Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Fixer napisał:

Z tych "akryli" co wrzucałeś w wątku o zakupach to chyba tylko Tamiya można MLT rozcieńczać. Vallejo się zetnie.

Italeri sie nie scieło a produkuje to vallejo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry,  czy ktoś mógłby mi powiedziec jak rozcięczyć Skale 75 do areografu, w jakich proporcjach ile farby, zozcieńczalnika i opóźniacza. Będę wdzieczna za pomoc, jestem nowa, pracuje w muzeum lalek i je restauruje . Dziękuję  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arianne napisał:

Dzień dobry,  czy ktoś mógłby mi powiedziec jak rozcięczyć Skale 75 do areografu, w jakich proporcjach ile farby, zozcieńczalnika i opóźniacza. Będę wdzieczna za pomoc, jestem nowa, pracuje w muzeum lalek i je restauruje . Dziękuję  :)

Raczej nikt Ci tego nie powie z dwóch powodów:

  • Ludzi używających farb Scalecolor (jak rozumiem) tu chyba nie ma.
  • Proporcje zależą nie tylko od gatunku farby ale i typu aerografu, ciśnienia z jakim się pracuje, używanych technik malarskich itp.

Trzeba sobie wypraktykować. Jeśli umiesz posługiwac sie aerografem, to szybko dojdziesz do właściwych proporcji. Jesli nie umiesz, to radzę się najpierw nauczyć. Nie na zabytkowych lalkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HKK napisał:

Raczej nikt Ci tego nie powie z dwóch powodów:

  • Ludzi używających farb Scalecolor (jak rozumiem) tu chyba nie ma.
  • Proporcje zależą nie tylko od gatunku farby ale i typu aerografu, ciśnienia z jakim się pracuje, używanych technik malarskich itp.

Trzeba sobie wypraktykować. Jeśli umiesz posługiwac sie aerografem, to szybko dojdziesz do właściwych proporcji. Jesli nie umiesz, to radzę się najpierw nauczyć. Nie na zabytkowych lalkach :)

Dziękuję za odpowiedź , myslałam że dużo osób używa tych farbek :)  chciałam sobie ułatwić zadanie hihi , no nic to popróbuję,  miłego popołudnia 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Arianne napisał:

Dzień dobry,  czy ktoś mógłby mi powiedziec jak rozcięczyć Skale 75 do areografu, w jakich proporcjach ile farby, zozcieńczalnika i opóźniacza. Będę wdzieczna za pomoc, jestem nowa, pracuje w muzeum lalek i je restauruje . Dziękuję  :)

Używacie tam akryli?Stare lalki to chyba bardziej emalie olejne.Ewentualnie oleje artystyczne.

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Arianne napisał:

Dzień dobry,  czy ktoś mógłby mi powiedziec jak rozcięczyć Skale 75 do areografu, w jakich proporcjach ile farby, zozcieńczalnika i opóźniacza. Będę wdzieczna za pomoc, jestem nowa, pracuje w muzeum lalek i je restauruje . Dziękuję  :)


Dzień Dobry,
Możesz użyć dedykowanego rozcieńczalnika firmy Scale75  -  SCTH-001
https://mepel.pl/scale-rozcienczalnik-do-farb-akrylowych-acrylic-thinner-250-ml

Jeśli jest nie dostępny to możesz użyć rozcieńczalnika Vallejo 71161 Airbrush Thinner
- ten jest dokupienia w chyba każdym sklepie modelarskim.

 

Jeśli nie ma możliwości kupienia to rozcieńczaj wodą.

Najwygodniej w kieliszku na leki ... kilka kropel farby i rozcieńczalnik - do konsystencji mleka.

Malujesz kilkoma cienkimi warstwami.
Te farby po nałożeniu areo są matowe tak że zęby bolą ...

