Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, mam jeszcze gdzieś w piwnicy zeszyty z wycinkami z SP. Zero jest w malowaniu które było stosowane po kapitulacji Japonii. A ki 27 o ile pamiętam jest w malowaniu Mandzukuo - państwa utworzonego po zajęciu przez Japonię mandzurii. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pamiętacie w którym roku było to publikowane. Obecnie korzystanie z biblioteki jest mocno ograniczone i nie dadzą grzebać całe dnie w zbiorach. W necie jakoś nie mogę trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji grzebania na aukcyjnych portalach zauważyłem, że ze starych modeli w zasadzie chodzą tylko matchboxy i to za całkiem przyzwoite pieniądze. Czyżby brak reedycji dawał o sobie znać ? Ilustracją niech będzie modelik ze zdjęcia. Małe to to i słabe, merytorycznie nie nasze , cena już jest kosmiczna a licytacja trwa. 

Zrzut ekranu (356).png

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kopernik napisał:

Może pamiętacie w którym roku było to publikowane. Obecnie korzystanie z biblioteki jest mocno ograniczone i nie dadzą grzebać całe dnie w zbiorach. W necie jakoś nie mogę trafić.

Ten Ki-27 jest na pinterescie ale nie mam tam założonego konta

https://pl.pinterest.com/pin/527202700107487554/

 

A ten Zero z zielonymi krzyżami to był chyba gdzieś tak w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, SP wtedy jeszcze była tygodnikiem w formacie większym niż teraz i na papierze gazetowym.

Aha, jeszcze coś mi się kojarzy na którymś forum modelarskim ktoś go robił właśnie w takim malowaniu ale to by trzeba było pogrzebać.

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, gdyby tak w PRLu był taki pinterest ... Coś w tym stylu było na Wolumenie i Perskim. Facet od modeli oferował ksera ( cz. b) z zachodnich wydawnictw. Można też było zamówić jakieś materiały, jak miał to co chciałeś to za tydzień były. Nie pamiętam ile to kosztowało, ale nie było tanio. A Skrzydlatą przejrzę, przy okazji powspominam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś mi świtało i w końcu zaświtało. Tam jeszcze była G4 Betty też z takimi krzyżami "kapitulacyjnymi" czy jak to się fachowo nazywało. Bodajże tą Bettką wozili przedstawicieli władz japońskich do podpisania aktu kapitulacji czy coś takiego, nie jestem do końca pewny i nie chce wprowadzić w błąd szanownych Kolegów. Ale temat warty rozgrzewania. 

A Zero napewno było gdzieś na forum.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był taki cykl w SP. Bodaj : Godło i  barwa w lotnictwie.

Po latach jak kupiłem wydaną u nas Godło i barwa w lotnictwie, W.Greena i znalazłem tam wiele takich samych rysunków. ;-)))

https://allegro.pl/oferta/barwa-i-godlo-w-lotnictwie-10077089825

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie prasy DDR-owskiej. Wprawdzie nie do końca lotnicze, ale modelarskie czasopismo Modelbau Heute było w krajach soc.  pierwszą gazetą dedykowaną wyłącznie dla modelarzy plastikowych. Co ciekawe, zaczęło wychodzić w czasach, gdy u nas w Polsce budowanie plastikowych modeli jeszcze nie było oficjalnie uznawane za "prawdziwe" modelarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wschodni adasie zresztą jak zachodni to sentymenciarze. Flieger Revue wychodzi do dzisiaj plus rózne dodatki i cały czas  hitlerowskie i kacapskie maszyny na okrągło. Boją się te hitlersyny ruskich aż sie  nie chce wierzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Marek62 napisał:

IMG_20210109_180809.thumb.jpg.7d498b597541b1867bbb532b83dbebe7.jpgByłem w piwnicy wg mnie było to w 1982 roku

Marek62 normalnie ubiegłeś mnie😡

Też dzisiaj byłe w swojej graciarni i znalazłem coś takiego o co pytał kopernik

Rocznika SP nie znalazłem ale przychylam się do zdania kolegi Marek62(też jestem 62😉)

No niestety jakość fotek zwłaszcza  Betty "zielonokrzyskiej" niezbyt ale są i już

IMG_20210109_152206f.jpg

IMG_20210109_152206r.jpg

IMG_20210109_152243f.jpg

IMG_20210109_152249g.jpg

IMG_20210109_190859.jpg

IMG_20210109_190925.jpg

Edytowane przez jmx62
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Marek62 napisał:

IMG_20210109_180809.thumb.jpg.7d498b597541b1867bbb532b83dbebe7.jpgByłem w piwnicy wg mnie było to w 1982 roku

Fajny zeszycik, też taki miałem, tylko że dodawałem krótki opis i wklejałem jeden samolot na str. Dzięki za info o roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ze stareńkiej SP`66

 

Hej to musiał być hit w tamtych czasach!!!

Ja miałem dopiero 4 latka i jeszcze nie miałem wtedy pojęcia co będę robił na stare lata.

Jakby ktoś mi przepowiedział, że będę się bawił jak małe dziecko w sklejanie samolocików z plastyku to pewnie bym nie uwierzył🙃

model P-11 revell.SP1966.11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebił się i można go było nawet trafić w CSH  ( przynajmniej w Warszawie). W imporcie prywatnym rzeczywiście popularniejszy był Heller.

11.1.jpg

11.jpg

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten modelik P-11 to był hicior, później był nasz PZW Siedlce dużo słabszy od i tak słabego Revella🤪.

Kilka lat później wyszedł model Hellera z którego powstało dużo naprawdę wspaniałych miniatur, najlepiej wspomaganych blaszkami Parta lub Eduarda.

Revell miał całą masę błędów merytorycznych i gigantyczne pryszcze mające imitować nity. Ale i tak to był super model jak na tamte czasy.

Na Scalemates znalazłem że pierwszy był jednak nasz i to z ZP Ruch 1964r. 

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.