Skocz do zawartości

Tu-22 Blinder 1:72 Trumpeter


RH

Rekomendowane odpowiedzi

Szacun za model 😀 tylko nie wiem czy nie powinien być bardziej brudny 😀 i napisy nie powinny być bliżej kabiny. Ale fajnie zrobiony. Ciekawostka, na Tu 22 latał późniejszy prezydent Czeczenii Dudajew. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bombowce z czerwoną gwiazdą zawsze wyglądały urokliwie na swój sposób. Te albo się lubi albo nienawidzi. 

Szczęki na pysku są kozackie :super: i pewnie tylko ze względu na nie byłbym w stanie sobie taki bombowiec sprawić:wink:

Jak się składało ten zestaw? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rudy0007 napisał:

Bombowce z czerwoną gwiazdą zawsze wyglądały urokliwie na swój sposób. Te albo się lubi albo nienawidzi. 

Szczęki na pysku są kozackie :super: i pewnie tylko ze względu na nie byłbym w stanie sobie taki bombowiec sprawić:wink:

Jak się składało ten zestaw? 

Pytanie tendencyjne :) :)   mi sie dobrze składało     chociaż  były tam male trudności .ale to moje zdanie , inna osoba to napisali by   że do d....y a jeszcze inna ze wyśmienicie  .Wszystko zalezy od człowieka który to skleja  :)  ot taka filozoficzna wypowiedz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo Paanie, ale mi się marzą takie ruskie maszyny. Kiedyś chyba zrobie sobię taką kolekcję, ale z racji wielkości raczej celować będę w 144.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
16 godzin temu, obłok napisał:

Tylko co to za otwarte luki przed podwoziem przednim

To luki do "załadowania" pilotów - siadasz na fotel i jedziesz do kabiny :D

Widać to ładnie w 3.53

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abtb napisał:

To luki do "załadowania" pilotów - siadasz na fotel i jedziesz do kabiny :D

jako laik podrążę temat dalej bo wielce mnie to zainteresowało....

- czyli załoga liczyła 3 osoby z czego ostatni siedział tyłem... (domyślam się że to pilot, nawigator i bombardier)

- czyli z "geometrii" wynika że szyny po których wjeżdzały te fotele nie szły tylko w górę ale w końcowej fazie ruchu następowało przesunięcie w tył...  no chyba że ten pierwszy w kolejności miał miejscówkę całkiem na dziobie w pozycji leżącej...

- skąd taki pomysł na ruchome fotele od dołu?  czy to wyłącznie sowiecki patent? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, M.A.V. napisał:

czyli z "geometrii" wynika że szyny po których wjeżdzały te fotele nie szły tylko w górę ale w końcowej fazie ruchu następowało przesunięcie w tył..

Nie wydaje mi się żeby były jeszcze jakoś "odginane" Są najprawdopodobniej przymocowane do grodzi i jeżdżą tylko po linii prostej. Są to w sumie prowadnice po których porusza się fotel  w czasie "wystrzału"

Co do układu "siedzenia" to raczej "operator radaru/uzbrojenia" - pilot - nawigator. Zresztą jak się popatrzy na fotkę nr 1 to ładnie widać, że jak fotele pojadą do góry pod kątem pod jakim są ustawione to idealnie wpasują się w oszklenie" kadłuba.

22 minuty temu, M.A.V. napisał:

skąd taki pomysł na ruchome fotele od dołu?  czy to wyłącznie sowiecki patent? 

Podobne rozwiązanie było w F-104 pierwszych serii. Pilot wsiadał normalnie ale fotel był wyrzucany do dołu. Taki pomysł zrodził się z teorii, że pilot wyrzucony do góry zostanie uderzony usterzeniem pionowym. Z czasem chyba zaczęto stosować trochę szybsze katapulty i problem zniknął. W  książce "S-karda" opisującej pilotów F-104 był chyba fragment o tym, ze na niskiej wysokości pilot powinien samolot odwrócić do góry brzuchem i dopiero wtedy się katapultować.

Ot, taki międzynarodowy "patent"  :szczerbol:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.