Skocz do zawartości

Lato - czyli rozmowy o wszystkim


kjp_a_man

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 481
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pozwolę sobie dorzucić przysłowiowe dwa grosze. Otóż znakomita większość warsztatów dotyczących dioram koncentruje się w okół planu, kompozycji, kształtowania terenu, przyrody lub na technikach modelarskich, mających na celu wkomponowanie modelu w tło. Nie przypominam sobie tam dysput na temat koloru wnętrza czołgu, jak to ma miejsce w warsztatach lotniczych gdzie godzinami trwają debaty na temat koloru komór podwozia. Moim zdaniem nie można porównywać sceny w której samolot jest pozbawiony poszycia, ukazując detale wewnętrzne, ze sceną na której jest w połowie spalony czołg pokryty cegłami i toną błota. W jednym przypadku autor skupia się na wiernym odwzorowaniu samolotu, w drugim na wiernym odwzorowaniu sceny. Przecież to wymaga zupełnie innych umiejętności zupełnie innych technik, materiałów i warsztatu. Jak więc samolot na podstawce z ewentualnymi dodatkami na konkurować z rozbudowanymi i dynamicznymi dioramami? Poza tym większość dioram tyczy się pancerki i figurek gdzie stanowią spójną całość z podłożem a przy dioramach lotniczych jest jeden główny aktor a reszta to detale.

Dla porównania podam dwie galerie, wnioski wyciągnijcie sami.

viewtopic.php?f=81&t=45997

viewtopic.php?f=64&t=50563

 

Chciałem sobie zrobić dla zabawy samolocik na podstawce a tu takie rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeginacie... W zimowej edycji konkursu było wyraźnie powiedziane, że model może być zaprezentowany w galerii na podstawce szeroko rozumianej, ale oceniany będzie tylko sam model ( taka informacja miała znaleźć się w galerii ). Nie widzę więc problemu by i w tej edycji było tak samo.

Nie od dziś wiadomo, że kawałek imitacji otoczenia wpływa bardzo korzystnie na odbiór końcowy modelu.

 

Tyle ode mnie. Nie róbcie problemów tam, gdzie ich nie ma - szukajcie modeli, kolekcjonujcie dodatki i do dzieła od maja

 

Pozdrawiam

Messer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ok, dyskusje o podstawkach, tłach, dioramach i innych wyimaginowanych problemach właśnie kończymy w tym miejscu. To konkurs relaksacyjny! To, że są nagrody, dyplomy i medale nie znaczy, że poddamy się ogólnie nam panującej paranoi od "linijki". Piszę to już bardzo poważnie -BASTA!

 

Admin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mnie wspomniał, że tło cyfrowe zastosowałem w konkursie ZIMA 2015.

,że możliwe ,że komuś forma prezentacji odwróciła uwagę od oceniania samego modelu/dioramy.

Oczywiście ,że tak mogło być.

Ja sam z chęcią oglądam i chciałbym oglądać kreatywną pracę ,które się nie powtarzają. Mają dodatkowo to "coś". Modelarstwo przynajmniej w kwestii budowy dioramy wymaga trochę większego zaangażowania głowy niż tylko prosta figura plastiku ,która wymaga sklejenia i malowania i wsio do przodu

Poświęciłem dość dużo uwagi/czasu na poszukiwaniu pomysłów ,teł itp. czasami więcej niż na inne rzeczy. To ,że ktoś lub dość spora osób to doceniła znaczy ,że się podoba i chcieliby prawdopodobnie kontynuacji czegoś podobnego i świadczy o tym,żeby nie zanikło.

 

A dodatkowo przy ankiecie jeśli się nie mylę administrator pokazał dioramę z tłem białym. I takim białym tłem pokazałem również w galerii końcowej dla spojrzenia na to na trzeźwo.

No i wychodzi na to ,że modelarstwo to nie tylko model+klej+farba. Ale to też sztuka ...prezentacji.

 

 

4e5ec5aaeae2a473.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kartek można na tło ustawić monitor z wywietlanym zdjęciem.

 

Ja tak wykonywalem zdjecia swoich figur na tle zdjec archiwalnych. Tylko z racji wielkosci obiektow, zdjecia byly rzucone z kompa na duzy telewizor LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kartek można na tło ustawić monitor z wywietlanym zdjęciem.

A ja się nie bawię w żadną obróbkę, zdjęć pomimo profesjonalnego aparatu z wyjątkiem wakacyjnych robić nie umiem, wiec pstrykam telefonem. Latem udało mi się trafić drugie miejsce, więc jak widać można bez tego poprawiania coś tam osiągnąć. Moj model wyglada tak samo na zdjęciach, jak w rzeczywistosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanie:)

Czy w galerii końcowej oprócz zdjęć można będzie dodać również krótki filmik z budowy, albo link do niego?

 

Link do warsztatu jest dołączany zawsze, jeśli nie przez Ciebie, to przez Admina przy okazji głosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanie:)

Czy w galerii końcowej oprócz zdjęć można będzie dodać również krótki filmik z budowy, albo link do niego?

 

Link do warsztatu jest dołączany zawsze, jeśli nie przez Ciebie, to przez Admina przy okazji głosowania.

 

Mi chodzi o link do filmu (np. YouTube)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.