Skocz do zawartości

marioba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów

Kolega enten napisał mi abym zrobił oddzielny warsztat dla tego modelu więc robię...

Nowy projekt:  12.8 cm Selbstfahrlafette auf VK 3001 Sturer Emil

Oczywiście zestaw to znany i lubiany Trumpeter 1:35

e25daLM.jpg

Inbox jest tutaj  https://www.mojehobby.pl/products/German-12.8cm-L-61-STURER-EMIL.html

Po rozpruciu pudełka same ochy i achy! Ładny ogół i szczegół, kolorowa wkładka, mięciutkie gąsieniczki. Jednym słowem same zachwyty. Jednak po pierwszym zauroczeniu, przychodzi otrzeźwienie. Zestaw jest taki trampkowo-dragonowy: niby cacy, niby wszystko ok, ale potem wychodzą różne różności. Zwichrowane duże elementy, wypychacze w fatalnych miejscach np.: w krawędziach pancerza nadbudowy. Zbyt mocno rozdrobniony detal.  Niedolewy, fartuszki itp...

Ale sam model jest efektowny. Przede wszystkim jest duży. Dobrze wygląda już na etapie lepienia, a co będzie po pomalowaniu?

Dokupiłem lufę MBmodels i gąsienice Hobby Boss

A6jq83P.jpg

cE8466A.jpg

Bawię się tym grzmotem od około miesiąca:

gIDAbDj.jpg

40FMlpQ.jpg

ld2wN3d.jpg

Gq11EDd.jpg

BS3BFFi.jpg

M0IelRk.jpg

RId91yo.jpg

W0Msgg2.jpg

Armata, dużo szpachli

8sQArEM.jpg

wSwrBc3.jpg

Wo3Xemj.jpg

Trochę bebechów z wieży

KbJprRp.jpg

jVRVBIs.jpg

No i gąsienice.

Koła napędowe i gąski Hobby Bossa są szersze o około1,5mm od zestawowych. Ciekawe kto ma rację?

2UM8B4G.jpg

ebeeonH.jpg

Same ogniwka gąsienic są ze strasznie twardego plastiku i nie pasują do siebie. Trzeba było wszystko piłować...

JhcpeJi.jpg

Lepienie gąsienic. Sprzęt potrzebny do tego:

ev15H7Y.jpg

Lepienie:

3q5LhqM.jpg

7mWBRUL.jpg

Efekt lepienia:

K7fFQwi.jpg

Bnzhb4p.jpg

N37af2L.jpg

Można gąski zdjąć razem z kołami do malowania

I11oS9N.jpg

qLUdcsd.jpg

Teraz wygląda to tak:

N2Mh3hQ.jpg

X1YV8Sy.jpg

Q4Ax1gs.jpg

8CWqpYZ.jpg

I to by było na tyle w dniu dzisiejszym.

Postępy z prac będę pokazywał jak będę miał czas ( z tym coraz gorzej niestety).

W między czasie będę wrzucał tutaj inne modele Panzerwaffe nie zasługujących na własny warsztat.

 

Mariusz

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, moim zdsnk m każdy model zasługuje na własny warsztat. Choćby dlatego że łatwiej potem go znaleźć. Więc jeżeli można to prosiłbym o każdy z osobna. 

Jakie malowanie planujesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

W dniu ‎2019‎-‎06‎-‎02 o 23:02, enten napisał:

Kiedyś w tym modelu poleglem właśnie na tych gąsienicach z HB. Dlatego dziś Emila nie mam na półce

A dlaczego poległeś?

Tak jak napisałem, gąski od Hobby Bossa są strasznie twarde. Dlatego największym problemem jest wycięcie ich z ramek bez połamania. Do wycinania z ramek używam takiego sprzętu:

nHFjFAM.jpg

Plastik jest tak twardy, że wspaniale obrabia go się tym:

PxrRQJh.jpg

Do tego jeszcze nóż Olfy i papier ścierny.

Hobby Boss zaleca 87 ogniw na jedną taśmę. Tak naprawdę potrzeba 84 ogniwa. Jedno ogniwo więcej i zwis będzie za duży.

Dlatego bardzo mnie ciekawi co poszło nie tak z tymi gąskami. Napisz coś!

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów!

Mała aktualizacja!

Wziąłem się za lufę od RB Model:

jKoB4ap.jpg

0xwycvx.jpg

mMygmTS.jpg

2jrHQN5.jpg

gSQomfJ.jpg

Po zlepieniu gąsienic zostało 20 ogniwek. No i bardzo dobrze! To idealna ilość aby zastąpić zestawową żenadę...

3raEE4O.jpg

UZdC4fD.jpg

TcBNgIh.jpg

w2UUAYv.jpg

ckvaxER.jpg

Wydech wyszpachlowany...

klxqDsu.jpg

Jeszcze trochę szpachli...

tTtmca7.jpg

GLccrpT.jpg

Zostawiam to do jutra.

