Skocz do zawartości

F-14A Tomcat // Academy // 1:72


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś popracowałem nad drobiazgami związanymi z malowaniem samolotu.

Kupę roboty i kupę poprawek po robocie.

 

Poduchy gumowe pod skrzydłami:

 

061_zpsf13e2c6e.jpg

 

Pomalowałem wnęki podwozia głównego. Dodatkowo pomalowałem też krawędzie wnęk czerwonym kolorem. Było zabawy z maskowaniem, oj było.

 

062_zpsa3711e25.jpg

 

To samo zrobiłem z komora przedniego podwozia.

Przy okazji maskowanie pięknie zdarło mi farbę, przez co musiałem szlifować i ponownie malować prawie cały dziób.

Barwy walki, że tak powiem.

 

063_zpse2eb1f67.jpg

 

Kolorem duraluminium pomalowałem krawędzie natarcia skrzydeł.

 

064_zpsec5ce52c.jpg

 

Na deser: wyrzutnie flar i śmieci.

To żółte, musicie mi uwierzyć na słowo, to jest złoto. Jakoś się słabo świeci.

 

065_zps5a64a075.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 201
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tzw. marmurek to po prostu takie chaotyczne esy-floresy robione rozcieńczoną mocno farbą.

Dzięki temu uzyskuje się wrażenie zróżnicowania powierzchni.

W tym konkretnym przypadku najpierw położyłem taki marmurek z ciemnoszarego koloru Gunze Gemran Gray (ale dość mocny, żeby potem przebijał przez kolor bazowy), potem położyłem właściwy kolor samolotu, czyli Gunze C315, na to położyłem marmurek w postaci mieszanki farby German Gray i C315, mocno rozcieńczony, a na to jeszcze, mieszankę (też marmurek) farby C315 i off-white, też oczywiście mocno rozcieńczone.

To wszystko po to, aby pod i na bazowym kolorze przebijały różne odcienie tegoż i żeby jak najbardziej różnicować powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ się narobiłem: pół dnia spędziłem nad malowaniem, poprawianiem, malowaniem i jeszcze raz poprawianiem.

A potem poprawianiem, poprawianiem i jeszcze poprawianiem.

Klap podwozia, naturalnie.

Ale udało się uzyskać w miarę idealne (albo prawie idealne) czerwone krawędzie.

Za to nienawidzę lotnictwa pokładowego, bo wszędzie mają te czerwone krawędzie.

 

068_zps4333ecea.jpg

 

No to teraz nie ma wymówek: zostały do zrobienia tylko dysze silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Ależ się narobiłem: pół dnia spędziłem nad malowaniem, poprawianiem, malowaniem i jeszcze raz poprawianiem.

A potem poprawianiem, poprawianiem i jeszcze poprawianiem.

Klap podwozia, naturalnie.

Ale udało się uzyskać w miarę idealne (albo prawie idealne) czerwone krawędzie.

Za to nienawidzę lotnictwa pokładowego, bo wszędzie mają te czerwone krawędzie.

 

068_zps4333ecea.jpg

 

No to teraz nie ma wymówek: zostały do zrobienia tylko dysze silników.

 

Namęczyłeś się, a można to zrobić w 5 minut i to dokładnie. Wystarczy użyć do tego czerwonego markera olejnego i krawędzie są pomalowane idealnie. Sam malowałem krawędzie w moim F-14 i zajęło mi to chwilkę. Nic nie musiałem maskować i wydziwiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie momenty, kiedy jest mi po prostu głupio.

Ja mam takie olejowe (podobne) markery i zupełnie zapomniałem, żeby je użyć...

Heh, cóż mogę powiedzieć: kto nie ma w głowie, ten ma w nogach.

Albo: skleroza nie boli, ale trzeba się narobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namęczyłem się z tymi dyszami co niemiara.

Najgorsze było to, że nie do końca wiedziałem jak osiągnąć to co widać na obrazkach.

Rozwiązaniem okazały się nowe metalizery Alclada które trzeba było dokupić.

Droga przez mękę okazało się tez maskowanie dyszy w części kadłubowej. Nie wiem czy nie lepiej było pomalować je przed montażem stateczników pionowych i sterów wysokości. Ale jakoś dałem radę, choć spędziłem na tej robocie cały wieczór.

Kilka słów jak to malowałem, może komuś się przyda w przyszłości.

 

Wnętrze: tu było prosto. Zrobiłem podkład z matowej bieli lekko złamanej beżem Tan. Na to natrysnąłem Alclada Jet Exhaust, maskując w środku dysz smugi wałeczkami blue tacka. Smugi na wylocie zrobiłem bez maskowania, bo nie było takiej potrzeby. Potem jeszcze trochę to pocieniowałem oboma kolorami.

 

Na zewnątrz: Końcowa część (sam wylot) pomalowany został Alcladem Gun Metal, na to nałożyłem mieszankę pigmentów MIG Gun Metal, Vallejo Dark Steel i Vallejo Negro Carbon. Potem lekko to "spatynowałem" pigmentem MIG Panzer Gray. Środkowa część dyszy to podkład z Gunze SM08, na to metalizery Alclad Burnt Iron, Exhaust Manifold i odrobinę Pale Burnt Metal, Początkowa część dyszy (to co osadzone w kadłubie), to podkład z Gunze SM08, marmurek z Alclada Burnt Iron i pokryłem to kolorem Exhaust Manifold, lekko potem rozjaśniając Pale Burn Metal.

Ufff...

Jeszcze chyba trochę to zwas:bip:ę, ale to potem, boję się żeby tego nie zniszczyć.

Generalnie zadowolony jestem.

 

070_zps90a43955.jpg

 

071_zps2ed5ed35.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem kładzenie kalkomanii.

W sumie z uzbrojeniem, położyłem jej 235 sztuk. Dojdą jeszcze do tego kalkomanie na Sidewinderach, ale wciąż czekam na dostawę tych rakiet.

Tymczasem Tomcat wygląda tak:

 

072_zps92bbd7ce.jpg

 

073_zps24c44625.jpg

 

074_zpsb059d0dc.jpg

 

075_zps8a618120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Mówiąc szczerze, to nie mam pewności.

Na zdjęciach w książce DAKO nie widać dokładnie jaki to kolor, natomiast instrukcja modelu mówi że to niebieski.

Może ktoś wie na pewno to podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to klosz miał taki kolor czy był przeźroczysty i tylko światło miało taką barwę? Na naszych F-16 tak jest - klosze na wlocie i ledy (czy co to tam jest) w środku są bezbarwne, tylko gdy się wszystko świeci to widać kolor. A modelarze uparcie malują te światełka na czerwono i zielono...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Mówiąc szczerze, to nie mam pewności.

Na zdjęciach w książce DAKO nie widać dokładnie jaki to kolor, natomiast instrukcja modelu mówi że to niebieski.

Może ktoś wie na pewno to podpowie.

W "biblii" na stronach 20 i 21 widać, że klosze były zielone i czerwone, bardzo ciemne te kolory ale jednak kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, prośba o pomoc: uległa zniszczeniu kalkomania na gondoli silnika z napisem NAVY - może ma ktoś zbędną na jakiś resztkach kalkomanii ze starych zestawów?

Nie mam przezroczystego papieru do kalkomanii, bo bym spróbował to wydrukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.