Skocz do zawartości

Projekt grupowy - Royal Navy na 102


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, M.A.V. napisał:

Ahoy Kamraci !

Melduję się w eskimoskiej stoczni :rozkaz:

Na początku grudnia szykuje mi się więcej luzu w pracy, więc będę nadganiał warsztatowo ze swoją łajbą.

Nad prawidłowym przebiegiem prac będzie czuwał nadzorca we fraku :

eskimo-0.jpg.3b7b44c027d2da0435b90e4d66311277.jpg

 

 

 

Fajne zdjęcie, nie znałem. Rozumiem, że jak będziesz robił tabliczkę do podstawki, to zakomponujesz również godło obkrętu?

180612152734_24171TC-HMS-Eskimo-Ships-Cr

 

14 minut temu, M.A.V. napisał:

Na razie tyle... w dalszej kolejności będzie dewastacja kadłuba, czyli korekta dziobu, rufy, bulajów i podniesienie kluz kotwicznych na właściwe miejsce...

:szczerbol:

 

Z rufą to nie pamiętam - opiszesz coś więcej? Gdzieś też spotkałem się z twierdzeniem, że z kształtem lub wysokością mostka jest coś nie tak. Majaczy mi sie, czy ktoś może pamięta dokładniej? No i zapomniałeś napisać o kominie, ale to oczywista oczywistość 😉

 

PS. Dostałem info, że Czarny Kot dla  z pom-pomem dla Ciebie i innymi gadżetami dla mnie dziś został nadany. Mam nadzieję, że dojedzie na koniec przyszłego tygodnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Fajne zdjęcie, nie znałem. Rozumiem, że jak będziesz robił tabliczkę do podstawki, to zakomponujesz również godło okrętu?

nie, nie - żadnych dodatkowych "fajerwerków" nie  planuję  :szczerbol:

 

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Z rufą to nie pamiętam - opiszesz coś więcej? Gdzieś też spotkałem się z twierdzeniem, że z kształtem lub wysokością mostka jest coś nie tak. Majaczy mi sie, czy ktoś może pamięta dokładniej? No i zapomniałeś napisać o kominie, ale to oczywista oczywistość

wyczytałem w necie opinie iż rufa za szybko zbiega się ku końcowi i "zadek" jest w planie po okręgu, a powinien po owalu... no ale to takie internetowe gadanie którego nie mogę zweryfikować, bo materiały które mam nie są w tej kwestii jednoznaczne. Ale jak wszystko dobrze pójdzie to będę miał w grudniu "konkretne" kwity :

515x+I4YwbL._SX428_BO1,204,203,200_.jpg

więc dużo rzeczy się wyjaśni - kwestie mostka też...

Geometrię komina już ogarnąłem - będzie skracany w 1/3 wysokości o dokładnie 2,8mm  :szczerbol:

No ale to na dalszym etapie robót -priorytetowo będzie kadłub dopieszczany

 

Godzinę temu, socjo1 napisał:

Dostałem info, że Czarny Kot z pom-pomem dla Ciebie i innymi gadżetami dla mnie dziś został nadany.

:super:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba kominy mają błędny kształt w profilu ( patrząc z góry mają zbyt trójkątne rzuty)..... należy je przed sklejeniem w części dziobowej odchudzić o jakieś1,5 mm z obu stron i dopiero wtedy skleić razem - no i wyciąć z pokładu te plastikowe obramówki gdzie mają iść bo po korekcie nie będą pasować. 

Mostek należy obniżyć  - tylko nie pamiętam o ile....

Chyba na modelwarship.com znajdziesz torchę info na ten temat.

Rufa od spodu to też trochę jakieś sajens fikszon....

Trumpek spitolił ten model dokumentnie.....

Na jaki rok planujesz zrobić model?

Wg. Trębacza ma malowanie na 1941-43 a uzbrojenie na 1939-40.....

