Skocz do zawartości

[WIP] - poprawki do zestawu 7TP z IBG


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Wciągnąłem się do dyskusji, która rozpętała się po wypuszczeniu przez IBG modelu czołgu 7TP. Tak jak napisałem w tamtym wątku - marudzić nie jest sztuką, bardziej ambitnie będzie coś na to poradzić.

 

W związku z tym chciałbym zaproponować stworzenie wspólnymi siłami zestawu części, które poprawiały by błędy tego zestawu.

 

Ze swojej strony chciałbym zaproponować stworzenie rysunków w 3D, które można by puścić na drukarkę 3D. Ale potrzebuję Waszej pomocy jeżeli chodzi o określenie kształtów i wymiarów tych części, bo przedwojenny polski sprzęt to nie jest moja specjalność. Ochotników, którzy są zainteresowani takim pomysłem zachęcam do zgłaszania się. Propozycje części, które powinny się znaleźć w takim zestawie przyjmuję także od osób które nawet nie będą budowały takiego modelu 🙂

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Nie wiem czy ten wątek ,,wypali'' ale powtórzę podsumowanie, którego dokonałem w dyskusji o nowościach firmy, na podstawie uwag w dyskusji oraz własnych obserwacji odkąd stałem się ,, szczęśliwym'' posiadaczem tego zestawu.

Zewnętrze

      1. Rury, na których są mocowane wózki podwozia, a tym samym obejmy je blokujące są zdecydowanie zbyt małe.

      2. Polska modyfikacja wózków - ten element pod piórami resorów również jest zbyt mały, zbyt cienki. Tu wygląda jak dodatkowe pióro, a to była solidna odlewana część.

      3. Śruby wózków.

      4. Pióra resorów są zdecydowanie zbyt wąskie.

      5. Koła nośne są zbyt płaskie i wąskie.

      6. Brak smarowniczek na wózkach kół nośnych.

      7. Brak kątowników maskujących spód wieży wystającej poza obrys kadłuba (też łatwe do zrobienia).

       8. Mocno przesadzone nity na wieży i osłonie jarzma, które to w zasadzie były łbami śrub o kształcie wycinka sfery, niewiele wystającymi ponad blachę.

       9. Sygnalizowane przez Daniela rozmieszczenie nitów.

       Wnętrze 

       - zbiornik paliwa cały do wymiany (były dwa obok siebie).

       - zasobni na pociski - do poprawy, jest za wysoki,

       - skrzynki do ckm na zasobniku - do wymiany na te z TKS,

       - osłona wały napędowego - do wymianę na węższą, z osłoną do samego dołu,

       - ściana działowa pomiędzy przedziałem silnikowym i załogi do małej poprawy,

       - instalacja doprowadzając powietrze do silnika do wymiany,

       - dwa akumulatory ( z TKS?) do zamontowania po prawej stronie silnika,

       - chłodnice do malej korekty.

Do tego dochodzą wady technologiczne (jamy) sygnalizowane przez niektórych kolegów i to co znalazłem na podstawie wieży.

Można sklejać ten zestaw z pudła, ale wykonując model trzeba brać te cechy zestawu pod uwagę.

Wydaje mi się, że czas pomyśleć o jakimś zestawie naprawczym oraz osobiście czekam na warsztat taki nie z pudła.

Wypowiedzi firmy się chyba nie doczekamy a nie interesują mnie też  osobiście uwagi fachowców afirmujących bezkrytycznie ten wyrób oraz firmujących go swoim nazwiskiem.

Proszę dodawać kolejne uwagi oraz propozycje. Wyżej opisane cechy zestawu zostały zacytowane z postów SnaQa, Jarkka i Daniela.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, filia Muzeum Wojska Polskiego , gdzie znajduje się odbudowany egzemplarz czołgu 7 TP o pomoc w tej sprawie. Zobaczymy co odpiszą. Na razie muzeum zamknięte- zobaczymy jak zniosą obostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zestaw został opracowany na podstawie tego zrekonstruowanego obiektu i powiela jego szczegóły konstrukcyjne.

