Skocz do zawartości

Polskie KAI FA-50


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Polska kupi 48 myśliwskich samolotów KAI FA-50 z Korei Południowej.

 

Maszyny są zbliżone konstrukcyjnie do F-16, więc łatwiej będzie przyjąć je i obsługiwać w naszych Siłach Powietrznych.

 

info:

 

https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3006212,polska-kupi-czolgi-armatohaubice-i-samoloty-z-korei-pld-szef-mon-zdradzil-szczegoly

 

 

 

KAI-FA-50-.thumb.jpeg.bff659d3acdbcd2b860090bfda26c572.jpeg

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mandrivecs napisał:

To bieliki już nie dobre? Co z tymi , które kupiliśmy od Alemanii?

 

Bieliki są szkolne, a FA-50 są myśliwcami.

 

Jakie samoloty kupiliśmy z niemiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

 

Bieliki są szkolne, a FA-50 są myśliwcami.

 

Jakie samoloty kupiliśmy z niemiec?

Sorry, Alenia Master Bielik...

FA-50 (T-50) to też maszyna szkolno-bojowa.

Ps. Ile mamy Bielików na stanie? Ile sam zamówiliśmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mandrivecs napisał:

Ile mamy Bielików na stanie? Ile sam zamówiliśmy?

16 sztuk docelowo.

Także potęga :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów samoloty szkolne podstawą polskiego lotnictwa bojowego...juz było przerabiane po wycofaniu 21 szych gdzie TS-11 były podstawowym samolotem bojowym. Czyli w wojsku po staremu, przy oszczędzanie...    z portalu propagandowego d24,, Jeśli o szkoleniu mowa, to być może FA-50 jest rozważany także dlatego, by ułatwić przechodzenie z maszyn posowieckich na F-35 i F-16. Przejście na ten pierwszy typ myśliwca z maszyn posowieckich jest problematyczne, o czym mówił niedawno w wywiadzie dla Defence24.pl jeden z pilotów doświadczalnych. Z kolei FA-50 pozwoliłby pilotom starszych maszyn przygotować się do przejścia na nowe myśliwce i jednocześnie wykonywać loty na samolotach, które mimo wszystko mają pewną wartość bojową, 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Su-22 nie oddamy, bo tyko jeszcze Wietnamczycy na tym latają, a i to nie jest pewne (nie sprawdzałem). A MiG-29? Jakoś tak mało info na ten temat. Może ich już nie ma. I ok.

 

Jeśli chodzi o zakupy to mam wrażenie, że kupujemy wszystko co się da na już. Mam wrażenie z tego, że szykujemy się na czarny scenariusz czyli Ukraina przegra, nie będzie nic do kupienia na rynku, a my będziemy w jakiś sposób przygotowani. Wspomagając Ukrainę kupujemy sobie czas. Jest to słuszne i popieram. Martwi mnie trochę szybkość zakupów i ich tryb. W sprawach bezpieczeństwa państwa (i kilku innych) powinno to być choć omawiane że wszystkimi siłami obecnymi np. w sejmie (oczywiście niekoniecznie w sposób jawny).

Takim mój pogląd na sprawę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No dobrze , wytłumacz mi, po co lub dlaczego kupują pół setki samolotów szkolnych, a nie bojowych /F-16-F-35/?

Dla podtrzymania tradycji. Obecna grupa rekonstrukcyjna Gierka i spółki po zrekonstruowaniu problemów w zaopatrzeniu w węgiel i cukier, zrekonstruuje potężne liczbą  lotnictwo uderzeniowe oparte o duchowego następcę Lima-6. Poza podtrzymaniem tradycji, zakup również pozwoli podtrzymać liczbę etatów w dowództwach eskadr i skrzydła, co w sumie może być czynnikiem decydującym.

Edytowane przez hellvis
  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW NIK wytykał w ostatnim raporcie problemy w szkoleniu pilotów skutkujące ich niewystarczającą ilością dla obecnie posiadanych samolotów. Zastanawiające w takim razie kto ma latać tą chmarą mini samolocików co to ją kupujemy na już....😏

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po wypadnięciu Su i migow zostanie 48 f 16 i 32 f 35 za x lat i to trochę mało na zapewnienie minimum bezpieczeństwa polskiego nieba gdzie ocenia się polskie potrzeby na gdzieś 160 samolotów bojowych , a pilotów tez nie mamy górki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, em napisał:

No dobrze , wytłumacz mi, po co lub dlaczego kupują pół setki samolotów szkolnych, a nie bojowych /F-16-F-35/?

Jeśli to do mnie, a przypuszczam, że tak to spieszę odpowiedzieć. 

 

Nie wiem. 

To moje takie dywagacje choć może nie tak odległe od tematu. Może tylko to jest na półkach (a bierzemy wszystko razem z półkami). Może ludzie z walizkami (pewnie mało podobne, ale nie wykluczone). Może działania na rynek wewnętrzny (coś robimy). A może spodziewamy się tylu adeptów sztuki latania, ze musimy mieć czym to ogarnąć. No cóż Iskier nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mcrec1962 napisał:

Wygląda jak Folland Gnat po faceliftingu.

 

Dokładnie to samo pomyślałem, ma coś w sobie, co od razu skojarzyło mi go z Phallusem :D

 

Może też będziemy produkować. Tak czy siak zakupy robimy hurtowo, drukarki to tam chyba już dymią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz, emerytura wojskowa,  lepsza od cywilnej... szkoda ludzi którzy ,jesli cos sie wydarzy, beda tym latac.To właściwie  w tej konfiguracji Su-22/Su-25...z calowymi wymiarami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, em napisał:

Słowo klucz, emerytura wojskowa,  lepsza od cywilnej... szkoda ludzi którzy ,jesli cos sie wydarzy, beda tym latac.To właściwie  w tej konfiguracji Su-22/Su-25...z calowymi wymiarami.

W tej to znaczy w ktorej ?'Zdawało mi się ze zestaw uzbrojenia ciut inny u Koreańczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.