Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

1. Na początek proponuje lakiery Pactry - akrylowe, tanie i łatwo rozcieńczane (wódką lub wodą z opóźniaczem). Koszt jednego słoiczka to ok.4 zł

2. Polecam kleje CA czyli popularna Kropelka i inne Cyjanopany. Nakładaj malutkie kropelki np. igłą i przy odrobinie wprawy nie upaskudzisz owiewki.

Co do punktu czwartego - pędzel musi być płaski, szeroki, średniej wielkości. Najlepiej przejdź się do sklepu plastycznego i wybierz kilka rozmiarów, popróbuj który daje najlepsze efekty. Farbę nakładaj cieniutkimi warstwami, dobrze odczekaj aż wyschnie. Ostrzegam, że w takiej skali malowanie pędzlem to wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]2. Polecam kleje CA czyli popularna Kropelka i inne Cyjanopany. Nakładaj malutkie kropelki np. igłą i przy odrobinie wprawy nie upaskudzisz owiewki.[...]

Odradzam używanie klejów CA do klejenia przeźroczystych elementów.

Takie kleje także potrafią swymi oparami zapaskudzić "szkiełka".

Kleje CA niestety mają jeszcze jedną nieprzyjazną cechę - dają bardzo mało czasu na wzajemne dopasowanie elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam używanie klejów CA do klejenia przeźroczystych elementów.

Takie kleje także potrafią swymi oparami zapaskudzić "szkiełka".

Kleje CA niestety mają jeszcze jedną nieprzyjazną cechę - dają bardzo mało czasu na wzajemne dopasowanie elementów.

Zgodzę się, tylko jeśli mówimy o klejeniu elementu przeźroczystego z przeźroczystym. Doklejanie owiewki do kadłuba za pomocą CA wyczynem nie jest i trzeba się postarać żeby coś ubrudzić czy zaparować. Ich szybkość działania dla jednego może być wadą, dla innych zaletą. Wydaję mi się, że działając znaną zasadą "trzy razy przymierz i dopiero klej" unikniemy problemów z dopasowaniem.

Trzymam stronę CA, ponieważ Clearfix uważam za mało trwały - korzystałem z niego tylko raz i być może to tylko moje osobiste odczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]2. Polecam kleje CA czyli popularna Kropelka i inne Cyjanopany. Nakładaj malutkie kropelki np. igłą i przy odrobinie wprawy nie upaskudzisz owiewki.[...]

Odradzam używanie klejów CA do klejenia przeźroczystych elementów.

Takie kleje także potrafią swymi oparami zapaskudzić "szkiełka".

Kleje CA niestety mają jeszcze jedną nieprzyjazną cechę - dają bardzo mało czasu na wzajemne dopasowanie elementów.

Są różne gęstości kleju CA. Co za tym idzie mają różne parametry, czas wiązania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam stronę CA, ponieważ Clearfix uważam za mało trwały

 

Marcin a po przyklejeniu oszklenia siłujesz sie z nim ?

 

Robert proszę przestań, model mi właśnie zaliczył bliskie spotkanie trzeciego stopnia a jeszcze owiewki przyklejonej nie miał, także bez takich telepatycznych eksperymentów na trwałość proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert, czy planujesz dowieść, ze clearfix jest dobrym spoiwem?

jesli nie bedziesz cudował z modelem to tak ,nawet przy wycieraniu łosza /twu wiem ze to h..wa technika/ srajtasma ,patyczkami i pedzlem sie nie oderwała to nie jest złe to spoiwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ca może zaparować szybkę.Kiedyś w Dafie pięknie wkleiłem szybę a tu CA zaparował.

Z clearfixem znów jest ten problem że szyba może po jakim czasie wypaść czy coś.

Słyszałem o klejeniu owiewek wikolem. to dobre rozwiązanie?

Jest jeszcze ten drogi klej do elementów przeźroczystych Gunze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie , Panowie, którzy mieli doświadczenia z własnoręcznie tłoczonymi osłonami kabin bądź innymi przezroczystymi elementami.

 

Jakiego materiału używaliście osiągając zadowalający efekt? Ja próbowałem tłoczenia z okładkami do bindowania (0,15 / 0,2 mm) ale produkt finalny był jakiś taki strasznie cienki i wiotki .

 

Ponadto jak patrzę na owiewki będące w sprzedaży to widzę, że tam używane jest znacznie grubsze tworzywo, ok. 1mm. Z góry dziękuję za wszelkie linki do "surowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może mi ktoś wyjaśnić na czym polega problem we wklejaniu oszklenia cienkim klejem?

Ja nie mam odwagi nim wklejac boje sie że sie rozleje na oszklenie i zmatuje ,jest tak za..scie szybki

Pędzelek jest tak cienki, że przy odrobinie wprawy można nim dozować naprawdę mikroskopijne ilości kleju bez ryzyka rozlania się go poza klejone powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego materiału używaliście osiągając zadowalający efekt? Ja próbowałem tłoczenia z okładkami do bindowania (0,15 / 0,2 mm) ale produkt finalny był jakiś taki strasznie cienki i wiotki .

Nie jestem tu jakimś specem, ale gdy kilka razy dorabiałem, używałem folii z opakowań CE zabawek. Nadaje się dobrze do głębokiego tłoczenia. Problemem może być tylko to, że ciężko znaleźć nieporysowany kawałek.

 

Ponadto jak patrzę na owiewki będące w sprzedaży to widzę, że tam używane jest znacznie grubsze tworzywo, ok. 1mm. Z góry dziękuję za wszelkie linki do "surowców".

