Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu zakupiłem aero + kompresorek, także dziś pierwszy raz miałem ten sprzęt w rękach. W związku z tym mam 3 pytania

 

1. Surfacer 1200 + Mr Color leveling thinner. Jaki stosunek? Każdy pisze, że na oko, tak też zrobiłem - wymieszałem mniej więcej 1:1, i było jak na mój gust idealnie - ładnie kryło przy 2 barach, nie pluło pajęczyną. Czy mieszanka mimo wszystko nie powinna być bardziej rozrzedzona, np 1:2 czy 1:3 na korzyść thinnera?

 

2. Za chwilę zabieram się za pierwsze malowanie, puki co dysponuję tylko pactrami. Czy obowiązkowo trzeba do nich stosować opóźniacz? Samo rozcieńczenie z wódką nie wystarczy? Jeśli muszę coś zakupić, to jaki opóźniacz, który nada się zarówno do pactry i vallejo? Mr hobby - retarder mild?

 

3. Czym myć aero? W sensie co wlać, żeby przepłukać dyszę, czy to po akrylach, surfacerze,lub sido? Thinner? Czy może być np rozcieńczalnik wamodu do farb olejnych (akurat to mam pod ręką i jest nie drogie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1) Na oko

Ad.2) Moim zdaniem najlepszy jest fabryczny rozcieńczalnik Pactry. Ale wódka rozcieńczałem też.

Ad.3) Ja myję ClearFix'em - najtańszy i nie smierdzi. "Ciężkie" zabrudzenia Thinnerem (śmierdzi) lub nitro (też śmierdzi)

 

P.S.W moim aero po chwili malowania na osłonie iglicy robią się czasem "gluty", dlatego często ja odkręcam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie też do aero. Jestem po już 2 malowaniach i za każdym razem aero dokładnie umyty. Jednak dziś próbuje położyć Sidolux i ni cholerę nie chce mi psikać nim, tzn leci powietrze, a w zbiorniczku na farbę, gdzie mam Sido tworzą się bąble powietrza. Sprawdzałem z wodą jest to samo. W czym tkwi problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobrazuję.

 

czerwone - dysza

zielone - kapturek

niebieskie - iglica

jasnoniebieskie - powietrze

szare - farba

 

To o czym mówię, to punkt mieszania farby z powietrzem. Jeśli dysza za bardzo wystaje z kapturka, to wtedy powietrze będzie miało za daleko do dyszy i nie będzie miało siły wyciągnąć z niej farby. A jeśli dysza będzie schowana w kapturku, to powietrze będzie wpychało farbę do wnętrza. Objawem wtedy jest bąbelkowanie w zbiorniczku. Najlepiej jest, jeśli dysza będzie minimalnie wystawała poza kapturek.

 

aerob.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pytanie - jaki gwint ma kompresor MA-3000, czyli standardowy kompresorek MARa i jaki ma gwint aero TG-132, czyli najprostszy aero i najtańszy. Nie są to te same wymiary, a już szukam dokładnej liczby z tydzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pytanie - jaki gwint ma kompresor MA-3000, czyli standardowy kompresorek MARa i jaki ma gwint aero TG-132, czyli najprostszy aero i najtańszy. Nie są to te same wymiary, a już szukam dokładnej liczby z tydzień...

Kompresor MA-3000 ma gwint 1/8". Mój aero Adler też ma gwint 1/8". Nie wiem jaki gwint ma TG-132, ale firma MAR sprzedaje też przewody 1/8" na 1/4" więc może masz 1/4". Co można zmierzyć, czy jest 2 razy większy niż na kompresorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo mały gwint, z kompresora wychodzi na ok. 9mm gwint co daje 1/4", natomiast wężyk i TG ma ok3-4mm, co dałoby 1/8", stąd konsternacja.

