Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, kowal76 napisał:

W Warszawie  jeden z pierwszych sklepów modelarskich pamiętam, że był  chyba na ul. Siennej :).

Na Siennej w takich blaszakach to był chyba Jadar, później gdzieś przenieśli się na Pragę. W podziemiach nDworca Centralnego był Sindar. A na ul.Chalubińskiego(nie wiem czy ta ulicą teraz tak się nazywa?) Był sklep z zabawkami chyba Alibaba i było tam całkiem porządne zaopatrzenie, kupiłem tam swoje jedne z pierwszych czteryósemki Mustanga i Avengera z Monogramu. A na Bemowie w jakiejś galerii na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich no Radiowej na pierwszym piętrze było stoisko z dużym wyborem modeli Fujimi.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jmx62 napisał:

Na Siennej w takich blaszakach to był chyba Jadar, później gdzieś przenieśli się na Pragę. W podziemiach nDworca Centralnego był Sindar. A na ul.Chalubińskiego(nie wiem czy ta ulicą teraz tak się nazywa?) Był sklep z zabawkami chyba Alibaba i było tam całkiem porządne zaopatrzenie, kupiłem tam swoje jedne z pierwszych czteryósemki Mustanga i Avengera z Monogramu. A na Bemowie w jakiejś galerii na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich no Radiowej na pierwszym piętrze było stoisko z dużym wyborem modeli Fujimi.

 

Na Bemowie u mnie za miedzą :). O tym nie wiedziałem :). Chyba że to były już lata 90, to miałem inne zainteresowania. Pamiętam jeszcze sklep na Placu Bankowym na tyłach błękitnego wieżowca.

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jmx62 napisał:

Na Siennej w takich blaszakach to był chyba Jadar, później gdzieś przenieśli się na Pragę. W podziemiach nDworca Centralnego był Sindar. A na ul.Chalubińskiego(nie wiem czy ta ulicą teraz tak się nazywa?) Był sklep z zabawkami chyba Alibaba i było tam całkiem porządne zaopatrzenie, kupiłem tam swoje jedne z pierwszych czteryósemki Mustanga i Avengera z Monogramu. A na Bemowie w jakiejś galerii na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich no Radiowej na pierwszym piętrze było stoisko z dużym wyborem modeli Fujimi.

 

Na Siennej sklep był w kamienicy, przynajmniej w latach 90'. Na Centralnym w kiosku był, zaraz przy tych wąskich schodkach na rogu Jana Pawła/Chmielnej. Na Marszałkowskiej (chyba nr 78) na 1-szym piętrze był duży sklep z zabawkami z modelami i akcesoriami Revella.  No i w pawilonach, ale to w zasadzie Zielna. Tyle kojarzę ze swojej okolicy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kowal76 napisał:

Pamiętam jeszcze sklep na Placu Bankowym na tyłach błękitnego wieżowca.

Kupiłem tam MiG-29 z Italeri i polskie kalki do niego. Nigdy go nie skończyłem :)

Edytowane przez Fixer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artek82 napisał:

Wszystkie są w tym samym malowaniu BOAC, ale magia poligrafii PRL działała cuda  :mrgreen:

Jeżeli to jest realne to nie wiem jak to wtedyzrobili bo dzisiaj w dobie grafiki komputerowej jak najbardziej. A wracając do tego zdjęcia to zwróćcie proszę uwagę na podstawki pod modele, te z Plasticarda były zarąbiste, niewyszukane w kształcie a za to bardzo stabilne. Dzisiaj chyba nikt już takich nie wypuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Fixer napisał:

Na Siennej sklep był w kamienicy, przynajmniej w latach 90'. Na Centralnym w kiosku był, zaraz przy tych wąskich schodkach na rogu Jana Pawła/Chmielnej. Na Marszałkowskiej (chyba nr 78) na 1-szym piętrze był duży sklep z zabawkami z modelami i akcesoriami Revella.  No i w pawilonach, ale to w zasadzie Zielna. Tyle kojarzę ze swojej okolicy.

Fixer masz rację👍 ten blaszak to był na Zielnej a nie Siennej. 

No i jeszcze a Świętokrzyskiej Pelta, to był mega sklep, w zasadzie księgarnia, na piętrze stoisk z modelami, bardzo duży wybór w tym chyba pełny asortyment Broplana ale najciekawsze było na parterze. Mega księgarnia w tym wydawnictwa zagraniczne. Pamiętam jak mi opadła kopara😮 na widok SquadronSignal...in action. Byłem już po zakupach na górze więc mi tylko starczyło na Mustanga, Bf-110 i Ju-87. Przy następnych wizytach w Pelcie najpierw zachodziłem do księgarni, pukałem co jest i ile kosztuje, potem spacer na górę, zakup modelu/modeli i powrót po kolejne monografie do księgarni. Człowiek po takich zakupach wracał do domu jak na skrzydłach taki był lekki. Portfel był lekki 😁

Edytowane przez jmx62
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pelty też jeździłem. Pamiętam też taki kiosk na rogu  Al. Jama Pawła II i Anielewicza. Tam też były modele :). Na Nowolipkach w sklepie bodajże zabawkarskim także był duży wybór.

A sklep z Siennej przeniósł się  późmiej  chyba na  ul. Słowackiego na Żoliborzu.

Edytowane przez kowal76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak przegiąłem, ten sklep na Bemowie to było 1993 a więc już po komunie i wspomnienie o nim nie mieści się w ramach tematu. Na dworcu W-wa Wschodnia też był kiosk z modelami i pierwszymi monografiami z serii Wydawnictwo Militaria. Modele dostępne były z Toko, Dako, Šmer, KP itp. Cała seria Iłów-2 i P-63 Kingcobra.