I to jest ich wada. 1 mm w skali nawet 1:48 - to 48 mm w rzeczywistym samolocie. Widziałeś gdziieś taka owiewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest ich wada. 1 mm w skali nawet 1:48 - to 48 mm w rzeczywistym samolocie. Widziałeś gdziieś taka owiewkę?

Otóż nie, wychodząc z 1 mm, przy tłoczeniu, surowiec rozciągając się zmniejsza swą grubość. Dlatego tłocząc, próbując tłoczyć, z okładek do bindowania często zdarzało mi się je przerwać, rozerwać. Może to i brak wprawy, doświadczenia ale wolę się upewnić bądź pójść inną, sprawdzoną drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest ich wada. 1 mm w skali nawet 1:48 - to 48 mm w rzeczywistym samolocie.

a to element tłoczony w płytce 1mm ma ścianki grubości 1mm? ciekawostka..

Kolega Voit pisał, cytuję: "Ponadto jak patrzę na owiewki będące w sprzedaży..." czyli według mnie myślał o gotowej owiewce, a nie o tworzywie z którego została zrobiona, tym bardziej, że owiewki w wiekszości zestawów nie są tłoczone, a wtryskowo odlewane.

A poza tym przewężenia przy tłoczeniu są głównie na zagięciach. Wątpię, czy tłocząc np. z płytki 1 mm, uda się osiągnąć na płaszczyźnie mniej niż 0,9 mm grubości. Kiedyś sporo tłoczyłem kabin do modeli latających z plexi 1 mm. Grubość po tłoczeniu była prawie bez zmian, jesli materiał nie został przegrzany. (A tłoczyło się nie na podciśnienie, tylko na podwójne przeciwkopyto, więc rozciąganie było większe.)

Ale nawet zakładając, że pocienimy o 30% czyli uzyskamy 0,7 mm to mnożąc przez 48 mamy 33 mm. Czy to będzie prawidłowa grubość owiewki?

I o to mi przede wszystkim chodziło, że kolega nie powinien się wzorować na owiewkach o grubości 1 mm, bo wcale nie mają prawidłowej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tłocząc, próbując tłoczyć, z okładek do bindowania często zdarzało mi się je przerwać, rozerwać. Może to i brak wprawy, doświadczenia ale wolę się upewnić bądź pójść inną, sprawdzoną drogą.

I dlatego Ci pisałem, że to nie jest surowiec do tłoczenia. Z okładek też mi się źle tłoczyło. Znajdź sobie opakowanie tłoczone, np. po zabawkach, po narzędziach, czy nawet po bateriach.

A teraz tak patrzę, mam przed sobą butelkę z wodą mineralną, żeby nie to niebieskawe zabarwienie to powinna się fajnie tłoczyć (ale tego nie sprawdzałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Voit pisał, cytuję: "Ponadto jak patrzę na owiewki będące w sprzedaży..." czyli według mnie myślał o gotowej owiewce, a nie o tworzywie z którego została zrobiona, tym bardziej, że owiewki w wiekszości zestawów nie są tłoczone, a wtryskowo odlewane.

(...)

Ale nawet zakładając, że pocienimy o 30% czyli uzyskamy 0,7 mm to mnożąc przez 48 mamy 33 mm. Czy to będzie prawidłowa grubość owiewki?

I o to mi przede wszystkim chodziło, że kolega nie powinien się wzorować na owiewkach o grubości 1 mm, bo wcale nie mają prawidłowej grubości.

Cały czas miałem na myśli owiewki tłoczone, a dokładniej wyciskane na gorąco, o np. takie:

BRL144068.jpg

 

I dlatego Ci pisałem, że to nie jest surowiec do tłoczenia. Z okładek też mi się źle tłoczyło. Znajdź sobie opakowanie tłoczone, np. po zabawkach, po narzędziach, czy nawet po bateriach.

(...)

Dziękuję, twój głos upewnia mnie więc, że z tych bindowanek to chyba jednak nici wyjdą. Trzeba więc szukać dalej surowca... Patrząc na zdjęcie powyżej, widać jednakże takie grubsze arkusze plexi (?) ktoś skądś bierze... Ciekawe skąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Patrząc na zdjęcie powyżej, widać jednakże takie grubsze arkusze plexi (?) ktoś skądś bierze... Ciekawe skąd?

np:

http://allegro.pl/folia-pcv-pcw-pvc-jak-pleksa-polysk-polysk-0-6mm-i2932546687.html

Nie wiem czy akurat ten materiał jest w sam raz ale jest tego trochę na Allegro.

Myślę, ze coś powinno się dać dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej jakości są te farbki dodawane przez Revvela do zestawów?Można nimi bezproblemowo malować aerografem, czy lepiej kupić inne farby?

Do niektórych zestawów dodawane są w puszkach klasyczne żywiczne - raczej nie różnią się od sklepowych. W niektórych jednak są małe pojemniki plastikowe. To farby akrylowe. Ja je lubię, ale raczej stosuję do malowania pędzlem. Porównywalne z Pactrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat akryle.Skoro są jak Pactry to chyba nimi pomaluje, biorąc pod uwagę, że sam model jest prościutki (w kokpicie tylko fotele heh,nawet blach nie można dokupić bo nie będzie na czym przymocować)to nie będe się bawił w farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie co do lutowania blaszek. Czy takie coś się nadaje ?

 

http://allegro.pl/zestaw-mini-palnik-gazowy-lutownica-mikropalnik-i2824041177.html

 

Polecałbym Dremela -- lecz nie jest to taka cena

a to się nada --- jedynie pytanie na jak długo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.