Kolego, to jest gwint angielski. Co prawda nigdy nie byłem w Anglii, ale wysyłałem tam pracowników, którzy zgodnie twierdzili, że Anglia to jest taki kraj, że wszystko jest inne niż gdzie indziej na świecie. Inaczej się jeździ, inaczej się okna otwierają, inne są gniazdka w ścianach i inaczej się gwinty liczy.

Gwint ok. 9,7 mm zewnętrzny to jest gwint 1/8". Kompresor MAR 3000 posiadam, więc jestem pewny.

Co masz na aero, nie wiem. Niestety, przeliczanie wprost tu nie pomoże, bo np. gwint 1/4" ma zewnętrzną średnicę ok. 13 mm.

Ja do kompresora MAR 3000 dokupywałem ten wężyk

http://www.mar.sklep.pl/aerografy-i-mini-kompresor/0259.78-przewod-z-odwadniaczem-do-aerografu-1/8-w-x-1/4-w-ad-7606.html

i pasuje cieńszym końcem. Z drugiej strony musiałem dać redukcję 1/4" na 1/8" aby wpiąć się do aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący i próbuje walczyć z pierwszym modelem - najciemniej widzę malowanie. Sklejanie jest na początkowym etapie ale już pewne rzeczy muszę pomalować - przed położeniem farby jak na razie przeszkodę nie do ominięcia stanowi dla mnie zrobienie podkładu. Maluję pędzlem i zupełnie mi to nie wychodzi - stosowałem kolejno:

1) Tamiya Surface Primer - podkład gromadził się w szczelinach natomiast pozostałych powierzchni jak gdyby w ogóle nie chciał chwytać. Malowałem jednak prosto ze słoika i bez rozcieńczania - kiedy próbowałem rozcieńczyć (bodajże Tamiya X20) to mi się klej zrobił.

2) Mr Base White - zaopatrzyłem się ponieważ doszedłem do wniosku że z tym wyżej wymienionym musi być coś nie tak. Z tym jednak wyszło podobnie - malowało się kiepsko bez rozcieńczania a przypadku rozcieńczenia dedykowanym Mr Color Thinner lepiej lecz w ostatecznym rozrachunku też kiepsko - same smugi i wszędzie wybijający plastik.

 

Ponieważ spotkałem się z opinią, że te podkłady raczej dedykowane są pod aerograf (biorąc pod uwagę moje problemy skłaniam się ku tej hipotezie) to odpuściłem sobie malowanie pędzlem. Ponieważ obecnie daleki jestem od inwestowania w aerograf więc postanowiłem spróbować Mr Base White w spreju. Tu miałbym kilka pytań:

 

1) Czy Podkłady Gunze czyli Base White oraz np Mr Surfacer są agresywne względem plastiku tzn czy wżerają się w niego lub coś w tym stylu co utrudniałoby ewentualne zmycie?

2) Czy pryskanie sprejem jest trudne do opanowania? Podobno gdy psika się za blisko to podkład może właśnie wżerać się plastik rozmazując drobne szczegóły a gdy za daleko to w powietrzu zasycha tworząc grudy na powierzchni?

3) Mr Base White to ponoć typowy podkład nie wymagający szlifowania natomiast Mr Surfacer 500, 1000 lub 1200 tego wymagają. Jednak pewne niewielkie części mogą być za trudne do szlifowania - stąd też pytanie - jaką strukturę tworzy Mr Surfacer 1200? Czy jest ona chropowata tak że bez szlifowania się nie obędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem ci inaczej. Jeśli nie przeraża cię wydatek 450 zł na w miarę porządne aero z kompresorem, nawet się nie zastanawiaj.

Jestem początkującym modelarzem, już przy pierwszym modelu wpadałem w irytację przy malowaniu pędzlem większych powierzchni, więc szybko zainwestowałem w sprzęt. I nie żałuję, kultura pracy całkiem inna

 

 

Surfacer nie wżera się w plastik. Natomiast lejąc go z puszki w sprayu, łatwo możesz zalać detale - tu nie masz kontroli strumienia tak jak w aero. I wtedy czeka cię szlifowanie/rycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeraża cię wydatek 450 zł na w miarę porządne aero z kompresorem, nawet się nie zastanawiaj.

