Teraz jest N sty 21 2018, 14:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: H&S Ultra + Tamiya
PostNapisane: Pt sty 05 2018, 22:13 

vime22 napisał(a):
(co prawda rozpuszczalnik, a nie rozcieńczalnik)

A czym to się różni jedno od drugiego???
Natomiast taki trichloroeten - pachnie prześlicznie, a zaćpać się można na śmierć.

PostNapisane: Pt sty 05 2018, 22:16 

vime22 napisał(a):
Stąd chciałem dopytać, czy Gunze jest toksyczny czy nie.

Jest, pytanie tylko jak bardzo.
Podobnie jak same farby, których drobinki są ponoć nawet znacznie bardziej szkodliwe dla organizmu niż sam rozcieńczalnik.
Nie bez kozery chyba każdy producent chemii zaleca malować w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, najlepiej pod wyciągiem.
Inna sprawa jak bardzo ta modelarska chemia szkodzi ludziom.
Ja osobiście od lat w zasadzie maluję bez maski i żyję, co nie znaczy jednak że mi to nie szkodzi.
Na pewno jeśli masz maskę i nie przeszkadza Ci ona w trakcie malowania to warto ją używać.

Warsztat: F-16C Block 52+ Jastrząb // 1:72

PostNapisane: Pt sty 05 2018, 22:25 

Prawda jest taka, że takie same porady dostałeś już w innych swoich wątkach. Jak sam napisałeś masz cały wór łyżeczek, a dalej z uporem maniaka rozcieńczasz farbę 1:1, a sporo osób włącznie ze mną pisało żebyś zmniejszył ciśnienie i bardziej rozcieńczył farbę.

PostNapisane: Pt sty 05 2018, 22:43 

Zaczynałem z 3:1 (farba, rozcieńczalnik), myślałem, że "mocniej rozcieńcz!" miało się do tego, żebym przeszedł na 1:1:P Dobra, nie marudzę już, dzięki za rady, pokombinuję:P

PostNapisane: So sty 06 2018, 0:39 

Nigdzie nie napisałem żeby używać tylko X-20A. JA taki mam i taki używam i nie widzę powodów aby go zmieniać. No ale jeżeli masz nadmiar kasy, to kupuj i testuj.
Testowanie na łyżeczkach to jakaś parodia. Nigdy się na nich niczego sensownego nie nauczysz. Zakładaj warsztat, zacznij malować i ucz się na żywym organizmie. Inaczej się nie da.

Przyszła pora na zmiany...

PostNapisane: So sty 06 2018, 3:24 

Przeczytaj jeszcze raz dokładnie swoje tematy, a znajdziesz tam odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania.

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 22:24 

Dzięki:) Jest jeszcze ostatnia rzecz (serio ostatnia w tym wątku:P), o którą chciałbym Was zapytać: standardowo Ultra wychodzi z dyszą 0.2 mm. Można też dopłacić ok 120 zł i wziąć 2 in 1, z dyszą 0.4. Wychodzi to w sumie i tak taniej, niż kompletowanie osobno igły do 0.4, dyszy i osłony do niej.

Pytanie jest następujące: poczytałem, że wiele osób odradza dyszę 0.2 początkującym (jako, że teoretycznie łatwiej ją przytkać, nieco trudniej wyczyścić, a te od H&S podobno są dość "miękkie" w przeciwieństwie do np. neo-iwaty i łatwo je rozepchać przez przypadek), do tego primer może przez to kiepsko lecieć, tak samo lakier (tak przynajmniej wyczytałem).

To teoria znaleziona na anglojęzycznych forach, więc wolałbym Was zapytać, którzy mieliście styczność z tym aero i z dyszą 0.2: czy będzie ok, czy skoro jestem początkujący, to lepiej nie kopać się z koniem i od razu dopłacić do 2 w 1? Wolałbym wydać oczywiście mniej, ale jeżeli z dyszą 0.2 ma być męka, to nie ma co...
Co byście w tej kwestii doradzili?

