Skocz do zawartości

[WIP] - poprawki do zestawu 7TP z IBG


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, nie upieram się więc przy kompleksowej korekcie. I tak zapewne 95% ludzi nie zauważy różnicy, o docenieniu wysiłków nie wspominając. Dwie wersje są wykonalne, ale musiałyby się różnić szerokością niemal wszystkich elementów gdyż zestaw IBG powiela błędne wymiary podwozia zestawu Vickersa od CAM's (wynikające z kolei z błędnej w obu przypadkach szerokości kadłuba). Mówiąc brutalnie - albo jest powielone z CAM's, albo oba wywodzą się od "wspólnego przodka". Nawet żółwie mają ten sam  błędny dla naszych czołgów kształt (choć są inaczej rozkrojone i pozbawione kilku detali).

 

Zmodyfikowałem zatem lekko kółka, są teraz odrobinę węższe i mają większy otwór na oś wózka.

Zespół dwóch kółek ma średnicę 8,86 mm, a szerokość 4,6 mm. Średnica otworu mocującego wynosi 1,4 mm. Powinny bezproblemowo pasować teraz do zestawowych wózków.

image.png.125b1aa91fa0bec14644c9b55f311959.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja jestem za tym, żeby przygotować kompletny i poprawny zestaw, ale myślę, że warto jest też mieć coś dla tych, którzy nie chcą aż tyle czekać albo aż tyle inwestować. W związku z tym przygotowałem to:

 

https://www.shapeways.com/product/Z33UDWAJ8/1-35-polish-7tp-tank-chassis-update-for-ibg?optionId=209683435&li=shops

 

Jest to link do zestawu 8 resorów i 4 pierścionków/obejm/cybantów. Dla pierwszej osoby, która się zdecyduje jest to po kosztach - czyli ja nie mam z tego nic oprócz satysfakcji. Dodatkowo warto spróbować kodu FREESHIP21 - niedawno sią reklamowali, że mają darmową wysyłkę z tym kodem.

 

To czekam na propozycję którą część jako następną najlepiej na warsztat wziąć?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greif - no rzeczywiście, wysyłka zabija temat... A próbowałeś wpisać ten kod, FREESHIP21?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, trochę się pospieszyłeś. Te moje obejmy nie mają pierścieni do mocowania w oryginalnym elemencie modelu. Nie uprzedziłeś, że już to puszczasz. W resorze też dwa detale do poprawy. Za to te moje kółka bez problemu powinny pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Elektrony są cierpliwe, wszystko przyjmą 🙂 To pokaż proszę co i jak, to zrobimy update.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

SnaQ wykonał kawał pracy, ja też się nie leniłem (aż tak :-). Oprócz poprawek do resorów i obejm, dołożyliśmy do zestawu 32 koła drogowe. Co ciekawe cena wzrosła do 11$/€ (z 10) plus niestety przesyłka. Tak jak poprzednio moja oferta jest taka, że dla pierwszej osoby która zamówi jest to po kosztach. Całość wygląda tak:

 

1:35 Polish 7TP Tank - chassis update for IBG 3d printed

 

Jeszcze link do produktu:

https://www.shapeways.com/product/Z33UDWAJ8/1-35-polish-7tp-tank-chassis-update-for-ibg

 

Zapraszam do komentowania.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Ja tylko robię kółka i obejmy. Czyli jakieś 20% całej roboty :D
Swoją drogą jan-kol zwrócił mi uwagę, że koła jezdne mają zbyt uproszczoną geometrię i na wydruku będzie widać kanciastą krzywiznę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krzycz na mnie, bo się stresuję i mi farbki się rozlewają. Ja jestem zdania, że w tak małym elemencie nie będzie to jednak widoczne. Sprawdzimy na próbnym wydruku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wina pierwszych wtryskow, ale prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze dorobić antenę radiostacji. W moim pudle był niezły glut. Dodatkowo taka ćwierć zębatka podstawy jarzma (przepraszam, nie wiem jak to nazwać) ma podobne problemy. Części wyglądają jak nadtopione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatkę chciałbym zrobić choćby dlatego, że u mnie też jest skopana. Z podstawą anteny też pewnie da się załatwić, ale na razie brak na to wszystko czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatka - element F5:

 

Z jednej strony chyba ma być kołnierz zasłaniający ząbki. Grubość elementu 0,9 mm, a w miejscu zgrubienia 1,1 mm. Na wypustce cylinderek.

 

UPDATE: Ząbki nie mają być osłonięte kołnierzem.

 

IMG_1417.thumb.JPG.71e6d80f66801fed9f8ef3c6c3fc5f4d.JPGIMG_1416.thumb.JPG.3f05f7f965827765a4a5366cf3b13e92.JPG

 

Antena - element F32:

 

Podstawa anteny o kształcie D w widoku z góry. W widoku z boku zwężająca się ku dołowi. Na płaskiej bocznej powierzchni prostokątna wypustka do pozycjonowania w otworze blaszki fototrawionej.

 

IMG_1418.thumb.JPG.0e6d6165626679efc74282cbcd8c7e25.JPGIMG_1419.thumb.JPG.7daface859a5d7c4738916264f6b8f53.JPGIMG_1420.thumb.JPG.8cacb4dc26ec192c8e4831b7aa710776.JPGIMG_1421.thumb.JPG.d0077d2e623bee1e8e312e2a14bb0527.JPG

Edytowane przez SnaQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

No to zobaczmy, co się uda zrobić...

