Skocz do zawartości

GAZ-69M z 6PDPD 1:35


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Model jaki wziąłem na warsztat to GAZ-69M w skali 1:35 firmy Bronco, nr kat. CB-35096.

 

malutkigaz69mbox.jpg

 

Jeszcze „cieplutki”.

Moim zamysłem jest wzbogacenie go o działo bezodrzutowe B-11 firmy MIG nr kat. MP 35-268

 

malutkiboxb11.jpg

 

i uzyskanie następującej konfiguracji:

 

malutkigaz69.jpg

 

oczywiście w lepszej kondycji technicznej.

 

Długo zastanawiałem się, w jakim dziale zamieścić wątek warsztatowy GAZ-69M.

Pierwszy myśl była, że tak naprawdę powinien być S-F. Zaraz wytłumaczę, dlaczego.

Mianowicie model będzie nosił oznaczenia 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej 6PDPD jakkolwiek dysponowała GAZ’ami 69M i są na to liczne dowody:

 

malutkigazerfurt101965.jpg

 

(zdjęcie z defilady po zakończeniu ćwiczeń „Październikowa Burza” w 1965 r. w Erfurcie b. NRD)

 

oraz działani B-11, o dowody znacznie trudniej ale są, to konfiguracja w moim zamyśle znana jest jedynie z działem B-10 i dlatego wydaje się lekko fantastyczna:

 

gaz69m50lat6pdpd.jpg

 

Choć to współczesna rekonstrukcja – zdjęcie z obchodów 50- lecia powstania 6PDPD w maju 2007r.

 

Z zamieszczenia klasycznego In-Box’a czuję się zwolniony, ponieważ poniższy link daje bardzo przyzwoity wgląd do zawartości pudełka:

http://www.modelarmour.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1408:bronco-soviet-gaz-69m-4x4-utility-truck&catid=37:kits&Itemid=60

i nie ma sensu powielać tego co już zrobione.

 

Pozwolę sobie jednak na kilka indywidualnych spostrzeżeń.

Całość bardzo przyzwoita.

 

malutkiinbox3.jpg

 

malutkiinbox4.jpg

 

czysto odlane detale o bardzo delikatnym i precyzyjnym rysunki

 

malutkiinbox2.jpg

 

malutkiinbox7.jpg

 

pojawiają się w prawdzie ślady po wypychaczach , ale w przemyślanych miejscach i łatwe do usunięcia

 

malutkiinbox5.jpg

 

Jedyna wpadka, jaką znalazłem to bezsensowne połączenie: wycieraczki –szyba.

 

malutkiinbox6.jpg

 

Dopatrzyłem się także detalu wymagającego pewnych wyjaśnień.

Pojazd, zgodnie z zapewnieniami producenta na pudełku to GAZ (ГАЗ) 69M, skrót od nazwy fabryki w miejscowości Gorki (Gorkowskij Awtazwod)

 

malutkiinbox1.jpg

 

jednak jak widać (chyba) na masce jest napis UAZ (УАЗ) Oznacza to, że pudełko zawiera model auta powstałego po przeniesieniu w 1954 r linii produkcyjnej do Uljanowska czyli to UAZ-69…

Czepiam się? A skąd!

Na pudełku też jest napisane: „Actual model may vary from imgane on box.” Jak widać nie bez powodu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ciekawie, ciekawie

 

Ja też mam go w planach ale w barwach WOP

Jak byłem mały to ojciec mnie takim pojazdem zabierał na wycieczki nad granicę na Nysie Łużyckiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za "obrazki", tego nigdy dość, a korzystając z okazji gdyby Szanownemu Koleżeństwu trafiły się zdjęcia GAZ'a (UAZ'a) 69 z działem B-11, (czyli to co pokazałem na trzeciej fotce) to poproszę.

 

GAZa w 1/72...

No to jest wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GAZa w 1/72...

No to jest wyzwanie.

 

Dawno, dawno temu, w poprzednim modelarskim wcieleniu miałem sklejonego GAZ-a w 1/72.

 

Teraz od jakiegoś czasu mnie korci sobie sprawić nowego. (stary przepadł wraz z ex)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zestaw doskonale się skleja, piękna replika jednostki napędowej M-20 (znanej samochodów „Warszawa”, „Nysa”, „Tarpan”, „Żuk”), czyli w prostej linii rąbanka z Forda B.

 

malutkiaimage1.jpg

 

Aż żal będzie montować pokrywę silnika i zamykać to wszystko w środku…

 

malutkiaimage2.jpg

 

Pierwszorzędnie odwzorowany cały układ napędowy… przypomina mi się Mały Modelarz nr 4-5/1984.

 

malutkiaimage3.jpg

(koła nie zamocowane- stąd brak symetrii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż żal będzie montować pokrywę silnika i zamykać to wszystko w środku…
Zrób ruchomą.

 

BTW: rozumiem, że ślady łączenia połówek bloku silnika z tyłu i reduktora, albo zostaną wyszlifowane, albo będą niewidoczne (raczej), ale jama skurczowa z boku skrzyni biegów, albo będzie zaszpachlowana, albo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
rozumiem, że ślady

 

To wszystko prawda i pewnie powinienem się tym zając, ale doszedłem do wniosku, że skoro partaniny nie widać nic, a nic to po prostu szkoda prądu. Przy czym zgadam się z kolegą, a moje sumienie także słabo przyjmuje takie argumenty.

