Skocz do zawartości

IBG - zapowiedzi i nowości lotnicze


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, martinello napisał:

Może po prostu nie jest do końca redukcyjny i wymaga poprawek ?

Chyba możemy skończyć wymianę myśli w tym temacie, bo podejrzewam że prowadzi donikąd.

Gdzie jest granica "redukcujności"? Przecież, żaden model nie jest dokładną repliką w skali. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, apsynth napisał:

Gdzie jest granica "redukcujności"? Przecież, żaden model nie jest dokładną repliką w skali. 

nie jest repliką, jest przybliżeniem w skali. Jeśli jednak ma tak poważne błędy, że słowo przybliżenie przestaje pasować, to mamy gniota. Tego RWD nie da się obronić. Nawet kalkomanie nie zostały poprawnie zaprojektowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, letalin napisał:

nie jest repliką, jest przybliżeniem w skali. Jeśli jednak ma tak poważne błędy, że słowo przybliżenie przestaje pasować, to mamy gniota. Tego RWD nie da się obronić. Nawet kalkomanie nie zostały poprawnie zaprojektowane. 

W mojej subiektywnej ocenie jest ok. Więc czy jeśli IBG wypuści poprawiony płat i będzie rozsyłać go za darmo to Ja w zamian mogę dostać paczkę dropsów?

 

Wytłumacz mi proszę, co jest "poważnym błędem" w modelu,  najlepiej zrób listę lub nawę tabelkę. Idealny byłby szablon w postaci testu. Tylko proszę nie na przykładzie RWD-8, chciałbym tak bardziej ogólnie, żebym mógł to stosować do wszystkich modeli.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Soris napisał:

Jednych kręcą śledzie, innych foki...

To sugerujesz, że IBG 104kę wyda :haha:

Orzesz ty orzechu  - siedzę i czekam :mrgreen:

Jednym  zdaniem:

Jednych kręcą foki, innych śledzie :haha:

A już na poważnie: wcale mnie nie dziwi że IBG będzie wydawać kolejne wersje lub obecne tylko w innych malowaniach. Jak się towar sprzedaje to się doi ile można. A że ostatnia długonosa  foka ukazała się ze dwieście lat temu to tym bardziej nie dziwi mnie że będzie ten temat kontynuowany i pożądany.

I w niczym mi to nie przeszkadza :cool:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 12:34, Grzes napisał:

A ja Belfegora :mrgreen:

To tutaj:

https://www.shapeways.com/product/2T77H2XKB/pzl-m-15-belphegor

I dołożyłbym jeszcze  PZL  LALA-1

Edytowane przez Wojtek59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wojtek59 napisał:

To tutaj:

https://www.shapeways.com/product/2T77H2XKB/pzl-m-15-belphegor

I dołożyłbym jeszcze  PZL  LALA-1

 

Ten Belphegor na nasze to będzie 700 zł :wow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, przy okazji poprawki płata mogliby zrobić wersję ślepak

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

 

 

 

A jeszcze odnośnie poprawiania form, to popatrzcie sobie na Kovozavody, które właśnie poprawia stare formy we współpracy ze Smerem i nawet ładne pieniądze na tym kasują (patrz ceny). Jak się chce to można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wojtek59 napisał:

Ja to mam takie wrażenie, że jakikolwiek model by się nie wymyśliło, to zawsze na forum ktoś go skądś wynajdzie i jeszcze podsunie miejsce gdzie go można kupić...

Także Wojtku uważaj, bo zaraz ktoś wyskoczy z linkiem do zestawu Lala-1 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apsynth napisał:

W mojej subiektywnej ocenie jest ok. Więc czy jeśli IBG wypuści poprawiony płat i będzie rozsyłać go za darmo to Ja w zamian mogę dostać paczkę dropsów?

 

Wytłumacz mi proszę, co jest "poważnym błędem" w modelu,  najlepiej zrób listę lub nawę tabelkę. Idealny byłby szablon w postaci testu. Tylko proszę nie na przykładzie RWD-8, chciałbym tak bardziej ogólnie, żebym mógł to stosować do wszystkich modeli.