W opracowaniu zestawu naprawczego należy się posłużyć dostępną literaturą, zdjęciami i rysunkami a także zestawami 1:35 T-26 i Vickers. Co do gąsienic to pozostają chyba tylko zestawy istniejące na rynku bo nie jestem pewien, czy ktoś dysponuje takim warsztatem, aby można je było wykonać i dołączyć do przedmiotowego zestawu.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

No to super - mamy już propozycje! Andrzej - a co z tym kołem napędowym?

 

Tak sobie myślałem, żeby spróbować powoli, po kolei Twoją listę odhaczyć. Jedna rzecz, którą jeszcze bym proponował, to w miarę możliwości przetłumaczyć ją na listę części modelu, które nasz ewentualny zestaw podmieniał by 1:1. Np. z Twojej listy  punkt 1 to była by wymiana w modelu części P10, prawda? Znowu gdyby od nowa zrobić część P5, to odhaczylibyśmy punkty 2 i 4.

 

Jeżeli to co powyżej napisałem się zgadza, to może właśnie byśmy spróbowali z tą częścią P10? Jeżeli Andrzej by mi kilka wymiarów przysłał, to ja bym od razu spróbował coś w 3D narysować i zobaczylibyśmy co i jak.

 

Z gąsienicami też jest tak, że można by jedno ogniwo stosunkowo dokładnie narysować i potem wydrukować je tyle razy ile potrzeba - były już takie przypadki 🙂 Tyle że pytanie jest o koszty wydruku.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem zaproponować - jak masz część plastikową to możesz ją położyć na szkle skanera razem np. z linijką i zrobić skan - dosyć precyzyjnie można w ten sposób przekazać wymiary a wychodzi to często lepiej niż fotografia (łatwiej zrobić, zwłaszcza przy słabym świetle). Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dziękuję za to pytanie. Jak na razie założenie jest takie, żeby robić to na Shapeways - bo ja nie znam innej możliwości, żeby to wydrukować w takiej jakości, żeby to się nadawało do zabudowania w modelu. Ale oczywiście jeżeli ktoś chciałby zaproponować inna opcję druku, to trzeba to zrobić jak najszybciej, bo pod to będą od początku dostosowywane założenia projektowe typu minimalna grubość ścianki, wielkość najmniejszych detali, średnica "drutów" itd.

 

A na Shapeways zawsze można to dać równolegle, np. dla zagranicy.

 

Także zapraszam do zgłaszania, jeżeli ktoś zna opcje wydruku 3D w dobrej jakości/rozdzielczości.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłby ktoś chętny mogę nawiązać współpracę w kwestii druku 3D. Pracuję na drukarce Formlabs Form 3 czyli najnowszej. Z resztą pokazywałem tutaj na forum parę swoich modeli, które wykonałem przy użyciu tej drukarki, ale gdyby ktoś chciał się zapoznać, to zapraszam na mojego FanPage do zakładki "zdjęcia". Wszystkie swoje modele wykonywałem w oparciu o wydruk 3D-i mam nawet kilka nowych w przygotowaniu.

Parę osób korzystało już z moich usług, nawet tutaj na forum. Zapraszam by się wypowiedziały na ten temat.

 

https://www.facebook.com/genero3d

 

Edytowane przez jan-kol
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sas55 napisał:

Wydaje mi się, że zestaw został opracowany na podstawie tego zrekonstruowanego obiektu i powiela jego szczegóły konstrukcyjne.

W opracowaniu zestawu naprawczego należy się posłużyć dostępną literaturą, zdjęciami i rysunkami a także zestawami 1:35 T-26 i Vickers. Co do gąsienic to pozostają chyba tylko zestawy istniejące na rynku bo nie jestem pewien, czy ktoś dysponuje takim warsztatem, aby można je było wykonać i dołączyć do przedmiotowego zestawu.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Tylko ten 7 TP z MWP, to jest totalny składak.  Części z 7TP jest w nim może z 35-40 %.

Swego czasu rozmawiałem w Gostyniu z poprzednim właścicielem tego 7TP,  ten czołg ma mocno zużyte ogniwa, grunto-zaczepy na gąsienicach są już bardzo mocno  starte.  

Więc wcale się nie dziwię, że ogniwa w modelu są za cienkie i wyglądają jak wyglądają. 

