Skocz do zawartości

Oddajemy ukraińcom 18 Krabów... I co tam jeszcze się da...


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, merlin_70 napisał:

Na wojnie jak na wojnie straty będą po obu stronach. Nic nie jest niezniszczalne .za x czasu się dowiemy co się stało. Co do lotnictwa to przypominam , że lotnictwo rosyjski wykonuje około 10 razy więcej lotów bojowych niż ukraińskie. Przy porównywalnych stratach

Dokładnie... W końcu muszą trafić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, n_lukasz napisał:

Ukraińcy twierdzą, że został uszkodzony na minie a następnie sami go zniszczyli.

Twierdzą też, że odbiją Krym i takie tam inne twierdzenia też mają.

5 godzin temu, mandrivecs napisał:

Jakoś im nie wierzę

Ja też i już powiem dlaczego. Bo jest jeszcze jedna sprawa w każdym konflikcie zbrojnym oprócz działań militarnych - propaganda. I jedni i drudzy działają na tym polu z tym, że Rosja gra do wewnątrz a Ukraina zmuszona jest grać na eksport bo od tego jak sprzeda tę wojnę na zachód zależą jej losy. Dają informacje o sukcesach, filmiki jak niszczą ruski sprzęt bo to działa jak reklama - warto w nas inwestować bo mamy sukcesy. I powiem Wam, że robi to bardzo dobrze do tej pory, naprawdę można się uczyć. Demonizowanie i ośmieszanie przeciwnika to stary sprawdzony schemat. W czasie IIWŚ narosło tyle mitów o Hitlerze, że głowa mała, tak samo naśmiewano się w Stanach z Japończyków. Teraz wyszło nagle, że Putin jest najbardziej schorowanym człowiekiem na świecie, jego dni są policzone albo swoi go odstrzelą. Były opinie ekspertów, że Rosja pod wpływem sankcji skończą się pieniądze w połowie czerwca no i nic się nie sprawdziło. Jednostkowe przypadki dezercji pokazywane jako norma, czołgi na traktorach, drony strącane słoikami - to się bardzo dobrze sprzedaje, poprawia morale i ja na początku też to łyknąłem. A potem nagle news, że tysiące Ukraińców w okrążeniu, spoglądam na mapę i coś mi tu nie gra bo myślałem, że jest dobrze.

Ale wracając do naszego Kraba to lepiej napisać, że wjechali na minę niż, że dopiero co wprowadzony pojazd do linii został dosięgnięty przez wroga, bo to świadczy o tym jak sytuacja tam jest dramatyczna. Nie mogą pokazać słabości bo zachód zwątpi i nie pomoże, a jak nie pomoże to kaplica. Stawką dla nich jest być albo nie być, więc nie ma się co dziwić.

Edytowane przez TAW
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
17 godzin temu, mandrivecs napisał:

Są oficjalne dane ile Krabów wyjechało do UKR?

Ukraiński MON twierdził w zeszłym roku na konferencji, że 54 w darze + zamówili 54 w przemyśle i jest to najbardziej "oficjalna" liczba w obiegu, ale czort wie, czy można im tu wierzyć. Nasi nigdy nie przyznali ile poza potwierdzeniem kontraktu na 3 dywizjony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie... Znalazłem info z 18.10.2022:

Cytat

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu Ramstein 6 w Brukseli minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ogłosił, że Polska przekazała Ukrainie więcej armatohaubic samobieżnych Krab niż do tej pory oficjalnie informowano. Według Reznikowa na Ukrainę trafiły 3 dywizjony Krabów, czyli 54 armatohaubice.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=38254

 

Czyli Kraby w WP mamy właściwie na wykończeniu... 80-54=......

 

Dziś info, że zaczynamy oddawać Leopardy... na początek, podobnie jak wyżej, skromne 14 sztuk.

https://defence24.pl/polityka-obronna/polskie-leopardy-2-dla-ukrainy-sa-decyzje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzes napisał:

Faktycznie... Znalazłem info z 18.10.2022:

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=38254

 

Czyli Kraby w WP mamy właściwie na wykończeniu... 80-54=......

 

Dziś info, że zaczynamy oddawać Leopardy... na początek, podobnie jak wyżej, skromne 14 sztuk.

https://defence24.pl/polityka-obronna/polskie-leopardy-2-dla-ukrainy-sa-decyzje

Moim zdaniem idziemy za szeroko...

Co innego 40-letnie T-72 i BWP 1… a co innego to co wcześniej plus praktycznie wszystkie Kraby i przechodzimy do Leo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leo mamy oddać w granicach 14szt (1 kompanię) jeśli się nie mylę)na więcej nie możemy sobie pozwolić. Szczatkowa  liczba K2 nie pozwala na więcej. Poza tym chęć oddania Leo jest presją na innych użytkowników w tym Niemcy. Wszystkich Leo nie oddamy, chyba że do 2027r bo nie mamy czym ich zastąpić. Niby wszytskich  wersji mamy około 250 szt z tego 100  A5 w linii i około 30szt 2PL część jest zdana do PGZ. Także tych czołgów defacto za wiele nie mamy. Do końca roku mamy oddać wszytkie Twarde na których się szkolą ukraińskie załogi. 