W modelarstwie ( np. makietach na uwięzi) kiedyś obowiązywały tzw.stopnie przybliżenia. Zaczynało się od modelu sylwetkowego, kończyło na makiecie wyposażonej w zmniejszone mechanizmy oryginalnej maszyny, działające tak jak w samolocie,  wyposażenie kabin itp. Na jakimś poziomie było wymagane odwzorowanie prawidłowej geometrii, zachowanie oryginalnego wzniosu, skosu, proporcji zespołów płatowca.  Tego miniatura IBG nie oferuje. Stopień przybliżenia jest moim zdaniem niższy, niż w stareńkim zestawie z Siedlec. Zaniedbanie w projekcie kalkomanii charakterystycznej orientacji liter rejestracji jest dodatkowym obciążeniem. Jeśli nie przeszkadza Tobie to, że dla poprawienia miniatury wypada zmienić na aftermarkety skrzydło, część kadłuba, sporo drobnych elementów i kalkomanie, żeby model był podobny do oryginału, to zazdroszczę i zapraszam do grupy vintage, gdzie tego typu braki są powodem nostalgicznych wzruszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej napisał "zapraszam do grupy vintage, gdzie tego typu braki są powodem nostalgicznych wzruszeń" . Może i są , ale grupa ta, nie podnieca się do rurki do sikania w kabinie , której i tak nie widać ( a lotnicy woleli sikać w gacie niż z niej korzystać).  Czasem warto się zastanowić, zanim się zdyskredytuje jaką grupę ludzi.

Edytowane przez kopernik
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł, że sam siebie chciałbym dyskredytować?  O ile mi nie przeszkadzają, a czasem wzruszają niedoskonałości starych zestawów, to nie potrafię zaakceptować gniotów produkowanych współcześnie. Tak to chciałbym, żebyś przyjął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzes napisał:

Ja to mam takie wrażenie, że jakikolwiek model by się nie wymyśliło, to zawsze na forum ktoś go skądś wynajdzie i jeszcze podsunie miejsce gdzie go można kupić...

Także Wojtku uważaj, bo zaraz ktoś wyskoczy z linkiem do zestawu Lala-1 :mrgreen:

A to wtedy bym kupił, pod warunkiem, że jest to "zestaw do samodzielnego montażu".

 

Jeszcze bracia czesi straszą Belfegorem od jakiś dwóch lat:

https://www.scalemates.com/pl/kits/mdh-x04-pzl-m-15-belfegor-belphegor--1225685. Tylko go nigdzie znaleźć nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, RWD był pierwszym ich modelem lotniczym. Jakoś nie ma aż takiej krytyki Łosia, Karasia, teraz Foki. O P11 w 32 nie wspominam. IBG się uczy i to szybko. Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na ich kolejne modele, bo jakoś oceniam je wyżej niż nowości odgrzewane Revella, czy nowe wypuski Airfixa. 

A co do utajnienia nowości, gra toczy się o kasę, przykład czeskiego Łosia (moim zdaniem, niestety)...

Swoją drogą, jestem ciekaw, co wymyślą w następnym modelu, działające stery, chowane podwozie, instalację hamulcową, zmienny skok łopat śmigła???? :))

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, letalin napisał:

W modelarstwie ( np. makietach na uwięzi) kiedyś obowiązywały tzw.stopnie przybliżenia. Zaczynało się od modelu sylwetkowego, kończyło na makiecie wyposażonej w zmniejszone mechanizmy oryginalnej maszyny, działające tak jak w samolocie,  wyposażenie kabin itp. Na jakimś poziomie było wymagane odwzorowanie prawidłowej geometrii, zachowanie oryginalnego wzniosu, skosu, proporcji zespołów płatowca.  Tego miniatura IBG nie oferuje. Stopień przybliżenia jest moim zdaniem niższy, niż w stareńkim zestawie z Siedlec. Zaniedbanie w projekcie kalkomanii charakterystycznej orientacji liter rejestracji jest dodatkowym obciążeniem. Jeśli nie przeszkadza Tobie to, że dla poprawienia miniatury wypada zmienić na aftermarkety skrzydło, część kadłuba, sporo drobnych elementów i kalkomanie, żeby model był podobny do oryginału, to zazdroszczę i zapraszam do grupy vintage, gdzie tego typu braki są powodem nostalgicznych wzruszeń.