 

Edytowane przez Janisz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janisz napisał:

Oba kominy mają błędny kształt w profilu ( patrząc z góry mają zbyt trójkątne rzuty)..... należy je przed sklejeniem w części dziobowej odchudzić o jakieś1,5 mm z obu stron i dopiero wtedy skleić razem - no i wyciąć z pokładu te plastikowe obramówki gdzie mają iść bo po korekcie nie będą pasować. 

Mostek należy obniżyć  - tylko nie pamiętam o ile....

Chyba na modelwarship.com znajdziesz torchę info na ten temat.

Rufa od spodu to też trochę jakieś sajens fikszon....

Trumpek spitolił ten model dokumentnie.....

Na jaki rok planujesz zrobić model?

Wg. Trębacza ma malowanie na 1941-43 a uzbrojenie na 1939-40.....

Dzięki za info :super:

Nabudówek na razie jakoś specjalnie nie weryfikowałem, było tylko wstępne przypasowanie by sprawdzić czy będzie dużo szpachlowania czy nie.

Eskimos będzie w wersja z HUSKY czyli lipiec 1943 - teoretycznie sprawy wyposażeniowo-uzbrojeniowe mam już ogarnięte jak inny tylni maszt, sprawy radarowe, będą dodatkowe Oerlikony + komplet wież z MicroMaster. Prawidłowy pompon też już płynie  :szczerbol:

Co do camo to będzie "klasyka" z Western Approaches - błękit też będzie klasyczny mimo że na fotkach które mam z tego czasu wydaje się ciemniejszy. 

2 godziny temu, Janisz napisał:

Trumpek spitolił ten model dokumentnie.....

Cóż... mają modele niedopracowane, ale za to wydają nowych konstrukcji całkiem dużo, więc w ogólnym rozrachunku wydaje mi się że nie ma co narzekać. Ja tego Eskimosa kupiłem już dość dawno i "na hurra" jak tylko wyszedł, bez analizowania poprawności - nie żałuje bo mimo niedoróbek to fajna łajba z kształtną linią  :super:   Swoją drogą zastanawiam się czy te błędy w geometrii kadłuba to nie jest jakieś celowe działanie w celu uproszczenia produkcji przy wypuszczaniu całego kadłuba w jednym kawałku (chociażby zbliżone niedoróbki są w ich Taszkiencie)

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

no dobra w przerwie nad kominami bawie sie z artylerią o tyle co głowna jest prosta do zrobienia to nasze bohaterskie 102 są co najmniej potraktowane po macoszemu, blachy poprawiaja trochę stan no ale postanowiłem iz nie mozna ich tak pozostawić 

 

no wiec od razu wiedziony konsumpcyjnym pędem kupiłem 102  z AJM, co prawda to MK IV ale stwierdziłem iż podstawy podobne troszke poprawie i będzie git 

 

niestety to co dostałem nie skłoniło mnie do dalszych prac i pozostała waloryzacja - nie powiem że sporo czasu zajeło mi ustalenie iż na Exeter były Mark V 102 mm na podstawach HA (High Angle ). Najleprze jednak zaczeło sie kiedy postanowiłem ustalić jak to one wyglądały no i powiem że łatwo nie jest. Tak wiec poniżej zestaw jaki mi sie udało znalezc i był mi pomocny w modernizacji 

 

674x501_27409283_12370065_1556327113.jpg.c6aa3274176e1891e823eaf62f8fb668.jpg

 

710x528_25122447_13686604_1539060221.jpg.8cba3a8bd61c6a8c4cd0d669dd0cdd74.jpg

 

HA_4_inch_Mk_V_gun_and_crew_HMAS_Canberra.jpg.0425b0a63e6eb385db96e40ae309f5d3.jpg

 

 

ponizej podobno Canbera 

HMAS_Canberra_QF_4-inch_Mk_V_AA_gun_and_crew_SLV_H98.105_3227.jpeg.000b3031ea86693cc7236a70bc0cdc95.jpeg

 

HMS_Rodney_4.7_inch_gun_crew_IWM_A_86.thumb.jpg.9629c7dd98e5f12d9fe505652098c47d.jpg

