Skocz do zawartości

M-28 B/PT BRYZA 1:48 BILMODEL MAKERS


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Po ukończeniu ostatniego warsztatu poczułem mały przesyt modelarstwem. Zrobiłem sobie przerwę na odpoczynek od modelarstwa. Kompletnie nie czułem tzw. "weny" twórczej.

Wybrałem się na festiwal do zaprzyjaźnionego Koszalina. Tam ku mojej nie ukrywanej radości otrzymałem nagrodę od Tomasza Bilkiewicza z Firmy BILMODEL MAKERS. Nagrodą jest model M-28 B/PT BRYZA w skali 1:48. Model znany, bo relację z powstawania tego modelu autor prowadził na forum. Ale jest to nowość, bo nie jest to pełen kadłub jak do tej pory, ale zestaw z pełnym wnętrzem kadłuba. Z pełnym wyposażeniem kabiny pilotów oraz przedział pasażerski, z możliwością otwarcia , i pokazania wnętrza. Już wstępna analiza zawartości dość sporego pudła wywołała u mnie mały dreszczyk. Poczułem to coś.

Nawet zbyt długo nie musiałem się zastanawiać, Decyzja zapadła. ROBIĘ.

Oto co znalazłem w pudle.

IMG_3163_zpsecdde1b1.jpg

IMG_3175_zpscb9348f4.jpg

IMG_3191_zpsb042c7d8.jpg

IMG_3193_zps01a29c49.jpg

IMG_3205_zpsff25c4da.jpg

IMG_3207_zps997dd681.jpg

IMG_3213_zps6aa890f4.jpg

IMG_3215_zpsa2fcd6e2.jpg

IMG_3216_zpsae86b0c8.jpg

Oceniając ten zestaw muszę powiedzieć że jestem bardzo mile zaskoczony. Jakość odlewów żywicznych jest bardzo dobra. Nadlewy są bardzo minimalne. Jakość odtworzenia szczegółów bardzo wierna. Kilka fotek szczegółów.

IMG_3211_zps73289937.jpg

IMG_3187_zps6917f4fa.jpg

IMG_3186_zpsa5505eb4.jpg

IMG_3184_zpse5b520aa.jpg

IMG_3183_zps37bea92b.jpg

IMG_3181_zpsf8ed752e.jpg

IMG_3168_zpsa68dcba7.jpg

Po małej analizie zdecydowałem że będzie to model robiony z pudła, ale wykorzystam maksymalnie to co daje nam autor. Będą otwarte boczne drzwi, i otwarte włazy w tylnej części kadłuba od spodu.

W przedziale pasażersko transportowym, będą ustawione foteliki pasażerskie. Można jeszcze zrobić wersję desantową, lub salonkę. Wszystko zależy od tego jakie foteliki wykorzystamy. Malowanie będzie w kamo. Numer boczny raczej taki jak na pudełku , czyli 0219. Zobaczymy co Pan Tomasz dla nas przygotował.

Mam teraz trochę wolnego, dlatego możecie oczekiwać dość intensywnego startu z budową modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Oj Grzesiu.... Zazdraszczam Ci tego modelu

Ale spodziewam się, że w Twoim wykonaniu będzie kolejną perełką...

Zapraszam z Bryzą do Koszalina w maju 2015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadam oooooczywiście.....fajnie to wygląda(mam na myśli odlewy),a i samolot z kręgu tych,które darzę uczuciem za wygląd.....no i fajnie,że masz wenę ....a,że tak zapytam-jaka rozpiętość modelu,bo kawałek bydlaka będzie chyba?.....i ciekaw jestem,jak sobie poradzisz z tablicami,dlatego już tupię w miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, "pewnie droga..." ale jak ma nie być jak to takie "ciele"

(Bryza oczywiście ) miałem to "skrzydełko" (kawał mela) w ręku w Bytomiu

tak czy inaczej zasiadam, choć nie moja skala, ani tematyka

 

A co do samego modelu, to wielkie brawa dla autora

Saab kawał (dosłownie) dobrej roboty, GRATULUJE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty. Pracę rozpocząłem od stateczników pionowych i poziomego. Na górze lewego statecznika jest światełko, postanowiłem że usunę z odlewu to co zaproponował producent i docelowo wykonam to światło nowe.

IMG_3219_zps15351d4c.jpg

IMG_3220_zps62a02e2b.jpg

Dalej można było skleić układ stateczników w całość.

