Skocz do zawartości

T-55a 1/72


TankRed1070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegę zza 'miedzy' - z Królewskiej Huty:) No, no, piękny czołg się robi widzę ;) Znaczy się najpiękniejszy tank pod słońcem, czyli T-55 !!

A czy nie myślał Kolega o malowaniu owego w barwach 3 Gwardyjskiej z NRD z późnych lat 70tych? Czterobarwny sowiecki kamuflaż z tego okresu to jest to! Ewenement w całym tzw. 'Układzie' - bordo/brąz/zieleń/czerń (ten ostatni to coś jak NATO Black, czyli ciemnoszary, bardzo ciemnoszary)

zdravi

Avi,masz może jakieś fotki,plany tego kamuflażu NRD,zaciekawił mnie.Właśnie zaczynam budować T-55 w 1:35.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dosyć czczej gadaniny, czas pokazać postępy prac. Dzisiaj udało mi się zakończyć etap sklejania! Hurra!!!

To chyba najdłuższy w historii forum warsztat ale jak zaznaczyłem na początku nigdzie mi się nie spieszyło ale wszystkich niecierpliwych przepraszam. To oczywiście nie koniec warsztatu bo zostało jeszcze całe malowanie ale o tym za chwilę.

Do rzeczy. Na tym etapie prac od podstaw wykonałem (scratch build):

1. Pokrywę włazu ładowniczego

2. Podstawę reflektora Ł-2 "Łuna"

3. zasobnik wieżowy

i parę pomniejszych części, których nie warto wymieniać.

Z przeróbek warto wymienić poprawiony kształt osłony jarzma armaty dodatkowo obklejony chusteczką dla upodobnienia do brezentu.

Oto zdjęcia:

e682327eeefee315.jpg

a21c9c2f33e177af.jpg

6fc8c37f80966e49.jpg

9d1f52d2c605f0f9.jpg

68a74fa1730eb496.jpg

5a44ed1675166836.jpg

be46d2e56ffc162e.jpg

c940115d1ee3b55d.jpg

02699013d1e928c0.jpg

 

Oczywiście nie wszystko jest przyklejone przed malowaniem stąd niektóre bambetle nieco krzywo.

 

Teraz czas na malowanie. Najpierw wnętrze: psiknięcie białym + wash i obicia. Obić i brudu we wnętrzu będzie sporo bo to "frontowy" egzemplaż.

 

Malowanie zewnętrzne - projekt:

 

Jak już pisałem wóz będzie przedstawiał T-55A używany przez wojska bośniackich serbów w czasie walk o miejscowość Nevesinje. Był to czołg przejęty od armii jugosłowiańskiej malowany JNA Green, na który naniesiono spray'ami kamuflaż brązowo-czarny.

Mój plan jest taki:

1. podkład (głównie) na części fototrawione (szpachlówka w płynie 1000)

2. lekki pre-shading czarnym w paru miejscach

3. JNA green - cieniowany by oddać, że to stara farba

4. wash + obicia

5. plamy brązowo-czarne imitujące amatorsko naniesiony kamuflaż

6. delikatny wash + obicia

7. rainsy i kurz

8. Na podwozie nieco błota ale z umiarem

 

Co o tym myślą eksperci od malowania pojazdów? Czy to właściwa kolejność?

 

Pozdrawiam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy da się tutaj w ogóle washa zrobić nie urywając 50% elementów

Model obłęd - nie maluj go w ogóle - tak wygląda świetnie.

Avi,masz może jakieś fotki,plany tego kamuflażu NRD,zaciekawił mnie.Właśnie zaczynam budować T-55 w 1:35.Pozdrawiam. Very Happy

Odpisałem na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się to pomalować? NIE WIEM! Nigdy tak zdetalizowanego modelu nie zrobiłem (przynajmniej pojazdu). Czyli że muszę spróbować! Dało się zrobić to i pomaloać dać się powinno.

Starałem się by wszystko było mocno przyklejone. Co do wash-a to raczej będzie to ostrożne napuszczanie załamań by nie trzeba było wiele ścierać.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tę skalę ten model to mistrzostwo świata. Aktualnie siedzę nad 55-tką w 1:35 i aby zrobić polski wariant trzeba się nagimnastykować. Zdaję sobie sprawę jakie zatem trzeba mieć umiejętności aby zrobić takie cudo w 72.

 

Jeszcze raz szczere gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem etap malowania. Na początek podkład i podwozie na czarno.

Wyszło parę babołów ale wygląda to lepiej niż myślałem:

 

7c71fb7b4d119d96.jpg

17fbfac279f81be1.jpg

e315c56368da119c.jpg

199b9c5b45301506.jpg

89ac16829a422942.jpg

 

Oczywiście psiknięcie jest minimalne, miejscami wręcz "postraszone" tylko. Nie chcę za grubych warstw nakładać żeby detali nie stracic.

 

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania/doradzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieodparte wrażenie, ze to skala 1/35 Tylko te zapałki, grosiki....

 

"Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli..."

To chyba muszę go sfotografować na dłoni. Albo przywieźć do sklepu do Bytomia. Na wystawe w katowicach chyba się nie uda skończyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy babol to oczywiście model wyjściowy ACE.

Eee. Nie jest tak źle. Parę ciepłych słów o tym modelu

1. to, że w ogóle jest

2. Trzyma skalę, bardzo dobry wymiarowo

3. Dobre proporcje i kształt

4. Pamiętajmy, że to tzw. short-run. Inna technologia

 

Ale teraz wygląda superowsko.