Kolega ma racje,ja puki nie zainwestuje w kompresor i aerograf nie biorę się za żadne model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma racje,ja puki nie zainwestuje w kompresor i aerograf nie biorę się za żadne model.

Zgadzam się jak najbardziej, że aero daje nową jakość, ale jak nie nauczysz operować się pędzlem, to ładnego modelu i tak nie zrobisz. Do pierwszego modelu kup podkład akrylowy w spreju w sklepie z lakierami samochodowymi (kosztuje 1/3 tego co surfacer). I zacznij właśnie od tego, żeby nauczyć się psikać z puszki i nie zalać linii. Potem malowanie pędzlami. Na wystawach cały czas jest kilka ładnych modeli malowanych pędzlami. A jak się nauczysz malować pędzlem i kupisz aero, to dopiero się okaże, że aero sam nie maluje i dopiero trzeba nabyć dużo doświadczenia, żeby uzyskać dobry efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się jak najbardziej, że aero daje nową jakość, ale jak nie nauczysz operować się pędzlem, to ładnego modelu i tak nie zrobisz. Do pierwszego modelu kup podkład akrylowy w spreju w sklepie z lakierami samochodowymi (kosztuje 1/3 tego co surfacer). I zacznij właśnie od tego, żeby nauczyć się psikać z puszki i nie zalać linii. Potem malowanie pędzlami.

To nie mój pierwszy model tylko powrót do modelarstwa po długim czasie a z aero już miałem do czynienia z tym że nie mam swojego jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerograf+kompresor generalnie mógłbym kupić ale:

1) Jest to kolejny wydatek i to niemały i uważam, że wydawanie pieniędzy w odpowiedzi na każdy problem jaki się pojawi nie jest sensownym rozwiązaniem. Tym bardziej że nie uniknę do końca malowania pędzlem tak jak pisze kolega wyżej.

2) aerograf+kompresor za 450 zł ? Za bardzo się nie orientuję ale wydaje mi się, że za taką cenę to można może kompresor kupić a gdzie jeszcze aerograf. Zależy o jakiej jakości sprzęcie rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem aerograf już do pierwszego modelu i jestem osobiście zadowolony z tego jak go pomalowałem. Pędzlem na pewno nie wyszło by tak samo. Czy malowania pędzlem unikniesz czy nie wydaje mi się,że warto jest zainwestować,bo i tak prędzej czy później sam dojdziesz do tego wniosku.

2) Spokojnie kupisz sprzęt za 450 zł.Ja mam kompresor za 200zł a piwata na aledrogo kosztuje 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego czasu dostałem aero, ale maluję wyłacznie pędzlem. Racja że nie da się zrobić dobrego modelu bez pędzla bo jak np. pomalujesz kamo lub twarze na figurkach czy ślady eksploatatacyjne, z pistoletu to raczej będzie trudne wiadomo że i malowanie pędzlem ma swoje ograniczenia np wszelkie kamuflarze pojazdowe jest je o wiele ciężej zrobić.Dlatego uważam że nieważna, technika ale efekt końcowy.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać o wzorniki kolorów np w odniesieniu do Vallejo Model Color. Natrafiłem na stare ogłoszenia sklepu MojeHobby.pl dotyczące wzorników farb stworzonych na bazie próbek. Poza tymi oferowanymi w sklepie była jeszcze zapowiedź wzorników kolejnych producentów/lini farb a w tym m.i. wspomniane Vallejo. Z tego co wiem to MojeHobby.pl porzuciło jednak te zamiary i ostatecznie taki wzornik nie powstał. Czy są jakieś inne proste wzorniki ? W sklepach internetowych niczego takiego nie widzę a na podstawie czegoś trzeba te kolory wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.