Skocz do zawartości

BF-109 G-6 1/72 Tamiya


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

Zniechęcony tym co wyszło z foczki siegnąłem po mniejszą skalę  i tak oto zaczynam kolejny warsztat. 

Przedstawiam Messerschmitta Bf109 G-6 firmy Tamiya w skali 1/72.

 
Do wyboru modelu przekonał mnie kanał kolegi jpl i mogę na razie tylko w pełni potwierdzić jego słowa - model się super przyjemnie składa, wszystkie jest ładnie dopasowane, a materiał przyjemny w obróbce. W sumie posiedziałem nad nim 2 dni (wczoraj i dziś). Mam gotowy środek, z którego jestem całkiem zadowolony - jest ładnie zdetalizowany, kaleczki ładnie pasują. zrobiłem też trochę obić oraz sidoluxowalem i zapuściłem washa. Teraz zacząłem sklejać resztę. Czeka mnie jeszcze oczywiście jeszcze szlifowanie, ale raczej delikatne. 
Muszę też dokupić maski na oszklenie, bo nie było na miejscu.

I wszelkie uwagi oczywiście bardzo mile widziane :)

 

me-109%20G-6_2.jpgme-109%20G-6_3.jpgme-109%20G-6_1.jpgme-109%20G-6_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Idzie chyba lepiej, niż u mnie. ? Tylko zrobiłeś ten sam błąd, co ja i przykleiłeś tą dolną część centropłata przed goleniami podwozia. Naprawia się to ścinając wypustki na kołkach ustalających, tak, by dało się je wcisnąć na miejsce. 

 

Jest ładnie, powodzenia dalej! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zauważyłem jeszcze jakieś ślady po kleju to starałem się zeszlifować, teraz położyłem kolor... Aerograf to cudowne urządzenie i widzę jak nieporadnie jeszcze się z nim posługuje. Mój główny wniosek - lepiej za dużo thinnera niż faby, bo potem trzeba szlifować :)

Moja wątpliwość - samolor maluję koloramia RLM 74 i 75. z Czego to 74 idzie jako pierwszy bo jest jaśniejszy i...

Mam fary Gunze: H68 - RLM 74 i H69 - RLM 75. POłożyłem już H68 i mam dziwne wrażenie, że jest on ciemniejszy niż H69... Czy się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RLM 74/75/76 - tylko problem polega na tym, ze co firma, to inne odcienie... trzeba się na coś zdecydować. A jak to naprawdę wyglądało... no cóż wizyta na lotnisku Luftwaffe circa about 1941/42 na pewno coś by wyjaśniła... nie ma chyba jednego świętego ostatecznie zweryfikowanego wzornika kolorów Luftwaffe, oprócz może tych najwcześniejszych - reszta to dżungla. Każdy maluje co mu się widzi.

Edytowane przez WujekAlice
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kolejna garść progresu - trochę nad nim przez weekend posiedziałem.. i od cholery się nauczyłem ? Mam ochotę kupić go jeszcze raz i zrobić w drugim malowaniu - nauczony już doświadczeniem. Z rzeczy/porad, które mogłyby się przydać niedoświadczonym jak ja modelarzom, którzy chcą wziąć się za ten model:

1. Wykonanie jest świetne - polecam na początek, minimalne ilość szpachlówki

2. Nie przyklejamy elementów, które mają być w całości na inny kolor, póki go nie pomalujemy (je niestety tak nie zrobiłem) - czyli ta dolna osłona pod silnikiem oraz tylne białe lotki.
3. Jestem początkujący w aerografie i.... nie ma czegoś takiego jak "za rzadka farba". Za to jest "za gęsta"...
4. Aerograf to cudowna rzecz ?
5. Zakładajmy warsztaty i pytajmy (ja za mało...)..

6. Malowanie aerografem jest dużo lepsze niż farbą w spreju (mimo, że używam teoretycznie dobrych typu mr. hobby i tamiya).

 

I zanim przejdę do relacji - moje pytania i uwagi do doświadczonych kolegów:

1. "Urwała się" antena od radia - czym najlepiej ją ładnie zastąpić oraz jak i co potem przykleić (niteczkę/żyłkę) jako te przedłużenie anteny.
2. Muszę odrobinę poprawić kamuflarz z dołu - w dwóch miejscach wylazła ciemniejsza farba - przy wnękach podwozia oraz przez za słabe zamaskowanie jest w jednym miejscu meszek.

3. Wydaje mi się, że warto zastąpić ten plastikowy karabin metalowym ? Czy możecie któryś polecić (najlepie by to był zestaw mający więcej niż jeden, bo jak mówiłem mam chrapkę na sklejenie go w drugim malowaniu). 

4. Co sądzicie o moich "przejściach" kamuflarzu ? Bo robione bez wałeczków, a samym aero (blokada wielkości plamki to cudowna funkcja).

 

Wszelkie uwagi i krytyka mile widziane - widzę na jakim poziomie jestem, a oglądając Wasze pracę na jakim chciałbym być :)

 

Użyte farbki to Tamiya i Gunze. 

W moim mniemaniu model jest gotowy do sidoluxu i kalek(tylko ta jedna poprawka na spodzie), ale chciałbym poznaćnajpierw  Wasze opinie.

