Skocz do zawartości

Lato - czyli rozmowy o wszystkim


kjp_a_man

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 481
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator
A jak bym chciał zrobić diorame np. kawalek strefy 0 z Czarnobyla, tam raczej nie będzie ludzi?
Więc to byłby model na podstawce...

 

Ważne by było prosto-kwalifikowalne: spełnione powyższe zasady - DIORAMA - spełniona tylko część punktów - NIE DIORAMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecność figurek dioramie nie jest potrzebna. Szczególnie jeszcze gdy wymaga się ich przynajmniej dwóch. Szkoda zmuszać osoby które chcą zrobić jakąś postapo scenkę czy w sumie cokolwiek innego, by startowały w innej kategorii albo na siłę wciskały wymaganą ilość składników z listy =P

Myślę że admini powinni poradzić sobie z selekcją dioram/podstawek i w razie czego przenieść czyjś wątek do innej kategorii. Ostatnio tylko jakaś samotna 251nka nie pasował do tej kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Przykład z Czernobylem jest bardzo trafiony. Bo może być np. stary, opuszczony budynek, obok zardzewiały pojazd wojskowy, obrośnięty trawą i jakieś zwierzęta wśród drzewa i zieleni. To już dla mnie będzie diorama, mimo że nie będzie na niej ani jednego żywego człowieka.
nie musi być człowieka - wystarczy - zgodnie z proponowanym zapisem - umieścić tam zwierzęta...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Obecność figurek dioramie nie jest potrzebna. Szczególnie jeszcze gdy wymaga się ich przynajmniej dwóch. Szkoda zmuszać osoby które chcą zrobić jakąś postapo scenkę
Nikt nie jest zmuszany - ktoś robi pracę i decyduje się na wstepie na dioramę, znając wymagania lub nie. Ja robię model - wiem, że nie będzie spełniał wszystkich wymagań więc nie rozrywam z tego powodu szat - wklejam go do innej kategorii - całkowita swoboda...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ktoś zrobi zniszczony czołg w Wietnamie, gdzie będzie pięknie odtworzona roślinność, drzewa, woda, itp.? A nie będzie zwierząt ani człowieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
A jeśli ktoś zrobi zniszczony czołg w Wietnamie, gdzie będzie pięknie odtworzona roślinność, drzewa, woda, itp.? A nie będzie zwierząt ani homo-sapiensa?
Będzie to model na pięknej podstawce... a wystarczy dorzucić kilka wspaniałych ptaków...

 

Dla mnie to wszystko bardzo proste - nie wiem, z czego wynikają dywagacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można dać wybrać modelarzowi, w jakiej kategorii chce startować? Jeśli zrobi "zaawansowaną" podstawkę, a model wystawi w kategorii np. samoloty lub pojazdy to wiemy, że oceniamy model. Jeśli zrobi model na samej płycie lotniska i wystawi w dioramach to będzie mieć świadomość , że pomimo super modelu oceny mogą być kiepskie ze względu na ubogą "faune i flore", czy też niewielu elementów dodatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
A nie można dać wybrać modelarzowi, w jakiej kategorii chce startować?
Ależ przecież modelarz cały czas ma wybór - startuje w kategorii, którą wybrał, będąc świadom wymagań. Jeśli ja zechcę startować w kategorii POJAZDY to muszę zrobić POJAZD a nie samolot, choć i on ma koła i jeździ. Są ograniczenia i wymagania i to one precyzują zakres do spełnienia. I tyle. Bardzo to proste - wystarczy spełniać wymagania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym jest problem?

Kto będzie chciał startować z dioramą to wystartuje, bez względu na definicje tejże.

Jeśli model będzie drastycznie kolidował z powszechnym wyobrażeniem o tym czym jest albo powinna być diorama, to takiego modelarza pewnie szybko administracja zhaltuje i przeniesie do odpowiedniej kategorii.

Jeśli nawet nie i mimo tego diorama w wykonaniu kogoś takiego będzie ze wszech miar wątpliwa, to przecież automatycznie taka praca otrzyma słabe oceny i nagrody żadnej nie zdobędzie.

W zeszłym roku to działało to i w tym roku też zadziała.

