Skocz do zawartości

[WIP] - poprawki do zestawu 7TP z IBG


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem kontaktu po opublikowaniu renderów na FB. Później drugi raz, po pokazaniu wyprasek. Nikt z IBG nie reagował zarówno na komentarze pod zdjęciami, jak też na wiadomości prywatne. I żeby nie było: nie byłem jedynym komentującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, pmroczko napisał:

 

Cytat

SnaQ - piękny rysunek, właściwie nic już mi nie zostawiłeś do zrobienia... Jeżeli mogę zapytać w jakim sofcie to stworzyłeś? Pozostaje jeszcze kwestia - jakbyś mógł podać kilka podstawowych wymiarów, bo z rysunku tego nie odczytamy. Szukamy odpowiedzi na dwa pytania: 1) czy ogólna wielkość detalu wszystkim odpowiada 2) czy minimalne grubości najmniejszych detali dadzą się wydrukować na drukarce jan-kol'a? Np. Ta nakrętka - koronka jest piękna, ale czy nie za drobna?

 

Jaką średnicę ma ta nakrętka koronowa? Ogólnie dobrze i widocznie wychodzą detale rzędu 0,15-0,20 i wększe. Duże elementy z cienkimi ścianami-grubość od 0,5 ponieważ po odmoczeniu żywicy w alkoholu powyginają się i czasem już nie wracają do poprawnego wyglądu (np. siatki wieżyczki do Rosomaka, które robiłem dla kolegów z Wrocławia).

Śruby wielkości od 0,2mm wychodzą, nawet i detale 0,1mm ale nie ma to sensu bo będą prawie niewidoczne. Podsumowując najlepiej robić częsci jak największe, a jeśli już zdarzają się jakieś małe to najlepiej zachować wielkość od 0,2 choć w skali 1/35 z doświadczenia wiem, że spokojnie można robić śruby o średnicy od 0,4mm ponieważ takie będą i widoczne i są najoptymalniejsze.

 

Edytowane przez jan-kol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Czyli sprzęt o bardzo dobrych parametrach. Tak sądzę, nie będąc znawcą.

Teraz już wiem jakich minimów się trzymać.

Koronka ma średnicę 0,45mm, czyli jest jakaś mała szansa, że po modyfikacji jej detale mają szanse być widoczne na wydruku. 

 

Co do wymiarów oryginału. Ma ktoś jakieś pomysły na szerokość zespołu wózków/żółwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą widoczne jakoś minimalnie, ale raczej pod lupą, z resztą zobaczymy. Ja też takie rysuję i wychodzą. Ogólnie modelarstwo to kompromis, a żeby pewne detale były widoczne i robiły wrażenie, to niestety trzeba je nieco przeskalować czasem, bo dojdzie weathering, farba i takie detale zginą.

Edytowane przez jan-kol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam napisano - dla ludzi, którzy nie mają ochoty dłubać w facebooku?

 

Ja dziś usiadłem i zacząłem dłubac przy resorze:

 

obraz.png.267740107f64168eeb5e8c8f62e80b24.png

 

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podał wymiary oryginalnej części IBG - chciałbym, żeby moja pasowała 1:1

 

Z góry dziękuję, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli rysujecie jakieś resory to pióro grubości jakieś 0,2-03 a odstępy między nimi 0,25. Wtedy wychodzą b. ładnie i przynajmniej widoczne są pióra bo inaczej będą słabo widoczne.

Edytowane przez jan-kol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dzieki za info. Pióra są 0,2 i według rysunku to są już troche grube... Za to rowek 0,25 - to brzmi dość ekstremalnie... Spróbuję czegoś innego - pióra dam do siebie na styk, a ich krawędzie zaokrąglę - czyli w praktyce rowek będzie V-kształtny. To powinno być jeszcze lepsze.

 

Ponawiam prośbę do tych co mają zestaw o wymiary fabrycznego resora.

 

Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek  z monografii jest  nieco rozbieżny  w stosunku do  tego co jest w  odbudowanym  czołgu.   Przyjrzyjcie się ilości  piór  i umieszczeniu  tego  z podgiętą końcówką .  Nie zgadza się też  kształt  ramienia wózka (  tego  grubego elementu pod resorami) na rysunku jest  łukowaty  w oryginale  bardziej płaski i taki "złamany"  niż wygięty w łuk.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wielkie dzieki! Prace trwają dalej - tak jak redett pisał, trochę trzeba przeprojektować 😞

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po dzisiejszych poprawkach mam to:

obraz.png.915cad33ce1fabeb7171707db2bf6489.png

radett - jak widzisz uwzględniłem Twoje uwagi...

To zapraszam do komentowania - dziękuję za uwagę i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, pióra były ze sobą połączone, więc nie było takiej potrzeby. 

Teraz ja z takim zapytaniem... Na pierwszym planie zdemontowany żółw z 7tp. Czy wszystkie produkcyjne wahacze tak wyglądały? W sensie, czy wszystkie miały niesymetrycznie umiejscowione mocowanie resorów? A może to ta tuleja była niesymetrycznie względem korpusu?

IMG_20210416_061902.jpg.7583782364f05c979d551c5f83ff45a7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greif - ja przynajmniej na zdjęciach nie widziałem...

 

SnaQ - ciekawe zdjęcie! Tak jak rozmawialiśmy, na muzealnych wózkach raczej czegoś takiego nie widać. Jak się zastanowić jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie, bo wymaga wyprodukowania dwóch różnych rodzajów części (lewe/prawe) zamiast jednego typu, odwracalnego.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - miałbym tu taki stan:

obraz.png.d3ae557a40c773ca32b6ea0943f0d6a7.png

 

Zapraszam do zgłaszania ewentualnych uwag czy poprawek.

 

Zaczyna mi w głowie taki pomysł, żeby teraz to wrzucić na Shapeways, może razem z pierścionkami, jeżeli SnaQ się zgodzi. Oni teraz maja darmową przesyłkę a pierwszy egzemplarz mógłbym zaoferować po kosztach dla chętnego, który chciałby to przymierzyć do zestawu IBG - co byście na to powiedzieli?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, mówię ci, zrób tę tuleję do osi wózka większą. Z analizy zdjęć wychodzi mi ~2,3mm. Będę projektował nowe wózki. Na zestawowe nie ma co liczyć. Chyba, że robimy dwie wersje.

Ta blacha na samej górze z dwoma śrubami jest zbędna w modelu resora bo jest częścią żółwia.


A tymczasem z mojej strony koła jezdne:

image.thumb.png.15cd8f4d818fea3945e2286a67628314.png

Edytowane przez SnaQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Dobra, powiększę te tuleję ale myślę, że to może być dobry pomysł, przynajmniej na razie, żeby dwie wersje zrobić - jedną pod kompletne wózki z wydruku 3D, drugą tylko do kosmetycznej wymiany (i ta by była prawie gotowa)

 

Koła wyglądają dobrze - jakbyś tylko mógł wymiary co ważniejsze pozaznaczać, żebyśmy wiedzieli co i jak.

 

To jeżeli by nie było uwag do tego resora, to jaką następną część mógłbym wziąć na warsztat?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.