Edytowane przez n_lukasz
Błąd w opisie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, n_lukasz napisał:

Leo mamy oddać w granicach 14szt (1 batalion jeśli się nie mylę)na więcej nie możemy sobie pozwolić. Szczatkowa  liczba K2 nie pozwala na więcej.

 

Nie jestem aż takim optymistą, Kraby są najlepszym przykładem - oficjalnie przekazaliśmy 18 sztuk, faktycznie na Ukrainę trafiły 72 (co przyznali sami Ukraińcy).

Efekt pomocy jest taki, że :

WP pozbawione jest broni pancernej (T-72 + PT-91 + rozpoczynająca się wysyłka Leo)

WP pozbawione jest artylerii (wszystkie dostępne Kraby + 250 (?) 2S1 + nieustalona liczba BM-21)

WP zaczyna być pozbawiane obrony przeciwlotniczej (nieustalona liczba zmodernizowanych zestawów S-125M Newa-SC) 

 

Ukraina broniąca się przed Rosją to jak najbardziej polska racja stanu, ale nie kosztem praktycznie kompletnego rozbrojenia Wojska Polskiego. Realne odtworzenie zdolności bojowej WP to min. 2026 rok, po dostawach (Abramsy + 180 K2(PL?) + K9PL) i certyfikacji jednostek. Do tego czasu jesteśmy bezbronni, a wojsko jest defiladowe.

Rozumiem konieczność modernizacji i przejścia na nowoczesny sprzęt po trzydziestu latach zastoju, ale nie w ten sposób. Walcząca Ukraina to polska racja stanu, zdolność bojowa WP i potencjał do obrony terytoriom kraju TYM BARDZIEJ!

A co będzie jeśli Ukraina jednak przegra?...

PS.
I proszę mi nie mówić, że jestem czerwonym pająkiem albo wyma:bip:ę czerwonym sztandarem. Zauważyłem, że to powszechna maniera w dyskusji ("dyskusji"?), każdy kto zachowuje zdrowy rozsądek, samodzielność myślenia i nie podziela urzędowego optymizmu jest z definicji wrzucany do worka zwolenników Putina.

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja o przekazaniu Leopardów  w takiej ilości to decyzja polityczna. Ma wymusić ruchy innych.

Przypominam , że my się z Leopardami też  się wcześniej , czy później rozstaniemy, bo docelowo na stanie ma być  Abrams i K 2 . Na razie nikt nie ma w planach  dokupywania dla Polski kolejnych Leopardów , bo najbliższa dostawa za 5 lat  ze 50 sztuk , a dostawca mocno niewiarygodny , bo dość szybko nas może za rosyjski gaz przehandlować . 

A i nie będzie jojczenia na forum , że logistycznie bezsens bo będziemy mieli za dużo typów czołgów na stanie . Dużo typów to będziesz miał na półce jak skleisz. 

 

Zagrożenia Polski atakiem  Rosji na razie nie ma , bo wojna z Polską to wojna z NATO. I każdy ruski generał to wie. Dlatego możemy sobie pozwolić na przekazywanie sprzętu. Poza tym NATO walczy głównie lotnictwem. I wielka rosyjska ofensywa skończy się jak na niebie pojawi się  stado  F - 15 , F - 16 i A - 10     Więc zostaje rosyjskim trollom, sianie zamętów na forach i robienie kisielu w głowach zwłaszcza starszych ludzi co jeszcze w LWP służyli , ze rosyjska armia niepokonana i ma nieograniczone zasoby , a jak Panie się zdenerwuje to atomem walnie, że hej. A ponieważ nie mogą napisać wprost  o pewnych rzeczach to próbują wmówić Polakom , że się rozbrajają , a zagrożenie  jest bo jak nic niedługo rosyjskie i białoruskie czołgi na nich ruszą

 

 Każdy zniszczony rosyjski czołg to czysty zysk dla nas. Jeszcze raz to napiszę. To nasza najlepsza wojna jaką  wspieramy od  1409 roku jak w workach na zboże broń dla Żmudzi szła.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna z Rosją to nie zbójecka napaść na Irak, gdzie najlepszą obroną p-lot było kilka starych Szyłek.

 

Na razie to Sholz zapowiedział, że żadne Leopardy przekazane nie będą dopóki USA nie wyśle Abramsów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Godzinę temu, HK1885 napisał:

A co będzie jeśli Ukraina jednak przegra?...

To będziesz się musiał uczyć rosyjskiego😀 Ja się uczyłem w szkole dawno temu i się nie boję. Będę albo zakładał partyzantkę albo kolaborował zależnie od sytuacji. Teraz jest modny relatywizm, więc albo albo.

