Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.10.2023 o 16:34, macotra21 napisał:

Alclad II

https://youtu.be/IFuCIzPiJoA - tu gościu psikał...

https://youtu.be/iMoB4uut220 - reklama 😉

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 16:34, macotra21 napisał:

Zwracam sie z prosba o zapytanie:

 

czy ktos uzywal farb Alclad II? chodzi mi o farby nie o metaliazery. Do jakich innych farb sa podobne? jak sie zachowuja? czy to cos w rodzaju Mr. Paint? 

Używam od czasu do czasu ich lakierów bezbarwnych.To normalne farby umownie emaliowe.Jak Model Master ich lakiery typu Custom.Ftalowe.Można je rozcieńczać benzyną lakową albo i terpentyną.Jak komuś trzeba.Chodz są już z grubsza rozcieńczone gotowe do użycia aerografem.Nie są to MR Painty.To inna linia farb.MR Paint jest mocniejsza po przeschnięciu trwalsza.I na bazie innych rozpuchów.A Alclady podatne na uszkodzenie typu zmycie rozpuszczalnikiem jak ktoś robi łosze.To raczej nie ta droga.Pytanie do czego chcesz ich używać co malować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Model to łódź patrolowa czy Bismarck? 😁

A na poważnie: 40 ml mnożysz x2, a nawet x3 (rozcieńczenie) . Czasem wystarczy 1 warstwa, czasem musisz zrobić poprawki i wtedy trzeba jeszcze raz psiknąć. Nie ma reguły, która Ci odpowie jednoznacznie. Za dużo zmiennych: wielkość modelu, jego jakość, jakość Twojej pracy. 

W zasadzie mi słoiczek wystarcza na kilka modeli samolotów współczesnych w skali 1/48.

 

Edytowane przez giberes
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, giberes napisał:

Model to łódź patrolowa czy Bismarck? 😁

A na poważnie: 40 ml mnożysz x2, a nawet x3. Czasem wystarczy 1 warstwa, czasem musisz zrobić poprawki i wtedy trzeba jeszcze raz psiknąć. Nie ma reguły, która Ci odpowie jednoznacznie. Za dużo zmiennych: wielkość modelu, jego jakość, jakość Twojej pracy. 

W zasadzie mi słoiczek wystarcza na kilka modeli samolotów współczesnych w skali 1/48.

 

Dokładnie to samo wlasnie napisałem, tylko Yamato zamiast Bismarcka :D

Liczy się jeszcze aerograf, takim PS-290 idzie mi więcej podkładu niż zwykłym aero. Rozcieńczam 30:70 ml (primer:thinner) i te 135 ml wystarcza mi na takie 3-4 rury w 1:48. Powierzchniowo wyjdzie podobnie lub więcej niż duży okręt w 1:200.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, Tap-chan said:

Dokładnie to samo wlasnie napisałem, tylko Yamato zamiast Bismarcka :D

Liczy się jeszcze aerograf, takim PS-290 idzie mi więcej podkładu niż zwykłym aero. Rozcieńczam 30:70 ml (primer:thinner) i te 135 ml wystarcza mi na takie 3-4 rury w 1:48. Powierzchniowo wyjdzie podobnie lub więcej niż duży okręt w 1:200.

Model to Yamato 1:200 . Kompletuję na razie wszystko. A do natrysku będę używał aerografu z akumulatorkami bo żona wysadziłaby mnie na dwór jakbym kupił kompresor😀

IMG_6670.jpeg

Edytowane przez Olaf
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Włączę się do dyskusji

I mam pytanie:

 

Czy ktoś kiedyś używał do aerografu farb akrylowych pactra? Bo z tego co tu czytałem to da się nimi malować. Pytam się bo je mam i nie wiem czy kupić tamiya, vallejo, humbrol czy inne marki czy zostać może przy farbach pactry?

 

 

 

 

 

(Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiadając na Twoje pytanie, to tak, można, ale ...:)

 

Gdy ja przesiadałem się na aerograf, to miałem tą samą wątpliwość,  no przecież już mam farby , szkoda wyrzucić!

 

Pactry rozcieńczałem MLT., uważam że to dość agresywny / skuteczny rozcieńczalnik.

