Skocz do zawartości

GAZ-69M z 6PDPD 1:35


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Gerd, dzięki za baaaardzo wyczerpujaca odpowiedź

Niedługo maja się pojawić kalki od Toro Models właśnie z obiema wersjami godeł (z wieńcem i bez)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A który mniej więcej rok orwzorowujesz modelem i figurkami? Kieszenie boczne w spodniach wyglądają jak te w wz 93. Pytam, bo nie wiem, czy wtedy Gazy 69 były jeszcze w użyciu. Robota naprawdę godna podziwu, a szkoda by było merytorycznego babola.

 

Jeśli w połowie lat 90tych 69ki były w linii to wszystko gra, a ja każę dmuchać na zimne ;) jeśli jednak cała scenka będzie odwzorowywać lata 80te, to powinieneś się wzorować na mundurach LWP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który mniej więcej rok orwzorowujesz modelem i figurkami? Kieszenie boczne w spodniach wyglądają jak te w wz 93. Pytam, bo nie wiem, czy wtedy Gazy 69 były jeszcze w użyciu. Robota naprawdę godna podziwu, a szkoda by było merytorycznego babola.

 

Krój munduru US (Ubiór Specjalny/Ubiór Skoczka/Ubiór Spadochronowy - jak kto woli) był używany już w latach 60-tych, kwestia kamuflażu tylko pozostaje

 

Wątek na odkrywcy: KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krój munduru US (Ubiór Specjalny/Ubiór Skoczka/Ubiór Spadochronowy - jak kto woli) był używany już w latach 60-tych, kwestia kamuflażu tylko pozostaje

 

Wątek na odkrywcy: KLIK

 

Czyli pójdzie w żabkę i wszystko będzie grało jak rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie figurki za bazę?

 

Zestaw podstawowy do figurek posłużył Dragon 6538:

 

imageboxv.jpg

 

A który mniej więcej rok orwzorowujesz modelem i figurkami?

 

Podobnie jak w przypadku emblematu najpierw odpowiem. Mianowicie przedział czasowy planowanej dioramy to początek lat 70-tych XX w. Okres 1972-1975 - chciałem zmieścić się w tych planach:

 

mapafronunadmorskiego.jpg

 

w Jutlandzkim odcinku Frontu Nadmorskiego (zwanego także Frontem Polskim)

 

mapafrontuimage1.jpg

 

 

Mapa to dodatek do „Soldatenzeitung”(Polska Zbrojna nr 18-19 z 24 kwietnia 2011 r.)

 

Kieszenie boczne w spodniach wyglądają jak te w wz 93. Pytam, bo nie wiem, czy wtedy Gazy 69 były jeszcze w użyciu.

 

W wypadku gdybym się zdecydował na kamuflaż „Pantera” było by to mocno naciągane, ponieważ mundur polowy wz.93 w wojsku zaczął się pojawiać w 1994r. Jest mało prawdopodobne by jakiś GAZ-69M był wtedy jeszcze w służbie, a już na pewnie nie w 6BDSz.

 

Jeśli ktoś przebrnął przez wiadomości ukryte pod likiem wrzuconym przez Kolegę valpurgius’a to po „za dywagacjami na temat” pewnie się już z grubsza orientuje w czym rzecz. Natomiast, jeśli znaleźli się tacy, co nie mieli siły postaram się jaśniej i krócej.

 

Jeśli w połowie lat 90tych 69ki były w linii to wszystko gra, a ja każę dmuchać na zimne ;) jeśli jednak cała scenka będzie odwzorowywać lata 80te, to powinieneś się wzorować na mundurach LWP.

 

Tak, też jest.

Dla porządku pojęcie „US” nie pochodzi od skrótu „United States”. Jest to potoczna nazwa munduru polowego wz.68 „Ubiór Specjalny”. Przy czym owo „wz.68” określa nie krój, a rodzaj tkaniny powszechnie znany jako „moro’.

 

mmimage10.jpg

 

Słowa tego z resztą w gwarze małorolnej używa się do dziś i jest ono synonimem wszelkich tkanin w plamy cętki itp. Jeśli chodzi o krój to oznaczany on był czterema cyframi (np. 5612, 4643), teraz trzema lub trzema i literą (np.127, 127A) i opisuje nieustanne ewolucje. Na pierwszy rzut oka drobne.

 

mmimage4.jpg

 

Języczkiem uwagi staje trzecia kieszeń (lub jej brak) na rękawie oznaczone strzałkami na zdjęciu poniżej:

 

mmimage8.jpg

 

Bez wdawania się w męczące szczegóły najpierw różnica między:

mundurem polowym wz.68 (pogardliwie zwanym „zającowskim” – to pojęcie jeszcze do nas wróci), a mundurem polowym wz. 68 ubiór specjalny to ilość i rozmieszczenie kieszeni, a także kryte guziki.

