Skocz do zawartości

Wycinanie małych otworów w maskach


zaruk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Próbuję namalować brytyjskie oznaczenia na Camelu, w tym celu zrobiłem proste maski z tamijuniowej taśmy. Niestety, nie wiem jak wyciąć najmniejszy okrąg. Ma on średnicę 5,6 mm i nóż cyrklowy Olfy jest za duży.

 

Maski.thumb.jpg.b3355a586e27948c1a571e419dcd7f6e.jpg

 

Taka średnica powoduje jednocześnie, że - dostępne w marketach - wycinaki (średnica 5 i 6 mm) nie nadają się. Znalazłem na allegro komplet wycinaków, jest tam taki o średnicy 5,5 mm - ale komplet z przesyłką to koszt około 65 PLN, dla jednorazowej (jak na razie) akcji niespecjalnie się opłaca. Jak sobie radzicie w podobnych sytuacjach - małe otwory o niestandardowych średnicach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale - jak można dostrzec - powierzchnia płata nie jest równa, ma dość wyraźne żebrowanie co uniemożliwia dokładne przyłożenie szablonu. Powstaje zatem niebezpieczeństwo niedokładnego wymalowania okręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, zaruk napisał:

Myślałem o tym, ale - jak można dostrzec - powierzchnia płata nie jest równa, ma dość wyraźne żebrowanie co uniemożliwia dokładne przyłożenie szablonu. Powstaje zatem niebezpieczeństwo niedokładnego wymalowania okręgu.

Może się tak zdarzyć. Chyba najmniejsze ryzyko byłoby przy szablonach zdaje się AK, które są z takiej pseudo-tektury. Można je dość mocno i dokładnie docisnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kiedyś w modelarstwo kartonowe i z doświadczenia wiem że skalpel i metoda na dziobaka się sprawdza. Możesz spróbować tak wyciąć kółko o tej małej średnicy i pomalować na boku by zobaczyć efekt. Nacięcia skalpelem naprawdę minimalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź suwmiarkę, udaj się do najbliższego dobrego sklepu modelarskiego i dobierz sobie gotowe maski Montexu, czy  podobne. W większości przypadków da się.

Pytanie jeszcze, czy na pewno średnica 5,6 mm jest prawidłowa, i czy różnica tych 0,4 mm w porównaniu z wycinakiem będzie widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Piotr Dmitruk napisał:

Pytanie jeszcze, czy na pewno średnica 5,6 mm jest prawidłowa, i czy różnica tych 0,4 mm w porównaniu z wycinakiem będzie widoczna.

 

Piotr, średnicę mierzyłem na kalkomanii suwmiarką. Dotychczas wydawało mi się, że posługuję się nią jako tako i przyjąłem, że pomiar jest wykonany prawidłowo.

Czy zaś różnica będzie widoczna - trudno mi powiedzieć. Jeśli już zdecydowałem się malować znaki to po to, aby było lepiej niż to umożliwia producent 😉

Dlatego metody nie zapewniające lepszego efektu zostawiam sobie jako plan B.

 

Godzinę temu, Klapouch napisał:

Może się tak zdarzyć. Chyba najmniejsze ryzyko byłoby przy szablonach zdaje się AK, które są z takiej pseudo-tektury. Można je dość mocno i dokładnie docisnąć. 

 

Czy chodzi i te szablony?

 

Circle-Textures-ST-SF002.jpg.8503ac185da641e15d909453a75a240e.jpg

 

Przy okazji, dziękuję Wam wszystkim za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin @zaruk

Ktoś pisał jakiś czas temu,  że Olfę da się nieco zmodyfikować, aby wycinała kółka o mniejszej średnicy. Przełożenie nożyka, czy też śrubki na drugą stronę? W tej chwili nie pamiętam, sprawdzę w domu. Coś mi się kojarzy że pisali o tym @abtb lub Brat Lesław @lesio-69 ? Może się odezwą.

Sprawdzę też w domu, czy nie ma takiej możliwości drugi mój cyrklo-nożyk, wieczorem dam znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, socjo1 napisał:

Ktoś pisał jakiś czas temu,  że Olfę da się nieco zmodyfikować,

Pisał, pisał :wink:

Olfę da się zmodyfikować ale nie aż do takiej średnicy. @zaruk, twój mentor z Twierdzy Boyen (tj. Giżycka) przecież chwalił się swego czasu patentem idealnym do kółek czyli cyrklem z zamontowanym skalpelem. Podobno da się wyciąć każdą średnicę. Pisz, dzwoń, naciskaj czy co tam jeszcze :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, abtb napisał:

cyrklem z zamontowanym skalpelem. Podobno da się wyciąć każdą średnicę. Pisz, dzwoń, naciskaj czy co tam jeszcze :mrgreen:

 

Adam Słodowy?

