Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.03.2022 o 21:47, kopernik napisał:

 

1.jpg

 

Na okładce w jednym z okienek jest antena radaru, czy w środku coś jest na ten temat?

Pytam bo to zboczenie zawodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

kopernik, Ty to masz jakiś wehikuł czasu i znajomości w pobliskiej księgarni czy co?

 

15 godzin temu, kopernik napisał:

W przyszłym tygodniu będę w kapsule czasu

:mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ większość obecnych w PRL - lepiła samoloty .

Bo  statków i okrętów za dużo do lepienia nie było (  Potiomkin , Aurora , Lenin , żaglowce i niszczyciele z Novo i ich mniej lub bardziej udane kopie z  Novo )  to i lepiej wspomina  książki o samolotach niż o statkach i okrętach .

 

A te o statkach i okrętach były równie ciekawe i niekiedy  dobrze zilustrowane . I nie o Jerzym Pertku i Zbigniewie Flisowskim piszę , ale o : Janie Piwowońskim 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Piwowoński

 

Jego " Niełatwe morze " ," Niecodzienne rejsy" ,"Niezwykłe okręty " oraz " Nierówne boje "  nie tylko czyta się doskonale to  i ogląda ( ilustracje Adama Werki  ) 

 

no i jego " Flota spod biało - czerwonej " wydana w 1989 roku  z jeszcze piękniejszymi ilustracjami Adama Werki  -  jak ktoś nie ma  to polecam kupić jeszcze jest dostępna w sprzedaży antykwarycznej.

 

P.S. Ja najpierw czytałem "Morze"  a SP dopiero później zacząłem czytać 😀

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem "Nierówne boje" - pożyczyłem z biblioteki osiedlowej. To była fascynująca lektura!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, książki Jana Piwowońskiego czytało się świetne. Do dzisiaj po "Niezwykłych okrętach" pozostało mi zainteresowanie mniej typowymi okrętami.   Z modeli "pływadeł" była jeszcze dostępna "Arktika" (lodołamacz atomowy).  Skleiliśmy z ojcem, została wybalastowana i pływała w wannie. Kojarzę jeszcze "Cutty Sark". Kojarzycie Koledzy "Archiwum Neptuna" Jerzego Micińskiego? Ale to była kopalnia ciekawostek morskich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Greif napisał:

A u mnie bez zmian, trafił się Mosquito x2 jeden mogę wymienić na coś co nie posiadam 😉 jak ktoś chętny pw

20220321_031048.jpg.fd8fd0cba8a2d632ea61f076144b48fc.jpg

Na Obywatela przysługuje jedna sztuka ! Będzie wniosek do kolegium ! 

nalot.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pmroczko napisał:

Czytałem "Nierówne boje" - pożyczyłem z biblioteki osiedlowej. To była fascynująca lektura!

Faktycznie to była kultowa  pozycja, krótkie epizody, ale bardzo barwnie opisane, aż chciało się czytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pmroczko napisał:

Czytałem "Nierówne boje" - pożyczyłem z biblioteki osiedlowej. To była fascynująca lektura!

A oddałeś?

U mnie w bibliotece ktoś namiętnie pożyczał takie rarytasy i nie oddawał. Łobuz jakiś. Albo modelarz żądny wiedzy🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Piwoński faktycznie fajnie pisał. Czytywałem jego książki i książeczki. Po Tarencie marzyłem o modelu Swordfisha. W końcu po latach kupiłem z Airfixa, leży sobie i czeka. Tylko nie wiem, czy się doczeka ...

tarent.jpg

piwoński.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

A oddałeś?

Szczerze mogę powiedzieć, że tak. Najdłużej to trzymałem książkę Adama Słodowego (dlaczego go jeszcze tu nie było, swoją drogą?!)

 

W mojej bibliotece musiała być zapisana jakaś kanalia, która wyrywała centralne strony z TBiU i oddawała bez nich - potem nie mogłem poznać najciekawszych punktów historii rozwoju konstrukcji!

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, pmroczko napisał:

 Najdłużej to trzymałem książkę Adama Słodowego (dlaczego go jeszcze tu nie było, swoją drogą?!)

 

 

Bo okładki nie oddałeś...102837191_S1.thumb.jpg.a5508ef509bde7addd5e76c9c9a406ab.jpg

 

102437138_S2.thumb.jpg.7cbf5a43d461dd22359a395a959a83f3.jpg

 

505927810_S3.thumb.jpg.a285db13ef44d659104f39a6ada2e95d.jpg

 

375843458_S4.thumb.jpg.d8235da629c3865122c85743674ae351.jpg

 

582731627_S5.thumb.jpg.01591f057fcf715ec89056c0d45c781c.jpg

 

1846830498_S6.thumb.jpg.29ad465269210153d09e4864ad938f66.jpg

 

2107028715_S7.thumb.jpg.13046131d057f02f1a93f927a71b9a72.jpg

 

967868774_S8.thumb.jpg.9ddccfc9255364e25c25eecd375b718f.jpg

 

1120444287_S9.thumb.jpg.d4d343500cebaf78cd79ac22760e6e67.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kopernik napisał:

Ja chciałem zrobić tylko misia Yogi ... i g z tego wyszło.

Też go robiłem... z podobnym skutkiem :mrgreen:

Próbowałem też jeszcze zrobić armatę, która przy kręceniu korbką wydaje dźwięk strzelania.

Wynik jak wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, India napisał:

Jak Wam chłopaki Yogi nie wyszedł??!

Owszem, był prosty w budowie.

Z tego co pamiętam zastosowałem zbyt miękką tekturę i nóżki się wyginały. 

Cóż, innej nie miałem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był jeszcze jeden myk, oprócz twardej tektury (robiłem też z bardzo cienkiej sklejki), dodatkowy krążek z celloidu pomiędzy tułowiem a nogami.

A co do ramy, czasem ktoś miał i chciał trenować zimą. Dla niezorientowanych- zima była ze śniegiem i minus 15 stopni w dzień nie było niczym zaskakującym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.