 

malgaz69m6.jpg

 

Ale prace toczą się dalej:

 

malgaz69m1.jpg

 

malgaz69m2.jpg

 

Działo B-11 jako zestaw – słabiutkie. Po żywicy MIG’a spodziewałem się czegoś więcej, a koledzy uprzedzali…

 

malb11.jpg

 

Teraz synteza. GAZ bez kół, bo montować to na Maskol, nie było żadnego sensu.

 

malgaz69m4.jpg

 

malgaz69m3.jpg

 

malgaz69m5.jpg

 

Oczywiście widzę lekki paradoks konstrukcyjny. Jeśli podpora pod lufę działa to po co składana szyba? Ponieważ taką konfigurację uważam za doraźną, to uznałem, że przyjęte tymczasowe rozwiązania są akceptowalne. Czyli przykręciło się podporę, ale szyby demontować się nie chciało. Po za tym fajnie to wygląda…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Powiem tak: Każdy pojazd LWP na wagę złota!

Mam pytanie techniczne o godło z drzwi, na fotce z 1965 nie ma wieńca, tylko biała obwódka, a u Ciebie wieniec jest. Orientujesz się czy istniały dwa wzory malowań godeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podpora lufy ma klamrę z zawiasem?

 

Właśnie tak.

 

maskolem czy taśmą?

 

Elementem maskowanym była tylko przednia szyba, resztę szkieł wkleiłem po pomalowaniu. Krawędzie zabezpieczyłem cieniutką 2mm taśmą, a pozostałe miejsca pokryłem Maskolem.

 

Mam pytanie techniczne o godło z drzwi, na fotce z 1965 nie ma wieńca, tylko biała obwódka, a u Ciebie wieniec jest. Orientujesz się czy istniały dwa wzory malowań godeł?

 

Ponieważ zostałem wywołany niejako do tablicy postaram się najpierw odpowiedzieć potem przeprowadzić jakiś dowód.

 

Emblemat 6PDPD był (i jest) jeden:

 

emblembordo.png

 

Autorem bardzo udanego graficznie projektu jest st. sierż. Zbigniew Ślusarczyk. Został on (embelamt) po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas, wspominanych już na początku wątku, ćwiczeń „Październikowa Burza” w 1965 r.:

 

image5jd.jpg

 

Defilada z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego 1966r:

image7lg.jpg

 

GAZ-69 tzw. "komandorka":

 

image3de.jpg

 

Przeszedł szczęśliwie przez wszystkie mutacje strukturalne (tj.:

1) 6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa 1957-1986;

2) 6 Pomorska Brygada Powietrznodesantowa 1986-1989;

3) 6 Brygada Desantowo Szturmowa 1990-2010;

4) 6 Brygada Powietrznodesantowa od 01.07.2010r)

i nadal ma się dobrze.

 

Co do sposobów malowania go na pojazdach to sprawa nie jest już taka prosta. Godło dywizji (brygady) nanoszono za pomocą szablonów wykonywanych z blachy we własnym zakresie. Oczywiście miały one pewne cechy standaryzacji, lecz raczej w obrębie jednostki (batalionu) niż całej dywizji. Z czasem godło „bez wieńca” zaczęło ustępować pola wersji „z wieńcem”. Na to mamy liczne dowody, min.:

 

image4ce.jpg

 

image6um.jpg

 

Jak łatwo zauważyć przytoczone przeze mnie przykłady odnoszą się raczej do samochodów UAZ-469 niż GAZ (UAZ)-69. I jak na razie to udowadniam, że zrobiłem źle, ale cierpliwości.

 

Ponieważ okres służby obu typów samochodów zazębiał się, są to lata 1975-1989, pozwoliłem sobie na wersję z wieńcem. Z resztą mam wrażenie, że przy odrobinie dobrej woli można dopatrzeć się takiego malowania (patrz strzałka):

 

image8q.jpg

 

Stąd też na razie tylko kierowca w mundurze polowym wz.68 kamuflażu „moro” typu US.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowy szczegół, ważny dla budujących pojazdy WP czasów PRL. W latach 80-tych XXw. Szeroko stosowano wodną kalkomanię naklejaną w prawym górnym rogu przedniej szyby w kształcie rombu (w okręgu) w kolorze czerwonym z byłam orłem we wnętrz i literami WP.

 

 

Jeśli chodzi o odstępstwa od normy (jeśli zdjęcie mojego pierwszego postu przyjmiemy za punkt odniesienia) to mamy ich całkiem sporo:

 

z lat 60-tych, ewidentne lustrzane odbicie godła -się namalowało:

 

image9r.jpg

 

wersja z „garbatym spadochronem”, malowana na działach samobieżnych ASU-85 z 35 dywizjonu artylerii samobieżnej (1966-76):

 

image11hj.jpg

 

z wieńcem, tym razem bez obwódki na motocyklu M-72 (1984):

 

image10b.jpg

 

oraz znana i powszechnie stosowana naklejka, tu na UAZ-496 na platformie spadochronowej P-7:

 

image1zp.jpg

 

 

Przyznać muszę, że nie posiadam zdjęcia GAZ (UAZ)’a -69 z malowanym godłem dywizyjny z wieńcem. Ale to kwestia dociekliwości.

 

Mam nadzieję, że odpowiedziałem wyczerpująco, a przy okazji nie zanudziłem… bo w końcu komu by się chciało tyle czytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.