Skocz do zawartości

Light tank Vickers Mk.VI B ACE+ja 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ochotnicze uczestnictwo w Brygadach Męczenników Al-Ace zobowiązuje więc tym razem ofiarą kolejnej edycji zabawy pt.”Zróbmy sobie czołg” padnie tytułowy produkt tego jakże renomowanego producenta :

 

IMG_3265_zps6aaf6543.jpg

 

Parę słów tytułem wprowadzenia:

Do chwili pojawienia się wyrobu ACE na rynku dostępne były modele tego pojazdu: leciwy wtryskowy firmy JBModels obecnie w sprzedaży pod szyldem Airfixa (ale jest to skala 1/76 ) i od niedawna chiński wyrób S-Model oraz żywiczny ModellTransu. Pierwszy z wymienionych ze względu na skalę zawiera tak wiele uproszczeń i baboli że pretenduje go to jedynie do kategori modeli do gier bitewnych , drugi może odstraszać ceną i tworzywem a chiński produkt niestety również jest pełen uproszczeń i braków .

 

A teraz do rzeczy:

…oto co można znaleźć wewnątrz pudełka:

 

IMG_3259_zps7e32e6a2.jpg

 

…garść szczegółów:

IMG_3261_zps2555f766.jpg

 

IMG_3260_zps38d062a9.jpg

 

IMG_3264_zps78d71bf8.jpg

 

…gąsienice:

 

IMG_3263_zps9e058a4d.jpg

 

Na pierwszy rzut oka przedstawia się to nawet obiecująco : brak jest charakterystycznych dla tego producenta nadlewek i jam skurczowych, detal jak na tak niewielki pojazd wydaje się być niczego sobie np. odwzorowano pomijany przez innych wytwórców drobny acz znaczący szczegół jakim są resory piórowe stanowiące amortyzację koła napinającego choć uczyniono to w sposób uproszczony i tylko ich połówkę, układ jezdny wykonano z pojedynczych elementów, gąsienice mimo iż gumowe są bardzo ładnie odwzorowane choć brakuje w nich otworów na zęby koła napędowego i są też nieco za długie, z elementów zestawu można zbudować wersje pojazdu A/B/C. Bliższa obdukcja wyprasek rozwiewa jednak złudzenia: brak nitów na wieży i górnej części kadłuba pozostałe zatarte, uproszczenia w odwzorowaniu zawieszenia, rozmyte szczegóły drobnych części, koszmarnie grube błotniki itp. – czyli jednak stare dobre ACE kolejny raz nie zawiodło !

 

Model przedstawia sobą „europejską” wersję pojazdu ale przystępując do prac nad modelem swe argusowe oko skierowałem ku wersji pustynnej jako rokującej na większe pole do popisu .

…oryginał który stanowił inspirację do budowy modelu:

 

light-tank-mk-v-01_zpse2330456.jpg

 

mk6b_afrika_1940_2_zpsfc036bb9.jpg

 

light-tank-mkvi-a-in-north-africa_zpsfd0c9259.jpg

 

mk6b_afrika_1940_zps005c3742.jpg

 

mk6b_aus9div_cav_reg_syria_1_zpsa0608ba2.jpg

 

Postanowiłem trochę się poznęcać nad materią i min. pootwierać to i tamto, uzupełnić i skorygować w miarę możliwości co się da oraz dorobić elementy charakterystyczne dla pojazdów używanych na pustyni czyli przede wszystkim osłony przeciw piaskowe.

 

Tak się przedstawiają efekty katowania delikwenta na chwilę obecną :

 

IMG_0023_zps6ac2e5b5.jpg

 

IMG_0022_zps52dd6b97.jpg

 

IMG_0021_zps33ca7235.jpg

 

IMG_0020_zps514799bb.jpg

 

…i nieco w zbliżeniu:

 

IMG_0015a_zps6db3c9b8.jpg

 

IMG_0021a_zpsd7e7113d.jpg

 

IMG_0015a_zps6db3c9b8.jpg

 

IMG_0025b_zps79c276b0.jpg

 

Może ktoś miałby jakieś sugestie odnośnie kolorystki pojazdu i chorągiewek ?

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Po ostatniej rozmowie miałem nadzieję, ze może będzie to SNAR.

Bardzo fajny szkrabek Zdało by się wyeksponować z figurką dla podkreślena rozmiaru. Nity z naklejek? Jak wykonałeś proporczyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Po ostatniej rozmowie miałem nadzieję, ze może będzie to SNAR.

Jeszcze nie tym razem.

Zdało by się wyeksponować z figurką dla podkreślena rozmiaru.

Wszystko w swoim czasie .

Nity z naklejek?

Produkt „Archer’a”.

Jak wykonałeś proporczyki?

Z papieru gazetowego.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

swoją drogą ciekawe ile niecenzuralnych słów rzuciłeś jak go kleiłes

A pisales ze brak czasu (?)

Wszystko się zgadza – model powstawał z dużymi przerwami od jesieni …

Nity to "sucha kalka" ??

Mokra.

Super, mojego schowam

Nie desperuj !

Wziąwszy pod uwagę zakres przeróbek oraz czas i nakład pracy jaki włożyłem w „materiał wyjściowy” to dochodzę do wniosku że inwestycję w model ModellTransu należy bardzo poważnie wziąć pod uwagę .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W kolejnej odsłonie dramatu można oglądnąć model uzupełniony o jakieś tam duperele i poddany następnie działaniu surfejsera Gunze 1000:

 

IMG_0032_zps9a92d00b.jpg

 

IMG_0033_zps7ba5b728.jpg

 

IMG_0034_zps4f618d70.jpg

 

IMG_0035_zpsca85044f.jpg

 

Zdało by się wyeksponować z figurką dla podkreślena rozmiaru.

 

...ciekawe czy zmieści się na kapselku np od piwa?

 

Tak więc na specjalne życzenie Szanownej Publiczności co prawda bez czynnika demograficznego i browarnego ale za to z elementem fiskalnym jako skala porównawcza :

 

…wersja patriotyczno-krajowa:

 

IMG_0054_zps9d380607.jpg

 

…i "postępowo-europejska" :

 

IMG_0052_zps28980351.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W kolejnej odsłonie dramatu: jedni malują pisanki inni tanki !

Kamuflaż sidolux kalki:

IMG_0078_zpsd896d131.jpg

 

IMG_0076_zps5eab6c49.jpg

 

IMG_0074_zpsd7d81c4f.jpg

 

IMG_0073_zpsefc56f84.jpg

 

Ponieważ odzew dt. kolorystyki pojazdu okazał się nikły w stosunku do oczekiwanego to nie było wyjścia i trzeba było samemu podrążyć temat. Konkluzja wypadła następująco: pojazd w kamuflażu typu „Counter” na który składają się kolory BSC 61 „Light Stone”, BSC 28 „Silver Grey”, BSC 34 „Slate”.

Bardzo pomocna okazała się następująca strona :

http://www.miniatures.de/paints-model-colour.html

Wg. podanych tam informacji odpowiednikami ww. kolorów są następujące farby Humbrola 121 ”Light Stone”, 64 „Light Grey” i 31 „Slate Grey”. Ponieważ nie stosuję emalii po porównaniu z kolornikami zdecydowałem się użyć akryli które moim osobistym zdaniem są najbardziej zbliżone odcieniem czyli Tamiji XF-65 „Field Grey”, Pactry A93 „RLM 76” i Vallejo MC 124 „Iraqui Sand”. Dobierając kolory sugerowałem się również tym :

http://www.militarymodelling.com/news/article/desert-rats--cruiser/3124/

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.