O nagrody nie ma co się martwić, bo nie są przyznawane za sam start, tylko za 3 pierwsze miejsca, a tych raczej nie da się zdobyć odstawiając manianę i kombinując jak by tu wygrać najmniejszym kosztem.

To tak nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie przeceniał wpływu dioramy na odbiór modelu. Nie raz diorama podobała mi się, ale mocno przeszkadzał mi średnio zrobiony model. Fakt, że np. krzaki mogą ukryć jakieś niedoróbki, ale przy wystawianiu samego modelu regulamin nie mówi , że ma być sfotografowany ze wszystkich stron i co nie chcemy pokazać nie musimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jeśli model będzie drastycznie kolidował z powszechnym wyobrażeniem o tym czym jest albo powinna być diorama,

Własnie o to chodzi by to "powszechne", przez wielu rozumiane bardzo różnie, sprowadzić do jednego weryfikowalnego mianownika - na tym polega precyzja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zadaniem tworzenie sztucznych regulaminów odnośnie ilości czy też obecności figurek ludzi/zwierząt jest zbyteczne.

Wystarczy zdrowy rozsądek by stwierdzić czy coś kwalifikuje się jako diorama czy też nie.

Proponuję zerknąć na poniższą relację z tegorocznego konkursu w Moson by zobaczyć co organizatorzy zgodzili się zakwalifikować w tej kategorii :

 

http://www.network54.com/Forum/110741/message/1461700508/Moson+model+show+pictures-dioramas

 

Dla mnie na pewno jakiś Panzer czy inny Hurrican postawiony na gotowym kawałku trawnika dioramą nie będzie, ale jak ktoś coś takiego wstawi do tej kategorii zareaguje organizator przesuwając model do odpowiedniej kategorii lub sędziowie odpowiednio głosując na taką "dioramę".

I po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dla mnie na pewno jakiś Panzer czy inny Hurrican postawiony na gotowym kawałku trawnika dioramą nie będzie, ale jak ktoś coś takiego wstawi do tej kategorii zareaguje organizator przesuwając model do odpowiedniej kategorii lub sędziowie odpowiednio głosując na taką "dioramę".

I po sprawie

Dlatego warto takich sytuacji uniknąć precyzując wymagania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
A co będzie strasznego jak ktoś postawi jakiegoś spitfajera na podstawce z trawą i powie że to diorama i startuje w tej kategorii?

I zajmie 15 miejsce - to taki kłopot?

Spójrzcie na to z innej strony - taki, wspomniany w powyższym przykładzie modelarz, ma apetyt na nagrodę w kategorii Dioramy. Robi ją wg własnej definicji. W połowie konkursu, gdy wyraźnie widać, że owa praca dioramą w powszechnym rozumieniu nie będzie, zostaje przeniesiona do innej kategorii np. Samoloty. Modelarz ma własną definicję, ogół inną i jest spięcie... Po co? Zupełnie niepotrzebnie. Stąd propozycja tych kilku punktów, by do takich sytuacji nie dochodziło.... A i pracy obsługującemu konkurs ubędzie...

 

Myślę, że teraz pozostaje poczekać na wypowiedź organizatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Ale był taki przypadek kiedyś tutaj?

Bo jak nie to ja bym poczekał aż wystąpi, a nie na zapas tworzył regulaminy i przepisy, które tylko z reguły przeszkadzają i robią zamęt.

A cóż to za ogromny regulamin? Cztery drobne punkty w definicji - nie róbmy z tego afery Gdy chcę przejść przez jezdnię to patrzę w lewo, potem w prawo, znowu w lewo... Punkty do których się stosuję i nie sprawiają trudności Podobnie i tutaj - nic wielkiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Znaczy się jak rozumiem, gdyby nie było przepisów każących się rozglądać to byś przechodził przez ulicę na rympał?
Jak ktos nie ma tego w świadomości, to przechodzi właśnie w ten sposób ;) vide dzieci lub dorośli w stanie wskazującym Nie ma co rozdrabniać - nawet nie cztery - wystarczą trzy punkty w definicji DIORAMY: model + podstawka z terenem + organizmy żywe. I tyle w temacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.