IMG_3224_zpseaf10840.jpg

IMG_3228_zps4301971d.jpg

Idąc za ciosem jak już był bałagan na stole to powycinałem z połówek kadłuba drzwi boczne i dolne klapy.

IMG_3230_zps500e1084.jpg

IMG_3244_zpse5dafd91.jpg

IMG_3252_zps46562741.jpg

Miałem okazję sprawdzić jak pasują do siebie elementy, i .... na razie nie chcę zapeszyć. ale , nie jest źle.

....a,że tak zapytam-jaka rozpiętość modelu,bo kawałek bydlaka będzie chyba?.....i ciekaw jestem,jak sobie poradzisz z tablicami,dlatego już tupię w miejscu

Rozpiętość skrzydła to 460mm. Nad tablicą się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem pod wrażeniem tych zdolności. Ja pomyślałem sobie że ja też tak potrafię, finał był taki że MiG-29UB nadaje się na magazyn części zamiennych ewentualnie śmietnik:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę jestem zaskoczony tym pytaniem. Mówiąc szczerze to takie czynności robię z rozpędu. Wycinając np. otwór pod drzwi, nawierciłem w narożnikach wiertłem otwory a następnie przy użyciu piłeczek wyciąłem odcinki proste. Dopiłowałem to pilniczkami, wyrównałem papierkiem ściernym. Zawsze trzeba pamiętać aby nie ciąć od razu na gotowo. Wycinamy ok 0.5 mm od gotowego wymiaru. resztę obrabiamy przez piłowanie i szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo się cieszę że obserwujecie mój warsztat. Modelarstwo to jest nasza przyjemność. Bardzo chętnie w miarę moich możliwości odpowiem na każde pytanie. Nie ukrywam że ja również liczę na wasze podpowiedzi.

Ruszyły prace z wykonaniem wnętrza. Zacząłem malować elementy przedziału pasażerskiego i kabinę pilotów.

IMG_3258_zps8ccc20b4.jpg

IMG_3261_zps2c1c5d0b.jpg

IMG_3265_zps960f807e.jpg

Było pytanie, a właściwie oczekiwanie jak sobie poradzę z Tablicą przyrządów. Trochę nie za bardzo mi się uśmiechało wycinać z kalkomanii pojedyńcze zegary. Wybrałem drogę trochę inną. Usunąłem z gotowego panelu istniejące elementy. Z płytek polistyrenu zrobiłem nowe panele tak aby można je było przykleić na kalkomanię i potem razem wkleić to do tablicy.

IMG_3267_zps0045c6c9.jpg

Mam nadzieję że tablica nie straci wcześniejszego uroku.

Tyle zdążyłem zrobić wczoraj.

Działam dalej.C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj-kalkomania była w zestawie?...czy robiłeś sam?

Tak kalka jest w zestawie. Ale chyba podpowiem Tomaszowi aby trochę przerobił tą tablicę.

Panowie zaczynam dochodzić do wniosku że chyba przestanę prowadzić relacje z warsztatów, bo w każdym moim warsztacie dochodzi ostatnio do jakiejś niepotrzebnej wymiany zdań.

Jeśli ktoś zadaje pytanie na temat mojej relacji to staram się odpowiadać. Bardzo proszę nie zaśmiecajcie relacji.

Chyba za karę wcięło zdjęcia.

A tak na poważnie to znowu przegapiłem doładowanie konta. Postaram się szybko to naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Boros za podpowiedź.

Może teraz będzie ok.

Prace toczą się dalej. Pomalowane elementy zacząłem sklejać w całość. Zacząłem od przygotowania kabiny pilotów.

IMG_3275.jpg

IMG_3285.jpg

Dalej do podłogi przykleiłem foteliki przedziału pasażerskiego. Zwróćcie uwagę że nóżki są tylko od środka. Druga strona fotelików jest mocowana do szyny która jest na burcie samolotu.

IMG_3296.jpg

Po wewnętrznej stronie połówek kadłuba wkleiłem pozostałe panele boczne.

IMG_3300.jpg

Dalej skleiłem w całość podłogę przedziału pasażerskiego i kabinę pilotów.

IMG_3302.jpg

A potem to już wkleiłem w połówkę kadłuba. Muszę przyznać że wszystko leży bardzo ładnie i nie ma problemu ze spasowaniem. Dodatkowo producent zrobił bardzo ciekawy system ustalania łączonych elementów co bardzo ułatwia pracę.

IMG_3312.jpg

IMG_3314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.