Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Z tymi modelami, to jest tak jak z umówieniem się na randkę z miłością z pierwszej klasy podstawówki. Trzeba dostosować oczekiwania do realiów. Modele są te same, umiejętności chyba większe, w czym problem ? A może problem tkwi w tym, że  rozpasani super zestawami nie dają rady ... 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, z tym porównaniem z randką z dawną miłością to się uśmiałem - trafiłeś chyba w 10!

Szczególnie z tymi umiejętnościami: w modelarstwie też są na każdym kroku wspomagacze 😉

A tak naprawdę to się pewnie i nie chce po latach robić tyle wkładu własnego co do dawniejszych modeli, oczy nie te, ręce jakby mniej precyzyjne. Taka prawda...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wieku 10-12 lat nie dawałem żadnego wkładu własnego, żeby nie popsuć cudownych modeli Matchboxa czy Airfixa. Zresztą, na podstawie czego miałem coś poprawiać  ? Pierwsza polowa lat 70 ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to bywało różnie: a to tablica przyrządów wg moich wyobrażeń, trochę później podłoga w kabinie itp. (wszystko w Matchboxach, Airfixach i NOVO).

Ale tak właśnie zmienia się optyka patrzenia przez pryzmat naszych doświadczeń. Dlatego chyba nie jestem fanem vintydżi (ale tylko w modelarstwie), tym bardziej że jak zobaczyłem te ceny 😵. A ja tu się łamię czy kupić najnowszego F-4J Fine Molds za ok 160 pln, a tam Hurri IIC z Matchboxa z przesyłką z UK wychodzi więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 22:20, kopernik napisał:

Zresztą, na podstawie czego miałem coś poprawiać  ? Pierwsza polowa lat 70

Plany Modelarskie:
1970 - Mustang, Hurricane, Typhoon i P-11c

1972 - Lancaster

1973 - Lysander

1974 - Corsair

1976 - P-38 Lightning i Tempest

Oczywiście trochę żartuję. "Plany" z zachodnim sprzętem były niemal nie do zdobycia. Zarezerwowane dla bibliotek, modelarni i znajomych P. Ziuty z kiosku (do niewielu kiosków dostarczali). Ja to dopiero w późnej podstawówce dowiedziałem się o istnieniu czegoś takiego.

Swoją drogą, poziom szczegółowości niektórych z tych planów i dziś budzi podziw. Choć zapewne ich zgodność z oryginałami w świetle dzisiejszej wiedzy pozostawia nieco do życzenia.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na lata 70-te, to był całkiem niezły model P-38F. Dopiero Hasegawa w 1977 wypuściła lepszego Lightninga we wczesnych wersjach. Tego Airfix-a dostałem w prezencie chyba w 1978.

Boxart Lockheed P-38F Lightning 03018-0 Airfix

Wielka była moja radość, dopóki nie otworzyłem pudełka. W środku były wypraski tego modelu:
Boxart Lightning P-38J 284 Airfix

Wypust z lat 50-tych. Te karykaturalne kształty na pudełku zgadzały się z wyglądem części. Których zresztą było tylko kilkanaście. Nawet w realiach PRL-u, ten model był g... wart. Szybko się go pozbyłem.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu "Ostatni lot Admirała" , chyba każdy na osiedlu dopisał ten model do listy pożądanych. Wizyta na Wolumenie skutecznie studziła rozpalone głowy. I nie mówię o jakości modelu, tylko o cenie 😎A sam model prezentował się imponująco. Zdjęcia z netu.

Zolty-tygrys-Ostatni-lot-admirala-12-74.jpg

air li.jpg

aie li 1.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy model pomalowany "profesjonalnymi" farbami. Ja małolat jestem - kupiony na wyjeździe latem 1990 w sklepie modelarskim w Gdańsku. Ostatni ogonek za modelami jaki pamiętam.

Na zdjęciu w formie częściowego rozkładu. Już taki nie istnieje. Po kąpieli w krecie czeka na dalszy los.

P38.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Greif napisał:

nie wiem co brytole mają z projektowaniem, ale taki oto szpetofon laduje u mnie 😉

Apogeum dziwactwa osiągnęli po wojnie. Moi dwaj faworyci to Handley Page Victor i Blackburn Buccaner. Oba wyglądają, jakby konstruktorzy co chwila dodawali coś, o czym chwilę wcześniej zapomnieli i upychali na siłę: tu jakaś bulwa, tam garb, tu skrzywienie, z tyłu coś wystaje. Dodatkowo Victor robi na mnie wrażenie opóźnionego w rozwoju wieloryba. Na podium plasuje się też BAC Lightning, którego onegdaj kleiłem z zestawu Plastyka vel Froga. Rakieta na kadłubie, rakieta na skrzydle, silnik jeden nad drugim... no rozpacz, przerośniety Mig-21 projektowany przez abstrakcjonistę.

 

Edit: nawet rysownik Plastyka dawał subtelnie znać, że coś jest mocno nie teges: niebo czerwone, ziemia niebieska. Normalnie świat na opak.

20220210_202538.jpg.674f821da595b474e0a59cedfd18bb87.jpg

 

Zdjęcie dla celów dyskusji. Za szkody moralne nie odpowiadam.

Edytowane przez Szupryt
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, barszczo napisał:

Bo on leci na plecach nad morzem 😂.

Tu Kolega ma absolutną rację, aczkolwiek jedynym punktem orientacyjnym jest słońce (podmieniłem fotkę, żeby było wiadomo, o co chodzi), wyglądające jakby miało zaraz zmienić się w czerwonego olbrzyma i zniszczyć całe życie na naszej planecie. I ogólnie klimat jak z "Komety nad Doliną Muminków".

antykwariatkwadr898muminki.thumb.jpg.d915bde3d80092db7d42d41c2418af61.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Heyford jest piękny!!!

Wtedy jeszcze projektantów nie ograniczano dlatego takie szalone konstrukcje miały szansę  powstawawać, szukano możliwości, łamano zasady.

Od czasu  konstrukcji  odrzutowców zrobiło się masakrycznie nuuùdnnnno...jakieś tam szalone pomysły były, ale to już nie to....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś się pojawiło na Ebayu:
84190705_s-l1600(1).thumb.jpg.d55fdfc7b663a0108864eacba4e4bc31.jpg

Ukazał się w 1974 i obok Hasegawy (z tego samego roku) był to wówczas jak mi się wydaje, najlepszy model Mustanga w tej skali. Dostałem takiego chyba w okolicach 1978r i byłem z niego strasznie dumny.

Oferta jest ciekawa, bo model jest w pudełku z pierwszego wypustu, kompletny, nietknięty. I tani na "kup teraz".
@Greif ?  😉

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.