Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

 

Choć na twoim miejscu odpuściłbym sobie emalie do aero.

Ja we wszystkich poradnikach czytałem że do areografu lepsze są farby o mniejszej zawartości pigmentu czyli akryle.

...rozumiem że wyczytałeś i sprawdziłeś doświadczalnie. Chciał bym się upewnić, bo ja głupi cały czas maluję emaliami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czytałem we wszystkich poradnikach.

 

Sprawdzić nie miałem kiedy bo od jakiegoś tygodnia jestem posiadaczem aero.

...no to proszę nie udzielaj rad na temat którego nie znasz z własnych doświadczeń.

Witam

Kupiłem H&S Ultra z dyszą .25mm i nie bardzo potrafię uzyskać zadowalająco cienkie linie. Czy jest proste przełozenie typu - kupię dyszę 0,15 i uzyskam cienszą linię - czy też powinienem popracować nad techniką? / to drugie to na pewno - bo jak dotąd używałem jakiejś psikawki z Allegro :-)/

Pozdrawiam

Piotr

...tu nie ma gotowego przepisu. Jeden zrobi cienkie linie starą piwatą z dyszą 0.3 a inny potrzebuje super sprzętu. Pozostaje Ci trening i kombinacje z gęstością farby i ciśnieniem powietrza. Nie rób prób na papierze czy kartonie bo wchłania farbę a plastyk już nie i wychodzi inaczej.

Pytanie - do czego Ci cienka linia?

Jeżeli preshading to nie musi być bardzo cienka i precyzyjna.

Jeżeli szwabskie jelitka to....pozostaje Ci trening lub kombinowanie z maskowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jeszcze rozcieńczalnik ekstrakcyjny, jest m.in tańszy czy tez się nadaje, czy lepsza będzie benzyna?

Ja stosuję tylko benzynę lakową. Jest mniej agresywna od ekstrakcyjnej.

I podzielam opinie tych kolegów, że emaliami maluje się o wiele łatwiej niż akrylami.

Ostatnie moje małe odkrycie (przy akrylach). Po pierwszej warstwie chciałem podgonić suszenie (suszarką do włosów) i na podgrzany plastik o wiele lepiej farba się kładła. Zrobiłem parę prób na surowym plastiku z zakamarkami (ożebrowane części osłon podwozia) i jest różnica.

Oczywiście jest ryzyko przy podgrzewaniu plastiku. Nie mniej potwierdza to teorię opisaną w wydawnictwie PAYO, że lepiej się maluje podgrzanymi farbami (w kąpieli wodnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowalająco cienka linia.

 

Na ogół modelarz pytający o ten temat dostaje prostą odpowiedź:

'Ja swoim aerografem X z dyszą Y uzyskuję kreski pół milimetra.'

 

I frustracja gotowa.

 

Tymczasem taka informacja jest nic nie warta, bez dodatkowych szczegółów.

Np:

- Na czym,

- Jak długie kreski,

- Jak długo w sensie czasu,

- Za którym psiknięciem,

- Z jakim stopniem krycia.

Można jeszcze coś wymyślić. Na pewno brakuje jeszcze definicji kreski. Aerograf to nie rapitograf. Te 'pół' milimetra to kryjący rdzeń, rdzeń z bezpośrednim odkurzem, czy odległość między najbardziej skrajnymi kropeczkami odkurzu? Różnica wielkości jest wielokrotna.

O ewentualnej pokusie lekkiego poprawienia rzeczywistości też warto pamiętać.

A tak jest wrażenie, że koleżka szrafuje aerografem jak zaostrzonym ołówkiem.

 

Mniejsza dysza potencjalnie generuje cieńszą kreskę, ale równocześnie utrudnia malowanie. Wymagania co do przygotowania farby i ciśnienia rosną. Także ograniczenia co do krycia.

Namalować jest trudniej, a różnica w tej cienkości nie jest wcale wielka.

Osobiście przewiduję więcej frustracji w związku z pracą z dyszą 0.15 niż możliwego zysku.

 

Używam dysz 0.15, 0.25, 0.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta benzyna lakowa dobrze łączy się z farbą? Gdzie to można dostać, bo byłem ostatnio na stacji to nie mieli. W sklepie widziałem natomiast rozcieńczalnik lakowy.....nada sie? co to w ogóle za ustrojstwo....

Ja kupuję w Castoramie. Myślę, że w każdym z farbami mają benzynę lakową. Jak pisze rozcieńczalnik to już mogli dolać jakiegoś ksylenu, toulenu czy innego świństwa więc lepiej nie bierz. Spece mówią, że jeszcze lepiej rozcieńcza się terpentyną (farby długo schną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka linia jest dla Ciebie zadowalająco cieńka ? Jakich farb używasz i czym rozcieńczasz. Jakie cisnienie ?

 

Moze byś fotkę wkleił tych za grubych linii

 

Ja jednak stawiam na popracowanie nad techniką, bo .25 to dobry uniwersalny rozmiar. Nie widzę sensu inwestowania w .15

Farby Lifecolor rozcieńczane dedykowanym rozcienczalnikiem. Z cisnieniem zszedłem juz do 0,8 atmosfery. Zadowalajace linie - trudno okreslić - próbowałem malowac obramowania plam na Hetzerze i mniej niz ok. 4-5 mm mi sie nie udało. Zdjęcia nie wkleje bo wstyd przy tym co tu pokazujecie - wróciłem po latach i duzo jeszcze musze sie uczyc....