 

QF_4_inch_Mk_V_AA_gun_1940_AWM_000510.jpeg.538791e40fbd82d65bb1622d998c9f31.jpeg

 

QF_4_inch_Mk_V_gun_HA_mounting_Mk_IV_diagrams.thumb.jpg.d743b396e44c6e6813ca5fb2d0a794dd.jpg

 

QF_4-inch_Mk_V_AA_gun_on_Australian_sloop_SLV_H98.105_3194.thumb.jpeg.1f740f652ef4d538313b3999b569a700.jpeg

 

WNBR_4-45_mk5_breech_pic.jpg.6738fd61c05eb403f3adfedcc190883c.jpg

 

WNBR_4-45_mk5_Dominion_pic.jpg.03726330bbeae291fdb1141317237a0e.jpg

 

 

WNBR_4-45_mk5_destroyer_pic.jpg.d77f9448c8332b9ab38b690c6e77d440.jpg

 

podobno Hood

WNBR_4-45_mk5_pic.jpg.427fbb1f8347af498076d563ca903e22.jpg

 

 

W Exeter 102-ka prosto z pudła wygląda jak poniżej, nie trzeba było mnie przekonywać aby ją trochę skorygować :) 

 

IMG_20201217_005609_502.thumb.JPG.2219e745efc3301789d8c5947a652362.JPG

 

 

wyszło jak poniżej - chyba nie jest najgorzej - bardziej mnie niepokoi iz mam takie 3 zrobić identycznie :)))))) 

mozna powiedzieć iż u mnie nabory do roli bohatera zostały juz rozpoczęte :)

 

IMG_20201217_003549_588.thumb.JPG.870ce55f29bd09262dc52b0ec0c0f7d7.JPG

 

IMG_20201217_003450_537.thumb.jpg.2611d8f3dbc9095ca85a0ad0190c383d.jpg

 

IMG_20201217_003523_223.jpg.ced85bce91709569a0a88557c400d2b2.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez laskonogi
korekt HA dzieki Szyderczej Gale :)
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szydercza Gała napisał:

HA= High Angle......................................

oooo no włąsnie :) dzieki poprawione 

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

 

Z Nowym, Lepszym Rokiem przyszły ryfle.... :D

 

Zainteresowani -  proszę o adresy wysyłek na prv 😉

 

EDIT: cena jednego użytku wyszła 25PLN. Plus koszty wysyłki.  

Edytowane przez blacman
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Powitać panowie 

 

Tak niespełna po 9 miesiącach warsztatowej posuchy odpaliłem cążki i pilniki dzisiaj. Hood Menga na rozgrzewkę. 

Obowiązkowy inbox 

20210315_191015_copy_2016x908.thumb.jpg.dd189979db396f19330bf047ef2b7077.jpg

 

I tak po 2h spokojnego spijania kawy prawie wszystko wycięte, złożone i część poklejona. 

20210315_215625_copy_908x2016.thumb.jpg.2a5c0050141ccfb7bb38f174a3f01e84.jpg

 

Jak się uda to może jutro uda się coś pomalować 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 13.04.2021 o 00:23, Szydercza Gała napisał:

comment_7HYdNO3xGAxA6dzCa3BOnjmFofJfxV8BWisła, Wisła, ja grab, jak mnie słyszysz?

 

Ja konsekwentnie łoję równolegle. Bardzo powoli, ale nie dziw się - dwie zwykłe, tłokowe maszyny parowe dają prędkość maksymalną fregacie zaledwie 20 węzłów, to i warsztat zbyt szybki być nie może. Model nadziany na pale i żmudnie pracuję nad detalami wokół dziobówki. A to bom sobie dorobie, a to zasobnik na pociski do Hedgehoga, a to  kotwicę z innego modelu podkradnę... W ciągu paru dni wrzucę aktualizację w swoim wątku.

OGN5zV7.jpg

 

sCLx8GL.jpg

 

A poza tym jak to w życiu, kto ogląda internety ten wie - najpierw obowiązki, potem przyjemność. Zima przyszła sroga, więc jak przystało na zwykłego statystycznego obywatela, trzeba było uderzyć na Zanzibar.