Edytowane przez Andrzej Hołowacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Andrzej Hołowacz napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź Panie Andrzeju :)  tak zrobię :) Nie przeszkadza mi to że sa matowe bo ja maluje lalki i sprawdzają się wyśmienicie, tylko dotychczas malowałam je tylko pędzlem lub gabką ale stwierdziłam że czas na areograf :) . Miłego WE :) 

 


Dzień Dobry,
Możesz użyć dedykowanego rozcieńczalnika firmy Scale75  -  SCTH-001
https://mepel.pl/scale-rozcienczalnik-do-farb-akrylowych-acrylic-thinner-250-ml

Jeśli jest nie dostępny to możesz użyć rozcieńczalnika Vallejo 71161 Airbrush Thinner
- ten jest dokupienia w chyba każdym sklepie modelarskim.

 

Jeśli nie ma możliwości kupienia to rozcieńczaj wodą.

Najwygodniej w kieliszku na leki ... kilka kropel farby i rozcieńczalnik - do konsystencji mleka.

Malujesz kilkoma cienkimi warstwami.
Te farby po nałożeniu areo są matowe tak że zęby bolą ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, push-up78 napisał:

Używacie tam akryli?Stare lalki to chyba bardziej emalie olejne.Ewentualnie oleje artystyczne.

Dzień dobry :) tak akryle są najlepsze, używamy też emalii ale bardzo żadko , ale najlepiej sprawdza się własnie akryl a później 2 warstwy lakieru .  Życzę miłego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji testowałem farbe italeri i nie polecam z MLT 

Gesta farba italeri wiec dałem 10 kropel farby i 10 rozcienczalnika potem dodałem jeszcze 10  i tak za kazdym razem był proszek.

Chyba ze ktos uzywał ich i wie jak posługiwac.

d9lcquP.jpg

ZwsncHl.jpg

LIupqT6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DamianosPL napisał:

Przy okazji testowałem farbe italeri i nie polecam z MLT 

Gesta farba italeri wiec dałem 10 kropel farby i 10 rozcienczalnika potem dodałem jeszcze 10  i tak za kazdym razem był proszek.

Chyba ze ktos uzywał ich i wie jak posługiwac.

Przecież pisałeś wcześniej, że się Italeri nie ścieło :lol:

Mówiłem, że z tych farb co pokazywałeś, to MLT tylko z Tamiyą zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Fixer napisał:

Przecież pisałeś wcześniej, że się Italeri nie ścieło :lol:

Mówiłem, że z tych farb co pokazywałeś, to MLT tylko z Tamiyą zadziała.

Nie scieło ale nie malowałem nia wtedy tylko sprawdzałem 1 krople zeby nie tracic farby bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z retarderem. 

Zaczne od tego dałem 7 kropel farby 7 kropel rozcienczalnika i konsystencja była bardzo dobra ale dałem 1 krople retardera i sie cos zepsuło farba sie zrobiła bardzo gesta wiec dałem rozcienczalnika z 10 kropel bo zatkało mi aero.

Ten retarder powinien miec konsystencja żelu? bo jak leci to nie woda tylko taki jakby klej zelowaty.

mvRoP4I.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DamianosPL napisał:

Witam mam problem z retarderem. 

Zaczne od tego dałem 7 kropel farby 7 kropel rozcienczalnika i konsystencja była bardzo dobra ale dałem 1 krople retardera i sie cos zepsuło farba sie zrobiła bardzo gesta

Używałem tego retardera ale do akryli vallejo nie italerki. Wg mnie mogło coś się stać bo proporcja dziwaczna. Ja jak stosowałem to opóźniacz dawałem MAX 5% do farby+rozcieńćzalnik.  Czyli tak po "twojemu na krople" :

50 kropel farby + 50 kropel rozcieńczalnika + 3 krople opóźniacza

 

18 minut temu, DamianosPL napisał:

 zrobiła bardzo gesta wiec dałem rozcienczalnika z 10 kropel bo zatkało mi aero.

mieszasz chemię w aero?  :hmmm:

bardzo zły pomysł tym bardziej jeśli stosujesz coś pierwszy raz

 

by the way : tak, ten retarder jest gęsty (70.597), to chyba nawet jest napisane na buteleczce

