Skocz do zawartości

Niemiecki Pz. III w polskiej służbie - Dragon 6543 1:35


cooper69

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Świetnie to wygląda, fajnie, że malowałeś a nie kalki .

W sumie oznakowania zmieniały się na pojazdach i miały prawo mniej wyblaknąć i ulec "zużyciu" niż cała "karoseria" - chyba, że ona też była przemalowywana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te oznaczenia miały być o.......e aby znerwicowani piloci ,altylerzyści i wszelkiej maści oddziały tyłowe sraczki nie dostały na widok panzera na swoich tyłach , czekam na finał i pozdrawiam OLO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów to samo zdjęcie.

3.jpg

Na podstawie między innymi tej fotki - niektórzy wywnioskowali że był malowany pas czerwony przez całą długość czołgu.

Czy był ten pas - zdania są podzielone, ale jeśli był takowy to jakim kolorem malowany?

Kolorem takim jak cyfry na wieży - czy może kolorem czerwonym z "kokardy" ( na pojeździe No.2 to chyba dwa różne kolory/odcienie).

Tak czy inaczej to na pojeździe No.2 nie ma namalowanego paska na czołowym pancerzu między MG, a wizjerem kierowcy.

Również nie ma w/w paska na osłonie jarzma działa. Zapewne nie ma też go na pancerzu pod/przed wieżą.

"Kokarda" zaczyna się równo z wizjerem(od góry) lub tylko "ciut" niżej.(Pojazd No.2)

Cyfra (2) na wieży zaczyna się równo z "kokardą"(lub prawie równo) i tylko trochę wystaje poniżej wizjerów.

System oznaczeń zapewne był taki sam w tych trzech wozach.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

może być cień od lufy patrzą jak układa się na innych elementach... długość cienia poniżej przedniej płyty... widać też że przednia płyta jest wyraźnie zaciemniona... ja nie ma innych zdjęć nie malowałbym paska ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greif, raczej nie jest to cień. Słońce pada praktycznie zenitalnie a linia nie jest odzwierciedleniem jarzma i pokrowca na łączeniu z lufą. Linia na całej długości ma jednakową szerokość. Moim zdaniem malowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I się zaczęło...

Jest to "Forum Modelarskie" na którym się ogląda, rozmawia i dyskutuje.(pisze)

"Interpretacja" to między innymi - wytłumaczenie, analiza, komentarz.

 

Taka jest moja interpretacja 1... .

Tak też myślałem dlatego pisałem o systemie oznaczeń trzech wozów, zaznaczam systemie oznaczeń - bo w szczegółach są różnice.

Biały pasek z "kokardy" jest równo po środku wizjera w wozie No.1. Na czołgu No.2 biały pasek nie jest wyśrodkowany na wizjerze - jest lekko przesunięty w kierunku cyfry 2 - tak jak na Twoim modelu z oznaczeniem No.1.

Linia zamiast cyfry "1" jest za długa.

Nic innego o systemie oznaczeń wozu No.1 nie można powiedzieć na pewno. Czy pasek był czy nie - nie wiadomo.

Wielką niewiadomą jest też czy miał koła, gąski i całą resztę której nie widać na zdjęciu, a interpretacje mogą być różne.

Wielokrotnie modelarze pracując nad swoim modelem muszą zakładać że właśnie tak było, a nie inaczej - bo nie ma zdjęcia danego detalu w tym konkretnym pojeździe.

Zakładają że tak powinno być - ponieważ w innych pojazdach tego typu z tego okresu tak było.

W tym przypadku linia może i była (tu nie będę się upierał), lecz na pewno jej nie namalowano - jak pisałem na osłonie jarzma armaty i na czołowym pancerzu (między MG, a wizjerem kierowcy).

Co wyraźnie widać na pojeździe No.2. W tym detalu moim zdaniem nie ma miejsca na interpretacje.

Zakładając że namalowano ten pasek - to nie jest on w tym miejscu jak u Ciebie. Na zdjęciu pojazdu.No.2 widać że jest bliżej prawego wlotu powietrza.

 

... - i tak już zostanie

Twój model, Twoja praca.

Tylko szkoda (jeśli tak zostanie) że tyle pracy w taki fajny model będzie efektem tylko SF.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów to samo zdjęcie.

3.jpg

Na podstawie między innymi tej fotki - niektórzy wywnioskowali że był malowany pas czerwony przez całą długość czołgu.

Czy był ten pas - zdania są podzielone, ale jeśli był takowy to jakim kolorem malowany?

 

Ułani Karpaccy. Zarys historii pułku. Strona 150.

Relacja płk. Bobińskiego - "Aby lotnictwo własne nie było wprowadzane w błąd ich sylwetkami, czołgi te otrzymały znak szczególny:czerwony pas wymalowany przez całą długość".

Zdania nie powinny być podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja płk. Bobińskiego - ... czerwony pas wymalowany przez całą długość

Dlatego pisałem "między innymi". Relacja ustna to drugie źródło tej wersji i zarazem ostatnie.

Ja nie twierdze że nie było paska - bo tego nie wiem. Ja piszę że jeśli był to nie był na całej długości jak widać na zdjęciu.

Systemem szybkiej identyfikacji - była wymalowana "kokarda" na wieży i kadłubie.

Może jako pojazdy szkolne otrzymały ten pasek - i był to lokalny pomysł. Trzeba pamiętać że pamięć jest zawodna.

Po co pasek jak są "kokardy". Nie sądzę, aby piloci wiedzieli o ekstra 3 pojazdach z wymalowaną czerwoną linią.

Nie wgłębiałem się w ten temat, ale chyba brytyjskie pojazdy takowego paska nie miały jako system szybkiej identyfikacji.

Zdania nie powinny być podzielone.

Jak widać są i to nie od dziś i zapewne będą dalej.

Moim zdaniem pasek mógł być - ale nie jako element szybkiej identyfikacji i nie na całej długości pojazdów.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No prawie tydzień minął - i nikt na tamtym forum nic nie zauważył, no to może ja.

Na "tamtym" forum nie piszę - więc pozwolę sobie wkleić fotkę tutaj - stamtąd.

25604807637_50a2ee0daf_b.jpg

 

Doskonale widać wnękę w której powinna być część B-15.

Widać to w instrukcji w punkcie nr.6 - https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.III-Ausf.J-Tp-Early-Production.html#gallery_start

o tutaj - https://www.mojehobby.pl/zdjecia/6/9/7/3291_2_dra6543_3.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie złapałeś

Ja tak do tego nie podchodzę.

Taki duży element w tak świetnej "trójeczce" trudno nie dostrzec.

Fakt instrukcje "Dragona" są różne - lepsze, gorsze i złe, ale akurat ten element dokładnie pokazali.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.