Czasami dawało to nawet dobre efekty a czasami farby nie dało się rozcieńczyć, nie wiem od czego to zależało.

Malować się dało aczkolwiek raczej "hurtowo" większe powierzchnie. Szczegóły, detale, laserunki czy cienkie linie raczej nie.

Dodatkowo mam wrażenie, że powierzania była bardziej "chropowata" niż malowana gunze czy tamiya.

Większe ziarna pigmentu?

 

Ale ja nie jestem profesjonalnym malarzem i może profesjonalista wycisnąłby więcej??

 

Tylko po co się męczyć?  Kup to co proponuje Juffre i miej problem z głowy  :)

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kup MLT (bo i tak Ci się przyda) i spróbuj z tymi Pactrami.  Ponoć niektóre właśnie się ważą, choć z tymi które ja mam akurat nie miałem problemów, ale docelowo przesiadaj się na lepsze farby pod aero. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam mam pytanie.

Jakim rozcienczalnikiem sie rozciencza farby od Mr Hobby Mr.Aqueous bardziej chodzi mi tu o podład HSF-01 Surfacer 1000. Da sie tym rozcienczac MLT? Bo mam serie prodkładu ale celuloze a myśle nad czymś mniej smierdzącym , wiem ze najlepszy podkład to Celuloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aqueos można rozcieńczać MLT, ale trochę wolniej wtedy schnie. Nic się nie psuje, nie "warzy". Trzeba pozwolić warstwie dobrze wyschnąć zanim nałoży się następną. Będąc przyzwyczajonym do pracy z serią C za szybko posikałem kolejne warstwy i potem długo farba była miękka, choć pyłosucha. Dlatego już nie stosuję tej kombinacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
14 godzin temu, DamianosPL napisał:

Da sie tym rozcienczac MLT? Bo mam serie prodkładu ale celuloze a myśle nad czymś mniej smierdzącym

Ale MLT śmierdzi dokładnie tak samo jak seria C. Zresztą główną różnicą między seriami H i C jest właśnie rozcieńczalnik. Dolewając MLT do farby H robisz z niej nieco gorszą farbę C. Ale lepszą od H.

Edytowane przez HKK
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, giberes napisał:

Aqueos można rozcieńczać MLT, ale trochę wolniej wtedy schnie

Zamiast MLT który zawiera opóźniacz można dać zwykły Gunze MT albo Rapid Thinner.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tap-chan napisał:

Czy Gunze H można rozcieńczać IPA jak akryle Tamiya?

Nie mam w tej chwili żadnej takiej, ale nie powinno być żadnego problemu. Ale czysty (99 %) IPA zwykle nie jest najlepszym rozwiązaniem. Za szybko paruje. "Firmowe" rozcieńczalniki do wodnych akryli zwykle zawierają do 50% wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tap-chan napisał:

Czy Gunze H można rozcieńczać IPA jak akryle Tamiya?

można, tylko po co? [ma to swoje specyficzne zastosowania, ale ciekaw jestem, czy to jest szukanie oszczędności rzędu pięciu złotych na trzydzieści modeli, znaczącym kosztem komfortu pracy, czy pytanie o specyficzne możliwości, jakie dają różne kombinacje chemii stosowanej w modelarstwie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KFS-miniatures napisał:

czy pytanie o specyficzne możliwości, jakie dają różne kombinacje chemii stosowanej w modelarstwie]

A jest gdzieś to opisanie w sieci bo to ciekawe zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lord_karton napisał:

A jest gdzieś to opisanie w sieci bo to ciekawe zagadnienie.

Jeśli pytasz o jakieś zestawienie szerzej traktujące tę kwestię, to nie spotkałem się, natomiast o specyfice mieszanki Mr. Hobby i spirytusu technicznego wspominałem choćby tutaj: 1/48 Ju 87D-3 Stuka in RAF Service - Malowanie

 

stuka_malowanie-300x300.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie szukanie oszczędności tylko obecnie zimą nie mam warunków na malowanie śmierdzącymi thinnerami typu MLT. Tamiya + IPA + retarder daje całkiem dobre właściwości, co więcej "brudna" IPA (~95% IPA + ~5% farby) jest dobra do malowania post shadingu czy położenia filtra, a szybkie parowanie zmniejsza ryzyko przypadkowych zacieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.