Skocz do zawartości

Gun Truck na gąsienicach - 1:35 M548 + Quad .50


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Zapraszam do kolejnego warsztatu o tematyce "wietnamskiej". Jego tematem będą prace nad tym zestawem:

 

boxtop.jpg

 

Twórcy tego zestawu wzorowali się na tym zdjęciu, które było umieszczone w książce "Armor of the Vietnam War (1) Allied Forces" wydawnictwa Concord:

 

M548_swamp_fox01.jpg

 

I przez jakiś czas to było jedyne znane zdjęcie tego wozu. Weterani z amerykańskiego "National Duster, Quad and Searchlight Association" znaleźli jeszcze zdjęcie podobnej, ale jednak innej maszyny:

 

M548_other.jpg

 

Ale do zbudowania tego modelu w końcu zmotywowało mnie odnalezienie w sieci tych zdjęć:

 

M548_swamp_fox02.jpg

 

M548_swamp_fox03.jpg

 

Pomyślałem sobie - lepiej uz nie będzie! Mimo wszystko gdyby ktoś miał jeszcze jakieś ciekawe foty to proszę o umieszczanie ich w tym wątku. Gdyby ktoś wiedział co jest napisane drobnym drukiem nad drugim kołem drogowym, to też bardzo proszę o pomoc.

 

A tymczasem obejrzałem sobie podwozie:

 

chassis01.jpg

 

I doszedłem do wniosku, że muszę poprawić to zawieszenie - i to będzie pierwsza rzecz, którą się zajmę.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarze!

@makinen- no właśnie, rzadko się ten model widzi, muszę to zmienić!

@bulik58- oczywiście, że foty się przydadzą, bardzo dziękuję!

 

A ja tym czasem zacząłem ciąć. Jak już pisałem będę przeszczepiał zawieszenie, dawcą jest Italeri, w dzisiejszych czasach zaskakująco trudne do zdobycia. Przy okazji napiszę - jakby ktoś potrzebował części do zbudowania M163 Vulcana to miałbym do wydania...

 

Zacząłem od starannych przymiarek, kiedy już miałem wszystkie wymiary złapane, to najpierw powierciłem otwory tam gdzie były osie obrotu wahaczy, a potem złapałem za nóż. Najpierw zrobię jedną stronę na gotowo, a potem zabiorę się za drugą. Na razie wygląda to tak:

 

chassis02.jpg

 

Na dole widać koło drogowe z AFV Club - zero detali od wewnątrz. Następna jest moja hybryda z detalami od wewnątrz - tu daję część Italeri a od zewnątrz zostanie AFV Club, nawet całkiem ładna. Przy okazji koło jest węższe, a to daje miejsce na lepiej odwzorowane zawieszenie i geometria (odsadzenie gąsienicy) zostaje bez zmian.

 

W tej chwili mam już przyklejone wahacze z jednej strony i schną, żeby wszystko było prosto. Jak wszystko solidnie wyschnie to pokażę foty i biorę się za drugą stronę.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działko przeciwlotnicze jest przepotężne i przefajne. Wprawdzie na M16 wygląda niebo lepiej (kiedyś mam nadzieję, że uda mi się je zrobić), to jednak taki pokrak to fajna sprawa do obejrzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary dobry Hobby Fan to robił...

214669-13385-25-pristine.jpg

 

To jakby ktoś chciał sobie dorobić przyczepkę, to ja mogę górą poratować 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Chciałem pokazać jak przeszczep się przyjmuje:

 

chassis03.jpg

 

A tak to wygląda bez kół - z drugiej strony porównanie z kołami AFV Club od wewnętrznej strony:

 

chassis04.jpg

 

Teraz druga strona się robi. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartosz Ciesielski- dzięki za komentarz, miło, że zajrzałeś!

 

A ja już mam jakieś wyniki, jeśli chodzi o przeszczep/podwozie:

 

chassis05.jpg

 

Italerowskie M113 mają w zestawie 69 ogniw na stronę - niby więcej, niż powinno być, a jak widać i tak za mało... W związku z czym postanowiłem dorobić od podstaw brakujący odcinek w takim miejscu, żeby nie rzucało się to w oczy... Do malowania gąsienice na razie są zdejmowane - to powinno pozwolić na dostateczny dostęp do wszystkiego:

 

chassis06.jpg

 

No to teraz spróbuje trochę podgonić z kastą - trzeba tu dorobić trochę tej pogiętej blachy, która jest widoczna na oryginale...

 

Bardzo dziękuję za uwagę i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dzień dobry!

Trochę to trwało, ale w końcu mam dla Was update... tyle czasu zeszło na opracowanie własnych kalkomanii a potem częściowo użycie ich...

Bo trzeba powiedzieć, że model prosto z pudełka wnętrze ma mocno uproszczone, a sporo się tam dzieje i to będzie widać, jeżeli nie zamontuje się dachu.

Bardzo tu pomaga zestaw blaszek Eduarda 35906, który przezornie zakupiłem, kiedy jeszcze był w sklepach.

To może pierwsze zdjęcie, na którym widać niektóre blaszki, dorobione przeze mnie "wnętrzności" i pierwsze kalkomanie:

int01.jpg

 

Potem znowu chwilę trwało, żeby wszystko pomalować i nakleić resztę kalkomanii. Teraz wygląda to tak:

 

int02.jpg

 

Jak widać dorobiłem też gaśnicę, na swoim miejscu będzie też latarka, którą mam wydrukowana w 3D. Gaśnice zresztą też trzeba będzie (do innych projektów) w 3D wydrukować.

Teraz spróbuję całą kabinę poskładać i wtedy biorę się za przód, ale od zewnątrz.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrkur- dobrze się składa, jak drukuję kalki to zawsze w dwóch kopiach - wtedy mam zapas i zero stresu przy kładzeniu 🙂 To jak skończę tutaj, to się zgłoszę i to co mi zostanie może być dla Ciebie. Mam jeszcze większą ilość "zegarów" do tego.

 

@Markuz - cieszę się i dzięki za komentarz!

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pmroczko napisał:

@piotrkur- dobrze się składa, jak drukuję kalki to zawsze w dwóch kopiach - wtedy mam zapas i zero stresu przy kładzeniu 🙂 To jak skończę tutaj, to się zgłoszę i to co mi zostanie może być dla Ciebie. Mam jeszcze większą ilość "zegarów" do tego.

 

Biorę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

Powoli do przodu - mam dla Was kolejny update.

Dorobiłem apteczkę i latarkę, w dużym powiększeniu wygląda to tak:

 

int03.jpg

 

Latarka jest z wydruku 3D, jakby ktoś potrzebował to można taką kupić tutaj: https://www.shapeways.com/product/8QYFT3D3D/1-35-mx-991-u-flashlight-16x

 

Wziąłem się za zmontowanie kokpitu:

 

int04.jpg

 

int05.jpg

 

Dopiero patrząc na fotę powyżej przypomniałem sobie, że muszę jeszcze pomalować zawiasy od drzwi...

 

Poza tym spasowałem na sucho tylną klapę i drzwi:

 

tail01.jpg

 

Niebieskimi strzałkami zaznaczyłem zawiasy które zastąpiły to co było w zestawie - można by przy ich pomocy zrobić tak, żeby klapa się otwierała, ale po co to komu, a były o wiele zbyt duże... Kolor żółty zaznacza zatrzaski klapy, których brakuje w ogóle i trzeba będzie dorobić, a kolor czerwony to rygle drzwi, które są brzydkie i będę musiał je usunąć i dorobić nowe. Do tego dojdą jeszcze zaczepy liny holowniczej.

 

To biorę się do roboty, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.