No nie wiem czy nie oferuje, na jakieś 100-150 osób które oglądały mojego RWD na półce nikt nie zauważył wad o których piszesz, a oglądali z bardzo bliska czyli wychodzi, że stopień przybliżenia jest wysoki.

 

Sugerujesz, że jeśli nie liczę nitów i nie przykładam do planów to nie jestem prawdziwym modelarzem tylko jakimś "vintage"?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wojtek59 napisał:
W dniu 8.02.2022 o 12:34, Grzes napisał:

A ja Belfegora :mrgreen:

To tutaj:

https://www.shapeways.com/product/2T77H2XKB/pzl-m-15-belphegor

I dołożyłbym jeszcze  PZL  LALA-1

Shapeways to wspaniała strona, ale jak do niczego, nie wolno do tego co tam jest podchodzić bezkrytycznie.

Ten akurat model M-15 może i byłby dobry w skali 1:160 (chyba tak go projektowano), ale  po prostym przeskalowaniu do 1:72 staje się dosyć klockowaty no i zaczynają się ewidentne problemy typu nieprzezroczysta kabina.

Gdyby autor zadał sobie choć tyle trudu, żeby wnętrze kadłuba zaprojektować jako puste (już nie mówię, że wyposażone), to na samym materiale kilka Euro by się oszczędziło.

 

A LALA-1 to by akurat mógł być dobry temat na konwersję do jakiegoś Antosia 2 w 1:72. Taka kratownica by dobrze z drukarki 3D wyszła...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, apsynth napisał:

No nie wiem czy nie oferuje, na jakieś 100-150 osób które oglądały mojego RWD na półce nikt nie zauważył wad o których piszesz, a oglądali z bardzo bliska czyli wychodzi, że stopień przybliżenia jest wysoki.

 

Sugerujesz, że jeśli nie liczę nitów i nie przykładam do planów to nie jestem prawdziwym modelarzem tylko jakimś "vintage"?

ja nic nie sugeruję. Oceniam zestaw ten konkretny zestaw IBG. Możesz uważać, że 150 osób, które nie zauważyły problemu są lepszym potwierdzeniem prawidłowości, niż dostępna dokumentacja i zdjęcia oryginału.  Pozwolisz, że pozostanę przy swojej trochę bardziej technicznej, chociaż może niezbyt demokratycznej metodzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu podziałki 1/72 nie interesowałem się modelem RWD-8 . 

Przy okazji dyskusji o tym modelu, jest możliwość wstawienia jakiś rysunków co tam jest źle ? Model już jest nie nowy , zapewne będzie długo jedynym modelem tego samolotu i nie zaszkodzi się przygotować do ewentualnych przeróbek .

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, letalin napisał:

ja nic nie sugeruję. Oceniam zestaw ten konkretny zestaw IBG. Możesz uważać, że 150 osób, które nie zauważyły problemu są lepszym potwierdzeniem prawidłowości, niż dostępna dokumentacja i zdjęcia oryginału.  Pozwolisz, że pozostanę przy swojej trochę bardziej technicznej, chociaż może niezbyt demokratycznej metodzie? 

 

Spoko, ale oceniasz go jako współpracownik Army, jak by nie patrzeć konkurencyjnej firmy? I dlaczego tak męczysz tego RWD-8 w wątku o nowościach IBG? Wszak żadną nowością nie jest. Ja tu jednak wyczuwam nieczyste intencje. A przynajmniej brak przyzwoitości.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focke Wulfy to już jest hit. Do bazy scalemates zostały dodane zaraz po opublikowaniu katalogu. A reboxy pzl p.11, 23 i 37 przed chwilą dodałem do bazy.

 

Jak się IBG dorobi na Focke Wulfach w tym roku, to za rok ruszą coś niszowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.