops of Flow Improver to 10 drops of paint in the cup of the airbrush.

I to jest produkt do aerografu.


Ja stosowałem retarder podczas malowania figurek pędzlem i faktycznie był taki głupowatych, więc do aerografu bym raczej tego nie lał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam,piękny artykuł,ale mam prośbę do modelarzy z większym doświadczeniem niż moje.Powiedzcie ludziska,bo gdzieś czytałem ale nie zapisałem i teraz znaleźć nie mogę,jakiej chemii dodać do np.farbki acrylowej aby była bardziej matowa.Jak nazywają się te dodatki do farb.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do standardowych akryli Tamiya - X-21 Flat Base. Będzie się również nadawał do Gunze C i H, oraz AK-RC. Oraz pewnie do szeregu innych rozpuszczalnikowych akryli jak Hataka Orange. Używam głównie do matowienia bezbarwnych werniksów. Jeśli się doda więcej zmatowiacza, farba lub werniks nabiera tzw. trupiego matu. W ten sposób np. uzyskuję super matową rdzę z rudej farby.

Na zdjęciu poniżej widać efekt super matu na zapasowych ogniwach gąsienic i na wylotach z kolektora.

PA040075_crop.JPG.56475ccf58a41b3d575eb379b7128483.JPG

 

Do farb olejnych/ftalowych (tzw. "emalii") jest Tamiya Enamel X-21 Flat Base.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.