Skocz do zawartości

TS-11 Iskra


raptorf22

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróćcie uwagę, że nie wszystkie, wymieniane przez Was Iskry były samolotami szkolnymi. Szturmowe, trzeba by przenieść do odpowiednich działów.
Sprawa do wyjaśnienia i dyskusji, bo w żadnej z publikacji nie spotkałem się z zakwalifikowaniem jakiejkolwiek wersji Iskry do samolotów bojowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Dopiszę się w tym wątku bo mam mały problem... zainspirowany konkursem toczącym się na forum postanowiłem popełnić TSa. Zakupiłem model Mastercrafta i znalazłem w środku coś takiego:

http://www.mojehobby.pl/show_file.php?src=%2Fzdjecia%2F9%2F2%2F8%2F1745_1_mscB42_1.jpg

http://www.mojehobby.pl/show_file.php?src=%2Fzdjecia%2F0%2F3%2F8%2F1745_2_mscB42_4.jpg

I wszystko by było cacy ALE... kalki są do 1716 w malowaniu którego (poza instrukcją) nigdzie nie znalazłem. Jeżeli ktoś znajdzie zdjęcia z tego okresu to będę wdzięczny (z czerwonym numerem). Druga sprawa jest taka, że w instrukcji nie ma podanych numerów żadnych farb, tzn są FSy ale 34219 i 35159 Google nie zna :/ Stąd moje pytanie: czym to pomalować żeby było dobrze? Preferuję Pactry bo w domu mam małe dziecko ale każda inna mi pomoże bo sobie poszukam zamiennika. Pozdrawiam! Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Lotnictwo z szachownicą" nr 15 rozwiązało częściowo moje dylematy. Okazało się że na początku lar 90tych eksperymentowano z malowaniem więc się dosyć często zmieniało. Jednak malowanie z instrukcji i tak ma się nijak do rzeczywistości... zdjęć dalej poszukuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się tak, 3H-1716 w sumie ze 3-4 razy zmieniał malowanie w bardzo niewielkim odstępie czasowym. Wszystko działo się na przestrzeni lat 91-94.

I tak, do 91/92 była szara. Początkiem '92 jako pierwsza (w zasadzie jedna z pierwszych) dostała dwukolorowe kamo srebrno(szaro)-błękitne. Jeszcze tego samego roku kamo uległo zmianie na składające się z kolorów: piaskowy, szary, zielony, ciemnobrązowy, a na spodzie błękitny. W tym momencie samolot nosił czerwony numer burtowy. Trwało to 2 lata, po czym plamy nieco zmodyfikowano (używając przy tym nieco ciemniejszych odcieni) a numer burtowy zaczęto malować na biało (a dokładniej biała obwódka numeru).

Podsumowując, owe malowanie istniało, trudno mi potwierdzić, czy dokładnie taki był rozkład plam, bo zmieniały się ona kilka razy. W '92 Iskra miała ta przy numerze (wtedy jeszcze czerwonym właśnie) godło 15 SELR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tego samego roku kamo uległo zmianie na składające się z kolorów: piaskowy, szary, zielony, ciemnobrązowy, a na spodzie błękitny.

No właśnie sam już nie wiem. W Lotnictwie z szachownicą nr 15 jest napisane: "zielona, grafitowa, szara i piaskowa" Skąd ta rozbieżność? Czy to były 2 różne malowania? Widzę że chyba przez to nie przebrnę i pomaluję ją na srebrno... nawet jak ustalimy kolory to układ plam będzie czystą fantazją, bo 2 zdjęcia którymi dysponuję pozostawiają wiele pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej obydwa przewinęły się przez samolot. Przykładowo m.in. 1722 i 2013 przechodziły podobne zmiany w malowaniu i raz był właśnie grafit, a następnie brązowy. Sam rozkład plam dla poszczególnych farb też ciągle się zmieniał. Zmieniało się to do 1-2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamuflaż o jakim piszecie to faktycznie strasznie ciężki orzech do zgryzienia.

Bardzo trudno jest znaleźć dokładną dokumentację na choćby jeden egzemplarz łaciaty z Siemirowic.

Kiedyś próbowałem przebrnąć przez ten temat, ale bez większego sukcesu i finałem był kamuflaż lekko wymyślany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...poszukaj monografii TS-11 LAFu a tam na 67 stronie jest male bo male ale przydatne zdjecie 1716...

Nie posiadam tej pozycji... może ktoś ma skan tego zdjęcia?

W Aeroplanie nr 4/2000 Norbert Czajkowski rozpracował te malowania.

Mam ten numer ale w nim nie ma tego konkretnego malowania:

238ca28b3d64ca69m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

1716 - wersja srebrna:

TS-11sowa.jpg

0905873.jpg

 

1716 - wersja malowania 04.1992:

17161.jpg

11-3.jpg

 

1716 - II wersja malowania z 1992 (zdjecie z 11.1992r.):

 

1716-2.jpg

1716-1.jpg

 

1716 - III wersja malowania:

12-2.jpg

 

1716 - IV wersja malowania:

Niemiecki055rrr.jpg

Niemiecki055rr.jpg

 

1716 - V wersja malowania:

iskra10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale wcześniej :

Dopiszę się w tym wątku bo mam mały problem... zainspirowany konkursem toczącym się na forum postanowiłem popełnić TSa. Zakupiłem model Mastercrafta i znalazłem w środku coś takiego:

http://www.mojehobby.pl/show_file.php?s ... cB42_1.jpg

http://www.mojehobby.pl/show_file.php?s ... cB42_4.jpg

I wszystko by było cacy ALE... kalki są do 1716 w malowaniu którego (poza instrukcją) nigdzie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.