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, M.A.V. napisał:

Używałem tego retardera ale do akryli vallejo nie italerki. Wg mnie mogło coś się stać bo proporcja dziwaczna. Ja jak stosowałem to opóźniacz dawałem MAX 5% do farby+rozcieńćzalnik.  Czyli tak po "twojemu na krople" :

50 kropel farby + 50 kropel rozcieńczalnika + 3 krople opóźniacza

 

mieszasz chemię w aero?  :hmmm:

bardzo zły pomysł tym bardziej jeśli stosujesz coś pierwszy raz

 

by the way : tak, ten retarder jest gęsty (70.597), to chyba nawet jest napisane na buteleczce

A nie ma innego zamiennika tego retarteda bo przeciez nie bede urabiał tyle farby na 6 rakiet w skali 1/144

 

Przechodzę powoli na akryle ale widzę że same problemy są może polecicie jakieś na początek do aero? Bo już mam kilka producentów i już się w tym wszystkim gubię. 

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 6 rakiet do pomalowania, to po co ci retarder?  Przecież to w dwie minuty można kilka warstw położyć bez zalewania. Zasycha ci farba w aerografie w tym czasie? Pytam poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fixer napisał:

Jak masz 6 rakiet do pomalowania, to po co ci retarder?  Przecież to w dwie minuty można kilka warstw położyć bez zalewania. Zasycha ci farba w aerografie w tym czasie? Pytam poważnie.

Nie wiem czy zasycha bo jadę według poradników ze do akryli zawsze retarder powinien być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2021 o 05:57, DamianosPL napisał:

Nie wiem czy zasycha bo jadę według poradników ze do akryli zawsze retarder powinien być. 

Nie musi a akryl Italeri to jeszcze do niedawna było to samo co pactra w słoiczkach dostępna w Polsce, ten sam amerykański producent.  Maja swoje rozcieńczalniki i retader od vallejo nie działa z ich chemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retarder się przydaje jak jest jakieś dłuższe malowanie, cieniowanie albo "jelitka" na niemieckich maszynach (jak już ktoś koniecznie chce to błotem malować). Z resztą w wielu rozcieńczalnikach jest już w standardzie.

Ja i tak najczęściej używam przy malowaniu pędzlem, a do aerografu to raczej rozcieńczony Dowanol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
On 5/31/2021 at 5:57 AM, DamianosPL said:

Nie wiem czy zasycha bo jadę według poradników ze do akryli zawsze retarder powinien być. 

 

Nigdy w życiu nie używałem retardera. Dopóki nie maluje się prawie zaschniętą farbą (a nawet rozcieńcza się farbę przed malowaniem)  i nie nakłada się grubych warstw, to nie widzę konieczności. Jeśli chodzi o walkę ze smugmi, to poprawne rozcieńczenie farby jest kluczowe, nakładanie kilku cienkich warstw. Czyli malować model tak jak maluje się ściany :) Czyli: podkład, pierwsza warstwa rzadszą farbą, druga też rozrzedzoną ale mniej. Przy dobrze dobranym podkładzie trzeciej warstwy nie trzeba kłaść (oczywiście "metaliki" i inne niestandardowe kolory mogą być wyjątkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MarchewkowyPotwor napisał:

Nigdy w życiu nie używałem retardera.

Jeśli nie traktujesz aerografu jako pistoletu natryskowego, ale jako narzędzia do precyzyjnego nakładania farby w wybranym miejscu i w wybranej ilości, to szybko napotkasz na problem zbierania się zaschniętej farby na końcówce igły. Że wszystkimi konsekwencjami, jak plucie, stopowanie strumienia itp. W zależności od rodzaju farby retarder może być wtedy pomocny albo wręcz niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Czy taki odkurz jest normalny? Nigdy nie miałem takiego czegoś. Testuje farby ktorych nigdy nie miałem po lewej hataka red po prawej vallejo air. Nie rozcienczałem ich bo są dosyć wodnite.
 
oWBUagT.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.