 

Ps. Rano kupiłem sobie w Jadarze to coś za całe 26PLN

E1KDlXX.jpg

To stary rupieć z 1975 roku, ale nie mogłem się powstrzymać. Pudełka Tamiyi rozluźniają mnie. Mają coś takiego w sobie że muszę to kupić.

I tyle na dzisiaj...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rack napisał:

Heh, a co z teciakiem i chieftainem :tuptup:??.

Teciak czeka w kolejce do malowania. Na razie maluje się Esdek 7 z Flakiem 36. To duży projekt i to on zżera mi zasadniczo cały wolny czas. Chieftain musi jeszcze poleżeć w pudełku.

20 godzin temu, Rack napisał:

Czyli rysunki na pudełku, zwane nowocześnie "artboxami" działają nie tylko na mnie

Zawsze działały na mnie pudła Tamiyi. Coś w sobie mają. Ale tylko pudła Tamiyi powodują u mnie zakup "kompulsywny". Może jeszcze stare Italeri. Dragony, Trumpetery raczej nie. To bardziej świadome i planowane zakupy :D   

 

Mariusz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Czołem Modelarze!

Emil lepi się pomalutku, tak jak cały tabun innych pojazdów.

W międzyczasie polepiło się niechcący coś takiego:

Stary Panzer 35(t) od CMK, wzbogacony różnymi śmieciami i inwencją własną. Gotowy praktycznie do malowania. Dodam jeszcze, że sam czołg okrutnie mi się podoba! To jedna z ładniejszych maszyn! Klasyk!

 

XSxVFu3.jpg

oyNDoKm.jpg

wm6GGru.jpg

SFYYM2h.jpg

VKotjT4.jpg

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marioba napisał:

Stary Panzer 35(t) od CMK

Jak z jakością tego modelu? Cena jest super i mam go od dawna na liście zakupowej ale jestem ciekaw jak się go skleja i jak wypada na tle droższych firm. Z góry dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że zarówno CMK jak i w mniejszym stopniu Academy można śmiało wykreślić z listy zakupowej. Bronco generalnie jest niewiele droższe (okazję sklepowe) a jakością (szczególnie gąsienice) odjeżdża konkurencji na którą moim zdaniem szkoda czasu (szczególnie cmk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Modelarze!

Nie znam jakości LT-35 od Academy i Tamyi, nie mówiąc o Bronco. Myślę że każdy nowszy zestaw jest lepszy od starego CMK. CMK ma prawie trzydzieści lat! Nowe wypusty zaledwie kilka lat.

Poza tym pudło CMK, to przede wszystkim czechosłowacki LT-35. Wersja niemiecka potraktowana jest trochę po macoszemu. Aby z tego modelu zrobić jako takiego Hitlerwagena, trzeba się trochę nagłówkować.

Mój model kupiłem ponad 25 lat temu i po szybkim zlepieniu, pomalowałem pędzlem. Z dziesięć lat temu, odmyłem go i wrzuciłem do pudła na wieczne oczekiwanie.

Sam model składa się tak sobie. Dużo jam skurczowych. Fatalny podział elementów wanny (tył pojazdu), trudny do wyszpachlowania.

W międzyczasie trafiłem coś takiego:

SEHG0ac.jpg

To coś, to nic innego jak ramka z tamiowskiego LT-35, sprzedawana oddzielnie jako kanistry.  Dodatkowo dorobiłem zapasowe kółka, jakieś tam pierdołki, porobiłem leciutkie zwisy gąsienic, lina, deski itp. Może nie jest idealnie, ale też nie jest beznadziejnie.

Poza tym jak wszyscy wiedzą lubię stare modele. A co sobie kupicie? Wybór należy do was!

A teraz Emil

Wkleiłem wydech. Zdjęcia pokazują że ze szpachlą na tym elemencie jeszcze nie skończyłem...

rscZ1yh.jpg

fLZD3m3.jpg

Spasowanie wieży nie jest idealne w tym modelu. Nadbudowa kołysała się i fatalnie sprężynowała. Całość mocno nie dochodziła do wanny. Za pomocą płynnej kalki, jakoś prawie udało mi się ten problem zlikwidować...

6YofvNm.jpg

vogqauK.jpg

Dalej szpachla. Potem szlif i spaw...

czO9ArZ.jpg

I tyle...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spotter napisał:

A co do ilości czasu jaki masz, to chyba nie tak źle u Ciebie, skoro ciągle coś lepisz w międzyczasie. 