 

A teraz do rzeczy - tutaj widać jak samolot dostał podkład - mr. hobby surfacer 1500. Niestety trafiło się kilka ziarenek (trząchałem sporo przed psikaniem).

bf109g6_2%20(2).jpgbf109g6_2%20(1).jpg

 

Następnie dodałem kolor dolnego kamuflażu oraz pasek, który według zdjęć jest potem częściowo zakrywany plamami kamuflaże

 

bf109g6_2.jpg



I potem poszedłem po całości, czyli resztę kamuflażu:

bf109g6_1%20(1).jpgbf109g6_1%20(2).jpgbf109g6_1%20(3).jpgbf109g6_1%20(4).jpg

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie wzbudza moja budowa żadnych reakcji (w sumie się nie dziwię :) ), ale nie poddaje się - lecę dalej.

Położyłem kalkomanię i zrobiłem washing i troszkę od razu brudzing. Niezmiennie będę wdzięczny za opinię i podpowiedzi.

I mam cały czas pytania:

1. jak najlepiej zrobić masz anteny 

2. dziłako w skrzydle to MG151 (20mm), więc czy odpowiednia będzie taka lufka? Link - lufa
3. Brudzenie - czy jest w miarę ok ? czy dać więcej przy dyszach silników po bokach ?

Zdjęcia:

bf-109_washing-1.jpgbf-109_washing-2.jpgbf-109_washing-3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym próbował wyciągnąć kawałek ramki nad płomieniem. Odciąć kawałek, który się zwęża w interesującym Cie miejscu i obrabiał go papierem ściernym do odpowiedniego przekroju.

2. Jak to do gondolki podskrzydłowej to tak. W swoim Azetowskim takich używałem. EDIT: To konkretne malowanie takowych chyba nie posiadało. Nie chodzi Ci czasem o rurkę Pitota na końcu skrzydła?

fcdee81b52a3b7fafc26631875a5ecd8.jpg

3. Dodał bym jakieś spaliny i coś przybrudził skrzydła przy kadłubie gdzie się wsiada do kabiny.

Można było antenę pierścieniową wymienić na coś cieńszego. Sam wymieniałem bo mi zwrócono uwagę i wygląda dużo lepiej. Nie tak masywnie. Wnęki podwozie powinny być chyba RLM 02...

Tak poza tym bardzo jest ok na tym etapie jak dla mnie. 

 

Edytowane przez panDespota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu lewego skrzydła - tak, masz rację, to rurka pitota - z tego zestawu chyba będzie ok: LInk

@panDespota Skąd wziąłeś antenę pierścieniową ?

Trochę go trochę poobijałem i dodałem spaliny - nie mogłem się zdecydować czy robić to aerografem czy pigmentem. Postawiłem na pigment (bo można łatwo zetrzeć jakby nie wyszło) i wyszło coś takiego jak niżej. Obicia jakkolwiek realne ? starałem się trochę wszędzie, więcej przy kabinie od lewej - tam gdzie pilot wsiadał,  ale też nie chciałem przesadzić. Wrzuciłem tez ślady przed przednimi karabinami.

bf109_g6-obicia_1.jpgbf109_g6-obicia_3.jpgbf109_g6-obicia_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale to nie wyglada za dobrze to nie sa okopcenia to wyglada jaby ktos tam zrobil kupe.

Sa rozne metody od malowania aerografem lub pigmentami, olejami  lub tym https://www.tamiya.com/english/products/87080weathering/index.htm

Edytowane przez kzugaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze przy scieraniu wyjdzie cos? Wez jakies zdjecie meśka z okopceniami i scieraj to co masz az zobaczysz jakies podobienstwo do zdjecia
Zdjecie na przyklad takie: Messerschmitt_bf_109_color_25.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Mikołaj75 pokazał własnoręcznie wykonany szablon do okopceń jego unikalnego Jaka.

Poszukajcie!

Nie ma kup, grud i innych zasyfień.

Jest DELIKATNY nalot mistrzowsko zmniejszony 72 razy.

Bo chodzi o POMNIEJSZENIE. Naśladowanie z uwzględnieniem pomniejszenia/ zmniejszenia. 

 

:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, nieśmiało, ale jestem już przy samym końcu - jutro ma dojść linka imitująca antenę radaru i chyba będzie wszystko. Niestety okopcenie nie wyszło - za dużo, przy kolejnym będzie lepiej. Jest to w sumie mój pierwszy ukończony model  (nie liczę zabaw 20 lat temu jako nastolatek), obok figurek gw.
Dużo się uczę, podglądam yt, podglądam warsztaty szanownych forumowiczów.

Proszę o opinie, nad czym pracować szczególnie (poza całokształtem), czy coś jeszcze końcowo poprawić itp. Przy kolejnym modelu na pewno chcę pokusić sie o preshading, tyle wiem już teraz.

 

I zdjęcia:

 

bf-109_g6_complete_7.jpgbf-109_g6_complete_6.jpgbf-109_g6_complete_5.jpgbf-109_g6_complete_4.jpgbf-109_g6_complete_3.jpgbf-109_g6_complete_2.jpgbf-109_g6_complete_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.