 

A ja tym czasem poprawiłem koła, dodatkowo doszedłem do wniosku, ze muszę od siebie trochę dalej odsunąć części, żeby się podczas drukowania nie "zlały" ze sobą - niestety to pociągnęło za sobą delikatny wzrost ceny - do 11$/€.

 

https://www.shapeways.com/product/Z33UDWAJ8/1-35-polish-7tp-tank-chassis-update-for-ibg

 

Nadal czekam na dalsze komentarze

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archelaos - muszę się jeszcze ze SnaQ-iem naradzić. Wiesz jak to jest z plikami danych a chcielibyśmy zachować nad nimi jakąś kontrolę. Jeszcze się zgłosimy w tej sprawie.

 

martinello - SnaQ jest w kontakcie z jan-kol-em, którego zresztą też zachęcam do pisania w tej sprawie. Oczywiście wydruk gdzieś lokalnie to lepsza opcja, ale przyznajcie, że 10 jurków z małym haczykiem to całkiem dobra cena. Niestety dochodzi do tego ta przeklęta przesyłka 😞

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Myślę, że w tym wątku już można sobie darować wszelkie komentarze.

Podsumujmy to tak:

1. Został stworzony model polskiego pojazdu, przez polską firmę dysponującą istniejącą dokumentacją i fachowym doradztwem.

2. Model jest niebywałym gniotem, zwłaszcza, że błędy dotyczą widocznych elementów zewnętrznych.

W związku z tym wywiązała się dyskusja i inicjatywa opracowania zestawu naprawczego, a to generuje następujące rozwiązania:

1. Można go skleić z pudła i są tacy, którzy takie rozwiązanie preferują.

2. Można skorzystać z części istniejących zestawów CAMsa czy HB (T-26)

3. Można skorzystać z pracy kolegów i zamówić zestaw na Shapewaysie.

4. Można wyrezać we własnym zakresie błędne części.

5. Można...........

I każdy ma wybór nie musząc się tu określać.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Wypada chyba ten wątek zakończyć a ewentualne dalsze prace kontynuować na priv 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sas55 napisał:

Myślę, że w tym wątku już można sobie darować wszelkie komentarze.

(...)

Wypada chyba ten wątek zakończyć a ewentualne dalsze prace kontynuować na priv 

@sas55- jako osoba kompletnie niezainteresowana tematem z punktu widzenia modelarskiego (bo na pewno nie skleję), ale zainteresowana z punktu widzenia historyczno-sentymentalnego (bo kleiłem Spójnię i tak po prostu lubię 7TP) i "socjologicznego" (ciekawie wygląda sprawa Waszej współpracy i opracowania zestawów korygujących), pozwolę sobie zapytać - dlaczego chcesz zamknąć wątek, którego nie jesteś autorem, i w którym wciąż toczy się konstruktywna dyskusja?:roll:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie jestem twórcą wątku tylko zaproponowałem takie rozwiązanie. Gdybym był jego autorem to bym go zamknął ponieważ kolejne wypowiedzi na temat indywidualnych decyzji czyli kto kupi, kto zastosuje inny zestaw, czy drogo, tanio to nie jest konstruktywna i jakakolwiek inna decyzja tylko szereg indywidualnych decyzji.

Wydaje mi się w świetle dotychczasowych wypowiedzi, że jeśli mają się pojawić jakieś konkrety to lepiej to zrobić na priv. Proszę sobie poczytać cały watek. Stąd moja propozycja.

Ona wynika też z obserwacji takiego nieco ogólnego zjawiska. Otóż wchodząc na forum zauważyć można np. nową wypowiedź w niniejszym wątku. Z nadzieją na napotkanie konstruktywnej wypowiedzi wchodzimy  a tu informacja że ktoś się zdecydował na coś  bo to za drogo, więc może zestaw inny kupić a ktoś inny kupił frytki zasiada i śledzi  a ktoś inny jednak wyda 11 dolców... 

Natomiast moja rola w tym wątku była jaka była i projektanci wiedzą jaka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Słuchajcie, ja ten wątek założyłem. Nie jest to zresztą ani pierwszy, ani jedyny który założyłem, więc już jestem przyzwyczajony, że trafiaję się komentarze o różnej przydatności, ale cóż - urok otwartych forów dyskusyjnych. Informacja o tym, że dla kogoś 11 Euro to drogo, to też pewna informacja, mimo, ze wolałbym porozmawiać o bardziej technicznych konkretach, ale ten wątek nie jest tylko dla mnie, ale dla każdego kto ma ochotę coś tu napisać.

 

Chciałbym z tego miejsca koledze sas55 serdecznie podziękować - Andrzeju, kiedy przesłałeś mi swoja kolekcję zdjęć i rysunków byłem pod wrażeniem i bardzo mi to pomogło w mojej pracy, dziękuje Ci serdecznie w imieniu swoim i tych którzy będą korzystać z zaprojektowanych przeze mnie części. Myślę, że SnaQ też to widzi podobnie.

 

I dalej w tym duchu ja nie widzę powodu, żeby ten wątek zamykać - pojawiła się propozycja, żeby jeszcze dwie części w trójwymiarze narysować, pracuję nad tym i chętnie Was poinformuje o wynikach. Jeżeli ktoś chciałby mi w tym pomóc to serdecznie zapraszam - na przykład przez wklejenie zdjęć oryginału. Jeżeli ktoś chce się ograniczyć do niezwiązanych uwag o silnym ładunku emocjonalnym - cóż, jego dobre prawo! Nadal uważam, że "plusy dodatnie" przeważają a elektrony nadal jeszcze są dosyć tanie, więc mi otwarty wątek w niczym nie przeszkadza, a może pomóc - jeżeli Wy, jego czytelnicy mi pomożecie.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.