A w przejściu podziemnym dworca autobusowego Zachodnia pod Alejami Jerozolimskimi też był kiosk ale z Revellem. Starym Revellem ale pamiętam Skua, Swordfish(przrpak Matchboxa), P-26 ale to chyba też początek dziewięćdziesiątych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początki Martoli to sklep w Pruszkowie ( razem z papierniczym ) jeździłem tam specjalnie po odbiór zamówionych modeli ( dawało się listę i po jakimś czasie dostawałem tel , że coś tam jest. Po jakimś czasie ze zdumieniem wpadłem na ten sklep jako stoisko w PDT na Woli, następnie to już chyba Kielecka i obecna lokalizacja.  Pamiętam też sklep w suterenie na ul Słowackiego w Warszawie ( wchodziło się tam z ulicy a kupiłem tam Defianta z Airfix ). Zdjęcie lokalizacji sklepu. Sklep modelarski Chematic ( przepakowywali modele) na ul Conrada w Warszawie, sklep i siedziba RPM na Ciołka w Warszawie ( tam kupiłem ich wrysk PWS 10 w 72 z elementami z białego metalu ! Był jakiś sklep na Ursynowie, następny w pawilonie "Pod skrzydłami" przeniesiony później do kina "Ochota". Było tego ( przynajmniej w Warszawie całkiem sporo. Niestety padły w boju o klienta w wojnie z internetem.

s1.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi się jeszcze sklep ( a w zasadzie stoisko ) na ul Grochowskiej w Warszawie ( kupiłem koszmarną ruską vacu Szcze 2 ), stoisko na Rondzie Wiatraczna ( w sklepiku z prasą) mieli całkiem sporo modeli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Prószkowie to nie kojarzę, ale w Pruszkowie kupowałem pierwszy aerograf Azteca i kompresor lodówkowiec 😏. Chyba coś ok 2002. Dostałem jeszcze w gratisie kilka woreczków z akrylowymi modelmasterami.

Następny raz jak byłem w Martoli to już przy Polu Mokotowskim rezydowali.

Chematic jeszcze 2-3 lata temu był na Conrada ale widzę, że się przenieśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kopernik napisał:

...w pawilonie "Pod skrzydłami"

 

Przy Grójeckiej koło Hali Banacha. Bardzo duży wybór HobbyCrafta 72 i 48.  Kupione 48: Vampire, Ju-87G, PiperCub, ShootingStar, Seversky P-35, Hurricane IID, P-26, SeaFury, DHC Beaver, Spitfire XIV, I-16, Ła-7, Bf-109B i trochę siedemdwójek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kowal76 napisał:

Może ktoś posiada zdjęcia makiety kolejowej  z  CSH na Marszałkowskiej w Warszawie, a także  wnętrz sklepu ?. Szukałem w necie,  ale nic nie ma.  Chętnie bym obejrzał takie stare fotki sklepów modelarskich w Warszawie z lat 80 i wcześniejszych czasów. 

Zdjęć kolejki z CSH jest zadziwiająco mało ! ( sporo ich pewnie miała pracownia modelarska z Pałacu. Oni ją konserwowali i naprawiali. Ale co się stało z tymi pamiątkami to chyba nikt nie wie) Kolejka z CSH trafiła do jakiegoś domu dziecka i tam dokonała żywota. Na marginesie, były dwie kolejki , pierwsza chyba TT zastąpiona przez HO ( z włączeniem TT jako wąskotorówki ). Oto 4 zdjęcia tej kolejki zamieszczone w katalogu PIKO ( 1976). A o kolejce z CSH można poczytać nawet u Ożogowskiej " Głowa w tranzystorach".  Starą fotkę ze Składnicy Harcerskiej z Wrocławia już wstawiałem, może nie wszyscy widzieli...

1976 katalog piko csh (2).jpg

1976 katalog piko csh 1 (2).jpg

1976 katalog piko csh 2 (2).jpg

1976 katalog piko csh 3 (2).jpg

csh wrocław.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starej SP z 1966 znalazłem taką info:

Książka NRD.SP1966.09.jpg

Ciekawe jak za "zachodnią" granicą wyglądała w tym czasie literatura lotnicza? 

NRD-ówek w stosunku do PRL-u to był zachód ale też była tam głęboka komuna.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka numerów NRD-dowskiego odpowiednika Skrzydlatej Polski.

Nazywało się to Flieger Revue. Format A4, Okładka i kilka środkowych stron to papier kredowy, reszta na czymś co przypomina papier pakowy. Co do zawartości to podobnie jak u nas.Połowa o lotnictwie cywilnym, aeroklubach, kosmosie..., w drugiej trochę historii, coś jak nasz Lamus itp. Planów modelarskich w egzemplarzach jakie mam i widziałem nie było. Na kredzie jedna strona była z kolorowankami. Mam akurat egzemplarz z pięknym przekrojem Miga -3 lub Lagga-3 ( w tej chwili nie pamiętam).

Co do książek mam kilka: Samoloty czechosłowackie, Radzieckie bombowce i o lotnictwie wojskowym NRD.  Postaram sie zamieścić kilka fotek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przypomniało mi się:

Mam monografię Magnuskiego T-34 wydaną w NRD. ,,Von Tankograd nach Berlin"

Ciekawe że u nas jej nie wydał.

obraz.png.7dd3e02b0e74c5be39d3a97ab3ace1f7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając aukcje wpadłem na coś takiego ! Nie pamiętam konkretnie tego rysunku ( pewnie nie dostałem w kiosku tego nr SP ). Może ktoś to wyszpera z pamięci i podzieli się wiedzą na ten temat ?

Zrzut ekranu (144).png

Zrzut ekranu (145).png

Zrzut ekranu (146).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.