 

Piotr

...tu nie ma gotowego przepisu. Jeden zrobi cienkie linie starą piwatą z dyszą 0.3 a inny potrzebuje super sprzętu. Pozostaje Ci trening i kombinacje z gęstością farby i ciśnieniem powietrza. Nie rób prób na papierze czy kartonie bo wchłania farbę a plastyk już nie i wychodzi inaczej.

Pytanie - do czego Ci cienka linia?

Jeżeli preshading to nie musi być bardzo cienka i precyzyjna.

Jeżeli szwabskie jelitka to....pozostaje Ci trening lub kombinowanie z maskowaniem.

Właściwie jestem pewien że to zależy właśnie od znalezienia optymalnej kombinacji farba-rozcieńczalnik - ciśnienie plus dużo trenningu - w życiu rzadko na skróty sie udaje....

....Mniejsza dysza potencjalnie generuje cieńszą kreskę, ale równocześnie utrudnia malowanie. Wymagania co do przygotowania farby i ciśnienia rosną. Także ograniczenia co do krycia.

Namalować jest trudniej, a różnica w tej cienkości nie jest wcale wielka.

Osobiście przewiduję więcej frustracji w związku z pracą z dyszą 0.15 niż możliwego zysku.

I wszystko jasne

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do rozcieńczania to:

 

Nazwa: Humbrol (Hu)

Typ: olejne

Rodzaj: emalie, metaliczne, metalizery (10ml)

Rozcieńczalnik dedykowany: Humbrol Enamel Thinners

Info producenta: Zazwyczaj rozcieńczamy 1cz. rozcieńczalnika na 2cz. farbki.

Alternatywa MW: Wamod olejny, benzyna, terpentyna, white spirit, rozpuszczalnik ektrakcyjny

Praktyka MW: 30% ~ 40%

Uwagi: Farbkę należy dokładnie wymieszać, Metalizery (Metal Cote) można polerować po całkowitym wyschnięciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że prowadzisz sprzęt za daleko od obiektu. Strumień farby to stożek z wierzchołkiem u wylotu dyszy. Najcieńsze linie uzyskuje się niemal drapiąc po modelu. Wtedy nie ma mowy o 5mm, ale pojawiają się inne problemy.

Co wtedy z cisnieniem? w dół? rozcieńczenie większe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że prowadzisz sprzęt za daleko od obiektu. Strumień farby to stożek z wierzchołkiem u wylotu dyszy. Najcieńsze linie uzyskuje się niemal drapiąc po modelu. Wtedy nie ma mowy o 5mm, ale pojawiają się inne problemy.

Co wtedy z ciśnieniem? w dół? rozcieńczenie większe?

Czy nie rozważyć do takich drobiazgów raczej emalii? chyba w większym rozcieńczeniu są lepiej kryjące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie rozważyć do takich drobiazgów raczej emalii? chyba w większym rozcieńczeniu są lepiej kryjące?

 

No jak pisałem z mojej praktyki Lifecolory kryją dość słabo, oczywiscie krycie zależy od koloru i przy tej samej marce ciemny zawse pokryje lepiej niż biały. Z emalią może być łatwiej moim zdaniem

 

Jeżeli pisałeś że malujesz na 0.8 atm i masz problemy z linią 4-5 mm to dysza .15 na pewno Ci nie pomoże. Ktoś radził mniejszą odległość i to jest chyba "clue" problemu. Do tego płynne, równomierne ale zdecydowane prowadzenie aero żeby kreska była równa.

 

A benzyna lakowa to tzw. white spirit. Raczej nie kupowalbym tego w markecie budowalnym ale w sklepie dla plastyków. Można się przykro ździwić efektami, a te "plastyczne" są droższe ale mają lepszą jakośći na 100% bedą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A benzyna lakowa to tzw. white spirit.

Ponieważ nie wydawało mi się to prawdą zajrzałem do Wikipedii i cytuję ze skrótami.

Benzynę produkuje się w wyniku rektyfikacji ropy naftowej.

Benzyna ekstrakcyjna - to benzyna lekka, odrzucana w produkcji benzyn ponieważ zbyt szybko paruje.

Benzyna lakowa - to benzyna ciężka, odrzucana w produkcji benzyn ponieważ zbyt wolno paruje (w wysokiej temperaturze). Stosowana jako rozpuszczalnik do farb.

White spirit - spirytus mineralny otrzymywany z parafiny. Stosowany jako bezwonny rozpuszczalnik do farb.

Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jakość produktów dla plastyków jest na pewno wyższa niż w marketach budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe z tym white spiritem, czyżby producenci nie wiedzieli co sprzedają ?

 

http://www.plastyczny-sklep.com.pl/produkt-1677-White_Spirit__Benzyna_Lakowa__1000ml.html

http://agart.sklep.pl/index.php?p307,benzyna-lakowa-white-spirit-150-ml

 

czyżby słownik techniczny też się mylił?

 

http://www.1a.biz.pl/tlumaczenie/?sl_chm=white%20spirit&id_chm=1604556

 

ale, ale - tu mamy opis który chyba rozwiązuje problem

 

http://madrona.pl/component/page,shop.product_details/flypage,flypage.tpl/product_id,621/category_id,10/option,com_virtuemart/Itemid,10/vmcchk,1/

 

"White Spirit to odaromatyzowana benzyna lakowa (tzw. spirytus mineralny) stosowana do rozcieńczania produktów na bazie oleju oraz do mycia rąk i pędzli po stosowaniu olejów czy farb olejnych. Nadaje się do rozcieńczania oleju tungowego, glazury do mebli i podłóg, oleju BLO, olejowosku, jak też farb olejnych czy pokostów. Nie wydziela zapachu rozcieńczalnika"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.