Międzyczas u mnie to jakieś 10-15 miesięcy. Ostatni wpis na tym poście był w czerwcu zeszłego roku. Wczoraj dopiero cos wsadziłem na forum...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatki do niemieckiego Czecha bardzo ładne:super:. Sam model to strup z masą błędów i słabą sklejalnością. Trzeba się nagimnastykować by skleić kadłub. Najgorsze jest to, że jeszcze jakaś firma sprzedaje przepaki tego szajsu jako swój. Academy ma wgłębne śruby a powinny być wypukłe. Do tego wpuszczone tak głęboko, że pancerz musiałby mieć ze dwa lub trzy razy więcej niż w rzeczywistości. Najlepszy jest Bronco. Wstępnie przejrzałem ramki i idiotyzmy z zestawu CMK nie występują. Nie wiem tylko jak ze sklejaniem bo nie rozbebeszyłem jeszcze pudła. Kupiłem by CMK wyrzucić do śmieci... ale jeszcze leży:szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lipa! Bardzo dziękuję ci za zabranie głosu w tej dyskusji. Rozjaśnileś umysły Szanownych Modelarzy w temacie LT-35 CMK. Mi jedynie co pozostało, to jakoś efektownie pomalować te nieszczęście aby jakoś wyglądało.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam Szanownych Modelarzy!

Mój biznes poddał się koronawirusowi. Mam cholernie dużo czasu. Co najmniej dwa tygodnie. Nie dlatego ze przechodzę kwarantannę. Po prostu branża w której funkcjonuję, zawiesiła działalność...

Emil utknął na etapie malowania wnętrza. Zabrałem się wiec za pojazd którego NIGNY NIE KLEIŁEM! Tygrys "jedynka" stoi rozbabrany od kilkunastu lat. Natomiast do "dwójki" nigdy nawet nie podchodziłem.

Najwyższy czas  to zmienić. Wybaczcie mi, że wkładam to do tego warsztatu, ale nie chce zaśmiecać forum rozbabranymi wątkami. Poza tym i tak nikt tu nie zagląda....

Königstiger to znany i lubiany zestaw Tamiyi. Łatwy w lepieniu. Coś tam dokładam, ale model będzie zasadniczo z pudła. Tyle zlepiłem w dwa dni.

 

RaKipp7.jpg

tdIXBvH.jpg

DHP2kx1.jpg

5AiuQVZ.jpg

Mariusz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztuje założenie nowego wątku?

Nie obraź się ale to kolejny raz. To na prawdę nic nie kosztuje a fajniej by się przeglądało Twoje wątki.

Robisz fajne warsztaty ale myślę, że nie tylko mi przeszkadza taki pierd...nik w tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre fora tak całkowicie funkcjonują. Jeśli się jednocześnie robi kilka albo i więcej modeli, to zakładanie dla każdego osobnego tematu z aktualizacjami raz na kilka miesięcy czy też lat, nie wydaje mi się zbyt atrakcyjnym i przyjaźniejszym dla oglądających rozwiązaniem. Tak więc jak kto woli i jak komu wygodniej... dla mnie jako oglądającego w tym wypadku tak jest wygodniej =p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam Szanownych Forumowiczów!

W końcu coś pomalowałem

ayKFuUO.jpg

xcK8T0V.jpg

KofYZxJ.jpg

Wstępnie zmalowany środek. Teraz trzeba domalować wszystkie bambetle i zamknąć wieżę.

Całość jak zwykle malowałem tylko tym:

VtEYGzm.jpg

Przy okazji zmalowałem jeszcze to:

2ZIyhfb.jpg

i to...

X9Gm9uN.jpg

no i jeszcze to:

VzBLlBN.jpg

Mariusz

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wydajności. Produkcja jak w Stalingradzkiej Fabryce Traktorów, ale jakość typowo niemiecka !!!! Czy jak posypie się modelarza np. nawozem do iglaków, to będzie szybciej sklejał?

Z taką Dywizją Pancerną to niejedną kampanię wygrasz w WORLD OF TANKS!!!!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

15 godzin temu, Spotter napisał:

Produkcja hurtowa

Efekt "zostań w domu"

15 godzin temu, Spotter napisał:

Zwróciłeś moją uwagę

Ojej, normalnie się zaczerwieniłem :oops:.

To żart! Oczywiście cieszę się z tego powodu.

15 godzin temu, Spotter napisał:

Z ciekawością poobserwuję co dalej z tych malunków wyjdzie. Zwłaszcza Steyer

Ale który Steyr? Bo na fotkach są dwa: 1500A i ADGZ. Doprecyzuj proszę.

A teraz kilka fotek.

Nie ukrywam że Panzer 35(t), to mój faworyt! Postanowiłem trochę przyspieszyć z tym pojazem.

Model wczoraj dostał filtr. Taki delikatny, niebiesko szary. Zrobiłem go z tego:

G7SAIZu.jpg

Dzisiaj model został wstępnie podmalowany. Kanistry, sprzęt saperski, podnośnik, lufy i coś tam jeszcze...

ggYTZOr.jpg

TW5GNZi.jpg

2JsvJyC.jpg

AndDCkH.jpg

Całość przeleciałem wstępnie Sidoluxem.

Oczywiście te wszystkie podmalunki to dopiero baza. Wszystkie lufy będą pociągnięte metalizerem i wypolerowane. Elementy drewniane, będą bardziej drewniane. Obicia, wytarcia, wydech, wszystko to będzie wyglądało inaczej. Jak dobrze pójdzie to może jutro będą kalki.

I tyle na dzisiaj...

Mariusz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.