 

 

40 minut temu, jan-kol napisał:

Jeśli byłby ktoś chętny mogę nawiązać współpracę w kwestii druku 3D. Pracuję na drukarce Formlabs Form 3 czyli najnowszej. Z resztą pokazywałem tutaj na forum parę swoich modeli, które wykonałem przy użyciu tej drukarki, ale gdyby ktoś chciał się zapoznać, to zapraszam na mojego FanPage do zakładki "zdjęcia". Wszystkie swoje modele wykonywałem w oparciu o wydruk 3D-i mam nawet kilka nowych w przygotowaniu.

Parę osób korzystało już z moich usług, nawet tutaj na forum. Zapraszam by się wypowiedziały na ten temat.

 

https://www.facebook.com/genero3d

 

 

 

Jeżeli chodzi o wydruki 3D autorstwa jan-kol, to potwierdzam, najwyższa jakość wydruku. 

Marcin drukował nam, praktycznie całe wnętrze do KTO Rosomak, elementy do ISM-Kroton, czy  elementy  do WZT-2. 

 

Pozdrawiam

Jacek 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bigmodel napisał:

Jeżeli chodzi o wydruki 3D autorstwa jan-kol, to potwierdzam, najwyższa jakość wydruku. 

Marcin drukował nam, praktycznie całe wnętrze do KTO Rosomak, elementy do ISM-Kroton, czy  elementy  do WZT-2. 

 

Pozdrawiam

Jacek 

Podpisuję się pod tym. Korzystam z druków Marcina od kilku lat, kończę teraz swojego WZT2 i składanie elementów to czysta przyjemność.  Nie uważam, żeby ustępował jakością shapeways, różnica jest jedynie w cenie :)

Edytowane przez Robroy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią poczytam co tutaj się będzie działo i jakie trzeba poprawki poczynić nad tym modelem, bo mam go w dalekiej przyszłości na kolejce 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

NAJPIERW APEL DO WSZYSTKICH ŚLEDZĄCYCH TEN WĄTEK:

PROSZĘ TYLKO O UWAGI MERYTORYCZNE, PYTANIA I WYPOWIEDZI W TEMACIE. TO,  ŻE KTOŚ POSIADA ZESTAW, NIE POSIADA GO, ZASIADA I ŚLEDZI TO INFORMACJE NIEZBYT  POTRZEBNE. 

 

A teraz do rzeczy.

Mamy jak na razie pomysł i kilka propozycji a więc rodzą się pytania, jak to wszystko ma być zorganizowane to znaczy:

1. Kto projektuje? (w domyśle Paweł). Zgoda?

2. Kto drukuje? (w domyśle jan-kol). Zgoda?

3. Kto dostarcza materiały do projektu? Myślę, że uczestnicy projektu.

4. Kto i na jakich zasadach będzie beneficjentem(ami) tego przedsięwzięcia i na jakich zasadach?

Nie wiem, czy nie powinniśmy dokonać pewnych ustaleń na priv i potem ruszyć z kopyta.

To tak na początek

A teraz ja.

Na razie zamieszczam skan z Militariów. To jako rysunek poglądowy (tego chyba IBG i eksperci nie mieli😁.

Myślę, że najlepszym podwoziem do zeskanowania będzie  T-26 z Hobby Bossa. To zrobię w weekend bo mam te modele rozgrzebane do wersji hiszpańskich i część sklejona. Poztaram sie znaleźć układ jezdny do zeskanowania i prześlę Pawłowi do zaprojektowania. Mam tez chyba gdzieś gąski Friula. Poszukam i proszę o cierpliwość a tymczasem zastanówcie się jak odpowiemy sobie na powyższe pytania.

Pozdrawiam

Andrzej 

Scan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno koło napędowe, i elementy wózka ale przy wózku Paweł musi uwzględnić polską modyfikację ale to chyba tylko ze zdjęć. Jeszcze nie oglądałem zestawu dokładnie ale myślę, że już te elementy poprawione sprawią, że będzie to bardziej model czołgu niż repliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zaczyna być dobrze. Tak, ja się wezmę za projektowanie, ale możemy też się pracą podzielić, jeżeli jeszcze następni chętni by się znaleźli.

 

Co do następnych punktów - Chciałbym opracować taki projekt, żeby była możliwość też ewentualnej późniejszej zmiany "drukarza". Na razie myślę że zwrócimy się do kolegi jan-kol.

 

Materiały przyjmę od wszystkich chętnych i będziemy nad nimi potem dyskutować w tym wątku.