Malowałeś już liny przyklejone do modelu?

Dzięki. Lin jeszcze nie malowałem pomaluję na końcu: czarny + metalizacja "pudrem tamyi". Przynajmniej taki plan.

Na razie czas na kolor bazowy i kamo ale wcześniej zabawa w malowanie i brudzenie wnętrza wieży bo chcę ją wreszcie skleić.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy się pojawisz w 'sklepie' u Erniego? Liczę, że jeszcze przed imprezą katowicką Nie mogę się doczekać, żeby go (model) zobaczyć w wersji live.

 

OK. Postaram się wpaść w drugiej połowie tygodnia środa-piątek. Dam znać dokładnie to się umówimy. Wezmę w takim stanie jak jest bo na imprezę Katowicką chyba nie będzie gotowy. Nie chcę robić niczego na siłę w pośpiechu bo za dużo pracy i czasu mnie kosztował.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sądzę że kolega TankRed1070 próbuje nas zwieść - to jest 1:35 plus dołożona gigantyczna zapałka dla ściemy nie no dżołk oczywiście u mnie w szafie czeka z trudem wywalczony na allegro T-54 z PST ale na taką waloryzację sie chyba nie zdobędę.... tak czy siak RISPEKT model pod względem detali rozwala...

p.s. co do dalszgo malowania - czy gąski są założone na modelu do zdjęć czy już na gotowo?? (może i pytanie głupie, ale nie siedze w temacie robienia czołgłow) pozdr!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy babol to oczywiście model wyjściowy ACE.

Eee. Nie jest tak źle. Parę ciepłych słów o tym modelu

1. to, że w ogóle jest

2. Trzyma skalę, bardzo dobry wymiarowo

3. Dobre proporcje i kształt

4. Pamiętajmy, że to tzw. short-run. Inna technologia

 

Skromność godna mistrza A wszyscy wiemy jak ciężko dłubać w shortrunie. Czasem myślę czy nie łatwiej zrobić coś od podstaw. Szacun wielki za to dzieło sztuki!

Naczytałem się i nie wiem jak inni, ja gonię do modelarni

No i oczywiście nie mogę doczekać się sesji zdjęciowej gotowego sprzęta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

OK. Parę fotek "trzaśniętych" na szybko przed chwilą by ukazać stan zaawansowania prac: model tryśnięty kolorem bazowym i moja próba wykonania tego dodtkowego kamuflarzu. Zdecydowałem się nie cudować tylko nałożyć wszystko od razu bo pierwotnie miał być wstępny wash na kolorze bazowym. Hmm Wyszło jak wyszło, pierwszy raz malowałem takie coś i pierwszy raz dwufunkcyjną pseudiiwat-ą, którą mam od niedawna. Myślę, że jak nałożę wash, filtry i kurz będzie to co chodziło. Kolory nałożone nierówno ale o to w sumie chodziło by oddać kamuflaż nakładany na szybko, po amatorsku jak w rzeczywistym wozie. Zdecydowłem się na większe plamy niż to sugeruje BisonDecals. Tak przynajmniej wynika z mojej analizy tego jedynego zdjęcia. Sami oceńcie.

 

SORRY za jakośc fotek ale w najbliższych dniach nie będę miał warunków na lepsze.

 

101_3180.jpg

101_3179.jpg

101_3178.jpg

101_3177.jpg

101_3175.jpg

101_3173.jpg

101_3172.jpg

101_3181.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle, ale kamuflaż wygląda na tyle niechlujnie na ile chciałeś

Najbardziej podoba mi się na przedniej płycie pancerza, widać od razu, że wojaki na szybko coś skrobali

Właz kierowcy zdemontowany do lakierki? A czemu ta lina tak bezładne wisi nad gąsienicą?

Kawał dobrego psikania, oby tak dalej

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mimo początkowych zapowiedzi nie robisz polskiego

Malowanie bardzo zacne przypomina nasze współczesne pseudo natowskie barzewie.

Czekam na dalsze posty.

 

Nigdy nie zapowiadałem że będzie polskie malowanie. Na razie robię kolekcję pojazdów biorących udział w wojnach po IIWŚ. Gdyby polskie T-55 pojechały na misję do Iraku lub Afganistanu to już co innego

No w sumie można by jeszcze zrobić w malowaniu z czasów wyprawy niosącej "bratnią pomoc" Czechosłowacji ale to może innym razem. Polskie też będą. Tymczasem będzie pojazd z krwawej wojny na śmierć i życie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mimo początkowych zapowiedzi nie robisz polskiego

Malowanie bardzo zacne przypomina nasze współczesne pseudo natowskie barzewie.

Czekam na dalsze posty.

 

Nigdy nie zapowiadałem że będzie polskie malowanie.

Pozdrawiam!

 

OK racja nie doczytałem "nie". Mea culpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg kiepskich fotek z lakierni. Niestety nie mam nadal warunków ani czasu na porządne obfotografowanie obiektu.

Tak wygląda po pryśnięciu sidolux-em, nałożeniu filtra (oleje artystyczne) i kalek. Kalki od Bison decals to rewelacja - mocne i cieniutkie, że filmu praktycznie nie widać. Oceńcie sami.

101_3199.jpg

101_3198.jpg

101_3197.jpg

101_3195.jpg

101_3207.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html

 

Oryginał i model. He he

 

Teraz czas na następną warstwę sido, filtry, obicia i wash. No i błoto i kurz oczywiście.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.