Skocz do zawartości

Bentley Blower SAS scratch 1:72


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Po długim czasie postanowiłem wrócić do budowy modelu Bentleya w skali 1:72. Tyle, że dokończę go w wersji zmilitaryzowanej. Istnieje legenda, według której pewien oficer SAS wygrał w karty cywilny samochód Bentley Blower i przystosował go do pustynnych patroli. Na podstawie tej legendy powstało już sporo różnych modeli i ja też się skusiłem

 

Dla przypomnienia- najpierw powstały mastery poszczególnych części, które następnie odlałem z żywicy. Poniżej są: przedni reflektor, zbiornik paliwa, akumulatory, oraz

 

 

1.jpg

2.jpg

2a.jpg

2b.jpg

3.jpg

4.jpg

4a.jpg

4b.jpg

4c.jpg

4d.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

7a.jpg

 

Dalej mamy części podwozia: rama, resory, koła, a także silnik i kompresor, który dał Bentleyowi przydomek ‘Blower’.

 

 

8.JPG

8a.JPG

8b.JPG

8c.JPG

8d.JPG

8e.JPG

8f.JPG

8g.JPG

8h.JPG

8i.JPG

 

Potem są: tylny most,, skrzynia biegów z wałem napędowym, drążek kierownicy i chłodnica z grillem.

 

 

8j.JPG

8j.JPG

8k.JPG

8l.JPG

8m.JPG

8n.JPG

8o.JPG

 

Wreszcie po odlaniu wszystkiego z żywicy można było zabrać się za docelowy montaż.

 

 

8p.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

11a.jpg

12.jpg

12a.jpg

12b.jpg

 

W międzyczasie przygotowałem podstawkę.

 

 

13.jpg

13a.jpg

13b.jpg

 

I pomalowałem pojazd:

 

 

14.jpg

14a.jpg

14b.jpg

14c.jpg

14d.jpg

14e.jpg

14f.jpg

15.jpg

15a.jpg

16.jpg

 

Na samym końcu dodałem kilka figurek White Stork Miniatures.

 

 

17.jpg

17a.jpg

 

Model będzie można obejrzeć na żywo w najbliższy weekend w Olsztynie :)

Edytowane przez Marudek
  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie wierzę w to, na co paczam 😍  Kompletny obłęd, niejeden "trzypiątkarz" (ja na pewno) uznałby ten poziom detalu za spore osiągnięcie!

Bardzo jestem ciekawy, podziel się, proszę, techniką: jak osiągnąłeś wypukłe krawędzie zegarów na "wzorniku" deski rozdzielczej, i jak robiłeś żaluzje na pokrywie silnika?

Edytowane przez kryspacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Deskę rozdzielczą robiłem standardowym skraczem. Najpierw w miejscach zegarów wywierciłem nieco większe otwory niż potrzeba a potem wkleiłem w nie paski plastiku zwinięte w rurkę. Natomiast na żaluzjach na pokrywie silnika początkowo poległem. Miałem wytermoformowane na kopycie okaptowanie, ale w żaden sposób nie mogłem osiągnąć zadowalającego efektu. Ze złamanego nożyka zrobiłem sobie narzędzie, którym próbowałem wygniatać żaluzje od wewnętrznej strony wytermoformowanego blistra. Ale albo nacisk był różny i przez to głębokość tłoczenia, albo żaluzje nie wypadały idealnie równolegle... Dlatego ostatecznie zaprojektowałem to w 3D i zleciłem wydruk :)  

 

Moja żona uważa, że drukowany model to nie model. Ale ja się nie zgadzam. Może nie jest to tradycyjny scratch, ale co za różnica czy to vacu, wtrysk, czy wydruk skoro spełnia swoją rolę i naśladuje oryginał w określonym pomniejszeniu? A skoro sam to zaprojektowałem to właściwie sam to zrobiłem - tyle że z użyciem coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. 😎

Edytowane przez Marudek
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marudek napisał:

A skoro sam to zaprojektowałem

 

Też tak myślę - a dodatkowy bonus jest taki, że mając pliki można się swoją pracą podzielić z modelarzami na całym świecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama kiedyś stwierdziła, że nie ma nic trudnego w klejeniu modeli plastikowych, to się zawziąłem i zrobiłem potem z 50 papierowych samolotów, największy był Liberator  i Catalina z GPM, a plastiki oczywiście poszły w kąt. Taka motywacja.

 

Co z tego, że największa część to druk 3D? Sam zaprojektowałeś...

Szpary pomiędzy felgą a oponą bym jakoś zmniejszył i poprawił prawe przednie koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.