 

W US’y wyposażeni byli żołnierze jednostek desantowych i specjalnych tj.: 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, 7 Dywizji Desantowej (później Obrony Wybrzeża), 48,56,63 kompanii specjalnych - podległych ówczesnym trzem Okręgom Wojskowym oraz 1 batalionu szturmowego (protoplasty 1 pułku specjalnego komandosów). Chyba o nikim nie zapomniałem.

 

Po raz pierwszy US pojawił się pod koniec lat 50-tych ubiegłego stulecia wraz z kamuflażem typu „deszczyk”. Deseniem łudząco podobnym do używanego w armii b.NRD.

 

mmimage1a.jpg

 

I przetrwał w niemal (owo „niemal” może dla pasjonatów mieścić materiał na pracę doktorską) niezmienionym kroju do początku XXI w.

 

Na początku lat 70-tych wprowadzono nowy wzór kamuflażu wz.68 przy czym krój pozostał praktycznie bez zmian.

 

mmimage1.jpg

 

 

mmimage2.jpg

 

Na zdjęciach fragment moździerza 120mm z 5dam (dywizjonu artylerii mieszanej 1964-92) i ASU-85 z 35das (dywizjonu artylerii samobieżnej 1966-76). Teraz rzut oka na spodnie:

 

mmimage5.jpg

 

 

mmimage6.jpg

 

Od 1990 r pojawia się na krótki okres czasu mundur polowy wz.89 „Puma” znany też jako „żaba”. Funkcjonuje on równolegle z wz.68, według najgłupszego z możliwych podziału: kadra wzór nowy, żołnierze –stary i od razu widać, kto jest kto.

 

mmimage3.jpg

 

Dość szybko uznano kamuflaż wz.89 za mało udany i zaczęto (od 1994 r) wprowadzać – na podobnych zasadach - jak widać - jeszcze nowszy wz.93 „Pantera”.

 

mmimage9.jpg

 

Przy czym różnice w kroju – kosmetyczne bez wpływu na budowane przeze mnie figurki. Dopiero później to jest po roku 2000 pojawiają się bardziej znaczące modernizacje zwłaszcza spodni. Kieszenie tylko z przodu, z tyłu zaś dodatkowa wszywka na zadku. Ten model określano potocznie nazwą „kawaleryjskie” i występowały tylko w wersji zimowej.

 

mmimage11.jpg

 

Na poniższym zdjęciu (mam nadzieję widać) trzy różne rodzaje kroju spodni.

Od lewej: „kawaleryjskie”, starego kroju z kieszeniami kieszeniami tyłu i „zającowskie” z kieszeniami z boku. Pan w czerwonym z innej bajki.

 

mmimage12.jpg

 

Tu doskonale widać różnice w mundurach letnich:

 

mmimage7.jpg

 

Inne kieszenie w spodniach oraz brak trzeciej kieszonki w bluzie na rękawie pana po prawej. Pan po lewej, choć jej nie widać zapewniam, że taką ma.

 

Raczej w deszczyk albo w morę i wtedy będzie w porządku.

 

Jeśli ktoś dotąd doczytał i nie usnął odpowiadam: moje figurki odziałem w coś na kształt munduru wz.68 US. (moro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wz.68 to nie jest moro tylko morA, tak się nazywał materiał. Różnice w kroju polegały na tym, że im później tym mundur był coraz bardziej upraszczany, pozbywano się różnych elementów np. wszywek na maskowanie z ramienia, kieszeni z przedramienia, ofiarą tego padła też chyba kieszonka na nóż szturmowy wz.56. Krój UeSa jest dość stary i wzorowany był, podobnie jak buty opinacze na amerykańskich spadochroniarzach z II wojny światowej. Obecnie ten krój obecny jest w podstawowej wersji pantery, moro policyjnym itd. itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Świetna relacja, ciekawie się czyta Twoje wykłady na temat emblematów i umundurowania. Model jest super, a figurki to pierwsza klasa. Mogę się dowiedzieć z jakiego zestawu wytrzasnąłeś te karabinki AKMS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Opinacze" miały chyba inny wzór na podeszwie

 

No to teraz należałoby rozpocząć offtop na temat różnic w sprzączkach w opinaczach dla skoczków i dla zajęcy. A także to, na którą dziurkę owe opinacze powinny być zapięte...

 

Kolejny temat na doktorat.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną parę starych, dobrych "józefów" i mają taką właśnie podeszwę. Ale tak, jak napisane w poście powyżej, wersji i róznic bez liku, wystarczy tylko wspomnieć i różnych kolorach i chyba najbardziej charakterystycznej różnycy, czyli wersjach z i bez klamrami na górze. Idealne na motocykl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.