 

No a jak zestaw już będzie gotowy, to chciałbym go później też zaoferować na sprzedaż dla wszystkich chętnych na całym świecie - ale dla ludzi którzy go opracowywali, w pierwszej partii oczywiście na specjalnych warunkach.

 

Andrzeju - jeszcze raz zapytam - jak widzisz mój pomysł, żeby w pierwszej kolejności spróbować narysować odpowiedniki niektórych części z zestawu?

 

Tak trochę "na próbę" chciałbym zacząć od czegoś prostego, żebyśmy zobaczyli jak wszystko działa. Chciałbym zaproponować, żebyśmy wspólnie spróbowali poprawić część P10/końcówkę rury wspierającej wózek. Andrzej pokazał już rysunek, przydało by się może jeszcze jakieś zdjęcie oryginału no i jakieś podstawowe wymiary - a ja bym spróbował to narysować i przedstawić do dyskusji - i tak, część po części byśmy mogli spróbować.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ten trick - w przypadku niektórych części nie będzie możliwe podejść do nich z linijką i zmierzyć - i potrzebujemy w toku dyskusji określić przybliżony wymiar...

 

Np. te końcówki rur - w modelu podobno za małe... To jakie będą OK? Określmy to i ja się biorę za rysowanie

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

A ja podpowiem żeby ostrożnie z tym skanowaniem, z doświadczenia modelarskiego - niestety chińscy projektańci są mało wiarygodni bo 90% lub więcej to nie są modelarze, i naprawdę w nosie mają co projektują - obudowa do telefonu czy  pralki czy model - tak samo jest tylko obiektem 3d - i stąd większość błędów w modelach bo jak projektantowi "coś" nie pasuje (nie zamyka się mu bryła itp itd) to sobie "dociągnie"to tu to  tam a że to za małe za duże... to naprawdę go nie interesuje, etat jak każdy inny. Dlatego jeśli już chcecie weryfikować to na bazie orginału a nie gdybania na oko, a tutaj jak się okazuje i tak będzie gdybanie na oko - nie ma orginału więc jedyna możliwość to "wizualne" dobranie proporcji żeby było ok. A za chwilę wyjdzie że i kadłub jest za niski/za wysoki/ za krótki/ za długi / nie  te kąty*  itp.       wybrać dowolne*
Ale z ciekawością oglądam co powstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sas55 napisał:

Pisałem, że to zrobię. Wygląda na to, że całe zawieszenie od HB będzie zrobić bo tam jest inne mocowanie wózków. 

To ja zadam inne pytanie - jaki zestaw z dostępnych na rynku najlepiej nabyć i pożenić z IBG, żeby poprawić część błędów? Pytam, bo będzie to zdecydowanie szybsza opcja od projektowania elementów do późniejszego druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mandrivecs napisał:

To ja zadam inne pytanie - jaki zestaw z dostępnych na rynku najlepiej nabyć i pożenić z IBG, żeby poprawić część błędów? Pytam, bo będzie to zdecydowanie szybsza opcja od projektowania elementów do późniejszego druku.

Z obecnych na rynku, najlepsza opcja to T-26 z Hobby Bossa. Można wykorzystać gąsienice i koło napędowe, oraz ewentualnie jakieś drobiazgi z zawieszenia. Z wczesnej wersji T-26 prawdopodobnie nadawały by się jeszcze koła jezdne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JanuszF napisał:

Z obecnych na rynku, najlepsza opcja to T-26 z Hobby Bossa. Można wykorzystać gąsienice i koło napędowe, oraz ewentualnie jakieś drobiazgi z zawieszenia. Z wczesnej wersji T-26 prawdopodobnie nadawały by się jeszcze koła jezdne.

Możesz podać numery zestawów. Nie jestem biegły w T-26 i Vickersach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, mandrivecs napisał:

To ja zadam inne pytanie - jaki zestaw z dostępnych na rynku najlepiej nabyć i pożenić z IBG, żeby poprawić część błędów? Pytam, bo będzie to zdecydowanie szybsza opcja od projektowania elementów do późniejszego druku.

I to jest może słuszna koncepcja. Proponowałbym zacząć wymiarowanie części od takiej, której na pewno nie znajdziemy w innych modelach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.