Chyba za późno na monity....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaruk napisał:

 

Piotr, średnicę mierzyłem na kalkomanii suwmiarką. Dotychczas wydawało mi się, że posługuję się nią jako tako i przyjąłem, że pomiar jest wykonany prawidłowo.

Czy zaś różnica będzie widoczna - trudno mi powiedzieć. Jeśli już zdecydowałem się malować znaki to po to, aby było lepiej niż to umożliwia producent 😉

Dlatego metody nie zapewniające lepszego efektu zostawiam sobie jako plan B.

Chodzi mi o to, czy wymiar na kalkomanii jest prawidłowy, zgodny z pomniejszonym rzeczywistym. Jej autor też mógł wziąć ten wymiar z głowy.  0,4 mm to żadna różnica na modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, zaruk napisał:

Adam Słodowy?

Nie, Wielki Gonzo 

39 minut temu, zaruk napisał:

Chyba za późno na monity....

A, to ja nic nie wiem na ten temat i wchodzę w stosunki międzyludzkie :mrgreen:

A tak na poważnie to poważnie piszę o tym cyrklu.  Zwykły cyrkiel (a może najlepiej z gwintowaną regulacją) i "wkładką" do kreślenia tuszem. We wkładkę należy zamontować skalpel i "włala", jak mawiają francuskie projektanty

Mi co prawda ta sztuka do tej pory się jeszcze nie udała ale jak wiadomo - dwie lewe ręce  :wink:

O taki:

cyrkiel-zerownik-6501-koh-i-noor-w-iext104130238.jpg.2a21d2c5769aa14fc0476975b88fc226.jpg

Trzeba tylko to po lewej przekręcić o 180 stopni i zacisnąć jakoś skalpel czy kawałek skalpela w tej rozdziawionej paszczy :mrgreen:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci poradzę coś takiego: poszukaj metalowej rurki, może to być wkład (mosiężny) z długopisu Zenith. Tniesz w miejscu, które ma odpowiednią średnicę, wiertłem (lub frezem kulowym) o średnicy większej od średnicy otworu ostrzysz krawędź od środka rurki (która będzie tnącą). Masz przyrząd, możesz nim wybijać pomagając sobie czymś cięższym lub wycinać kręcąc. Jak tak robię, wykorzystuję drobne elementy jak igły do strzykawek oraz większe. Najprościej byłoby jak posiadał łuskę z naboju do KBKS, kaliber 5,6, no i nie musiałbyś ostrzyć 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Thalgonis napisał:

No nie wiem czy Montex... Trzy razy miałem od nich maski i trzy razy ten ich kleik się fatalnie trzyma powierzchni... w dziedzinie masek  najlepsze są od edka.

Edek robi maski do malowania znaków? Klej brzydko zostaje po tych czarnych na szkiełka , z szarymi nie mam problemów.

Godzinę temu, RogerM napisał:

, może to być wkład (mosiężny) z długopisu Zenith.

.. nie wiem czy kolega znajdzie takie coś / jak co mogę podesłać/  Wszelkie rurki się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fixer napisał:

A najlepiej kupić kółkownicę od Menga/DSPIAE za niecałe 300 PLN:) . I żadne kółka ci niestraszne.

Zawsze można iść po bandzie i kupić ploter tnący... np. hobbystyczny Circut Joy za 1000 PLN i wtedy tniesz nie tylko kółka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, radziu_82 napisał:

Zawsze można iść po bandzie i kupić ploter tnący... np. hobbystyczny Circut Joy za 1000 PLN i wtedy tniesz nie tylko kółka...

 

Można. Ponieważ nie chciałem kupować wycinków za 65 dzynksów, kupię ploter za jedyne 1000. I będę ciął nie tylko kółka. 

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie pomysły, uzbierał się niemały poradnik, pewnie jeszcze ktoś oprócz mnie skorzysta. Pewnie pójdę na łatwiznę i pożyczę od życzliwej duszy ten ostatni przyrząd, co to da radę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.