 

32 minuty temu, merlin_70 napisał:

Więc zostaje rosyjskim trollom, sianie zamętów na forach i robienie kisielu w głowach zwłaszcza starszych ludzi co jeszcze w LWP służyli , ze rosyjska armia niepokonana i ma nieograniczone zasoby , a jak Panie się zdenerwuje to atomem walnie, że hej.

Ja się nie boję i byłem w LWP. Nikt mi nie zrobi kisielu z mózgu😉

Natomiast z uwagą przeczytałem wypowiedzi w tym wątku. A trafiłem tu, ponieważ zauważyłem, że zamieszczono tu kilka filmików i okazało się, że dzięki nim poszerzyłem dokumentację do pewnego pojazdu, do którego trudno się dostać i jest bardzo strzeżoną tajemnicą. 😉

Dyskusja to wymiana poglądów w celu przekonania siebie nawzajem i dojścia do konkluzji tak z grubsza. Natomiast tu jest szereg wypowiedzi w temacie na który nikt z tego forum nie ma wpływu. Kilka podobnych pieniących się tematów było np. o K2, K 9

Jedyne co można to ponarzekać, postraszyć itp. Zwłaszcza jak się nie mieszka w kraju.

1 godzinę temu, HK1885 napisał:

A co będzie jeśli Ukraina jednak przegra?...

A co będzie jak Ukraina wygra? Może zażąda od nas Rzeszowa i Przemyśla? Może się zmieni rząd i do głosu dojdą jurorzy z konkursu Eurowizji razem z Melnyczukiem itp. 

I tak można w nieskończoność...

Dobrze, że na Węgrów nikt nie napadł jak w 1920 przysłali nam amunicję

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bulik58 napisał:

Przypomina mi to okres gdy straszono Polakow iz ,, Niemcy powroca i beda zabierac ... ,, widac iz stara szkola jeszcze pozostala w pamieci . 

Tylko Niemcy zwolenników Adolfa na razie skutecznie izolują... A w UKR Bandera jest bohaterem narodowym, którego portrety oficjalnie od nowa wieszają w budynkach administracji i z weiiskreutzami śmigają na czołgach. Jak pokazuje ostatnia historia UKR to Zełenski po wojnie może skończyć jak Juszczenko i Tymoszenko po pomarańczowej rewolucji - otruty, albo w więzieniu. I nie wiesz kto z jakimi poglądami dopcha się tam do władzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bulik58 napisał:

Tak mocno izoluja iz nie wiele brakowalo aby pare tygodni temu doszlo do przewrotu w Niemczech , chyba ci co mieli ich izolawac mieli Wochenende. Julie Tymoszenke posadzil podobny typ co rzadzi na Bialorusi , a co do sprawy Juszczenki nie znaleziono winnego , ale patrzac na sposob i czym pozbywa sie rosyjskich rywali politycznych w kraju i za granica to mozna miec rozne skojarzenia. Co do Bandery - juz to tlumaczylem Ci parokrotnie i robie to ostatni raz - co oni wieszaja sobie na swoich scianach to mi wisi jak kilo kitu u sufitu , to jest ich problem narodowy i to oni musza sie z nim zmierzyc. Ty natomiast we wlasnym domu a nie obcym zmierz sie z grupami neofaszystowskimi i narodowcami. 

 

Ty naprawdę wierzysz w tę inscenizację teatralną w RFN?

 

 

Edytowane przez mandrivecs
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, bulik58 napisał:

Czy wiesz z jakiego okresu jest ten filmik nagrany, nie kiedy pokazal sie w sieci. Niektore fotki i filmy powtarzane sa co jakis czas. Rosjanie do chwili obecnej zniszczli wiecej Himarsow niz Ukraina posiada.

Dwie opcje - albo Rosjanie kłamią, albo Amerykanie dostarczają więcej niż wg. oficjalnych raportów.

 

Tu filmik z Krabów:

 

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bulik58 napisał:

Bayaktarow tez zniszczyli wiecej niz Turcy ich dostarczyli, Rosjanie zawsze niszcza wiecej tych rzeczy ktore zajda im za skore , pod Kurskiem juz zniszczyli wiecej Ferdynandow niz bylo na tym odcinku frontu a Tygrysy niszczyli dziesiatkami do konca wojny.

 

Tak zawsze było. Wszędzie, na każdej wojnie.

A Pentagon ma pewne problemy z doliczaniem się hajsu...

https://responsiblestatecraft.org/2022/11/22/why-cant-the-dod-get-its-financial-house-in-order/

 

Zresztą, o HARMach też dowiedzieliśmy się z "ruzzkiej propagandy" bo USA i Ukraina o nich milczały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grzes changed the title to Oddajemy ukraińcom 18 Krabów... I co tam jeszcze się da...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.