Skocz do zawartości

[OPEN] Plastyk: TS-11 Iskra 2001, Głowa Orła.


Rafalik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Wybór mój padł na Iskrę o numerze seryjnym 3H-2001, która została wyprodukowana w sierpniu 1987 roku i jest jedną z najmłodszych maszyn użytkowanych do dziś (mowa o TS-11 oczywiście).

 

Kilka faktów dotyczących modelu:

- oryginalny model składa się z 56 elementów

- do budowy swojego modelu użyłem 19 z nich

- model "otrzymał" dodatkowe 244 elementy (licząc każdy element osobno, razem z tymi dorabianymi), z czego 138 jest zrobionych samodzielnie

- do waloryzacji użyłem blaszek Parta z których złożył się kokpit oraz pewne elementy zewnętrzne

- fotele zostały wymienione na żywiczne firmy Pavla

- malowanie zostało zrobione odręcznie, bez użycia kalkomanii (jedynie kawałek oka jest z kalkomanii).

 

Co zostało zrobione (z własnych elementów):

- odchudziłem skrzydła o ok 0.8-1mm

- odciąłem lotki i miejsce na klapy, wykonałem klapy

- poprawiłem końcówki skrzydeł

- wkleiłem gniazda hamulców aerodynamicznych

- całkowicie wymieniłem przejście skrzydło-kadłub na nowe

- wykonałem nowe wloty powietrza

- na nowo wykonane luki podwozia przedniego i głównego

- poprawiony kształt nosa, garba i statecznika pionowego

- nowe podwozie przednie i poprawione podwozie główne

- poprawione fotele oraz tablice przyrządów (wykonany celownik w przedniej kabinie)

- dodano wszelkie wlociki, wypustki i wyoblenia na kadłubie

- poprawiona dysza wylotowa wraz z wnętrzem

- nowe oszklenie, wiatrochron i owiewka kabiny (rama) wraz z zasłonką

- linie, nity i inne drobiazgi.

 

Podsumowując wrażenia z budowy - starałem się jak najbardziej zbliżyć do faktycznego wyglądu tego pięknego samolotu. Nie obyło się bez różnych niespodzianek, takich jak problemy z malowaniem, czy dzisiejszy niespodziewany lot koszący ku ziemi ze zbyt twardym lądowaniem.

Myślę jednak, że jak na zestaw, który kosztował mnie 4,90zł na allegro, to udało się wyciągnąć z niego sporo. Nadmienię również, że jest to mój pierwszy model w który zastosowałem blaszki fototrawione, jak i tak sporą przeróbkę. Zrobiłem też tyle, ile pozwolił mi czas. Podkreślam, by nie było pisania, że coś mogłem jeszcze dorobić. ;)

 

Teraz galeria. Zdjęcia robione przed chwilą, przy sztucznym świetle:

 

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalbozj.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalbozt.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

 

Dziękuję dopingującym za doping i wspierającym za wsparcie.

Pozdrawiam,

Rafalik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo ... mam zaszczyt pogratulować chyba jako pierwszy ...

( pewnie dla tego że nie oglądam meczu )

Model SUPER co tu gadać ... chodź spóźniony dla takiego modelu można przymknąć oko.

Jeszcze raz serdecznie gratuluje !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Iskra na prawdę piękna ,brawo za malunek głowy orła

 

... chodź spóźniony dla takiego modelu można przymknąć oko.

 

Jak najbardziej w czasie

 

chciałbym zaznaczyc iż w regulaminie zapisałem zakończenie konkursu na godzinę 21 ale własnie postanowiliśmy z karambolisem przymknąć na to oko i dać wam czas do godziny duchów 0:00;
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie, dziękuję!

Jarku, jest za mocne - nie spodziewałem się, że metalizer tak wyciągnie. Jest to też moje pierwsze robione nitowanie, więc uczę się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczna, piękna i jeszcze raz cudowna!

 

Poza drobnymi zakłóceniami na powierzchni metalizera, nie mam się do czego doczepić. Odwaliłeś kawał dobrej modelarskiej roboty i w pełni zasługujesz na nasze uznanie. Iskry Twoja i kolegi Remika, to jedne z najładniejszych modeli tego samolotu jakie do tej pory widziałem.

 

Gratuluję i pozdrawiam!

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że model podoba się kolegom! Świadom jestem pewnych niedoskonałości o których wspomniał też kolega Kornik - kolejnym razem, bazując na zdobytym doświadczeniu, zrobię lepiej. Było to moje pierwsze nitowanie, więc nie mogło być perfekcyjne niestety. Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpory nie ma, bo to teoretycznie moment ostatniego sprawdzenia (zwykle sprawdzana jest 2 razy, zresztą sam wiesz ) maszyny przez pilota i odejście do kołowania. Wtedy często gęsto podpórka jest już złożona, choć oczywiście nie zawsze. Mogę dokleić, ale to już poza konkursem.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna Iskra! Miło popatrzeć. Myślę, że producent nigdy nie przypuszczał, że z jego zestawu można zrobić tak udany model. "Nose art" i przeróbki zasłużyły na głos

 

Gratuluję modelu!

 

Pozdrawiam

 

Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynier Sołtyk pewnie się cieszy(w niebie), że jego dzieło doczekało się takiej fajnej repliki.

Kilka detali jest naprawdę super. Np. to coś w kabinie do lotów bez widoczności (bo to chyba nie jest zrolowana peleryna pilota). Świetne klapy, hamulce.Tylko te nity wyszły marnie. Zwłaszcza na skrzydłach.

A to moje ulubione zdjęcie :

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.