A tam życie proste, choć pełne problemów jakich w tym trudnym czasie doświadcza każdy z nas. A to w jogę się człowiek zaplacze, a to na aligatura zważać trzeba, a to krab z talerza w dupę znienacka uszczypie... Także niby #pilipili niby #Zanzizanzi a jednak rzeczywistość rzęzi i skrzeczy....

R9Ga7in.jpg

(Stara Miłosna in action)

 

zZaWJIX.jpg

(Falenica drastic romantica )

 

0H5k5Rf.jpg

(Kabaty beach)

 

DTgXzGs.jpg

(Wkra/Narew sunset)

 

No więc skąd niby brać ten czas na modele???

 

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Napisano (edytowane)

Ahoy !

walka z Eskimosem idzie wolno bo w międzyczasie były zmagania z covidem a jak wiadomo walka na dwa fronty nie jest łatwa :lajkonik:

Ale postanowiłem wrzucić kilka fotek by podnieść na duchu pewnego warszawiaka, bo chyba już stracił wiarę że coś wyskrobie w tym temacie :haha: 

esk-1.thumb.JPG.b65585c145c1dd9026b2c8c942e6a437.JPG

 

esk-2.thumb.JPG.bc036bce636bcc379d97b54d3d9d8db9.JPG

 

Na razie szału nie ma bo ogarnąłem tylko w miarę kadłub  ale jest przerobiony dziób, przerobiona rufa, nowe śruby, nowe wały i nowy ster. Na razie wszystko na surowo, bez podkładu i śruby na wałach luzem bo będą jeszcze bulaje "na bogato" ale niestety mimo że zamówione na początku marca to ciągle w transporcie (chyba podróżują z Chin karawaną  :haha: ).

esk-3.thumb.JPG.e22aa2ef5f870c72fbc7df19968cc8ed.JPG

 

esk-4.thumb.JPG.bf1d406eb7bac893e1ad640210e0d16d.JPG

 

esk-6.thumb.JPG.f9ee93c174db3967afc9e340d3d0a434.JPG

 

esk-7.thumb.JPG.b0db5342cb4641db550d91f97c524600.JPG

Teraz dłubie w nadbudówkach, armatkach, skorygowałem geometrię kominów i robię przymiarki by wykorzystać pozostałości z drewnianego pokładu co mi został z Soi do waloryzacji mostka.....

 

cdn     :rozkaz:   

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szydercza Gała napisał:

Pasy bENdOM?

bYdOM, bYdOM....  u mnie na Życi  :rozga:     :haha:

a tak na serio to może coś zakombinuje jak mnie najdzie odwaga, ale tylko podkładem bo jak nie wyjdzie to się zmyje :jezyk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, M.A.V. napisał:

Ale postanowiłem wrzucić kilka fotek by podnieść na duchu pewnego warszawiaka, bo chyba już stracił wiarę że coś wyskrobie w tym temacie :haha: 

esk-1.thumb.JPG.b65585c145c1dd9026b2c8c942e6a437.JPG

 

 

 

Na razie szału nie ma bo ogarnąłem tylko w miarę kadłub  ale jest przerobiony dziób, przerobiona rufa, nowe śruby, nowe wały i nowy ster. Na razie wszystko na surowo, bez podkładu i śruby na wałach luzem bo będą jeszcze bulaje "na bogato" ale niestety mimo że zamówione na początku marca to ciągle w transporcie (chyba podróżują z Chin karawaną  :haha: ).

 

A cóż to za człek małej wiary, Tomasz Niewierny? Trzeba by mu sklepać dziobówkę...

albo rufówkę!

 

Fajnie że działasz.

 

Napisz proszę, z czego żeś wystrugał śrubcepiórka nowe (wyszły elegancko!) i co żeś robił jej w rufę.

Robiąc bulaje, nie zapomnij zaakcentować także otworów kluz kotwicznych - tak na pokładzie, jak i na burtach.