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 22:53 

Mam (też) Ultrę 2w1. Przez dłuższy czas miałem tylko tę z dyszą 0.2. Powiem tak: jeśli robisz duże modele na pewno warto mieć dyszę 0.4 - dużo lepiej kładzie się podkłady, lakier bezbarwny czy nawet jednolite kolory na dużej powierzchni.
Natomiast jeśli masz w planach nieduże modele to spokojnie 0.2 wystarczy. Wybacz, ale nie mam teraz możliwości prześledzenia historii wątku i sprawdzenia co masz w planach kleić :oops:

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 23:21 

Oo, dzięki, dobrze jest jednak sprawdzić, co ludzie, którzy tego używają sądzą.
Jeśli chodzi o modele, to na początek głównie SF: mam już złożonego AT-AT, Tie Fightera oraz Sokoła Millennium (Bandai). Nie są może wielgachne, chociaż Sokół 1:144 wcale taki mały nie jest. Później mam w planach panzerkę 1:35.

Kurde, szkoda, że nigdzie nie ma zestawu H&S z 0.4:(
A może ktoś ma, nie używa, i tanio odsprzeda?:P

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 23:30 

vime22, po prostu maluj.

Nie umrzesz od wdychania oparów farby, trzecia ręka Ci nie wyrośnie. Dyszą 0.2 można namalować wszystko - od samolotów w 1/32 (o dużych powierzchniach), po modele 1/72. Musisz po prostu malować, wyrabiać sobie odruchy i tak dalej. Zawsze możesz zmyć farbę.

A że pierwsze modele nie będą wyglądały tak jak wyglądają modele najlepszych z forum... no cóż, takie życie. Z każdym modelem będzie lepiej, ważne, że jest się kogo zapytać i ludzie powiedzą Ci czy ciśnienie było za duże, czy farba za gęsta. To jest naprawdę bezcenne.

Powodzenia w malowaniu.
Krzysiek

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 23:34 

Dzięki za wypowiedź, wiesz, pytam, bo gdybym od początku słuchał kolegów z forum, a nie oszczędzał na maxa, to bym wtedy może rzeczywiście zaoszczędził:P Wolę 2 razy tego samego błędu nie popełniać, jeśli w Waszym odczuciu 0,2 to kiepski pomysł dla laika, to poszukam czegoś z 0,4. Jeśli uważacie, że 0,2 to nie jest zły wybór na początek: kupię 0,2, bo mimo wszystko jeśli mogę 130 ziko mieć w kieszeni, to czemu nie.

PostNapisane: Pn sty 08 2018, 23:45 

To bierz 0.2 ew z czasem dokupisz zbiorniczek 5ml, bo ten 2ml jest naprawdę mały.

PostNapisane: Wt sty 09 2018, 0:19 

vime22 napisał(a):
Pytanie jest następujące: poczytałem, że wiele osób odradza dyszę 0.2 początkującym (jako, że teoretycznie łatwiej ją przytkać, nieco trudniej wyczyścić, a te od H&S podobno są dość "miękkie" w przeciwieństwie do np. neo-iwaty i łatwo je rozepchać przez przypadek), do tego primer może przez to kiepsko lecieć, tak samo lakier (tak przynajmniej wyczytałem).

To teoria znaleziona na anglojęzycznych forach, więc wolałbym Was zapytać, którzy mieliście styczność z tym aero i z dyszą 0.2: czy będzie ok, czy skoro jestem początkujący, to lepiej nie kopać się z koniem i od razu dopłacić do 2 w 1? Wolałbym wydać oczywiście mniej, ale jeżeli z dyszą 0.2 ma być męka, to nie ma co...
Co byście w tej kwestii doradzili?

Dysza 0,4 to zdecydowanie dysza do kładzenia podkładu albo lakieru bezbarwnego na całym modelu albo dużych powierzchniach.
Dysza 0,2 jest dobrą dyszą do zwykłego malowania i do detali.

Warsztat: F-16C Block 52+ Jastrząb // 1:72

PostNapisane: Wt sty 09 2018, 0:35 

Ok, ale w razie czego, 0,2 da radę też położyć podkład i lakier na modelu, czy się zajadę i powinienem mieć obie?

PostNapisane: Wt sty 09 2018, 0:43 

Spokojnie dasz radę. Trzeba się trochę namachać, ale spokojnie sobie poradzisz. Ja kładę podkład w 1/32 dyszą 0.2. Przyjemne to nie jest, planuję dokupić sobie oddzielny aero do podkładu i lakieru, ale da się żyć. Za to mogę spokojnie malować kamuflaż z ręki i jestem bardzo zadowolony.

Jak kupisz teraz ultrę z 0.2, a potem dokupisz 0.4 (albo np. Procona z dyszą 0.5), to będzie ok. Ewentualnie podkład możesz kłaść z puszki jak Ci żal kompresora.

Pozdrawiam
Krzysiek

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

REGULAMIN FORUM