Za jakiś czas Cię będę namawiał na aftermarketowy dalocelownik, może i eleganckie "świece" dymne na rufie by mu się przydały? Ale nie uprzedzajmy wypadków 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, socjo1 napisał:

Napisz proszę, z czego żeś wystrugał śrubcepiórka nowe (wyszły elegancko!) i co żeś robił jej w rufę.

ze śrubami to była ciężka prawie miesięczna walka.... jakby była jedna to jeszcze do ogarnięcia ale są dwie cholery...

Zresztą dlatego fociłem z boku bo z dużego bliska widać że nie są idealnie bliźniacze  :szczerbol: 

Ad rem....    wymiary wziąłem z kwitów a wygląd wzorowałem się na tej fotce od kanadyjki :

a2.jpg.71ce4d109875ad10a341a56689036a05.jpg

 trzon jest zrobiony z zaostrzonego kawałka okrągłej ramki a skrzydełka z kawałków HIPSu 0,25mm.  Na starcie chciałem zrobić skrzydełka z blaszki od fototrawionek ale po wielu bojach się poddałem bo nie byłem wstanie wyciąć ładnie 6 identycznych kawałków a potem ich uformować żeby były lekko "zwinięte" i blaszka ma tą wadę że jest jednolitej grubści  . I to jest w tym przypadku zaleta HIPS - dużo łatwiej się wycina, łatwiej go uformować lekko "skręcony" a w dodatku jeszcze obrzeża mu wyszlifowałem więc fajnie to wygląda bo jest jak w  prawdziwej śrubie - "chudo na zewnątrz i grubo przy trzonie". Były jeszcze jakieś "czarymary" przy robocie, ale zaklęcia i wiązanki motywacyjne nie nadają się do zacytowania publicznie :haha:

A co do rufy to wg kwitów jakie mam to mniej więcej od początku nadbudówki na której stoi wieża X kadłub powienien  się zwężać na ostro a takim pseudo "kilem":

   a1.jpg.dd2c5b9e09b05a15107f78daeca909dc.jpg  

a w trumpku po całości leci w jajo, niestety spiłować się tego nie da wiec wyciąłem cały spód i zrobiłem nowy z  HIPSu, trzeba tylko wcześniej wkleić w środku imitacje kilku wręg żeby wszystko fajnie trzymało geometrię i potem przy szpachlowaniu i szlifowaniu się nie zapadło.  Nie jest to super geometria idealnie wg planów ale nie razi w oczy jak wcześniej i jestem ogólnie zadowolony.

Wały są nowe z mosiężnych rurek (oryginalne były za grube i za krótkie) + nowy ster zrobiony tez w HIPSu bo trumpkowy nie dość że był "kanciak" to jeszcze za mały więc nawet nie było z czego zeszlifować

 

1 godzinę temu, socjo1 napisał:

Robiąc bulaje, nie zapomnij zaakcentować także otworów kluz kotwicznych - tak na pokładzie, jak i na burtach

będzie Pan zadowolony :mrgreen:

 

 

2 godziny temu, Szydercza Gała napisał:

 no chyba że myślałeś o folii po pysznym kebabie, jak to polecaja coponiektórzy :haha: 

oj tam, oj tam.....  sam kiedyś kombinowałem z taką blacharką wycinaną z amelinum :haha:

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuch - chłop!

Popatrywałeś na walkaroundy Haidy? Co-nieco można podejrzeć (wiadomo, ostrożnie - modyfikacje i te sprawy)...

http://www.resinshipyard.com/walkarounds/haida/haida_walkaround.html

https://www.net-maquettes.com/pictures/hmcs-haida/

http://www.internetmodeler.com/2000/november/galleria/haida.htm

https://replikator.club/2021/02/11/hmcs-haida-museum-ship-in-hamilton-ontario-canada/

 

Ale poniższa zmiata wszystko:

http://jproc.ca/haida/tourintr.html

 

Edytowane przez socjo1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.